Κτηματολόγιο - Καταγραφή εξοπλισμού πληροφορικής -ΤΠΕ

Ξεκίνησε από stergiosa, 05 Νοε 2014, 09:18:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Nikosn

Συνάδελφοι γνωρίζει κανείς μέχρι ποιο σημείο μπορώ να πάω και να κάνω αποθήκευση ώστε μετά να έχω τη δυνατότητα να κάνω επεξεργασία?(έτσι ώστε να μη κλειδώσει). Εχω δοκιμάσει αποθήκευση με ελλιπή στοιχεία αλλά δε βλέπω να εχει αποθηκευτεί κάτι μετα...
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

aspd

Εγώ, αν θέλω να περάσω ένα workstation και ακόμα δεν έχει εγκριθεί π.χ. η μνήμη του σαν προϊόν, περνάω όλα τα στοιχεία που ξέρω και στη μνήμη βάζω κάτι άλλο (π.χ. generic) και σημειώνω σε ένα τετράδιο ότι αυτό μετά πρέπει  να το αλλάξω.


Nikosn

Συνάδελφοι σε κάθε υπολογιστή γράφετε όλα τα στοιχεία motherboard, dvd κλπ?αν εχω πληκτρολόγιο κ ποντίκι σετ πως τα περνάω αφού τα έχει χωριστά?
Τα περιφερειακά γραφονται σε άλλη παραλαβή? το λογισμικό σε άλλη δεν εχω καταλάβει πως λειτουργεί, το λογισμικό το έχει σε 2 σημεία κ στον υπολογιστικό εξοπλισμό κ σαν σκέτο λογισμικό...
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

aspd

Για τους υπολογιστές περνάω μόνο τα υποχρεωτικά στοιχεία (μνήμη, δίσκο, cpu, ΛΣ).  Ποντίκια και πληκτρολόγια δεν πρόκειται να περάσω. Σχετικά με τα λογισμικά σκέφτομαι να περάσω τα cd με τα λειτουργικά συστήματα που έχουμε. Ακόμα δεν έχω κάνει κάτι γιατί βλέπω ότι υπάρχει μόνο ένα λογισμικό στο κτηματολόγιο αυτή τη στιγμή.

Ακολουθούν δύο ερωτήσεις που κάναμε στο helpdesk και οι σχετικές απαντήσεις.
Ερώτηση
Ήθελα να ρωτήσω ποια λογισμικά προβλέπεται να περαστούν στο κτηματολόγιο. Προς το παρόν βλέπω ότι δεν υπάρχει κανένα λογισμικό.
Επίσης  λειτουργικά συστήματα ή άλλα λογισμικά που είναι πρακτικά άχρηστα (π.χ. windows 98) θα περαστούν;   

Απάντηση
Τα λειτουργικά που βρίσκονται μέσα σε pc και είναι λειτουργικά ναι.
Τα λογισμικά που δεν έχουν οικονομικό ενδιαφέρον δηλ χωρίς άδειες ή αγορά τους δεν χρειάζεται να περαστούν

Ερώτηση
Είδα στο κτηματολόγιο ότι περιέχονται και ποντίκια, πληκτρολόγια, ηχεία κτλ. Θεωρώ αδύνατο να περάσω ακόμα και τα ποντίκια του σχολείου μου!!!!!!

Απάντηση
Για τον περιφερειακό εξοπλισμό είναι στη διακριτική σας επιλογή πως και αν θα τον περάσετε. Είναι και στο βιβλίο υλικού περασμένα;
      

Nikosn

Σε ποιο  link στελνουμε ερωτήσεις στο κτηματολόγιο?
Εγώ ίσως να τα περάσω όλα(μόνο για το εργαστήριο όπου έχω 13 ίδια workstation +1 server), διότι τα έχω όλα στο βιβλίο υλικού -αν βέβαια  μέχρι τις 15/1/2015(ΓΕΛ)  έχουν βάλει τα στοιχεία για τα οποία θα κάνω αίτημα.
Τις οθόνες τις βάζουμε χωριστά σε άλλη παραγγελία ή στην ίδια πατάμε προσθήκη?
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

Laertis

Τις οθόνες εγώ τις βάζω με προσθήκη στο workstation για τα συστήματα που λειτουργούν. Πληκτρολόγια και ποντίκια δεν περνάω αφού δεν έχουν περαστεί και στο Βιβλίο Υλικού.
Τα εκπαιδευτικά λογισμικά σε CD θα περαστούν ;
Καταγράφεται και ο εξοπλισμος (υπολογιστής+οθόνη+λογισμικό) στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών ;
Γνωρίζει κανείς αν μετά τις 15 θα μπορούν να γίνουν διορθώσεις στα ήδη καταχωρσιμένα υλικά ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

aspd

Παράθεση από: Laertis στις 13 Δεκ 2014, 11:55:15 ΠΜ
Καταγράφεται και ο εξοπλισμος (υπολογιστής+οθόνη+λογισμικό) στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών ;
Φυσικά. Καταγράφεται όλος ο εξοπλισμός ΤΠΕ του σχολείου.


stergiosa

Παράθεση από: Nikosn στις 13 Δεκ 2014, 08:56:22 ΠΜ
Σε ποιο  link στελνουμε ερωτήσεις στο κτηματολόγιο?

http://helpdesk.sch.gr/
ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΑΙΤΗΜΑΤΟΣ - ΕΠΙΛΕΞΤΕ - Κτηματολόγιο ΠΣΔ

Nikosn

Παράθεση από: Laertis στις 13 Δεκ 2014, 11:55:15 ΠΜ
Τις οθόνες εγώ τις βάζω με προσθήκη στο workstation για τα συστήματα που λειτουργούν. Πληκτρολόγια και ποντίκια δεν περνάω αφού δεν έχουν περαστεί και στο Βιβλίο Υλικού.
Τα εκπαιδευτικά λογισμικά σε CD θα περαστούν ;
Καταγράφεται και ο εξοπλισμος (υπολογιστής+οθόνη+λογισμικό) στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών ;
Γνωρίζει κανείς αν μετά τις 15 θα μπορούν να γίνουν διορθώσεις στα ήδη καταχωρσιμένα υλικά ;
Πως κάνεις προσθηκη τις οθόνες στο workstation?Εγω βλέπω μόνο εξαρτηματα κουτιού στη προσθηκη
Μέχρι τις 15 πρέπει να γινει απογραφή μετα οι διορθωσεις θα ειναι σαν καταστροφη/προσθηκη, ελπίζω να δωσουν παράταση.
Εγώ που έχω γραψει τα πληκτρολόγια /ποντικια λόγω τιμολογίου και στο βιβλίο υλικού έχω πολύ δουλειά...
Η γνώση κατακτάται μέσα από τα λάθη μας

Laertis

Αφού καταχωρίσεις τις απαιτούμενες επιλογές  του Workstation (Cpu, Μνήμη, HDD και λογισμικό) στο βήμα 4 επιλέγεις Προσθήκη εξοπλισμού -> Οθόνη , βάζεις τον τύπο και συμπεριλαμβάνεται στοn εξοπλισμό του Workstation.
Ερώτηση :
Είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό να μπαίνουν serial numbers στα εξαρτήματα ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

aspd

Παράθεση από: Laertis στις 14 Δεκ 2014, 02:55:08 ΜΜ
Ερώτηση :
Είναι υποχρεωτικό ή προαιρετικό να μπαίνουν serial numbers στα εξαρτήματα ;
Αφού το δέχεται χωρίς S/N δε θα είναι υποχρεωτικό. Έχουμε κάτι laptops που έχουν ξεκολλήσει οι ετικέτες από κάτω και δε φαίνεται S/N. Εκεί δε θα βάλω τίποτα. Επίσης σε κάτι wirkstations (συναρμολογούμενα) δε βλέπω S/N. Σε ό, τι βλέπω να έχουν S/N το βάζω.

Αυτό που είδα να βολεύει το S/N είναι ότι αν από τα 3 π.χ. ίδια laptops αφού τα επικυρώσεις θέλεις κάποιο να το μετακινήσεις σε άλλο χώρο (π.χ. από εργαστήριο1 σε αίθουσα), μπορείς αν έχεις S/N να ορίσεις ακριβώς πιο μηχάνημα μετακίνησες. Το ίδιο και με καταστροφές κτλ.

(Κάτι άσχετο)  Μήπως ο stergiosa μπορεί να αλλάξει στην αρχική του δημοσίευση στο θέμα  αυτό το "Καταγραφεί" σε  "Καταγραφή";

Laertis

Γνωρίζει κανείς αν δόθηκε επισήμως ή έστω προφορικώς παράταση για την απογραφή του εξολπισμού ΤΠΕ στα Λύκεια ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

thana$i$

#27
Εγώ προσπαθώ να προσθέσω ένα workstation σήμερα και δεν μπορώ.
Εννοείται ότι εισάγω τα απολύτως απαραίτητα.
Εάν έχουν κλειδώσει όντως το σύστημα όπως αντιλαμβάνομαι, ας το ξεκλειδώσουν.

Άνοιξα και το εξής δελτίο στο helpdesk
Kαταγραφή Αιτήματος
Έγινε: 08:59 16/01/2015 - Από: Τελικός χρήστης - Ανάθεση σε: ΚΕΔΟ: Π.Σ. Κτηματολόγιο ΠΣΔ [ΕΚΠΑ] - Κατάσταση: Σε εκκρεμότητα
Αναλυτική Περιγραφή/Σχόλια από τον καλούντα:
Λόγω φόρτου εργασίας η διαδικασία καταγραφής του εξοπλισμού ΤΠΕ της μονάδας δεν ήταν δυνατόν να
ολοκληρωθεί στην προβλεπόμενη προθεσμία.
Το σύστημα φαίνεται να έχει κλειδώσει, και ενώ επιτρέπει την εισαγωγή δεδομένων δεν ολοκληρώνει το 5ο
βήμα,(Τέλος - προετοιμασία παραλαβής).
Σε περίπτωση αδυναμίας παροχής παράτασης στις υφιστάμενες ημερομηνίες, η διαδικασία καταγραφής δεν είναι
δυνατόν να ολοκληρωθεί.

Ο υπεύθυνος ΣΕΠΕΗΥ

Περιττό να πούμε πως αυτή η ανάθεση μη προγραμματισμένων εργασιών στον  μ414κ4  της παρέας χωρίς πρόσθετες αμοιβές ή διευκολύνσεις πρέπει κάποτε να σταματήσει. Ένας τρόπος να γίνει αυτό σαφές είναι τέτοιες εργασίες να ΜΗΝ διεκπεραιώνονται.

stergiosa

Η τελευταία σχετική ανακοίνωση που γνωρίζω είναι η: 28-11-2014, Αρ. Πρωτ. 193115/Δ2.
Και αναφέρει:

Η υποβολή της ψηφιακά υπογεγραμμένης απογραφής εξοπλισμού Τ.Π.Ε. θα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί από τις μονάδες σύμφωνα με τον ακόλουθο χρονικό προγραμματισμό:

Περιφερειακές Δ/νσεις Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης, Δ/νσεις Δ/θμιας Εκπ/σης,ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. : 05/12/2014
ΓΕ.Λ. :15/01/2015
Γυμνάσια: 05/02/2015
Ε.Κ./ΕΠΑ.Λ./ΕΠΑ.Σ.: 05/02/2015
Ε.Ε.Ε.Κ.: 05/02/2015