e-School ?

Ξεκίνησε από Wizard, 02 Δεκ 2008, 09:14:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ddk

 >:D
ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΑΡΑ. ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΟ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΤΗΣΑ ΣΤΑ 2 PC ΤΩΝ ΔΙΕΥΘΥΝΤΩΝ ΤΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ (ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΕ Ρ4 2.00GHZ ΜΕ RAM 512MB).
ΔΕ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ Η ΜΕΤΑΠΤΩΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΡΙΝ,  Ο ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΒΑΣΗ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.
  ;D ΕΔΩ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΓΕΛΙΟ ΑΦΟΥ Ο ΕΝΑΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΕΤΟΙΜΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕ  ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣΣΟΣ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΤΙ ΤΟΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ.
ΣΣ. ΣΕ ΜΕΝΑ ΟΙ ΚΩΔΙΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΜΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΣΕΙΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ.
DDK_oldman

P.Tsiotakis

συγχαρητήρια!!
θα τραβήξετε πολύ κουπί....
Είσαι ο κανόνας ή η εξαίρεση για την γρήγορη και πετυχημένη εγκατάσταση?

george79

παιδιά και εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα στην εγκατάσταση. όλα οκ. από εκεί και πέρα όμως, δεν το έχω λειτουργήσει και ούτε πρόκειται. στην καλύτερη περίπτωση να κάνω εισαγωγή στοιχείων για μια φορά και μετά να το αναλάβει άλλος. Βαθμούς και απουσίες, ο υπεύθυνος τάξης, πρωτόκολλο ο υπεύθυνος πρωτοκόλλου κτλ.Είμαι σε γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις, κάνω τα πάντα και μάλιστα επί 2 γιατί είναι 2 σχολεία. Δεν θα κάνω και αυτό. Αν πει τίποτα ο διευθυντής θα του πω ότι είμαι υπεύθυνος εργαστηρίου και δεν κάνω τίποτα άλλο. Μετά θα στρώσει. Αν και έχουμε καλή σχέση και δεν νομίζω να φτάσουμε στα άκρα.¨
Σχολείο χρησιμοποιούμε Νέστωρα για λύκειο και δ-βάση για συμνάσιο. Η διαταγή λέει να χρησιμοποιηθεί το e-school μόνο για το γυμνάσιο. Άρα του χρόνου σίγουρα θα χρησιμοποιηθεί ο Νέστωρας και νομίζω και η δ-βάση. Το e-school δεν νομίζω να λειτουργήσει για τα επόμενα χρόνια. Στην Έλλάδα συνέχεια βγαίνουν νόμοι και μετά από λίγο καιρό ξεχνιούνται όλα. Στην αρχή υπάρχει λίγο ζόρι και μετά τίποτα

ddk

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΥΧΗ ΒΡΗΚΑ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΚΙ ΟΧΙ ΤΟ ΑΘΛΙΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΜΕ ΤΟ E-MAIL
ΕΚΕΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟ SITE ΤΟΥ ΥΠΕΠΘ.
DDK_oldman

Καρκαμάνης Γεώργιος

Συνάδερφοι κατά την εγκατάσταση που την έκανα τον Οκτώβριο δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Απλά ακολούθησα τις οδηγίες που υπήρχαν στο συννημένο αρχείο ενός mail. Στην αρχή δεν είχα το αρχείο παραμετροποίησης όπου έστειλα ένα μήνυμα στην υποστήριξη του e-school και μου το έστειλα.
Μετά την εγκατάσταση αυτό που απαιτείται είναι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα να γίνεται συγχρονισμός με την Κεντρική ΒΔ.
Βέβαια μετάπτωση δεν έκανα ακόμη αν και προχτές ήρθε ένα mail που γράφει ότι η λειτουργία είναι υποχρεωτική στα Γυμνάσια. Δεν γράφει βέβαια απο πότε είναι υποχρεωτική.

Wizard

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 20 Μαΐου 2009, 01:26:19 ΠΜ
Συνάδερφοι κατά την εγκατάσταση που την έκανα τον Οκτώβριο δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα. Απλά ακολούθησα τις οδηγίες που υπήρχαν στο συννημένο αρχείο ενός mail. Στην αρχή δεν είχα το αρχείο παραμετροποίησης όπου έστειλα ένα μήνυμα στην υποστήριξη του e-school και μου το έστειλα.
Μετά την εγκατάσταση αυτό που απαιτείται είναι τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα να γίνεται συγχρονισμός με την Κεντρική ΒΔ.
Βέβαια μετάπτωση δεν έκανα ακόμη αν και προχτές ήρθε ένα mail που γράφει ότι η λειτουργία είναι υποχρεωτική στα Γυμνάσια. Δεν γράφει βέβαια απο πότε είναι υποχρεωτική.

Το task που έφτιαξε για τον εβδομαδιαίο συγχρονισμό γίνεται τη Δευτέρα σε μένα (άρα μπορώ να κλείνω τον υπολογιστή τις άλλες μέρες ;D )
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το support μού είπανε ότι η μετάπτωση πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος της χρονιάς (δηλαδή, μέχρι να κλείσουμε για διακοπές).

ddk

 :D
ΓΕΙΑ, ΤΙ ΛΕΤΕ Ν' ΑΡΝΗΘΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΦΟΥ ΑΥΤΌ ΕΊΝΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΥΠΟΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΠΟΥΕΙΣΠΡΑΤΤΟΥΝ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ. ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΖΟΡΙΚΟ ΚΑΝΤΕ ΛΑΘΗ ΚΑΤΑΧΏΡΗΣΗΣ ΚΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΝ, ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗΣ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΓΡΑΦΗΣ ΚΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ ΑΠΟ ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ ΤΗΣ ΟΡΘΗΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΡΧΕΙΟΥ (ΚΑΘΗΚΟΝΤΟΛΟΓΙΟ) ΠΟΥ ΤΟ ΕΠΙΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΦΟΡΤΩΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ. >:D
DDK_oldman

P.Tsiotakis

Παράθεση από: Wizard στις 20 Μαΐου 2009, 10:03:36 ΠΜ
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το support μού είπανε ότι η μετάπτωση πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος της χρονιάς (δηλαδή, μέχρι να κλείσουμε για διακοπές).

Αχχ, να το ήξερα!! Προβλέπω έγγραφο στο σχολείο με κείμενο "να εφαρμοστεί άμεσα"

είμαι περίεργος φίλοι, απο του χρόνου με τι ρυθμό και σε τι έκταση θα εφαρμοστεί στην πράξη απο το Σεπτέμβρη το e-school..

polanagnost

Λοιπόν παιδιά δοκίμασα να περάσω μερικούς βαθμούς μέσω Excel. Το πρόγραμμα λειτουργεί με τη διαφορά ότι θέλει κανα πεντάλεπτο να φορτώσει το κάθε μάθημα ανα τάξη! Επίσης δεν κατάλαβα το βαθμό των κλαδικών μαθημάτων δεν τον υπολογίζει μόνο του; Γιατί τα εμφανίζει όπως και τα υπόλοιπα; Πρέπει να του βάζουμε και το μέσο όρο; Π.χ. Αισθητική αγωγή. Δεν έπρεπε να εμφανίζει το Μ.Ο. απο καλλιτεχνικά - μουσική. Δοκίμασα να τυπώσω έλεγχο και ούτε εκεί εμφανίζει Μ.Ο. Επίσης δεν μπόρεσα να καταλάβω πως ανοίγεις νέα χρονιά. Θα την ανοίγουν απο κάτω για εμάς; Αν κάποιος έβγαλε άκρη ας με φωτίσει λίγο. :-\
Ένα λάθος γίνεται σφάλμα μόνο όταν προτιμήσουμε να μην το διορθώσουμε.

Καρκαμάνης Γεώργιος

ΠαράθεσηΤο task που έφτιαξε για τον εβδομαδιαίο συγχρονισμό γίνεται τη Δευτέρα σε μένα (άρα μπορώ να κλείνω τον υπολογιστή τις άλλες μέρες ;D )
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το support μού είπανε ότι η μετάπτωση πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος της χρονιάς (δηλαδή, μέχρι να κλείσουμε για διακοπές).

Αν δεν γίνεται συχνά ο συντονισμός σου έρχεται ένα ενοχλητικό μήνυμα που σε προειδοποιεί για διάφορα θέματα(δεν θυμάμαι και τι ακριβώς γράφει).

Wizard

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 23 Μαΐου 2009, 01:22:34 ΠΜ
ΠαράθεσηΤο task που έφτιαξε για τον εβδομαδιαίο συγχρονισμό γίνεται τη Δευτέρα σε μένα (άρα μπορώ να κλείνω τον υπολογιστή τις άλλες μέρες ;D )
Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το support μού είπανε ότι η μετάπτωση πρέπει να γίνει μέχρι το τέλος της χρονιάς (δηλαδή, μέχρι να κλείσουμε για διακοπές).

Αν δεν γίνεται συχνά ο συντονισμός σου έρχεται ένα ενοχλητικό μήνυμα που σε προειδοποιεί για διάφορα θέματα(δεν θυμάμαι και τι ακριβώς γράφει).


Εσένα για πότε έχει ρυθμιστεί το task?

fgmarg

Με το καλό συνάδελφοι!!!

===================================

Κυρίες/Κύριοι καλημέρα  σας,



Σύμφωνα με το υπ’ αριθμό 43991/Λ/15-4-2009 Έγγραφο του ΥΠ.Ε.Π.Θ., οι σχολικές
μονάδες των Γυμνασίων, Δημοσίων και Ιδιωτικών, θα πρέπει να εγκαταστήσουν και
να λειτουργήσουν το λογισμικό του e-schoolυποχρεωτικά.

Μετά από αυτό θα σας παρακαλούσαμε μέχρι την Τρίτη 23/6/2009 να έχετε εγκαταστήσει
το λογισμικό και να έχετε πραγματοποιήσει την μετάπτωση των δεδομένων από άλλα
διαφορετικά συστήματα τα οποία χρησιμοποιείτε.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα ή αδυναμία εγκατάστασης σας παρακαλούμε να αποστείλετε
τις παρατηρήσεις σας στο e-mail : eschoolsupport@ypepth.gr , αναγράφοντας ως
θέμα στο e-mail«Αιτίες αδυναμίας εγκατάστασης / λειτουργίας e-School».



Σας ευχαριστούμε,



Ομάδα Υποστήριξης e-school

Tμήμα Υποστήριξης Χρηστών Πληροφοριακών Συστημάτων

Διεύθυνση Λειτουργικών Υποδομών Πληροφορικής και Νέων Τεχνολογιών

Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

τηλ. 210 - 344 3941
e-mail: eschoolsupport@ypepth.gr


Καρκαμάνης Γεώργιος

Αλλιώς τι θα γίνει;

VAIOS

Υπάρχει κανείς (εκτός από μένα) που δεν έχει κάνει εγκατάσταση στο σχολείο
του το e-School?

fgmarg

Εγώ, στο 1ο Γυμνάσιο Καλαμαριάς. 1) Δεν έχω η/υ με τις προδιαγραφές του e-school και 2) είναι -κι αυτό- δική μας δουλειά? Ως συνήθως, δεν βλέπω κάποια αντίδραση από ΠΕΚΑΠ κλπ. η κάνω λάθος? Να δούμε τι θα γίνει όταν θα "υποχρεώσουν" και τα λύκεια να ακολουθήσουν...