Διαβασμα Πίνακα

Ξεκίνησε από Στέλλα Γεωργίου, 26 Ιαν 2015, 10:26:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Στέλλα Γεωργίου

Καλησπέρα σας~

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Διδάσκω το μάθημα και όλα αυτά τα χρόνια μάλλον έχω παρανοήσει μια έννοια σχετικά με το διαβασμα/γεμισμα ενός πίνακα. Οι συνεχόμενες θέσεις μνήμης που δεσμευει ένας πίνακας αφορουν  στην αποθήκευση και μόνο σωστα; Επίσης αν διαβάζω ένα πίνακα μπορώ πχ να αφήσω κενά;;; Να διαβάσω για παράδειγμα μόνο τις ζυγές θέσεις; ή να αφησω πχ τυχαία κενά;;
Τόσα χρόνια νόμιζα οτι όλες οι θέσεις πρέπει να διαβαστούν.

Ααα και κάτι άλλο, ενας πίνακας μπορεί να έχει ν στοιχεία; Δηλαδή οταν τον διαβάζω να πώ Για i απο 1 μέχρι Ν ;;

Ευχαριστώωωω
Programming is an extremely creative profession. It's logic-based creativity.

Λαμπράκης Μανώλης

Καλησπέρα

ένας πίνακας 10 θέσεων σημαίνει πως έχω δεσμεύσει 10 θέσεις μνήμης....μπορώ να γεμίσω από 0 μέχρι ν, δηλαδή όλες ή και καμία...
σε όποιες θέσεις έχω δώσει τιμή είναι και αυτές που πμορώ να χρησιμοποιήσω, αυτό πρέπει να προσέξεις
πχ σε πίνακα 10 θέσεων μπορώ να δώσω τιμή μόνο σε ένα στοιχείο, πχ πιν[6]<--10 ... στον πίνακα αυτό μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο αυτό, δεν μπορώ να κάνω πχ εμφάνισε όλα τα στοιχεία γιατί δεν έχουν τιμή...μπορώ να εκτελέσω Εμφάνισε πιν[6]....

ένας πίνακας μπορεί να εχει ν θέσεις, αρκεί να ξέρεις το ν....αυτό είναι το θέμα με τον πίνακα, πρέπει να ξέρεις εξαρχής θέσεςι μνήμης που θα χρειαστείς....πχ

αρχή_επανάληψης
   διάβασε κ
μέχρις_ότου κ>=5 και κ<=10
Για λ από 1 μέχρι κ
   διάβασε πιν[λ]
τέλος_επανάληψης

στο παράδειγμα δίνει ο χρήστης ένα αριθμό από 5 μέχρι 10 για μέγεθος πίνακα....αυτό σου φτάνει για να χρησιμοποιήσεις πίνακα, γιατί θα δεσμεύσεις το μέγιστο, δηλαδή 10 θέσεις....αν τώρα χρησιμοποιήσεις μόνο 5, είναι σύμφωνα και με το βιβλίο μειωνέκτημα του πίνακα επειδή "απαιτεί μνήμη"

ελπίζω να βοήθησα

Στέλλα Γεωργίου

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταποκριση! Το γνώριζα αυτό που ανέφερες απλά το πρόβλημα μου είναι πως δεν ξέρω αν ότι ισχύει γενικά για τον προγραμματισμό ισχύει και στην ΑΕΠΠ!

Να είσαι καλά και καλή συνέχεια
Programming is an extremely creative profession. It's logic-based creativity.

Μαθητής του Λουκά

Ναι βρε μπορει μου το ειπε ο λουκας....