Κλιματισμος σε εργαστηριο πληροφορικης

Ξεκίνησε από mitsospap, 23 Ιαν 2019, 07:25:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mitsospap

Εχουμε φοβερο προβλημα και εχω μπλεξει με διευθυντη ξεροκεφαλο. Παρολο που εχω 15 Η/Υ και ειμαι και στην προσοψη και εχω και ηλιο, μου λεει δεν χρειαζεται.
Λεει οτι θα βαλει κλιματιστικα σε καποιες ταξεις, δεν ειναι προκλητικο αυτο; Προφανως θελει να βολεψει τους γνωστους του.
Υπαρχει καποιο εγγραφο που να προβλεπει κλιματισμο σε εργαστηριο; Κατι πρεπει να εχει παρει το ματι μου στην σελιδα της τεχνικης στηριξης.

Πως θα χειριζοσασταν αυτη την ασχημη κατασταση; Να μην ξανασχοληθω;

Δημήτρης Γκίνης

Εννοείται ότι δεν πρέπει να το παρατήσεις.
Πίεσε με όποιο τρόπο μπορείς, συχνές οχλήσεις στη Διεύθυνση του σχολείου, επικοινωνία με το σύλλογο γονέων (στο κάτω-κάτω τα παιδιά τους θα υποφέρουν από τη ζέστη), ζήτα από το τοπικό ΚΕΠΛΗΝΕΤ να εξηγήσει στον διευθυντή και ότι άλλο σκεφτείς.

happiness

Ναι, νομίζω ο κλιματισμός είναι μέσα στις προδιαγραφές των σχολικών εργαστηρίων ΗΥ. Επικοινώνησε με το τοπικό ΠΛΗΝΕΤ.

mitsospap

Ερχεσαι αντιπαραθεση στο τελος και συνχιζεσαι. Στο τελος κατανταει διαρκεις αντιπαραθεση σε ολα.

Ετσι κι αλλιως στο τελος σαν ξεροκεφαλοι κανουν οτι τους συμφερει για να εξηπηρετησουν τους συνοδοιπορους τους.
Θα δωσω τον αγωνα μου, θα ξαναθεσω το θεμα αν και δεν βλεπω φως...με το συλλογο ισως, ο Κεπληνετ μαλλον δεν θα εμπλακει.

mitsospap

Παράθεση από: happiness στις 24 Ιαν 2019, 10:19:59 ΠΜ
Ναι, νομίζω ο κλιματισμός είναι μέσα στις προδιαγραφές των σχολικών εργαστηρίων ΗΥ. Επικοινώνησε με το τοπικό ΠΛΗΝΕΤ.
Αν σου ειναι ευκολο να το βρεις θα το ηθελα

happiness

#5
Θα στον βρει πιο εύκολα το ΠΛΗΝΕΤ. Δεν είναι συνεργάσιμοι;

Από μία γρήγορη αναζήτηση https://edu.klimaka.gr/nomothesia/dioikhtika/1528-kanonismos-leitourgias-sxoliko-ergasthrio-plhroforikhs-sepehy
Παράθεση4.2 Διατήρηση των περιβαλλοντικών προϋποθέσεων της αίθουσας του Σ.Ε.Π.Ε.Η.Υ.

Ο Διευθυντής του σχολείου έχει την ευθύνη για την τοποθέτηση στον χώρο του ΣΕΠΕΗΥ κατάλληλων μέσων, ώστε να επιτυγχάνεται :

    Η διατήρηση θερμοκρασίας ικανής να φιλοξενήσει ανθρώπους και μηχανήματα.
    Η διατήρηση της υγρασίας σε χαμηλά επίπεδα, προκειμένου να διασφαλίζεται ηκαλή λειτουργία της ηλεκτρολογικής εγκατάστασης.

    Ο εξαερισμός της αίθουσας. Είναι προφανές ότι η συσσώρευση πολλώνμηχανημάτων σε ένα χώρο καθιστά αναγκαίο τον εξαερισμό του.
    Η προστασία από έντονη ηλιακή ακτινοβολία. Οι κουρτίνες, περσίδες ή όποιοάλλο πρόσφορο μέσο είναι απαραίτητο για τον περιορισμό των αντικατοπτρισμώνστις οθόνες των σταθμών εργασίας
    Η προστασία του εξοπλισμού από τη σκόνη.
    Τοποθέτηση στο ΣΕΠΕΗΥ πίνακα μαρκαδόρου (απαγορεύεται η χρήσηκιμωλίας).
    Επαρκής τεχνητός φωτισμός της αίθουσας του ΣΕΠΕΗΥ

Προς επίτευξη των παραπάνω στόχων και λόγω της ιδιαιτερότητας του ΣΕΠΕΗΥ, προτείνεται και συνιστάται να τοποθετείται σε χώρο ορόφου.