Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος

Κοίτα στο παράθυρο εισόδου στο eschool ποια έκδοση σου αναφέρει ότι έχεις εγκατεστημένη...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Circle στις 25 Ιουν 2010, 02:55:49 ΜΜ
Παρόλο που δεν έχω αναλάβει το e-school στο σχολείο, παρακολουθώ αυτό το θέμα, όχι όμως με μεγάλη λεπτομέρεια. Έτσι έχω μια ερώτηση να με βοηθήσετε καθώς δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι γι' αυτό πιο πριν.

Στο σχολείο μου, δούλεψαν δ-βάση και τώρα θέλουν να περάσουν τα δεδομένα στο e-school. Έβγαλα καταστάσεις τμητάτων με βαθμολογίες όλων των τριμήνων σε αρχείο excel και έκανα την αντιστοίχιση στο e-school,  έδωσα γραμμή και στήλες για να πάρει τα δεδομένα. Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία, παίρνω το μήνυμα: " δεν αναγνωρίζεται η συμβολοσειρά.." (δεν το θυμάμαι ακριβώς). Τι τύπου πρέπει να είναι ο αρ. μητρώου ή ο βαθμός για να αναγνωρίζονται από το e-school? Εκεί είναι το πρόβλημα ή εννοεί κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Νομίζω ότι καλύτερα ήταν να γίνει μετάπτωση από την Δβάση στο eschool.  Γιατί δεν την προτιμήσατε;

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: mgbfw στις 25 Ιουν 2010, 06:49:34 ΜΜ
Αγαπητέ mour,

Το θέμα είναι ότι την εφαρμογή δεν την τεστάρανε 100% πριν τη διανέμουν στα σχολεία!! Τη δουλειά που έπρεπε να την κάνουν οι αναλυτές-προγραμματιστές του ΈΠΑΦΟΥ (που πληρώθηκε η συγκεκριμένη εταιρεία) , την κάνουμε εμείς οι καθηγητές με επιπλέον εργατοώρες (που δεν θα τις πληρωθούμε) και στρες (λες και όλη τη χρονιά καθόμασταν μιας και τα καθήκοντά μας ήταν περιορισμένα)!!

Με τη δ-βάση γιατί δεν αντιμετωπίζαμε προβλήματα;

Αγαπητέ mgbfw χρησιμοποίησα το eschool και έβγαλα απολυτήρια και ελέγχους κανονικά. Υπήρχαν μικροπροβλήματα που έχω αναφέρει και πολλά λύθηκαν από τις αναβαθμίσεις. Για το πρόβλημά σου πρέπει να μας το κάνεις πιο συγκεκριμένο για να βοηθήσουμε.
Σαν παρηγοριά να λάβεις υπόψη το εξής : από την στιγμή που ορισμένοι το έχουν δουλέψει σωστά(όπως και εγώ) σημαίνει ότι η εφαρμογή δουλεύει, απλά θέλει κάποιες σωστές ρυθμίσεις 

mour

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 25 Ιουν 2010, 11:44:18 ΜΜ
Αγαπητέ mgbfw χρησιμοποίησα το eschool και έβγαλα απολυτήρια και ελέγχους κανονικά. Υπήρχαν μικροπροβλήματα που έχω αναφέρει και πολλά λύθηκαν από τις αναβαθμίσεις. Για το πρόβλημά σου πρέπει να μας το κάνεις πιο συγκεκριμένο για να βοηθήσουμε.
Σαν παρηγοριά να λάβεις υπόψη το εξής : από την στιγμή που ορισμένοι το έχουν δουλέψει σωστά(όπως και εγώ) σημαίνει ότι η εφαρμογή δουλεύει, απλά θέλει κάποιες σωστές ρυθμίσεις

Ακριβώς η εμπειρία που είχα κι εγώ. ΈΧΕΙ μερικά BUGS ακόμα αναφερθηκα πχ πριν μερικά μυνήματα για το θεμα που ισχύει για γυμνασια με λυκειακες τάξεις.
Όσο για το ΝΕΣΤΩΡ  τις πρώτες 2-3 χρονιές μέχρι να το συνηθίσω εξάσκησα τα "Γαλλικά" μου μια χαρά...  >:D

anasdimi

Εχω και εγώ πρόβλημα με το eschool.Δεν βγάζει σωστα αποτελέσματα σε καμμία ταξη αλλα σε μένα δεν βγάζει σωστά και το Γ.Μ.Ο.Παρατήρησα ότι το αθροισμα 38 το κάνει 9 αλλά και στα μαθήματα που βγαίνουν μέσοι όροι όπως χημεία-φυσική δεν τους βγάζει σωστά.Οι απαντήσεις που πήρα μέχρι τωρα δεν έλυσαν το πρόβλημα.Η τελευταία μου λέει για το ΣΕΠ αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το προβλημα.Μέχρι και της 25/6 δεν έλυσα το πρόβλημα.
Τα αποτελέσματα τα έβγαλα με την δ-βάση που την λειτουργούσα παράλληλα.Μέχρι και το γ' τρίμηνο οι δύο βάσεις συμφωνούσαν.Με τα γραπτά νομίζω εμφανίστηκαν τα προβλήματα.
Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;Eχω σκάσει, γιατι έχω ασχοληθεί πολλές ώρες όπως βέβαια και όλοι μας ,αλλά παντα έλυνα το όποιο πρόβλημα εμφανίζονταν.Μ'αυτο ασχολούμε απο τις 20/6 και δεν βρίσκω άκρη

poursali

εμένα το μόνο πρόβλημα που έμεινε να λύσω/λύσουν είναι ότι δεν συμψηφίζει μαθήματα όπως φυσική-χημεία κλπ.
anasdimi δώσε και άλλες λεπτομέρειες να σε βοηθήσουμε.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mour

Κατά τον υπολογισμό του ΜΟ εχει 3 διαφορετικές επιλογές προς το κάτω μέρος, καθώς και μια που λέει για τους κλάδους. Κανε δοκιμές να δεις ποιο στα βγάζει σωστά.

anasdimi

poursali,
Σε μαθητη που εχει στα μαθηματικά 38 τον βγάζει παραπεμπόμενο.Αν το 38 το κάνω 40 με αλλαγη βαθμολογίας τον βγάζει απολυόμενο.
Επίσης στους ΓΜΟ έχω διαφορά 1/13 ή 2/13ή 3/13.Παρατήρησα ότι τους μέσους ορος των μαθηματων αρχμεταφ-αρχ.
γλωσ ,φυσικη-χημεια και τα νεα δεν τα βγάζει σωστά.Δεν ξέρω ποιά πως να περιγράψω το πρόβλημα.΄Μήπως δεν έχει γινει σε μένα κάποιο update.Oμως συνδέομαι καθημερινα απο τις 7πμ-2μμ
Σε ευχαριστώ που ασχολείσαι

iliasthes

Παράθεση από: Circle στις 25 Ιουν 2010, 02:55:49 ΜΜ
Παρόλο που δεν έχω αναλάβει το e-school στο σχολείο, παρακολουθώ αυτό το θέμα, όχι όμως με μεγάλη λεπτομέρεια. Έτσι έχω μια ερώτηση να με βοηθήσετε καθώς δεν θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι γι' αυτό πιο πριν.

Στο σχολείο μου, δούλεψαν δ-βάση και τώρα θέλουν να περάσουν τα δεδομένα στο e-school. Έβγαλα καταστάσεις τμητάτων με βαθμολογίες όλων των τριμήνων σε αρχείο excel και έκανα την αντιστοίχιση στο e-school,  έδωσα γραμμή και στήλες για να πάρει τα δεδομένα. Αφού ολοκληρώθηκε η διαδικασία, παίρνω το μήνυμα: " δεν αναγνωρίζεται η συμβολοσειρά.." (δεν το θυμάμαι ακριβώς). Τι τύπου πρέπει να είναι ο αρ. μητρώου ή ο βαθμός για να αναγνωρίζονται από το e-school? Εκεί είναι το πρόβλημα ή εννοεί κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.



ΈΚανες μετατροπή το φύλο σε ΑΡΡΕΝ και ΘΗΛΥ;

anasdimi

illiasthes,
Oσες φορές μου το παρουσίασε αυτο το έλυσα ως εξης.
εσβησα ότι κείμενο υπάρχει πάνω απο τις στήλες και μετα αρίθμησα τις στήλες 1,2,3,..... και μετα στο eschool βαζω τα νούμερα των στηλών δηλ.αν ζητά την στήλη των βαθμων βαζω 3ή 4 αναλογα ποια στήλη θέλω να εισάγω

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: anasdimi στις 27 Ιουν 2010, 12:56:28 ΜΜ
Εχω και εγώ πρόβλημα με το eschool.Δεν βγάζει σωστα αποτελέσματα σε καμμία ταξη αλλα σε μένα δεν βγάζει σωστά και το Γ.Μ.Ο.Παρατήρησα ότι το αθροισμα 38 το κάνει 9 αλλά και στα μαθήματα που βγαίνουν μέσοι όροι όπως χημεία-φυσική δεν τους βγάζει σωστά.Οι απαντήσεις που πήρα μέχρι τωρα δεν έλυσαν το πρόβλημα.Η τελευταία μου λέει για το ΣΕΠ αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το προβλημα.Μέχρι και της 25/6 δεν έλυσα το πρόβλημα.
Τα αποτελέσματα τα έβγαλα με την δ-βάση που την λειτουργούσα παράλληλα.Μέχρι και το γ' τρίμηνο οι δύο βάσεις συμφωνούσαν.Με τα γραπτά νομίζω εμφανίστηκαν τα προβλήματα.
Μήπως κάποιος μπορεί να με βοηθήσει;Eχω σκάσει, γιατι έχω ασχοληθεί πολλές ώρες όπως βέβαια και όλοι μας ,αλλά παντα έλυνα το όποιο πρόβλημα εμφανίζονταν.Μ'αυτο ασχολούμε απο τις 20/6 και δεν βρίσκω άκρη

Να ξέρεις ότι κάθε φορά που αλλάζεις ένα βαθμό ενός μαθητή ή τις απουσίες του, πρέπει να κάνεις εκ νέου ενημέρωση γενικών αποτελεσμάτων, ίσως και διαγωγής, φοίτησης

Επίσης πρέπει στις εκτυπώσεις να επιλέξεις τα σωστά πεδία εκτύπωσης από τις διαθέσιμες επιλογές :Α,Β,Γ τρίμηνο,γραπτά  Α+Β+Γ, ΓΜΟ, εμφάνιση γραμμής μέσου όρου,(πιστεύω να μην ξέχασα κάποιο)

Επέλεξε και την εμφάνιση κατά κλάδων μαθημάτων.

Αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει, περίγραψέ το εκ νέου μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 23 Ιουν 2010, 01:51:18 ΜΜ
"Στην έκδοση αποτελεσμάτων, παρατηρήσαμε ότι το escool χαρακτηρίζει με άριστα τους μαθητές με ΓΜΟ 18,45 (18 6/13). Θα πρέπει η στρογγυλοποίηση να γίνει με 2 δεκαδικά ψηφία και όχι με 1. Παρομοίως θα πρέπει να ελεγχεί και το 12,5 όπως επίσης και το 15,5."
Η απάντηση που δόθηκε από τον Έπαφο (φαντάζομαι μετά από σχετική διόρθωση της πλατφόρμας) ήταν να γίνει από την αρχή χαρακτηρισμός διαγωγής, φοίτησης, αποτελεσμάτων κλπ ...

Αυτό μάλιστα με βάζει σε υποψία ότι και για άλλα updates που θα έγιναν στην εφαρμογή θα πρέπει ίσως να γίνουν ξανά τα παραπάνω σε περίπτωση που η εφαρμογή κάνει τρέλες...

Circle

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όντως υπήρχε μαθητής με παύλες καθώς δεν είχε παρακολουθήσει καθόλου, οπότε εύκολα λύθηκε το πρόβλημα της συμβολοσειράς. Επίσης χρήσιμη είναι και η αρίθμηση που μου προτείνατε καθώς έχω ένα αρχείο Excel για κάθε τάξη, για όλα τα μαθήματα, όλα τα τρίμηνα -  γραπτά και οι στήλες είναι πολλές, πάρα πολλές!

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 25 Ιουν 2010, 11:38:16 ΜΜ
Νομίζω ότι καλύτερα ήταν να γίνει μετάπτωση από την Δβάση στο eschool.  Γιατί δεν την προτιμήσατε;

Είχαν αναλάβει άλλοι συνάδελφοι το e-school άλλα τώρα που μπλόκαραν μου ζήτησαν βοήθεια.

Γιώργο, σε παρακαλώ, να σε ρωτήσω: μήπως μπορεί να γίνει εκ νέου μετάπτωση;
Συνοπτικά:
1. περάσαν Α τρίμηνο στη δ- βάση και έκαναν μετάπτωση (σύμφωνα με τις υποδείξεις κάποιου ιδιώτη που είχε σύμβαση για υποστήριξη).
2. μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν περαστεί όλα τα δεδομένα δηλ προφορικοί, γραπτά, απουσίες και έχουν εκδοθεί αποτελέσματα από δ- βάση.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να περάσουν όλα αυτά τα στοιχεία στο e-school? Υπάρχει τρόπος ακύρωσης της πρώτης μετάπτωσης ώστε να γίνει εκ νέου με όλα τα δεδομένα; Μήπως μπορεί να ξαναγίνει μετάπτωση και δεύτερη φορά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

iliasthes

Καλησπέρα συνάδελφοι. Υπόσχομαι οτι θα είναι το τελευταίο ερώτημα, αφού ήδη σας ευχήθηκα καλό καλοκαίρι. Είμαι στο εσπερινό γυμνάσιο, όπου βοηθάω έναν συνάδελφο με τον e-skroytz. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι με τα τμήματα ξένων γλωσσών. Είναι δημιουργημένα τα τμήματα των ξένων γλωσσών, αλλά δεν έχουν μαθητές. Προσπάθησα να βρω από που θα κάνω σύνδεση, αλλά επειδή δεν περνάω και πολλές ώρες στο εν λόγω σχολείο, δεν μπόρεσα να το βρω. Αν κάποιος έχει την ευγενή καλοσύνη....

alpapanto

Καλησπερα συναδελφοι. στο γυμνασιο με λυκ. ταξεις που ειμαι εβγαλα αποτελεσματα με δ-βαση και νεστωρα αντιστοιχα.
το ιιιιιιιι-σκουλ φαινεται να δουλευει για το γυμνασιο (αν και δεν ειχαμε μαθητες που παραπεμπονται ) οχι ομως και για τις λυκ. ταξεις. μαλλον η λυση ειναι αυτη που καποιος πιο πανω εγραψε για νεο αρχειο παραμετροποιησης κτλ κτλ.
πειραζει που εβγαλα αποτελεσματα με τη δ- βαση ???
στο ι-σκουλ απλα περασα βαθμους, εκανα ενημερωσεις για να υπαρχουν, αλλα δεν ασχοληθηκα με απολυτηρια, ελεγχους κλπ