CCNA Γνώμες

Ξεκίνησε από ΜΙΤΜ, 25 Ιαν 2010, 11:47:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΜΙΤΜ

Καλησπέρα σας,

Δημιούργησα αυτό το θέμα επειδή πήρα την απόφαση να ξεκινήσω το προγραμμα της Cisco. Ποιά η γνώμη σας εφόσον το γνωρίζετε το θέμα? Αξίζει η προσπάθεια? Θεωρείτε δύσκολο? Επαγγελματικά θα βοηθήσει μετέπειτα? Στο εξωτερικό αναγνωρίζετε κανονικά και ποιές οι προοπτικές για το εξωτερικό?

Ευχαριστώ

Gnirut

Δεν καταλαβαίνω είσαι συνάδελφος και θες να επιμορφωθείς σε θέματα της επικείμενης "οριζοντιοποίησης" μας;
Είσαι συνάδελφος που λόγω της επικείμενης οριζοντιοποίησης θέλεις να επιμορφωθείς για να την κοπανίσεις από την εκπαίδευση;
Είσαι συνάδελφος χωρίς γυναίκα και παιδιά, τελείωσες με το e-school και έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο στη διάθεση σου;
Ή είσαι απλός περαστικός που θέλεις τη γνώμη μας ως ειδημόνων;

evry

Ο άνθρωπος ρώτησε μια απλή ερώτηση. Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις τότε η ειρωνεία να λείπει.

Ενημερωτικά το λέω, επειδή παρατηρώ μερικά παρόμοια μηνύματα τελευταία στο φόρουμ.
Δεν είναι όλοι βολεμένοι στον μαγικό κόσμο της δημόσιας εκπαίδευσης.
Ξέρετε τι κρίση υπάρχει στην αγορά αυτή τη στιγμή? Για ρωτήστε αυτούς που ψάχνουν δουλειά τώρα.
Αν έχεις οικόγενεια και παιδιά τότε το eschool θα είναι το λιγότερο από τα προβλήματά σου.
Και μην τρελαθούμε, το eschool δεν είναι το κέντρο του κόσμου για να έχει γίνει ένα από τα σημαντικότερα θέματα στο στέκι. Μια εφαρμογή είναι στο κάτω-κάτω, δεν είναι πυρηνική φυσική, απλά θέλει χρόνο και δουλειά.

Και για να μην απαντήσω για το άλλο που λες για τον ελεύθερο χρόνο. Είσαι εκπαιδευτικός στην δημόσια εκπαίδευση και τολμάς να θίγεις το θέμα του ελεύθερου χρόνου? Αυτός που δουλεύει σε ιδιωτική εταιρία 09:00-21:00 τι θα πρέπει να πει συνάδελφε?
Κάποια πράγματα που έχουμε κατακτήσει θα πρέπει να τα εκτιμούμε και όχι να προκαλούμε, ούτε να θεωρούμε ότι όλα περιστρέφονται γύρω από μια εφαρμογή που απαιτεί απλά γνώσεις απόφοιτου ΙΕΚ πληροφορικής-διοίκησης και λίγο χρόνο.

Τέλος φίλε papalife από τις διάφορες πιστοποιήσεις που κυκλοφορούν αυτή της CICSO έχω ακούσει ότι είναι η πιο σοβαρή. Τώρα δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά σίγουρα η προυπηρεσία είναι ακόμα σημαντικότερη, αυτό θα πρέπει να κυνηγήσεις
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

#3
...αν σε ενοχλούν αυτά τα μηνύματα συνάδελφε, απλά να μην τα διαβάζεις.
Ύστερα νομίζω ότι δεν έχει ανάγκη ο άνθρωπος από δικηγόρο, μπορεί να υπερασπιστεί και μόνος του τον εαυτό του.
Επίσης δεν είμαστε όλοι βολεμένοι στο δημόσιο.
Εσύ Ευριπίδη αν έχεις οικογένεια και παιδιά καλά κάνεις λόγω εμπειρίας και τοποθετείσαι. Αν όμως δεν έχεις να ξέρεις ότι οι θεωρητικές κουβέντες είναι τελείως άχρηστες.
"Είσαι εκπαιδευτικός στην δημόσια εκπαίδευση και τολμάς να θίγεις το θέμα του ελεύθερου χρόνου?"
Βεβαίως και τολμώ.
Εσύ πως τολμάς και με ρωτάς αν τολμώ.
Αν δεν σ'αρέσουν οι συνθήκες στον ιδιωτικό τομέα μπορείς να κάνεις τον αγώνα σου για να τις βελτιώσεις και όχι να τις χρησιμοποιείς ως κριτήριο σύγκρισης.
Αρκετά είναι τα παρόμοια κριτήρια που χρησιμοποιούν άλλοι. Να μας λοίπουν και νέα.
Για να προσέχουμε λιγάκι τι λέμε.

alkisg

Πωπω τεταμένος ο σύλλογος αυτές τις μέρες...
Καταραμένη οριζοντιοποίηση και e-school, αντί να μας ενώνετε μας διασπάτε! :-)

ΜΙΤΜ

Επι του θέματος κάποιος?

Ευχαριστώ

evry

Παράθεση από: toufeki στις 26 Ιαν 2010, 09:57:59 ΠΜ
...αν σε ενοχλούν αυτά τα μηνύματα συνάδελφε, απλά να μην τα διαβάζεις.
το ίδιο ισχύει και για σένα, αν σε ενοχλεί το μήνυμά μου μην το διαβάζεις

Παράθεση
Ύστερα νομίζω ότι δεν έχει ανάγκη ο άνθρωπος από δικηγόρο, μπορεί να υπερασπιστεί και μόνος του τον εαυτό του.
Μιλάς για δικηγόρους αλλά και εσύ το ίδιο δεν κάνεις? Ποιον υπερασπίζεσαι?

Παράθεση
Επίσης δεν είμαστε όλοι βολεμένοι στο δημόσιο.
Είναι απαράδεκτο κάποιος που είναι στη σιγουριά και την ασφάλεια του δημοσίου να ειρωνεύεται κάποιον που ψάχνει για δουλειά και είναι μέσα στην αβεβαιότητα

Παράθεση
Για να προσέχουμε λιγάκι τι λέμε.
Συμφωνώ απόλυτα
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: papalife στις 25 Ιαν 2010, 11:47:58 ΜΜ
Καλησπέρα σας,

Δημιούργησα αυτό το θέμα επειδή πήρα την απόφαση να ξεκινήσω το προγραμμα της Cisco. Ποιά η γνώμη σας εφόσον το γνωρίζετε το θέμα? Αξίζει η προσπάθεια? Θεωρείτε δύσκολο? Επαγγελματικά θα βοηθήσει μετέπειτα? Στο εξωτερικό αναγνωρίζετε κανονικά και ποιές οι προοπτικές για το εξωτερικό?

Ευχαριστώ

Τα ελάχιστα που γνωρίζω, τα γράφω εδώ.

Χρειάστηκε να παρακολουθήσω σεμινάριο της cisco πριν περίπου 11 χρόνια. Με βοήθησε τόσο πολύ, που με έκαναν προϊστάμενο μέσα σε μία νύχτα (πραγματικά, 9.00 μμ έγινε το σχετικό meeting) στην εταιρία που εργαζόμουν. Μου δόθηκε ξανά η ευκαιρία να μπω σε πρόγραμμα της cisco πριν περίπου 5 χρόνια, αλλά ήταν η περίοδος που διορίστηκα, οικονομικά είχα τα μαύρα μου τα χάλια και βρισκόμουν μερικές ώρες μακριά από την Αθήνα. Παράλληλα ετοιμαζόμουν για γάμο. Τότε το άφησα. Αν όμως είχα τη δυνατότητα, αλήθεια λέω, θα ξαναπήγαινα.

Θυμάμαι ότι η cisco είχε αυξημένο επίπεδο δυσκολίας στα προγράμματά της. Δε γνωρίζω σήμερα ποιες προοπτικές θα μπορούσε να έχει εντός και εκτός Ελλάδας, με δεδομένες τις συνθήκες της αγοράς.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

evry

Για ποια ακριβώς πιστοποίηση της Cisco ενδιαφέρεσαι? έχεις δει κάτι συγκεκριμένο?

Συμφωνώ και με τον Λάμπρο, γενικά έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν ξέρω τι παίζει σήμερα με τα νέα δεδομένα στην αγορά (αν υπάρχουν)

Παράθεση από: papalife στις 26 Ιαν 2010, 10:14:30 ΠΜ
Επι του θέματος κάποιος?

Ευχαριστώ
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

toufeki

... ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΜΑΣ.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν γενικά και αδιάφορα. Αυτό το κάνουν οι δικηγόροι. Εγώ δικηγόρος δεν είμαι.

Gnirut

@evry
Εσύ τι πετάχτηκες τώρα για να καταλάβω; Έκανα κάποιες ερωτήσεις στον papalife σου μίλησε εσένα κανένας;

Ωραία λοιπόν αφήνω εσένα να εξηγήσεις τα περί CCNA.

evry

Θεωρώ ότι οι ερωτήσεις σου ήταν ειρωνικές, απέναντι σε κάποιον που μπήκε για να ρωτήσει κάτι που τον ενδιαφέρει χωρίς να προκαλέσει κανέναν
Οι ερωτήσεις που έκανες ακριβώς ποιον στόχο είχαν?

Παράθεση από: Gnirut στις 26 Ιαν 2010, 12:53:22 ΜΜ
@evry
Εσύ τι πετάχτηκες τώρα για να καταλάβω; Έκανα κάποιες ερωτήσεις στον papalife σου μίλησε εσένα κανένας;

Ωραία λοιπόν αφήνω εσένα να εξηγήσεις τα περί CCNA.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Gnirut

Κάνεις λάθος λοιπόν.
Οι εξετάσεις της Cisco είναι "ατελείωτες" και το τι και ποιες από αυτές θα κάνεις εξαρτάται από τους στόχους σου.

evry

#14
ατέλειωτες??
δεν πρόκειται για 4 επίπεδα?

ούτως ή άλλως τα λεφτά που ζητάνε πρέπει να είναι πολλά

edit
  Επίσης αν θυμάμαι καλά κάποτε που το είχα ψάξει από περιέργεια για να πας σε κάποιες ακαδημίες και να κάνεις μαθήματα πριν δώσεις για πιστοποίηση ζήταγαν κάπου 3000 ευρώ!!!!
Φυσικά μπορείς να δώσεις και χωρις τα μαθήματα μόνο την πιστοποίηση με κόστος κάπου στα 150 ευρώ (δεν ξέρω αν αυξήθηκε) αλλά όσο ανεβαίνεις επίπεδο δυσκολεύει και αλλάζει και η ύλη.

τες πα μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν τα θυμάμαι καλά αλλά νομίζω ότι το CCNP είναι καλύτερο από το CCNA αλλά δεν ξέρω αν το 2ο είναι προαπαιτούμενο για το πρώτο.
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

Gnirut

"ατελείωτες" = πολύ δουλειά
Το που θα σταματήσεις εξαρτάται από τις επαγγελματικές σου επιδιώξεις.

Προσωπική μου συμβουλή στον papalife.
Εαν είσαι συνάδελφος που θα μείνεις στην εκπάιδευση, κάνε καλύτερα κάποιο μεταπτυχιακό σε κάποιο πανεπιστήμιο, δεν καταλαβαίνω σε τι θα σε οφελήσουν οι "τυφλοσούρτες" της Cisco.
Εαν είσαι συνάδελφος που βαρέθηκες την εκπαίδευση και θες να την κοπανήσεις, καλύτερα πρότου αρχίσεις τις πιστοποιήσεις να βρεις που θα δουλέψεις και να ζητήσεις να σε πιστοποιήσουν αυτοί.
Εαν είσαι "περαστικός" πληροφορικάριος. Κάνε το πρώτο επιπεδο για να το βάλεις στο βιογραφικό σου και ψάξε για σοβαρή δουλειά που θα σε πιστοποιήσουν αυτοί. Το κόστος πιστοποίησης δεν είναι μικρό.

Προσωπική μου άποψη:
Δεν υπάρχει πιο βαρετή διαδικασία για κάποιον που έχει σπουδάσει πληροφορική να πρέπει να "πιστοποιηθεί" στους "τυφλοσούρτες" της Cisco και της Microsoft. Είναι κατάντια για τον κλάδο διεθνώς και το μόνο που προσφερουν αυτές οι πιστοποιήσεις είναι φτηνό εργατικό προσωπικό (χωρίς πολλές σπουδές) στις επιχειρήσεις και "κλειδωμα" μιας δεξαμενής επαγγελματιών στις πλατφόρμες της Cisco και της Microsoft.

P.Tsiotakis

το είχα γράψει και πριν από 4 περίπου χρόνια, και το ξαναγράφω

συνεχίστε να μαλώνετε στο στέκι, παίρνω τα ποπ κορν μου και παρακολουθώ

ΥΓ: δεν ξέρω περί CCNA

Gnirut

Σιγά μην τσακωνόμαστε.
Σιγά μην τσακωθούμε για ~1300 "οριζοντιοποιημένα" ευρώ το μήνα, δεν θα'σαι καλά...

toufeki

...μη λες τέτοια διότι υπάρχουν και άλλοι στον ιδιωτικό τομέα που παίρνουν 600. >:D
Σιγά σιγά θα μας πουν και υψηλόμισθους.