Σωστό-Λάθος Θεωρία

Ξεκίνησε από asmourgos, 15 Σεπ 2014, 02:54:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

asmourgos

Καλησπέρα,
μια ερώτηση το παρακάτω είναι σωστό ή λάθος και γιατί;
'Αν είναι δεδομένο ότι ένα αυτοκίνητο τρέχει με 150km/h τότε η πληροφορία είναι ότι τρέχει γρήγορα.'
Μου φαίνεται για σωστό απλά θέλω και μια δεύτερη γνώμη.. ::)
Ευχαριστώ.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα... και εμένα σωστό μου φαίνεται....

μια μικρή ανάλυση έτσι πρακτικά που θα έλεγα εγώ στους μαθητές

" τα  αυτοκίνητο τρέχει με 150 χιλ/ώρα" --> μπορούμε να το μετρήσουμε, είνια δεδομένο
"τρέχει γρήγορα"  --> παίρνουμε το παραπάνω δεδομένα, τα επεξεργαζόμαστε, για παράδειγμα  συγκρίνουμε με ταχύτητες άλλων αυτοκινήτων, και βγάζουμε το συμπέρασμα, δηλαδή πληροφορία, πως η ταχύτητα είναι μεγάλη

αυτά θα έλεγα εγω  :D ;D

asmourgos

Και η δική μου σκέψη έτσι ήταν απλά δεν ήμουν σίγουρη μήπως παίζει κάποιο ρόλο ότι το 150χλμ/ώρα είναι σχετικό αν είναι μεγάλη ταχύτητα ή όχι.Αλλά θεωρώ πως δεν μας απασχολεί εδώ..
Σ' ευχαριστώ πολύ :)

manosteach

Συμφωνώ και εγώ με τον mkouv.
Το δεδομένο είναι η ταχύτητα. Η πληροφορία είναι αν τρέχει γρήγορα ή αργά.
Βέβαια μπορεί κάποιος να πει οτι με βάσει το ορισμό του βιβλίου Επεξεργασία είναι Η διαδικασία κατά την οποία ένας μηχανισμός :
•   δέχεται δεδομένα,
•   τα επεξεργάζεται με προκαθορισμένο τρόπο και
•   αποδίδει πληροφορίες.
και εδώ έχουμε ένα μόνο δεδομένο την ταχύτητα, άρα πως το επεξεργαζόμαστε.

Ε ας μην είμαστε παράλογοι, ένα αυτοκίνητο που κινείται με 150 km/h τρέχει γρήγορα!
Οπότε η πρόταση είναι σωστή.
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

Λαμπράκης Μανώλης

Είναι μεγάλη ταχύτητα (τυπικά μιλάμε) κάτι που βγαίνει ως συμπέρασμα (πληροφορία) από την επεξεργασία δεδομένων (για παράδειγμα την συγκρίνουμε με ταχύτητες άλλων αυτοκινήτων, που τυπικά ξανά έχουν ταχύτητες πχ 90, 100, 110 για παρπάδειγμα) άρα βγάζουμε συμπέρασμα πως είναι υψηλή η ταχύτητα....δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι θες να πεις ότι δεν μας ενδιαφέρει η μεγάλη ταχύτητα, είναι κάτι που έχουμε ως πληροφορία

manosteach

Δεν διαφωνώ  καθόλου.
Απλά λέω οτι κάποιος μπορεί να πει οτι δεν είναι πληροφορία απο την άποψη οτι δεν μας δίνει και κάποιο άλλο δεδομένο.π.χ. Ενα αυτοκίνητο συνήθως κινείται με ταχύτητα 80 km/h.
Αλλά συμφωνώ και εγώ μαζί σου, κάτι τέτοιο θα ήταν παρατραβηγμένο να το έλεγε κάποιος.
Δωρεάν online μαθήματα μέσω internet.
http://www.manosteach.com

asmourgos

Εντάξει, κατάλαβα,σας ευχαριστώ πολύ ::)

Λαμπράκης Μανώλης

Παράθεση από: manosteach στις 15 Σεπ 2014, 03:36:28 ΜΜ
Δεν διαφωνώ  καθόλου.
Απλά λέω οτι κάποιος μπορεί να πει οτι δεν είναι πληροφορία απο την άποψη οτι δεν μας δίνει και κάποιο άλλο δεδομένο.π.χ. Ενα αυτοκίνητο συνήθως κινείται με ταχύτητα 80 km/h.
Αλλά συμφωνώ και εγώ μαζί σου, κάτι τέτοιο θα ήταν παρατραβηγμένο να το έλεγε κάποιος.

καλησπέρα ξανά....βασικά το σχόλιο ήταν για την συνάδελφο, απλά απάντησες πρώτος και φάνηκε πως πήγε σε εσένα η απάντηση, δεν διαφωνώ σε κάτι  ;) :angel:

απλά προς την συνάδελφο asourvin είχα λίγο μπερδευτεί με το τι ενοούσε με την φράση "είναι σχετικό αν είναι μεγάλη ταχύτητα ή όχι.Αλλά θεωρώ πως δεν μας απασχολεί εδώ.."  αυτό λίγο προσπάθησα αν αναλύσω σχετικά με το πως το αντιλαμβάνομαι ... αν λύθηκε η απορία όλα καλά  ;D

Καρκαμάνης Γεώργιος

το 150 είναι ένας αριθμός ,ένα μη επεξεργασμένο στοιχείο, η επεξεργασία και η σημασία που δίνουμε στον αριθμό, το ότι εκφράζει την ταχύτητα του αυτοκινήτου είναι μια πληροφορία.

Το αργά η γρήγορα θα πρέπει να το ορίσουμε.