Θα ηθελα τη βοηθεια σας..

Ξεκίνησε από Bill Kotas, 25 Ιουν 2015, 05:17:23 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Bill Kotas

Μολις τελειωσα τις πανελληνιες και λογικα μπαινω στο ΤΕΙ πληροφορικης Θεσσαλονικης. Σκεφτομαι να μαθω μια γλωσσα προγραμματισμου τωρα που εχω ελευθερο χρονο αλλα δεν ξερω με τι να αρχισω. Ειδα πως η C++ καλυπτει ενα ευρυ πληθος δυνατοτητων, οποτε αποφασισα να ασχοληθω με αυτη. Εχετε καποιο βιβλιο η online pdf που να μπορω να δω, ως πληρως αρχαριος στο τομεα? Κατα προτιμηση στα ελληνικα...

KostasTzim


itt

Η αλήθεια είναι ότι δεν θες για κανέναν λόγο να αρχίσεις με C++, αλλά άμα έχεις αυτοκτονικές τάσεις ψάξε βρες καμια μετάφραση του βιβλίου του Stroustrup. Απέφυγε οτιδήποτε έχει γράψει Έλληνας συγγραφέας.

dpa2006

Δες και τα εξής:
C++ Deitel
Δυστυχώς η Ελληνική βιβλιογραφία είναι φτωχή και δεν ενημερώνεται γρήγορα.
C++ How to program

Μάθετε τη C++ από το μηδέν,Herbert Schildt
Τα βιβλία του Schildt είναι πολύ καλά.
Computer science (abbreviated CS or CompSci) is the scientific and practical approach to computation and its applications. It is the systematic study of the feasibility, structure, expression, and mechanization of the methodical processes (or algorithms) that underlie the acquisition, representation, processing, storage, communication of, and access to information, whether such information is encoded in bits and bytes in a computer memory or transcribed engines and protein structures in a human cell.source:http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science

Rathaniel

Θα συμφωνήσω και εγώ για τις ελληνικές εκδόσεις.
Η αλήθεια είναι ότι και εγω με εκδόσεις Deitel κατάλαβα τί γίνεται στον προγραμματισμό.
Χρηστίδης Αλέξανδρος,
Μηχανικός Επ/κών και Πλη/κών Συστημάτων,
Msc Στα Προηγμένα Συστήματα Πληροφορικής

KostasTzim

Γνωρίζω 2 βιβλία του ίδιου συγγραφέα "η γλώσσα C σε βάθος" και το αντίχτοιχο για C++ δεν ξερω αν ειναι καλά, δεν εχω γνώσεις C καθολου