Εγώ πάντως συγκινήθηκα!

Ξεκίνησε από Λάμπρος Μπουκουβάλας, 19 Απρ 2010, 02:56:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

dipa57

Δημήτρης Παπακωνσταντίνου
1110010100 1110110111 1110111100 1110101110 1111000100 1111000001 1110110111 1111000010

poursali

μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Vangelis

Έχω επισκευτεί τα Πομακοχώρια.  Προφανώς δεν είναι Τούρκοι αυτό το βλέπεις  με μια ματιά είναι ξανθοί με γαλανά μάτια. Δυστηχώς δεν κάνουν μόνο οι Τούρκοι  τα πάντα για να τους εκτουρκήσουν κάναμε και εμείς ότι μπορούμε για να τους βοηθήσουμε.
Μέχρι πρόσφατα υπήρχε μπάρα (στρατιωτική) που μόνο με άδεια την περνούσες για να πας σε αυτά τα χωριά.  Μέχρι πρόσφατα υπήρχαν μόνο τουρκώφωνα σχολεία  (οι πομάκοι έχεουν άλλη γλώσσα που δεν έιναι γραπτή - τώρα γίνανε κάτι προσπάθειες ν ατην κάνουν γραπτή-).
Η Νικολοπούλου είναι εξαίρεση και αποτελεί μια καινούργια προσέγγιση της Ελλάδος σε αυτό το πρόβλημα που έπρεπε να την είχαμε κάνει απο το 50.

Τώρα για το τι ακριβώς είναι η Ελλάδα μας και ποιός είναι Έλληνας  και ποιός "απελευθέρωσε" τι σηκώνει πολύ κουβέντα.

iliasthes

Βαγγέλη την πρώτη παράγραφο, την έχω πει μέχρι και στο τελευταίο κόμμα, αυτούσια πολλές φορές. Ο Στεφανόπουλος ως Πρόεδρος της Δημοκρατίας είχζαν ε καταργήσει τις μπάρες, το 1997 περίπου. Είχε απαγορευτεί η ομιλία της πομακικής γλώσσας και επιβαλλόταν (και επιβάλλεται) η διδασκαλία της τουρκικής. Πριν μερικά χρόνια γράφηκε το πρώτο λεξικό της πομακικής γλώσσας, από Πομάκο φαντάρο, ο οποίος είχε σπουδάσει στο παιδαγωγικό. Από όσο ξέρω γι' αυτή την πρωτοβουλία του, δέχτηκε πολλές απειλές από άλλους Μουσουλμάνους παράγοντες.  Βλέπεις ζούσαν Πομάκοι και στη Νότιο Βουλγαρία και επειδή το θέμας της εθνικής τους συνείδησης ήταν συγκεχυμένο (όλες οι πλευρές τους διεκδικούν) τους κάναμε δώρο στους ΝΑΤΟϊκοούς σύμμαχους Τούρκους για να μην τους "οικειοποιηθούν" οι του σιδηρούν παραπετάσματος Βούλγαροι.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για την ίδια δασκάλα. Πριν 2-3 χρόνια μια δασκάλα στο Μεγάλο Δέρειο του Νομού Έβρου περνούσε ΕΔΕ και την απειλούσαν με απόλυση, γιατί μάθαινε ελληνικά στις Μουσουλμάνες του χωριού. Τα απογεύματα αξιοποιούσε τον ελεύθερο χρόνο της διδάσκοντας ελληνικά στις γυναίκες του χωριού, οι οποίες μέχρι τότε ήταν αποκομμένες από την υπόλοιπη κοινωνία του νομού, για να μπορέσουν να ενταχτούν καλύτερα. Και όμως το ελληνικό κράτος μετά από διαμαρτυρία του προξενείου άσκησε δίωξη εναντίον αυτής της γυναίκας.

Νίκος Αδαμόπουλος

Ήμουν 8 μήνες φαντάρος στο Μεγάλο Δέρειο... από καλοκαίρι του 1997 μέχρι άνοιξη του 1998... Δεν τις πρόλαβα τις μπάρες...

denix

Συνάδελφοι, το ζήτημα είναι βαθύτατα πολιτικό. Και έχουν γίνει βαριά λάθη... Μερικά αποσπάσματα από τον τοπικό τύπο:

Δεν θέλουμε να μάθουμε τουρκικά κύριε πρωθυπουργέ!

Ο "εχθρός" δεν είναι πάντοτε από έξω...:
Τάσος Κωστόπουλος: Τό Πομακικό μέ τούρκικα γυαλιά και Ἰός τῆς Ποµακοφαγίας

Εδώ υπάρχει μια σε βάθος ανάλυση του θέματος:
ΤΟΥΡΚΟΪΣΛΑΜΙΚΟΣ ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΘΡΑΚΗ

Αποδόμηση και ισοπέδωση: που υπεισέρχονται τα νεοταξικά σχέδια
Ταυτότητες και Πολυπολιτισμικότητα (εξαιρετικό άρθρο)

Οι αναφορές του βίντεο είναι προφανείς. Για όσους ΔΕΝ γνωρίζουν, ξέσπασε μια φοβερή κόντρα για το θέμα ανάμεσα στην κ. Θάλεια Δραγώνα και τον Μίκη Θεοδωράκη πριν λίγους μήνες, βάζοντας φωτιά στα blogs!

Διαβάστε τη σαρωτική και αποστοματική  :-X απάντηση του Μίκη όπως δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Ρεσάλτο:   :o
Ο Μίκης απαντά στη Θάλεια Δραγώνα

Αν δεν κάνω λάθος, η κ. Θ.Δ. συνεχίζει να κατέχει νευραλγικό πόστο στο Υπουργείο Εθν... Παιδείας...

Ειδικός Γραμματέας: Θάλεια Δραγώνα
Τηλέφωνα: 210 344 3576 & 3579
Fax: 210 344 2775
e - mail: eidpode@ypepth.gr
(klik)

iliasthes

Παράθεση από: Νίκος Αδαμόπουλος στις 20 Απρ 2010, 01:42:16 ΠΜ
Ήμουν 8 μήνες φαντάρος στο Μεγάλο Δέρειο... από καλοκαίρι του 1997 μέχρι άνοιξη του 1998... Δεν τις πρόλαβα τις μπάρες...

Στις αποθήκες? Στο Δέρειο δεν πρέπει να είχε μπάρες μόνο στα χωριά της Ξάνθης και της Κομοτηνής νομίζω, χωρίς να είμαι 100% σίγουρος για το Δέρειο.

Vangelis

Η κα Δραγώνα κατηγορήθηκε από εθνικιστές παραθέτοντας παραποιημένα και πλαστά (που δεν υπήρχαν) αποσπάσματα από το βιβλίο της.   Ορισμένες εφημερίδες τότε είχαν παραθέσει τα πλαστά αποσπάσματα και τις πραγματικές σελίδες του βιβλίου.  Ο Θεοδωράκης χρησιμοποίησε (μάλλον χωρίς  να το ελέγξει)τα ίδια πλαστά αποσπάσματα.  Τον τιμώ σα συνθέτη αλλά διαφωνώ με αρκετές από τις σύγχρονες τοποθετήσεις του (και με αρκετές από τις παλαιότερες πολιτικές επιλογές του).
Θεωρώ σωστό που η κυβέρνηση δεν υπέκυψε στις κραυγές και στήριξε την κα Δραγώνα.


Νίκος Αδαμόπουλος


denix

Μια σχετική μαρτυρία με τίτλο "ΓΕΝΝΑΙΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ":
http://radar-gr.blogspot.com/2009/11/blog-post_6452.html

Και η συνέχεια; Η δασκάλα του Δερείου Χαρά Νικοπούλου... ΤΕΛΟΣ!!!
Εδώ:
https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=2822.0

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Η Νικολοπούλου είναι αντράκι... Τελικά έτσι γίνονται οι ΜΕΓΑΛΟΙ ΑΓΩΝΕΣ!
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

pthomop

Μα γιατι παραξενεύστε παιδια? Εδω ο Καλός το 2008 τον Αυγουστο, καθιερωσε στα γυμνασια της Θρακης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η δευτερη γλωσσα να ειναι η τουρκικη :(

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Τί να κάνει κι αυτός; Το έπαιζε καλός... :)
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

Παράθεση από: pthomop στις 23 Απρ 2010, 05:36:30 ΜΜ
Μα γιατι παραξενεύστε παιδια? Εδω ο Καλός το 2008 τον Αυγουστο, καθιερωσε στα γυμνασια της Θρακης ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ η δευτερη γλωσσα να ειναι η τουρκικη :(

Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς έτσι.

za√‘ag

ΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΕΙ ΠΑΙΔΙΑ?
ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΥΛΗΜΕΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ?
ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ?

Α... ΣΥΓΓΝΩΜΗ ... ΞΕΧΑΣΑ ... ΜΑΣ ΚΑΝΑΝΕ ΕΥΡΩΠΑΙΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΟΥΛΗΣΑΝ ΣΤΟ ΔΝΤ.... 23/4/2010: ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΟΧΗΣ!! ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΣΗ... ΤΕΛΟΣ... ΣΥΝΤΑΓΜΑ ... ΤΕΛΟΣ !!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Παράθεση από: iliasthes στις 25 Απρ 2010, 11:14:41 ΠΜ
Νομίζω πως δεν είναι ακριβώς έτσι.

Κι εγώ ομολογώ ότι 1η φορά το ακούω.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

iliasthes

Παράθεση από: Λάμπρος Μπουκουβάλας στις 25 Απρ 2010, 03:57:31 ΜΜ
Κι εγώ ομολογώ ότι 1η φορά το ακούω.
Είχε υπάρξει μια απόφαση που επέτρεπε τα τουρκικά να διδάσκονται ως δεύτερη ξένη γλώσσα αντί των γαλλικών ή των γερμανικών στη Θράκη.  Ο σκοπός ήταν να σταματήσει η γκετοποίηση των Μουσουλμάνων στα μειονοτικά σχολεία. Υπήρχαν Μουσουλμάνοι που στέλναν τα παιδιά τους πχ σε άλλα χωριά μόνο και μόνο επειδή στο δικό τους δεν είχε μειονοτικό σχολείο. Με αυτό τον τρόπο ήθελε το υπουργείο να δώσει ένα κίνητρο στους Μουσουλμάνους να στείλουν τα παιδιά τους στα κανονικά σχολεία, ΣΚεφτείτε οτι στο μειονοτικό το αναλυτικό πρόγραμμα διαφέρει αρκετά με τα τουρκικά να αποτελούν βασική γλώσσα στη διδασκαλία και φυσικά υπάρχει έτσι και ένα τείχος ανάμεσα σε Χριστιανούς και Μουσουλμάνους της περιοχής. Ενώ στα μεικτά σχολείο θα υπήρχε καλύτερη ένταξη τους τα κοινωνικά δρώμενα, θα αναπτύσσονταν φιλικές σχέσεις με παιδιά Χριστιανών κ.ο.κ και κυρίως με εξαίρεση τη δεύτερη γλώσσα η εκπαίδευση τους θα είχε το ίδιο περιεχόμενο.

Η γκετοποίηση των Μουσουλμάνων είναι επιθυμητή από την Τουρκία για να μπορέσει να τους εκ τουρκίσει αν και η πλειοψηφία αυτών δεν είναι τούρκικης καταγωγής.  Δυστυχώς για πολλά χρόνια το έκανε με επιτυχία.

pthomop

Επειδη την Α΄και Β΄Λυκειου την εκανα στην Κομοτηνη το διαστημα 83-85, εχω να τονισω οτι τα παιδια των μουσουλμανων που φοιτουσαν στα ελληνικα λυκεια ( περιπου 6-7 μαθητες στα 400 παιδια ενος λυκειου) ηταν περιθωριοποιημενα και γκετοποιημενα απο την ιδια την κοινοτητα τους. Ετυχε  ο διπλανος μου ( ο Ριτβαν καλη του ωρα οπου και να ειναι τωρα) να ηταν ενας απο αυτους. Δεν μπορω να περιγραψω τι μου ανεφερε ο κακομοιρης για το πως περνουσε. Τα μειονοτικα σχολεια εχουν σαν στοχο να αναθρεψουν τουρκους και οχι μουσουλμανους ελληνες. Το δε μισος που τα φανατιζουν οι δηθεν δασκαλοι απο την Τουρκια(πρακτορες της ΜΙΤ) ειναι απεριγραπτο.
Οσο για την αποφαση του υπουργειου ειναι πολυ επικινδυνη εθνικα .  Μηπως γνωριζουν οτι η Θρακη σε πολυ λιγο καιρο δεν θα ανηκει στην Ελλαδα ?
Δειτε το παραδειγμα της Μερκελ προσφατα που δεν ενεγκρινε την δημιουργια τουρκικων σχολειων στην Γερμανια.

iliasthes

Παράθεση από: pthomop στις 25 Απρ 2010, 06:17:57 ΜΜ
Επειδη την Α΄και Β΄Λυκειου την εκανα στην Κομοτηνη το διαστημα 83-85, εχω να τονισω οτι τα παιδια των μουσουλμανων που φοιτουσαν στα ελληνικα λυκεια ( περιπου 6-7 μαθητες στα 400 παιδια ενος λυκειου) ηταν περιθωριοποιημενα και γκετοποιημενα απο την ιδια την κοινοτητα τους. Ετυχε  ο διπλανος μου ( ο Ριτβαν καλη του ωρα οπου και να ειναι τωρα) να ηταν ενας απο αυτους. Δεν μπορω να περιγραψω τι μου ανεφερε ο κακομοιρης για το πως περνουσε. Τα μειονοτικα σχολεια εχουν σαν στοχο να αναθρεψουν τουρκους και οχι μουσουλμανους ελληνες. Το δε μισος που τα φανατιζουν οι δηθεν δασκαλοι απο την Τουρκια(πρακτορες της ΜΙΤ) ειναι απεριγραπτο.
Οσο για την αποφαση του υπουργειου ειναι πολυ επικινδυνη εθνικα .  Μηπως γνωριζουν οτι η Θρακη σε πολυ λιγο καιρο δεν θα ανηκει στην Ελλαδα ?
Δειτε το παραδειγμα της Μερκελ προσφατα που δεν ενεγκρινε την δημιουργια τουρκικων σχολειων στην Γερμανια.

Άρα συνάδελφε από την εμπειρία σου,  θα θεωρούσες καλύτερο τα παιδιά των μουσουλμάνων να φοιτούν σε κανονικά σχολεία που θα έχουν τα τούρκικα ως δεύτερη γλώσσα, ή σε μειονοτικά σχολεία;

pthomop

Παράθεση από: iliasthes στις 25 Απρ 2010, 06:49:29 ΜΜ
Άρα συνάδελφε από την εμπειρία σου,  θα θεωρούσες καλύτερο τα παιδιά των μουσουλμάνων να φοιτούν σε κανονικά σχολεία που θα έχουν τα τούρκικα ως δεύτερη γλώσσα, ή σε μειονοτικά σχολεία;

Το ιδανικοτερο θα ηταν να μην υπηρχαν καθολου μειονοτικα σχολεια. Στην Ελλαδα βρισκονται, ελληνικη ιθαγενεια εχουν,  στην και ελληνικη παιδεια πρεπει να αποκτησουν. Αν θυμασαι την υπουργικη διαταγη του Καλου, δεν νομιζω να αναφερει οτι με το μετρο αυτο θα προσελκυσουν τους μουσουλμανους στα χριστιαινκα  σχολεια. Απεναντιας προβλεπει εργασιες για τα χριστιανοπουλα στα τουρκικα που τα θεματα τους θα εχουν σχεση,  μετα απο  επαφη τους με μουσουλμανους της περιοχης τους, με την μουσουλμανικη παραδοση και κουλτουρατους.
Το σχολιο μου δεν εχει καμια απολυτως σχεση με το να εγειρω εθνικιστικα συναισθηματα. Απλα ποναω την περιοχη της Θρακης διοτι 2 χρονια απο την εφηβεια μου τα περασα εκει. Και απο οτι διακρινω , η κοσοβοποιηση της προχωρα με ταχεις ρυθμους απο την εθνικα υπερηφανη κυβερνηση μας.

iliasthes

Καλά δεν θα έλεγε ξεκάθαρα το κάνουμε γι' αυτό το λόγο. Οι πιο σημαντικοί στόχοι σε ένα νομοσχέδιο, υπουργική απόφαση κλπ, δεν είναι αυτοί που διακηρύσσονται μέσα στο κείμενο, αλλά αυτοί που γίνεται προσπάθεια να κρατηθούν κρυφοί. Όσο για το τελευταίο δυστυχώς συμφωνώ και νομίζω πως πλέον βρισκόμαστε σε έναν δρόμο χωρίς επιστροφή, ή η ανακοπή αυτής της πορείας χρειάζεται πολλές θυσίες και συγκρούσεις από τον κόσμο (από τις Κυβερνήσεις μας δεν περιμένω τίποτα, πιστεύω στη δύναμη του ελληνικού λαού που πολλές φορές στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ελπίζω και τώρα)