Πιλοτικές εγκαταστάσεις Ubuntu 16.04

Ξεκίνησε από alkisg, 20 Μαρ 2017, 11:14:37 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

apostolosg


aspd


akirikos

Γεια χαρά,
Την έκανα κι εγώ την εγκατάσταση σε VM με bridged network adapter, κύλισε κανονικά.
Δοκίμασα να μπώ από client και να τρέξω κάποια προγράμματα (ένα παλιό netbook) και λειτουργεί επίσης κανονικά.

Μπράβο σας , πολύ καλή δουλειά.

Στο πλαίσιο της μέχρι τώρα δοκιμής το μόνο που δε λειτούργησε ήταν στη "Διαχείριση ΣΕΠΕΗΥ"  τα μενού για διαγραφή ορφανών πακέτων και καθαρισμό μνήμης πακέτων  (μου έβγαζε το μήνυμα της συνημμένης εικόνας). Τις ενέργειες αυτές παρόλα αυτά τις έκανα από το shell επιτυχώς με sudo apt clean και apt autoremove.

Δεν έχω δοκιμάσει εκτενώς τα προγράμματα στους clients, θα δοκιμάσω και στο σχολείο.


aspd

Χρησιμοποιούμε, όχι σε μόνιμη βάση όμως, τα ubuntu 16.04.

Κάποιες παρατηρήσεις:
1. Κάποιες φορές το δεξί κλικ του ποντικιού δουλεύει σαν αριστερό κλικ και το ανάποδο! Τώρα που γράφω το μήνυμα κάνω τις δουλειές του αριστερού κλικ με δεξί, χωρίς εννοείται να έχω αλλάξει ρυθμίσεις στο πληκτρολόγιο.
2. Το Libre office 5 κολλάει αρκετές φορές
3. Επίσης άκουσα κάποια παράπονα ότι και οι επόπτες  κολλάνε πού και πού.

Τα 1 και το 2 τα έχω διαπιστώσει και εγώ. Για το 3 δεν έχω άποψη ακόμα.

Ευχαριστούμε για όλα

alkisg

Για το (1), τι επιστρέφει η εντολή "gsettings get org.mate.peripherals-mouse left-handed";
Επίσης, διορθώνεται με την εντολή "gsettings reset org.mate.peripherals-mouse left-handed";

Για το (2), η μόνη περίπτωση που ξέρω είναι να εισάγει κάποιος εικόνες από το Internet απ' ευθείας με αντιγραφή/επικόλληση χωρίς πρώτα να τις κάνει δεξί κλικ αποθήκευση στο σκληρό. Αν έχεις συγκεκριμένο τρόπο να το κάνεις να κολλάει, τότε να κάνουμε bug report.

Για το (3), δεν το έχω δει να συμβαίνει.

demetriox

Καλησπέρα... Παρατήρησα σε κάποιους χρήστες πως η γραμμή εργασιών εμφανίζεται στο πάνω μέρος... χωρίς να έχουν επέμβει καθόλου τα παιδιά...
Υπάρχει τρόπος να είναι ενιαία σε όλους?

alkisg

Ανά χρήστη, η ρύθμιση γίνεται από το κεντρικό μενού → Σύστημα → Προτιμήσεις → Ρυθμίσεις εμφάνισης → MATE Tweak → Διεπαφή,
Select a panel layout to change the user interface.
[Redmond]
Πιθανώς να χρειαστεί να το αλλάξουν σε κάτι άλλο πρώτα, και μετά ξανά σε Redmond για να γίνει η επαναφορά.

Αν θέλουμε για πολλούς υπολογιστές ταυτόχρονα, τους επιλέγουμε από τον Επόπτη και από το μενού εκτέλεση δίνουμε:
mate-panel --layout redmond --reset & sleep 1; mate-panel --replace &

aspd

Εγκατέστησα σήμερα και έκανα δύο ώρες μάθημα σε Ubuntu mate 16.04 στο εργαστήριο της πληροφορικής. Δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.
Οι επόπτες και όλα δούλευαν κανονικά.
Αν παρατηρήσω κάτι με το αριστερό/δεξί κλικ που αναφέρω παραπάνω (δεν το έκανε σήμερα) θα δοκιμάσω το gsettings get org.mate.peripherals-mouse left-handed και θα επανέλθω.

Είχα  κάνει ήδη εγκατάσταση του ubuntu mate στο δεύτερο εργαστήριο, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει εγώ με μαθητές, οπότε τα παραπάνω σχόλια είναι σχόλια συναδέλφων.

Ευχαριστούμε για τη νέα έκδοση και για την υποστήριξη και τη βοήθεια.

aspd

#38
Όλα φαίνονται εντάξει.
Κάποιες λεπτομέρειες:
1. Θέλω να εγκαταστήσω τη ΓΛΩΣΣΑ. Δε βλέπω να υπάρχει το wine. Πρέπει να το εγκαταστήσω ή να  κάνω κάτι άλλο; Σε επόμενη έκδοση δεν θα ήταν καλά να είναι προεγκατεστημένο;

2. Έστησα scratch 1.4 και τα έργα δεν έχουν στο φάκελο τη χαρακτηριστική εικόνα των έργων scratch. Ανοίγουν όμως.

3. Σχετικά με virtual box: στα 12.04 είχα oracle virtual box 4.1.12.  Στη 16.04 mate μήπως έχετε δοκιμάσει κάτι άλλο που να δουλεύει καλά;



alkisg

Για εγκαταστάσεις προγραμμάτων, ο πιο απλός τρόπος είναι sudo apt-get install synaptic, και μετά ανοίγετε το πρόγραμμα synaptic από τα μενού. Εάν από εκεί εγκαταστήσεις τη ΓΛΩΣΣΑ, θα πρέπει αυτόματα να βάλει και το wine.
Το 16.04 έχει στα αποθετήρια το virtualbox 5, μια χαρά δουλεύει, δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
Για το scratch να το δω με την πρώτη ευκαιρία.

aspd


aspd

Παράθεση από: alkisg στις 15 Μαΐου 2017, 09:36:48 ΠΜ
Για το (1), τι επιστρέφει η εντολή "gsettings get org.mate.peripherals-mouse left-handed";
Επίσης, διορθώνεται με την εντολή "gsettings reset org.mate.peripherals-mouse left-handed";

Στο 1ο εργαστήριο ξαναείδα το πρόβλημα με ανακατεμένο το δεξί-αριστερό κλικ.
Η παραπάνω εντολή έδωσε true.
Και διορθώθηκε όπως περιγράφεις.


alkisg

Λογικά κάποιος μαθητής πηγαίνει στον πίνακα ελέγχου και βάζει το ποντίκι για αριστερόχειρες... είτε επειδή τον βολεύει, είτε για πλάκα στους άλλους.

aspd

Όμως το πρόβλημα ήταν στο server και όχι σε clients. Σε clients δεν κοίταξα αν υπήρχε θέμα. Λες κανένας καθηγητής που μπαίνει στο εργαστήριο να το αλλάζει; Θα ρωτήσω.

Όμως το θέμα υπήρχε σε δύο λογαριασμούς στο server. Άσε που το είχα παρατηρήσει κάποια μέρα και στο σπίτι μου στα ubuntu 16.04, που εκεί δεν το είχε αλλάξει σίγουρα κανείς.


alkisg

Παίζει και η πιθανότητα να υπάρχει κάποια συντόμευση πληκτρολογίου γι' αυτό, π.χ. Alt+Ctrl+κάτι, και να πατιέται κατά λάθος... μου είναι δύσκολο να φανταστώ τιμές gsettings να αλλάζουν αυτοβούλως... αλλά σύμφωνοι αφού στο σπίτι είσαι σίγουρη ότι δεν πήγες στον πίνακα ελέγχου, κάτι συμβαίνει...