Ερώτηση για εμφωλευμένους βρόγχους

Ξεκίνησε από Λαμπράκης Μανώλης, 24 Νοε 2013, 09:26:54 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λαμπράκης Μανώλης

καλησπέρα σε όλους

ήθελα να ρωτήσω, στις εξετάσεις 2008 είχε μπει ένα θέμα με εμφωλευμένους βρόγχους για διάγραμμα ροής και πίνακα τιμών

ΟΣΟ m > 0 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
    ΟΣΟ (m MOD 2) = 0 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ

..τώρα που το το ξαναβλέπω, οι κανόνες για εμφωλευμένους βρόγχους που λέει το βιβλίο, δεν αναφέρουν να μην χρησιμοποιούμε την ίδια μεταβλητή στις συνθήκες μας?? εδώ συμμετέχει το m και στις 2 ... έψαξα λίγο στα παλιά θέματα, όμως δεν βρήκα κάτι να έχει συζητηθεί...μήπως μου διαφεύγει κάτι ??

ευχαριστώ

Νίκος Αδαμόπουλος


Λαμπράκης Μανώλης

ωραία ευχαριστώ.... το θέμα βέβαια είναι, όπως σε πολλά θέματα του βιβλίου, πως δεν μπορεί να δοθεί μία τεκμηριωμένη απάντηση στην ερώτηση ενός μαθητή... εγώ προσωπικά θα έλεγα πως παραβιάζει τον κανόνα του βιβλίου.. τώρα πως δόθηκε θέμα πανελληνιών, τι να πω....πάντως σε εμφωλευμένα Για συμφωνούμε πως είναι κάτι που δεν είναι σωστό ??

ευχαριστώ

petrosp13

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο σε εμφωλευμένους βρόχους Για και η αιτιολογία είναι ότι απαγορεύεται να αλλάζει τιμή η μεταβλητή που χρησιμοποιείται στην Για με άλλο τρόπο πέρα του βήματος
Μάλιστα, η Για μπορεί να είναι εμφωλευμένη σε επανάληψη άλλου τύπου (Όσο, Μέχρι) ακόμα κι αν έχει την ίδια μεταβλητή με την συνθήκη τους
Το ανάποδο δεν γίνεται
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Λαμπράκης Μανώλης

Συμφωνώ, απλά πάλι αν διαβάσει κάποιος το βιβλίο, ο κανόνας γενικοποιείται... και στο προηγούμενο θέμα που μου έστειλε ο συνάδελφος, ξανά αυτή η "αντίθεση " υπήρχε από αυτά που διάβασα... τι να πω, μάλλον είνια από τα αρκετά "γκρίζα" σημεία του βιβλίου


petrosp13

H λέξη "μετρητής" παραπέμπει σε Για. Ωστόσο, είναι ασαφής η πρόταση και φυσικά οι 3 κανόνες είναι να'χαμε να λέγαμε..
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής