Επιλογη σχολής εξωτερικό η Ελλάδα

Ξεκίνησε από yhol, 28 Μαΐου 2015, 07:43:16 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

yhol

Καλησπέρα σας είμαι μαθητής λυκείου από τα 5 ασχολούμαι με υπολογιστές και πρόσφατα έχω ξεκινήσει να μαθαίνω C++ .Του χρόνου που δίνω πανελλήνιες σίγουρα η πρώτη επιλογή θα είναι πληροφορική σκοπεύω στο μέλλον να ασχοληθώ με ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων.Εδω και καιρό έχω σκεφτεί να κάνω προπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία συγκεκριμένα στο Μόναχο στο πολυτεχνείο του Μονάχου (Technische Universität München) και αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν αξίζουν οι προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό οι οποίες είναι 3 χρόνων και όχι 4 χρονων.Απο άποψη ποιότητας σπουδών έχει κανένας ακούσει σχετικά. Προς το παρόν αυτό που ξέρω μόνο από ποιότητας πανεπιστήμιου είναι ότι στο qs rankings βρίσκεται στην 32 θέση στο κόσμο ως προς την πληροφορική.....
Ευχαριστώ προκαταβολικά

itt

Παράθεση από: yhol στις 28 Μαΐου 2015, 07:43:16 ΜΜ
Καλησπέρα σας είμαι μαθητής λυκείου από τα 5 ασχολούμαι με υπολογιστές και πρόσφατα έχω ξεκινήσει να μαθαίνω C++ .Του χρόνου που δίνω πανελλήνιες σίγουρα η πρώτη επιλογή θα είναι πληροφορική σκοπεύω στο μέλλον να ασχοληθώ με ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων.Εδω και καιρό έχω σκεφτεί να κάνω προπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία συγκεκριμένα στο Μόναχο στο πολυτεχνείο του Μονάχου (Technische Universität München) και αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν αξίζουν οι προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό οι οποίες είναι 3 χρόνων και όχι 4 χρονων.Απο άποψη ποιότητας σπουδών έχει κανένας ακούσει σχετικά. Προς το παρόν αυτό που ξέρω μόνο από ποιότητας πανεπιστήμιου είναι ότι στο qs rankings βρίσκεται στην 32 θέση στο κόσμο ως προς την πληροφορική.....
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Δεν ξέρω για τις σπουδές, αλλά το μεγαλύτερο plus είναι σίγουρα η πολύ καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση.

dpa2006

#2
Παράθεση από: yhol στις 28 Μαΐου 2015, 07:43:16 ΜΜ
Καλησπέρα σας είμαι μαθητής λυκείου από τα 5 ασχολούμαι με υπολογιστές και πρόσφατα έχω ξεκινήσει να μαθαίνω C++ .Του χρόνου που δίνω πανελλήνιες σίγουρα η πρώτη επιλογή θα είναι πληροφορική σκοπεύω στο μέλλον να ασχοληθώ με ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων.Εδω και καιρό έχω σκεφτεί να κάνω προπτυχιακές σπουδές στη Γερμανία συγκεκριμένα στο Μόναχο στο πολυτεχνείο του Μονάχου (Technische Universität München) και αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι εάν αξίζουν οι προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό οι οποίες είναι 3 χρόνων και όχι 4 χρονων.Απο άποψη ποιότητας σπουδών έχει κανένας ακούσει σχετικά. Προς το παρόν αυτό που ξέρω μόνο από ποιότητας πανεπιστήμιου είναι ότι στο qs rankings βρίσκεται στην 32 θέση στο κόσμο ως προς την πληροφορική.....
Ευχαριστώ προκαταβολικά
Καλησπέρα,
Το TUM Θεωρείται -54 στην σχετική κατάσταση παγκοσμίως-από τα καλύτερα Πολυτεχνεία της Γερμανίας,
θα συμφωνήσω με τον itt για το θέμα της επαγγελματικής εξασφάλισης.
Υπάρχουν πολλές εταιρείες για να απασχολήθεί κανείς και η κατάσταση δεν νομίζω να χειροτερέψει εκεί όσο εδώ.
Για τις σπουδές δες στο site τους.
Όσον αφορά τις σπουδές το γεγονός ότι είναι 3ετής δεν πρέπει να σε ανησυχεί,στις αρχές της Μπολόνια είναι υποχρεωμένα να ακολουθήσουν και τα δικά μας Πανεπιστήμια.
θα πρέπει να σκέφτεσαι από τώρα ένα MSc σε κάποιο αντικείμενο ή και PhD
και μην σου φαίνεται υπερβολικό το PhD,για να εργαστείς σε μεγάλες εταιρείες το PhD μπορεί να είναι πλέον απαραίτητο.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science