Συγκριση Λογικων Εκφράσεων και άλλες σχετικές απορίες

Ξεκίνησε από manpap, 14 Μαΐου 2010, 11:00:39 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Νίκος Αδαμόπουλος


abcd

Το κοινό σημείο των τελεστών ΚΑΙ, Η είναι πως το αποτέλεσμα της σύνθετης έκφρασης είναι ΨΕΥΔΗΣ στην περίπτωση που και τα 2 μέλη της είναι ΨΕΥΔΗΣ ;;; σωστό ή λάθος

geoAlex

Για τους πίνακες αλήθειας του ΚΑΙ και του Ή μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ:
el.wikipedia.org/wiki/Λογική_πύλη

Από αυτούς διαπιστώνεις πως οι δύο πίνακες συναληθεύουν σε δύο περιπτώσεις, όταν και οι δύο μεταβλητές μου είναι ταυτόχρονα αληθείς ή ταυτόχρονα ψευδείς.
Δεν ξέρω αν σε κάλυψα. :)
Γιώργος Αλεξίου


Tzo

Παράθεση από: abcd στις 25 Δεκ 2011, 06:54:27 ΜΜ
Το κοινό σημείο των τελεστών ΚΑΙ, Η είναι πως το αποτέλεσμα της σύνθετης έκφρασης είναι ΨΕΥΔΗΣ στην περίπτωση που και τα 2 μέλη της είναι ΨΕΥΔΗΣ ;;; σωστό ή λάθος

Συγνώμη, αλλά εγώ είμαι μπερδεμένη ακόμα..

Το θεωρούμε σωστό αφού όντως όταν είναι και οι 2 ψευδείς το αποτέλεσμα είναι ψευδές ή το θεωρούμε λάθος γιατί υπάρχει και δεύτερο κοινό σημείο που δεν καλύπτεται από την παραπάνω διατύπωση?

Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι είναι σωστό,αλλά μπερδεύτηκα τώρα!

itt

Παράθεση από: Tzo στις 16 Δεκ 2013, 02:48:09 ΜΜ
Συγνώμη, αλλά εγώ είμαι μπερδεμένη ακόμα..

Το θεωρούμε σωστό αφού όντως όταν είναι και οι 2 ψευδείς το αποτέλεσμα είναι ψευδές ή το θεωρούμε λάθος γιατί υπάρχει και δεύτερο κοινό σημείο που δεν καλύπτεται από την παραπάνω διατύπωση?

Εγώ είχα στο μυαλό μου ότι είναι σωστό,αλλά μπερδεύτηκα τώρα!

Η άποψή μου είναι ότι αυτή η πρόταση που παρέθεσες είναι λάθος. Η έκφραση "το κοινό σημείο" μου φαίνεται πολύ ισχυρή, σαν να δηλώνει ότι είναι το μοναδικό κοινό σημείο.