ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 18.04/LTSP/sch-scripts/Επόπτη

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Ιουλ 2018, 08:05:29 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ktsiaras

Έκανα ξανά εγκατάσταση και έδωσα περισσότερο χώρο (70GB) και έκανα και μια δοκιμή στο σπίτι
με client τον παλιό φορητό.  Όλα πήγαν καλά.  ;)

Θα δοκιμάσω αύριο και στο εργαστήριο και θα σε ενημερώσω Άλκη...

Ευχαριστώ

ktsiaras

Καλή χρονιά σε όλους!

Άλκη, δεν έχω ενημερώσει τόσο καιρό γιατί έχω πρόβλημα με το switch του εργαστηρίου (βάλαμε ένα fast ethernet προσωρινά) και καθυστερεί η αντικατάσταση...
Αφού σκέφτομαι να αγοράσω ένα δικό μου switch για να ξεμπερδεύω επιτέλους...
Αν έχει κάποιος κανένα μεταχειρισμένο ή κάποιο που δε χρειάζεται, ενδιαφέρομαι...

Στο άλλο σχολείο που δουλεύω ubuntu ltsp, με 10 fat clients, το laptop δούλεψε μια χαρά σαν server...

ktsiaras

Γεια σας,

στο λογισμικό " Γλώσσα Α' - Β' " του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, στην άσκηση-παράθυρο του "Φαγαλέξη", σε κάποιες ασκήσεις δε λειτουργεί
το πλήκτρο του τόνου. 
Δε μπορούμε να βάλουμε τόνο σε λέξεις που λείπουν από κάποια κενά, με αποτέλεσμα να μην προχωράει σωστά η ολοκλήρωση της άσκησης...

Ξέρει κανείς τίποτε γι' αυτο;

alkisg

Φταίει το flash player. Οι τόνοι του δεν παίζουν σε Firefox, αλλά παίζουν σε chromium-browser.
Αν έχεις εγκατεστημένο το chromium-browser, τότε ο sch-webapp-launcher μας τον προτιμάει, και ανοίγει τις εκπαιδευτικές εφαρμογές με αυτό, οπότε έτσι δουλεύουν οι τόνοι.

stellamaria

Καλησπέρα!
Στο εργαστήριο έχω LTSP με server το μηχάνημα που μας έφεραν στο τέλος της περσινής Χρόνιας με το ΕΣΠΑ. Είναι ένα DELL Precision Tower 3620 (Intel i5-6500, RAM 8GB, Δίσκοι 256 GB SSD & 2TB SATA). Το λειτουργικό το εγκατέστησα στην αρχή της χρονιάς και είναι ubuntu MATE 18.04. Εδώ και 3 μέρες ο server κατά την εκκίνηση κολλάει σε μια οθόνη μαύρη με έναν cursor επάνω αριστερά... Αν πατήσω Esc μου δείχνει κάποιες επιλογές με το Grub και μπαίνω σε recovery mode, δοκιμάζω αυτά που έχει εκεί στο μενού αλλά όλα φαίνεται να είναι Καλά, δε φαίνεται να διορθώνει κάτι.. μετά επιλέγω resume και δείχνει κανονικά το login screen αλλά δε φορτώνει το Applications Menu πάνω αριστερά. Μπορώ να ανοίξω κάποιες εφαρμογές πατώντας Alt + F2 αν θυμάμαι καλά και κάνω κάπως τη δουλειά μου. Έχει κανείς καμιά ιδέα αν αυτό λύνεται?? νομίζω πριν από μερικές μέρες εγκατέστησα updates και ίσως έχει κάποια σχέση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!


exanemou

ήρθαν στο σχολείο μας νεα  pc με προεγκατεστημένα win10  64bit
θα εγκαταστήσω το win32loader.exe για  win7;

alkisg

exanemou, τσέκαρε λίγο αν τα windows 10 είναι εγκατεστημένα σε κατάσταση "UEFI" ή "BIOS":
https://www.tenforums.com/tutorials/85195-check-if-windows-10-using-uefi-legacy-bios.html

Αν είναι εγκατεστημένα σε UEFI, ΚΑΙ σε ενδιαφέρει dual boot (άλλοτε LTSP από το δίκτυο και άλλοτε τοπικά),
τότε πες μου να γράψω ένα tutorial, γιατί τώρα το ετοιμάζω αυτό το κομμάτι...

exanemou

καλημερα είναι Legacy και ξέχασα να σου αναφέρω οτι κάθε pc έχει προεγκατεστημένο εκτος απο win10 και ubuntu αυτονομo.
συνεπως ποιό προγραμμα εγκαθιστω;

alkisg

Α ΟΚ, οπότε μπαίνεις στο Ubuntu και εγκαθιστάς το πακέτο grub-ipxe:

http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Εκκίνηση_από_το_δίκτυο

sudo apt-get install grub-ipxe

jim_katsar

Στο wiki της Τεχνικής Στήριξης (http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/%CE%95%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7_%CE%B1%CF%80%CF%8C_%CF%84%CE%BF_%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF#.CE.A5.CF.80.CE.BF.CE.BB.CE.BF.CE.B3.CE.B9.CF.83.CF.84.CE.AD.CF.82_.CE.BC.CE.B5_Ubuntu) το link που υπάρχει (τότε εγκαταστήστε το πακέτο grub-ipxe):
Παράθεση Υπολογιστές με Ubuntu

Εάν οι σταθμοί εργασίας έχουν Ubuntu, τότε εγκαταστήστε το πακέτο grub-ipxe, ώστε να εμφανιστεί στον grub μία επιλογή για εκκίνηση από το δίκτυο.

μάλλον είναι 'σπασμένο' και δεν λειτουργεί...!!!

Αλλιώς πρέπει να μπει η εντολή:
sudo apt-get install grub-ipxe





ddimakis

Καλημέρα,
προσπαθώ να προσθέσω έναν καινούργιο υπολογιστή στο εργαστήριο και μου βγαίνει το μήνυμα που φαίνεται στην φωτογραφία. Μπορώ να κάνω κάτι;



ddimakis

Ευχαριστώ!
Το πρώτο δούλεψε, για το δεύτερο, θα δούμε  :)

παρις

Την 18.04.01 βαζουμε ακόμα ή καποια άλλη;