"Χαλασμένο" path και αντίγραφα ασφαλείας...

Ξεκίνησε από ilias_s, 18 Οκτ 2016, 07:31:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ilias_s

Καλησπέρα!

Πριν μερικές ημέρες παρατήρησα πως δεν μπορούσα να ξεκινήσω το sch-scripts και σε μία ερώτηση προς τον alkisg στο IRC διαπίστωσε πως το path μου ήταν λάθος (όχι αυτό που θα έπρεπε να είναι).

Επειδή η εγκατάσταση του server μπορεί να ήταν σχετικά φρέσκια αλλά είχα προσπάθήσει να κάνω εγκατάσταση τον squid (χωρίς επιτυχία) θεώρησα πως ίσως έκανα κάπου λάθος ή έκανα κάτι που δεν έπρεπε και κάτι "έσπασα" (παρόλο που δεν μπλέχτηκα με το path σε καμία φάση). Έτσι είπα να κάνω μία εγκατάσταση απ' την αρχή. Όλα έγιναν σύμφωνα με τις οδηγίες της ΤΣ (όπως και την 1η φορά) και αυτή τη φορά δεν έκανα κανένα "πείραμα" (τα κάνω πλέον στο virtual box!). Μάλιστα είχα φτιάξει του χρήστες (για τους μαθητές) και δημοσίευσα τον εικονικό δίσκο (όλα αυτά με το sch-scripts). Όλα δούλεψαν μιά χαρά!

Σήμερα το πρωί τα μόνα πράγματα που έκανα ήταν να εγκαταστήσω τις ενημερώσεις που μου έβγαλε (δεν είχα κάνει καμία μέχρι εκείνη τη στιγμή και δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις ενημερώσεων), εγκατέστησα τον x2goserver και έκανα μία επανεκκίνηση! Τώρα που συνδέθηκα από το σπίτι με x2go παρατήρησα πως δεν εμφανίστηκαν τα εικονίδια της Σύνδεσης Δικτύου και της Γλώσσας... διαπίστωσα πάλι πως δεν μπορώ να ξεκινήσω το sch-scripts και το path μου πάλι είναι "κουτσουρεμένο"  (είναι μόνο  /usr/local/bin:/usr/bin:/bin) για sudoer.

Αυτή τη φορά πραγματικά δεν έκανα κάτι πέρα από τα συνηθισμένα και το μόνο λογισμικό που είχα εγκαταστήσει ήταν 2-3 πράγματα απ το αποθετήριο της ΤΣ (όπως η Γλώσσα, o App Inventοr και ο x2goserver). Δεν μπορεί 2 φορές να έχω αλλάξει το path και μάλιστα χωρίς να το παρω χαμπάρι...

1) Υπάρχει περίπτωση κάποια από τις ενημερώσεις να μου άλλαξε το path? Είναι κάτι που δεν θα έπρεπε να κάνω?
2) Τι θα προτείνατε για να πάρω αντίγραφο ασφαλείας του συστήματος? Το Deja Dup που είναι προεγκατεστημένο κάνει τη δουλειά?

alkisg

Είναι πιθανό το x2go να ορίζει λάθος path. Δοκίμασε τοπικά, χωρίς το x2go. Αν όντως φταίει αυτό, θέλει αναφορά σφάλματος στους προγραμματιστές του.

ilias_s

Παράθεση από: alkisg στις 18 Οκτ 2016, 11:58:29 ΜΜ
Είναι πιθανό το x2go να ορίζει λάθος path. Δοκίμασε τοπικά, χωρίς το x2go. Αν όντως φταίει αυτό, θέλει αναφορά σφάλματος στους προγραμματιστές του.

Το λάθος path το ορίζει δηλαδή μόνο σε x2go (απομακρυσμένα) sessions?

Θα το δοκιμάσω αύριο αλλά έχω την εντύπωση πως (αν και άρχισα να χρησιμοποιώ το x2go πρόσφατα) πρέπει να έχω ανοίξει sch-scripts χρησιμοποιώντας το x2go σε απομακρυσμένη σύνδεση.

Θα δείξει!

ilias_s

--- update ---

Σήμερα που πήγα στο σχολείο το path φάνηκε ΟΚ (/usr/lib/lightdm/lightdm:/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games). Φυσικά που έβγαλε ένα παράθυρο για κάποιο σφάλμα αλλά το sch-scripts ξεκινάει κανονικά.

Για να καταλάβω, παίζει το x2go σε απομακρυσμένα sessions να αλλάζει το path αλλά αυτή η αλλαγή να μην είναι μόνιμη και όταν κάνω login τοπικά το path να είναι το κανονικό?

Για backup τι προτείνεις?

alkisg

Ναι, το x2go μπορεί να βάζει χαλασμένο PATH κατά τη σύνδεση που κάνει, οπότε και θα θέλει αναφορά στους προγραμματιστές του να το διορθώσουν. Μάλιστα μπορεί να έχει και ρύθμιση να βάλεις το σωστό PATH χειρωνακτικά.

Για backup δες σχετικά παλιότερα θέματα γκουγκλάροντας για:
backup site:alkisg.mysch.gr

ilias_s

Παράθεση από: alkisg στις 19 Οκτ 2016, 11:22:30 ΜΜ
Ναι, το x2go μπορεί να βάζει χαλασμένο PATH κατά τη σύνδεση που κάνει, οπότε και θα θέλει αναφορά στους προγραμματιστές του να το διορθώσουν. Μάλιστα μπορεί να έχει και ρύθμιση να βάλεις το σωστό PATH χειρωνακτικά.

Για backup δες σχετικά παλιότερα θέματα γκουγκλάροντας για:
backup site:alkisg.mysch.gr

THX !  :)