Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

mour

Παράθεση από: alpapanto στις 28 Ιουν 2010, 08:19:24 ΜΜ
Καλησπερα συναδελφοι. στο γυμνασιο με λυκ. ταξεις που ειμαι εβγαλα αποτελεσματα με δ-βαση και νεστωρα αντιστοιχα.
το ιιιιιιιι-σκουλ φαινεται να δουλευει για το γυμνασιο (αν και δεν ειχαμε μαθητες που παραπεμπονται ) οχι ομως και για τις λυκ. ταξεις. μαλλον η λυση ειναι αυτη που καποιος πιο πανω εγραψε για νεο αρχειο παραμετροποιησης κτλ κτλ.
πειραζει που εβγαλα αποτελεσματα με τη δ- βαση ???
στο ι-σκουλ απλα περασα βαθμους, εκανα ενημερωσεις για να υπαρχουν, αλλα δεν ασχοληθηκα με απολυτηρια, ελεγχους κλπ

συνάδελφε επικοινώνησε με την υποστηριξη μέσω email Και θα εχεις ΛΥΣΗ, πλέον ξέρουν...
Αν θες σου στελνω και τη σχετικη επικοινωνια που ειχα

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Circle στις 28 Ιουν 2010, 03:41:42 ΜΜ
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, όντως υπήρχε μαθητής με παύλες καθώς δεν είχε παρακολουθήσει καθόλου, οπότε εύκολα λύθηκε το πρόβλημα της συμβολοσειράς. Επίσης χρήσιμη είναι και η αρίθμηση που μου προτείνατε καθώς έχω ένα αρχείο Excel για κάθε τάξη, για όλα τα μαθήματα, όλα τα τρίμηνα -  γραπτά και οι στήλες είναι πολλές, πάρα πολλές!

Είχαν αναλάβει άλλοι συνάδελφοι το e-school άλλα τώρα που μπλόκαραν μου ζήτησαν βοήθεια.

Γιώργο, σε παρακαλώ, να σε ρωτήσω: μήπως μπορεί να γίνει εκ νέου μετάπτωση;
Συνοπτικά:
1. περάσαν Α τρίμηνο στη δ- βάση και έκαναν μετάπτωση (σύμφωνα με τις υποδείξεις κάποιου ιδιώτη που είχε σύμβαση για υποστήριξη).
2. μέχρι αυτή τη στιγμή έχουν περαστεί όλα τα δεδομένα δηλ προφορικοί, γραπτά, απουσίες και έχουν εκδοθεί αποτελέσματα από δ- βάση.

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να περάσουν όλα αυτά τα στοιχεία στο e-school? Υπάρχει τρόπος ακύρωσης της πρώτης μετάπτωσης ώστε να γίνει εκ νέου με όλα τα δεδομένα; Μήπως μπορεί να ξαναγίνει μετάπτωση και δεύτερη φορά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ξέρω ότι στο Λύκειο επιτρέπεται να εκτελεστεί η διαδικασία της μετάπτωσης πολλές φορές. Στο Γυμνάσιο δεν το έχω δοκιμάσει. Αν θυμάμαι καλά σε κάποιο άλλο post έχει αναφερθεί ότι μέ ένα τέχνασμα ή με επικοινωνία με τον ΕΠΑΦΟ μπορεί να γίνει και δεύτερη μετάπτωση. Ψάξε λίγο στο forum και κάτι θα βρεις.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: iliasthes στις 28 Ιουν 2010, 06:31:39 ΜΜ
Καλησπέρα συνάδελφοι. Υπόσχομαι οτι θα είναι το τελευταίο ερώτημα, αφού ήδη σας ευχήθηκα καλό καλοκαίρι. Είμαι στο εσπερινό γυμνάσιο, όπου βοηθάω έναν συνάδελφο με τον e-skroytz. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε είναι με τα τμήματα ξένων γλωσσών. Είναι δημιουργημένα τα τμήματα των ξένων γλωσσών, αλλά δεν έχουν μαθητές. Προσπάθησα να βρω από που θα κάνω σύνδεση, αλλά επειδή δεν περνάω και πολλές ώρες στο εν λόγω σχολείο, δεν μπόρεσα να το βρω. Αν κάποιος έχει την ευγενή καλοσύνη....
Μήπως σε κάθε μαθητή  πρέπει να ορίσεις σε ποιο τμήμα ξένων γλωσσών θα ενταχθεί;

iliasthes

Είναι ορισμένο. Αυτό είναι το περίεργο. Πρόσεξα πως στα τμήματα στο τμήμα ξένων γλωσσών δεν είχε έπιλέξει κάποιο μάθημα ο συνάδελφος και πιστεύω πως αυτό είναι το πρόβλημα. Προσπάθησα να το επιλέξω, αλλά βγάζει μήνυμα οτι΄πρέπει να ορίσουμε κωδικό τμήματος, ενώ αυτός υπάρχει ήδη. Στο εγχειρίδιο γράφει πως εάν έχουν καταχωρηθεί βαθμοί σε ένα τμήμα δεν μπορεί μετά να προστεθεί μάθημα. Υποθέτω πως αυτό είναι το πρόβλημα και έστειλα σχετικό μήνυμα στην τεχνική υποστήριξη.

Ο συνάδελφος που χειρίζεται την εφαρμογή είναι φυσικός, με ελάχιστες γνώσεις απλά και μόνο χειρισμού Η/Υ και ακολουθούσε οδηγίες εξ' αποστάσεως. Οπότε καταλαβαίνεις τι γίνεται.Δουλεύει κάθε μέρα επί αρκετές ώρες μόνο με το συγκεκριμένο θέμα και έχει πελαγώσει.  Είπα να τον βοηθήσω αυτές τις μέρες για να ξεμπλοκάρει και τουλάχιστον μέχρι τον Σεπτέμβρη να είναι έτοιμος.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Στην αρχή πρέπει  να δημιουργήσεις τμήματα ξένων γλωσσών πχ Α1 ΓΕΡ, Α1 ΓΑΛ κλπ(αν έκανες μετάπτωση πρέπει αυτά να προυπήρχαν) και για κάθε τμήμα πρέπει να ορίσεις ποιο μάθημα διδάσκεται και ότι είναι τμήμα ξένων γλωσσών.



iliasthes

Τμήματα υπάρχουν, απλά ο κωδικός τους είναι Ξ1, Ξ2, Ξ3. Είναι ορισμένα ως ξένων γλωσσών, αλλά το μάθημα δεν έχει επιλχθεί. Εκεί είναι το πρόβλημα.  :(

nikos33

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 29 Ιουν 2010, 12:33:35 ΠΜ
Ξέρω ότι στο Λύκειο επιτρέπεται να εκτελεστεί η διαδικασία της μετάπτωσης πολλές φορές. Στο Γυμνάσιο δεν το έχω δοκιμάσει. Αν θυμάμαι καλά σε κάποιο άλλο post έχει αναφερθεί ότι μέ ένα τέχνασμα ή με επικοινωνία με τον ΕΠΑΦΟ μπορεί να γίνει και δεύτερη μετάπτωση. Ψάξε λίγο στο forum και κάτι θα βρεις.

μόλις τώρα έκανα και 2η μετάπτωση (κάνω υπερωρίες βραδιάτικα) και φαίνεται ότι την πήρε οκ αφού βλέπω και βαθμούς γραπτών κλπ

βέβαια σε μερικούς μαθητές μου βγάζει κόκκινο, τι είναι αυτό ??

κάνω επίσης συγχρονισμό να δούμε τι θα βγει....

poursali

Παράθεση από: nikos33 στις 29 Ιουν 2010, 11:10:30 ΜΜ
βέβαια σε μερικούς μαθητές μου βγάζει κόκκινο, τι είναι αυτό ??

δεν έχουν διασταυρωθεί. είτε έδωσες πολύ λίγα στοιχεία για αυτούς τους μαθητές είτε επειδή ενδεχομένως ήρθαν με μετεγγραφή δεν έχουν τα ίδια στοιχεία με το σχολείο προέλευσης.
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

mour

"κόκκινο" σε μαθητή ΜΕΤΑ από συγχρονισμό σημαίνει ότι κάποιο στοιχείο του δε συμφωνεί με την ΚΒΔ. Μπορεί να είναι περασμένος σε άλλο σχολείο και να μην τον έχουν δηλώσει ως μεταγραφή ή να λείπει καποιο κρίσιμο στοιχείο του. Δες το log που βγάζει ο συγχρονισμός ΑΦΟΤΟΥ κάνεις μια εικονική αλλαγή πάνω στο μαθητή, πχ κανε διόρθωση, βάλε ένα κενό στο τέλος του ονόματός του, σβήσε το κενό, σώσε και ξαναδοκίμασε συγχρονισμό

Καρκαμάνης Γεώργιος


Παράθεση από: mour στις 29 Ιουν 2010, 11:32:26 ΜΜ
"κόκκινο" σε μαθητή ΜΕΤΑ από συγχρονισμό σημαίνει ότι κάποιο στοιχείο του δε συμφωνεί με την ΚΒΔ. Μπορεί να είναι περασμένος σε άλλο σχολείο και να μην τον έχουν δηλώσει ως μεταγραφή ή να λείπει καποιο κρίσιμο στοιχείο του. Δες το log που βγάζει ο συγχρονισμός ΑΦΟΤΟΥ κάνεις μια εικονική αλλαγή πάνω στο μαθητή, πχ κανε διόρθωση, βάλε ένα κενό στο τέλος του ονόματός του, σβήσε το κενό, σώσε και ξαναδοκίμασε συγχρονισμό
Παράθεση από: poursali στις 29 Ιουν 2010, 11:32:00 ΜΜ
δεν έχουν διασταυρωθεί. είτε έδωσες πολύ λίγα στοιχεία για αυτούς τους μαθητές είτε επειδή ενδεχομένως ήρθαν με μετεγγραφή δεν έχουν τα ίδια στοιχεία με το σχολείο προέλευσης.

Αν πρόκειται για μαθητές της Α ταξής πολλές φορές υπάρχει πρόβλημα στο σχολείο προέλευσης(ΔΗΜΟΤΙΟ) δεν συμφωνεί ο τύπος σχολείου. Περισσότερες φορές το σχολείο έχει χαρακτηριστεί ως ολοήμερο και είναι περασμένο ως δημοτικό

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: iliasthes στις 29 Ιουν 2010, 02:37:06 ΜΜ
Τμήματα υπάρχουν, απλά ο κωδικός τους είναι Ξ1, Ξ2, Ξ3. Είναι ορισμένα ως ξένων γλωσσών, αλλά το μάθημα δεν έχει επιλχθεί. Εκεί είναι το πρόβλημα.  :(
Σωστά. Πρέπει να επιλέξεις το μάθημα αν τμήμα. Αλλά και να υπάρχουν και τμήματα Α1 ΓΑΛ κλπ

iliasthes

Το πρόβλημα λύθηκε με τη βοήθεια της τεχνικής υποστήριξης. Όποιος αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα. Διαγράφει τους μαθητές του συγκεκριμένου τμήματος (από την ομαδική κατανομή μαθητών σε τμήματα). Προσθέτει μετά το σχετικό μάθημα στο τμήμα και στη συνέχεια ξαναπροσθέτει τους μαθητές ξανά από την ομαδική κατανομή.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Ευτυχώς η τεχνική υποστήριξη βοηθάει.

nikos33

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 30 Ιουν 2010, 11:44:37 ΜΜ
Ευτυχώς η τεχνική υποστήριξη βοηθάει.
αν δε κάναμε τεχνικοψυχολογική υποστήριξη εδώ μέσα δε θα τη βγάζαμε καθαρή...

irkal

Καλησπέρα. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει ή όχι εγκύκλιος που να λέει ότι τα στοιχεία των μαθητών στο eschool, πρέπει να περνιόνται με κεφαλαία γράμματα και όχι μικρά;

Ευχαριστώ