βοηθεια με επιλογη σχολης πληροφορικης

Ξεκίνησε από markip, 27 Ιουν 2010, 11:13:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Stavrospc

Παράθεσημπορούν να σπουδάσουν πληροφορική (ή κάτι σαν πληροφορική >:D) κοντά στα σπίτια τους.
η πληροφορική στα Ιωάννινα είναι κι αυτή κάτι σαν πληροφορική;; ελπίζω όχι.....
Η αλήθεια είναι πως δεν σκέφτομαι το τμήμα ηλεκτρολόγων μηχανικών γιατί απ ότι είδα έχει αρκετά πράγματα άσχετα με την πληροφορική. Η αλήθεια είνα ιότι προσπαθώ να αποφύγω την φυσική. Όχι ότι δεν μ αρέσει να την διαβάζω αλλά θέλω να κάνω ΠΟΛΥ μαθηματικά.
(Αύριο θα περάσω κι απ το φροντιστήριο να ακούσω την γνώμη τους αν και δεν νομίζω να με επηρεάσουν)

ΠαράθεσηΕλπίζω να βοήθησα
Φυσικά και βοηθήσατε, εξάλλου πάντα το κάνετε απ ότι έχω παρατηρήσει σε παρόμιες περιπτώσεις. Πρέπει να ξέρετε πως οι μαθητές εκτιμούν και λαμβάνουν σοβαρά υπόψην τους τις συμβουλές κάποιου ειδικού..... Αλήθεια ευχαριστώ!!!

alkisg

Σταύρο είναι πολύ εύκολο να πας μια βόλτα από το τμήμα Πληροφορικής Ιωαννίνων και να ρωτήσεις κάποιους καθηγητές απευθείας. Αρκετοί μάλιστα από αυτούς έχουν αποφοιτήσει από τη σχολή Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής στην Πάτρα και μπορούν να σου κάνουν άμεσα σύγκριση. Θα ξέρουν να σου πουν και λεπτομέρειες για την προοπτική να γίνει πολυτεχνικό το τμήμα - είχα ακούσει ότι ήταν στα σκαριά.

Νομίζω ότι στη θέση σου θα πήγαινα Πληροφορική Ιωαννίνων και μετά θα χτυπούσα ένα εξωτερικό... Το "θέλω να γίνω προγραμματιστής" που λες το είχαμε ξανασυζητήσει, μην το δένεις κόμπο, θα δεις ότι η Πληροφορική έχει πολλά πεδία που μπορεί να σου ταιριάζουν και να σε τραβήξουν περισσότερο...

Stavrospc

ΠαράθεσηΣταύρο είναι πολύ εύκολο να πας μια βόλτα από το τμήμα Πληροφορικής Ιωαννίνων και να ρωτήσεις κάποιους καθηγητές απευθείας.
Η αλήθεια είναι ότι ντρέπομαι να το κάνω αυτό. Επιτρέπεται έτσι ο καθένας να πάει να χτυπάει την πόρτα ενός καθηγητή;;;


Η αλήθεια είναι ότι κάτι ακούω όλο και περισσότερο την προοπτική να γίνει πολυτεχνικό τμήμα, αλλά θα μάθω περισσότερα.

ΠαράθεσηΝομίζω ότι στη θέση σου θα πήγαινα Πληροφορική Ιωαννίνων και μετά θα χτυπούσα ένα εξωτερικό...
Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω!!!

Ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!! για ακόμη μία φορά...

evry

Παράθεση από: Stavrospc στις 12 Ιουλ 2010, 11:56:14 ΜΜ
η πληροφορική στα Ιωάννινα είναι κι αυτή κάτι σαν πληροφορική;; ελπίζω όχι.....
όπα, παρεξήγηση, δεν εννοούσα αυτό, καμία σχέση
Το τμήμα Πληροφορικής Ιωαννίνων το ξέρω λίγο από κάποιους γνωστούς μου που το έχουν τελειώσει και από αυτά που έχω δει στο πρόγραμμα σπουδών.
Ο Άλκης έχω  την εντύπωση ότι έχει κάνει το μεταπτυχιακό του εκεί (δεν είμαι σίγουρος) και μένει και Γιάννενα, οπότε τα ξέρει καλύτερα και η γνώμη του έχει μεγαλύτερη βαρύτητα.
Φυσικά εγώ επιμένω σε Αθήνα και Κρήτη από θέμα σπουδών αλλά η ουσία είναι πως ο συνδυασμός
  Πληροφορική + είναι κοντά στο σπίτι μου + Φοιτητική ζωή στα Γιάννενα
είναι πραγματικά αχτύπητος συνδυασμός!!!

Προσωπικά αν γύριζα μερικά χρόνια πίσω (καμιά 15αρια   :() θα πηγαινα Κρήτη. Σημειωτέον ότι σπούδασα Αθήνα όπου και μένω οπότε από φοιτητική ζωή καταλαβαίνεις :'(
Θεωρώ ότι  όποιος έχει την οικονομική δυνατότητα θα του κάνει καλό να μείνει μόνος του για λίγα χρόνια

Παράθεση
Πρέπει να ξέρετε πως οι μαθητές εκτιμούν και λαμβάνουν σοβαρά υπόψην τους τις συμβουλές κάποιου ειδικού..... Αλήθεια ευχαριστώ!!!
Στα θέματα αυτά δεν υπάρχουν ειδικοί!!
Αυτοί που έχουν κάποια άποψη είναι άτομα που έχουν σπουδάσει σε κάποιες από αυτές τις σχολές και μπορούν να κάνουν κάπως πιο αντικειμενικά συγκρίσεις
Οπότε μια βόλτα από τη σχολή όπως σου είπε ο Αλκης δεν είναι κακή ιδέα. Σίγουρα θα έχεις κάποιο γνωστό που είναι ή ήταν φοιτητής εκεί.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

markip

εγω τελικα εβαλα πρωτο Εφαρμοσμενης Πληροφορικης ΠΑΜΑΚ(αν πεσει 500 μορια περναω), δευτερο Πληροφορικης Ιωαννινων(περναω σιγουρα), και τριτο Ηλεκτον. Μηχαν. & Μηχ. υπολογιστων πολυτεχνιο κρητης χανια & τεταρτο Επιστημη υπολογιστων Ηρακλειο(το παλεψα με τους γονεις μου αλλα ειναι πολυ μακρια και ειναι δυσκολα προσβασιμο απο Αλεξ/πολη....Τι γνωμη εχετε για πληροφορικη ιωαννινων?
Nothing happens unless first a dream.... - Carl Sargburg

Stavrospc

ΠαράθεσηΛοιπόν από όσο ξέρω αυτή τη στιγμή οι απόφοιτοι των τμημάτων πληροφορικής έχουν τα ίδια σχεδόν επαγγελματικά δικαιώματα με τους Μηχανικούς Η/Υ σύμφωνα με πρόσφατο προεδρικό διάταγμα, οπότε μην σκέφτεσαι ότι θα είσαι μηχανικός και θα έχεις κάποια παραπάνω δικαιώματα.

Αλήθεια;;; νόμιζα ότι ως μηχανικός έχεις αρκετά παραπάνω επαγγελματικά δικαιώματα....

evry

#21
Ως μηχανικός Η/Υ έχεις σχεδόν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με έναν απόφοιτο πληροφορικής (δεν ξέρω ποιες ακριβώς είναι οι διαφορές αλλά ουσιαστικά τα δικαιώματα είναι τα ίδια στην πληροφορική).
Ουσιαστικά αυτή τη στιγμή σε έργα πληροφορικής έχω την εντύπωση ότι ένας μηχανικός Η/Υ ένας απόφοιτος ΑΕΙ πληροφορικής και ένας Ηλεκτρολόγος Μηχανικός έχουν τα ίδια δικαιώματα σύμφωνα με απόφαση του ΣΑΠΕ τον Απρίλιο του 2008.
Με λίγο ψάξιμο στο δίκτυο είδα την επιστολή διαμαρτυρίας του ΤΕΕ για το διάταγμα αυτό (είναι από την ένωση Μηχανικών πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ελλάδος)
http://www.computer-engineers.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=212

Το απίστευτο είναι ότι οι απόφοιτοι μιας σχολής Ηλεκτρολόγων Μηχανικών θεωρούν φυσιολογικό να έχουν περισσότερα δικαιώματα στην πληροφορική από τους αποφοίτους πληροφορικής!!!!
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

skananitos

Εγώ προτείνω να το ξανασκεφτείς... αφιερωμένο και το επόμενο κομματάκι!  :angel:

http://www.youtube.com/watch?v=dTFaQxegOxQ
Music is life...Live a fun one...Listen to SKA !!! ;-)

tzorvas

Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

polikarpos

Η κόρη έδωσε πανελλήνιες και ενδιαφέρεται για το Τμήμα Μηχανικών
Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Είδα ότι είναι πλέον πενταετούς φοίτησης, αλλά όχι(???) προς το παρόν Πολυτεχνείο.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Μήπως έχει κανεις ιδέα τι γίνεται μ' αυτό;
www.sepchiou.gr
moodle.sepchiou.gr
museum.sepchiou.gr

evry

#25
δηλαδή αν γίνει πολυτεχνείο ποια θα είναι η διαφορά με ένα τμήμα πληροφορικής?

Παράθεση από: polikarpos στις 12 Ιουλ 2014, 01:00:31 ΜΜ
Η κόρη έδωσε πανελλήνιες και ενδιαφέρεται για το Τμήμα Μηχανικών
Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Είδα ότι είναι πλέον πενταετούς φοίτησης, αλλά όχι(???) προς το παρόν Πολυτεχνείο.
Ποια είναι η γνώμη σας;
Μήπως έχει κανεις ιδέα τι γίνεται μ' αυτό;

Μπήκα στο σάιτ της σχολής από περιέργεια και είδα το εξής απίστευτο
Ενώ υπάρχει ξεχωριστή σχολή Αρχιτεκτόνων Μηχανικών το τμήμα Μηχανικών Υπολογιστών ανήκει στην σχολή Θετικών Επιστημών !!!!

Εδώ είναι και το νέο πρόγραμμα σπουδών του τμήματος
http://www.cs.uoi.gr/upFiles/uploand_doc/programma-spoudvn-5ates.pdf
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σε τι διαφέρει από ένα μέσο τμήμα πληροφορικής.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Καλησπέρα policarpos,
πρώτα από όλα συγχαρητήρια στην κόρη σου και κάθε επιτυχία στην επιλογή αλλά και στις σπουδές της.
Το συγκεκριμένο τμήμα μόλις εφέτος ξεκίνησε να λειτουργεί σαν 3ετές και σωστά ο evry δεν βλέπει στο πρόγραμμα σπουδών του διαφορές από ένα καθαρά 4ετες πανεπιστημιακό τμήμα (όπως μέχρι πέρυσι ήταν και αυτό).
Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω (κατά την γνώμη που πάντα) ότι η συγκεκριμένη αλλαγή στο τμήμα έγινε λόγω πολιτικής σκοπιμότητας για πίεση προς το υπουργείο για την δημιουργία Πολυτεχνικής Σχολής. Το ίδιο συμβαίνει και στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου με αντίστοιχα θέματα.
Ένα αρνητικό που θα έβλεπα είναι ότι αυτή την στιγμή βρίσκεται πάνω στην διαδικασία αλλαγών και άλλων ζυμώσεων μέχρι να πάρει την τελική της μορφή.
Το έχω αναφέρει και σε άλλο topic για το ποια είναι η διαφορά ενός θεωρητικού Πληροφορικού από 4ετή πανεπιστημιακή σχολή και ενός μηχανικού πληροφορικής από 5ετή πολυτεχνική σχολή.
Από τις θεωρητικές πανεπιστημιακές σχολές βγαίνεις Πληροφορικός, το οποίο σημαίνει θεωρητικός επιστήμονας που μελετά σε βάθος την επιστήμη της πληροφορικής. Από τα Πολυτεχνεία και τις Πολυτεχνικές Σχολές βγαίνεις Μηχανικός Πληροφορικής, δηλαδή κάποιος που έχει σπουδάσει πληροφορική σε ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΟ επίπεδο, και απασχολείται στην βιομηχανία.
Πριν η κόρη σου πάρει την τελική της απόφαση, θα σου έλεγα να κοιτάξει τον προτεινόμενο κανονισμό του οργανισμού (http://www.uoi.gr/files/news/attachments/6428.pdf) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε ότι αφορά το πτυχίο που δίνουν τα 5ετη τμήματα των σχολών του (λόγω του ότι δεν υπάρχει πολυτεχνική σχολή). Στα δύο πανεπιστήμια αλλά και στις πολυτεχνικές σχολές των άλλων πανεπιστημίων της Ελλάδας το δίπλωμα που θα πάρεις όταν τελειώσεις με επιτυχία της σπουδές σου θα είναι επιπέδου 7 δηλαδή Masters και όχι επιπέδου 6 που είναι τα πτυχία των πανεπιστημιακών σχολών.
Με άλλα λόγια από το Πανεπιστήμιο της Πάτρας ή από το Πολυτεχνείο της Κρήτης (https://www.tuc.gr/news.html?&tx_mmforum_pi1%5Baction%5D=get_attachment&tx_mmforum_pi1%5Battachment%5D=10144), στα οποία υπάρχουν "αντίστοιχες" σχολές με την συγκεκριμένη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το δίπλωμα που θα πάρει θα είναι Master of Enginnering στην Μηχανική των Υπολογιστών. Ισχύει το ίδιο και στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων;
Καλή απόφαση και καλά αποτελέσματα.
 

itt

Παράθεση από: dkontos στις 12 Ιουλ 2014, 11:55:25 ΜΜ
Το έχω αναφέρει και σε άλλο topic για το ποια είναι η διαφορά ενός θεωρητικού Πληροφορικού από 4ετή πανεπιστημιακή σχολή και ενός μηχανικού πληροφορικής από 5ετή πολυτεχνική σχολή.
Από τις θεωρητικές πανεπιστημιακές σχολές βγαίνεις Πληροφορικός, το οποίο σημαίνει θεωρητικός επιστήμονας που μελετά σε βάθος την επιστήμη της πληροφορικής. Από τα Πολυτεχνεία και τις Πολυτεχνικές Σχολές βγαίνεις Μηχανικός Πληροφορικής, δηλαδή κάποιος που έχει σπουδάσει πληροφορική σε ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΟ επίπεδο, και απασχολείται στην βιομηχανία.

Συγγνωμή αλλά δεν αντιλαμβάνομαι τον διαχωρισμό. Τι πάει να πει ότι κάποιος έχει σπουδάσει πληροφορική σε εφηρμοσμένο επίπεδο; Πώς ακριβώς μια πολυτεχνική σχολή στο προσφέρει αυτό ενώ μια σχολή πληροφορικής όχι; (Ίσως να την εξηγείς αναλυτικά στο άλλο topic που αναφέρεις, άμα θες μπορείς να μου δώσεις ένα λίνκ σε αυτό για να μην γράφουμε offtopic εδω πέρα)

evry

και εγώ δεν καταλαβαίνω τη διαφορά, μπορείς να μας δώσεις μια ομάδα μαθημάτων που δεν γίνεται στα 4ετή τμήματα σπουδών αλλά γίνεται στα 5ετη και φαίνεται αυτή η διαφορά που λες?
Επίσης οι πιο γνωστοί θεωρητικοί της πληροφορικής που ξέρω, πολυτεχνείο έχουν βγάλει (Παπαδημητρίου, Δασκαλάκης, κ.α.)

Παράθεση από: dkontos στις 12 Ιουλ 2014, 11:55:25 ΜΜ
Το έχω αναφέρει και σε άλλο topic για το ποια είναι η διαφορά ενός θεωρητικού Πληροφορικού από 4ετή πανεπιστημιακή σχολή και ενός μηχανικού πληροφορικής από 5ετή πολυτεχνική σχολή.
Από τις θεωρητικές πανεπιστημιακές σχολές βγαίνεις Πληροφορικός, το οποίο σημαίνει θεωρητικός επιστήμονας που μελετά σε βάθος την επιστήμη της πληροφορικής. Από τα Πολυτεχνεία και τις Πολυτεχνικές Σχολές βγαίνεις Μηχανικός Πληροφορικής, δηλαδή κάποιος που έχει σπουδάσει πληροφορική σε ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΟ επίπεδο, και απασχολείται στην βιομηχανία.

Μπορείς να μας δώσεις το νόμο του κράτους που λέει κάτι τέτοιο? Δηλαδή αν εγώ αυτή τη στιγμή κάνω τα χαρτιά μου για μια θέση στο ΑΣΕΠ μέσω δημοσίου και έχω τελειώσει 5ετή σχολή θα μου αναγνωρίσουν και μάστερ?

Παράθεση
Στα δύο πανεπιστήμια αλλά και στις πολυτεχνικές σχολές των άλλων πανεπιστημίω
ν της Ελλάδας το δίπλωμα που θα πάρεις όταν τελειώσεις με επιτυχία της σπουδές σου θα είναι επιπέδου 7 δηλαδή Masters και όχι επιπέδου 6 που είναι τα πτυχία των πανεπιστημιακών σχολών.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

dkontos

Δεν θα διαφωνήσω με κανέναν από τους δύο (itt & evry) για το θέμα του διαχωρισμού της θεωρητικής επιστήμης από την εφαρμοσμένη (μηχανικός) γιατί στην Ελλάδα οι δύο αυτοί τομείς επικαλύπτονται σε μεγάλο βαθμό, ειδικά στην επιστήμη της Πληροφορικής.
Αυτό που θα έπρεπε να ισχύει και αυτό που θεωρώ ότι θα πρέπει να πληροφορούμε κάθε μελλοντικό φοιτητή του χώρου είναι ότι η επιστήμη υπολογιστών έχει τον στενό ορισμό της θεωρητικής πληροφορικής και της μαθηματικής της βάσης, ενώ η μηχανική υπολογιστών γίνεται αντιληπτή ως ένας συναφής κλάδος ασχολούμενος με τη σχεδίαση και υλοποίηση υλικού ή λογισμικού υπολογιστών. Στον βαθμό που το υλικό αυτό είναι ηλεκτρονικής φύσης, η μηχανική υπολογιστών μελετάται και από την ηλεκτρονική μηχανική. Με παρόμοια λογική διατυπώνεται και η διάκριση μεταξύ επιστήμης υπολογιστών και μηχανικής λογισμικού, όπου ο κλάδος αυτός επικεντρώνεται στη συστηματική ανάπτυξη λογισμικού για συγκεκριμένες εφαρμογές, με τυποποιημένες μεθόδους, επιστημονικές αρχές και γνώμονα τις ανάγκες της βιομηχανίας λογισμικού. Ωστόσο δεν υφίσταται κάποια καθολικά αποδεκτή διάκριση ορισμού μεταξύ «απλού» προγραμματισμού υπολογιστών και μηχανικής λογισμικού, οι επιμέρους τομείς που αναφέρθηκαν εναλλακτικά κατανοούνται μόνο ως διαφορετικοί, αλληλο-επικαλυπτόμενοι τρόποι προσέγγισης των ζητημάτων της πληροφορικής και όχι ως διακριτές επιστήμες, ενώ τα περισσότερα πανεπιστημιακά - πολυτεχνικά τμήματα πληροφορικής εφαρμόζουν στην πράξη ένα ενιαίο πρόγραμμα σπουδών.

Σχετικά με τα προγράμματα σπουδών σπουδών που αναφέρεις evry θα σε παραπέμψω σε αυτά του ΕΚΠΑ - Πληροφορικής & Τηλ/νιών και του Πανεπιστημίων Πατρών - Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής.
Δύο από τα παλαιότερα και σαφώς πιο αναγνωρισμένα τμήματα σπουδών στην επιστήμη της Πληροφορικής. Μπορείς να δεις ότι στα δύο πρώτα έτη σπουδών (που θεωρούνται και εισαγωγικά) στον μεν ΕΚΠΑ ο φοιτητής έχει την εβδομάδα 13 ώρες εργαστήρια στο δε Πανεπιστήμιο Πατρών έχει 28 ώρες, δηλαδή πάνω από τις διπλάσιες. Μήπως αυτό είναι ένα μικρό αλλά χαρακτηριστικό δείγμα εφαρμογής της επιστήμης;

Από πλευράς επαγγελματικών δικαιωμάτων στην Ελλάδα, όπως πολύ καλά ξέρουμε όλοι, είναι για όλους τα ίδια, είτε έχεις σπουδάσει σε 4ετές τμήμα ΑΕΙ ή ΑΤΕΙ είτε έχει δίπλωμα 5ετούς πολυτεχνικής σχολής στην επιστήμη της Πληροφορικής ή/και των Τηλεπικοινωνιών. Το ότι οι απόφοιτοι του ΟΠΑ, του ΠαΠει ή του ΠαΜακ γράφονται και στο Οικονομικό Επιμελητήριο ή οι απόφοιτοι των πολυτεχνικών σχολών γράφονται στο ΤΕΕ είναι ένα θέμα που μάλλον θέλει πολύ συζήτηση.

Αγαπητέ evry αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ψηφισμένος νόμος του κράτους που να μιλά για εξίσωση του διπλώματος μιας 5ετούς πολυτεχνικής σχολής με Masters. Τα πολυτεχνεία και οι πολυτεχνικές σχολές (γραμματείες) όμως μαζί με το δίπλωμα σου δίνουν και μια βεβαίωση που λέει ότι το συγκεκριμένο πτυχίο αντιστοιχεί σε 300ECTS (διδακτικές μονάδες) και όχι σε 240 που αντιστοιχεί το πτυχίο μιας 4ετούς σχολής. Θεωρώ επίσης ότι γνωρίζεις την υποχρέωση που έχουν όλα τα ΑΕΙ της χώρας να συστήσουν οργανισμό ιδρύματος που θα το διοικεί και να στείλουν άμεσα τον κανονισμό λειτουργίας τους στο υπουργείο παιδείας για έγκριση. Αν διαβάσεις τους κανονισμούς αυτούς θα δεις ότι και το ΕΜΠ και το Πολυτεχνείο Κρήτης (έχω βάλει σχετικό link στην προηγούμενη ανάρτησή μου που σχολίασες) αλλά και τα Πανεπιστήμια με Πολυτεχνικές Σχολές έχουν συμπεριλάβει το συγκεκριμένο θέμα. Δηλαδή το δίπλωμα του μηχανικού θα είναι ισότιμο με πτυχίο βαθμίδας 7, δηλαδή Master of Engineering στην επιστήμη που αντιστοιχεί. Προσοχή δεν είναι Masters εξειδίκευσης.   
Να είστε όλοι καλά.