VBScript

Ξεκίνησε από tzorvas, 15 Ιουν 2008, 05:26:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

tzorvas

Μήπως ξέρετε κανένα ελληνικό βιβλίο για VBScript ????
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

tzorvas

Καμία απάντηση???????!!!!!!

Σώστε με :P
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

alkisg

Καλά θες σίγουρα VBScript?
Visual Basic for Applications (VBA), εντάξει, για προγραμματισμό του office,
Visual Basic, ας πούμε εντάξει για κάποιες εισαγωγικές εφαρμογές,
VB.NET, λίγο καλύτερη σαν γλώσσα, ας πούμε ΟΚ για προγραμματισμό σε .NET framework,
VBScript για σχεδιασμό ιστοσελίδων => απαράδεκτο,

οπότε VBScript τελικά ξέρω να χρησιμοποιούν μόνο οι administrators που θέλουν να κάνουν μαζικές ενέργειες σε Windows 200x Server, σε domains, π.χ. να φτιάξουν αυτόματα 1000 χρήστες κτλ.

Εσύ πώς και ενδιαφέρεσαι να μάθεις VBScript? (βιβλίο δεν ξέρω, δεν έχω πάρει κανένα για *Basic).

tzorvas

Απλά θέλω να ασχολειθώ με Stealthbot (stealthbot.net) και στη συνέχεια με OS με διάφορα scriptakia !!! φυσικά δεν θα κάνω web editing με VBS :P
Make World Better for all!

Τελειόφητος του 2ου Ε.Λ.Χαλκίδας

Προπτυχιακός Φοιτητής @ ICSD-University of the Aegean

alkisg

Κοίτα, αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, μην περιμένεις να σε βοηθήσει και πολύ κάποιο βιβλίο vbScript. Θα πρέπει να βρεις τα events που υποστηρίζει ο συγκεκριμένος server, τα αντικείμενα που προσφέρει, τη δομή της βάσης δεδομένων του για να ανακτήσεις ό,τι χρειάζεσαι μέσω sql κτλ. Το κομμάτι της vbscript (εντολές, prompts, filesystemobject κ.α.) είναι πολύ μικρό και απλό μπροστά στα υπόλοιπα, οπότε θα παιδεύεσαι για μήνες να καταλάβεις τι γίνεται και θα απορείς γιατί δεν αναφέρονται στο βιβλίο που θα πάρεις... Μια πιο ομαλή καμπύλη θα ήταν πρώτα απλά vbscriptάκια, μετά αρχεία, μετά αντικείμενα, μετά adodb και sql και στο τέλος να πας για τέτοιου μεγέθους stealthbot scripts.
Έριξα μια ματιά στο google, αλλά δε βρήκα ένα βιβλίο που να περιέχει όλα τα παραπάνω. Αν θες ρίξε μια ματιά στο 2ο και 3ο κεφάλαιο αυτού του βιβλίου για αρχή, αλλά και πάλι είναι προσανατολισμένο σε web developing...