Λογισμικό δημιουργίας e-book/ePUB

Ξεκίνησε από Δημήτρης Κανάς, 09 Αυγ 2012, 02:14:41 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Κανάς

Πρόσφατα έψαχνα έναν τρόπο δημιουργίας ePUB αρχείων από άρθρα του διαδικτύου αλλά και δυνατότητα εύκολης επεξεργασίας για ανανέωση των περιεχομένων τους (για τον ηλεκτρονικό μου αναγνώστη). Η τύχη (του Google) με έριξε σ` ένα εργαλείο (ελεύθερο, ανοιχτού κώδικα) που κάνει ακριβώς αυτό που ζητούσα. Πρόκειται για το Sigil.

Στον παρακάτω σύνδεσμο υπάρχει μια παρουσίαση του λογισμικού και απλές οδηγίες για να φτιάξετε τα δικά σας e-books έτσι ώστε να διαβάζονται κατάλληλα και από συσκευές ηλεκτρονικών αναγνωστών. Σιγά-σιγά θα προσπαθήσω να κάνω κι ένα ελληνικό περιβάλλον χρήσης για το λογισμικό.


Ελπίζω κάποιοι να δημοσιεύσουν ελεύθερα κάπου (αν έχουν τα δικαιώματα) τα βιβλία τους για να αυξηθεί έτσι το μέγεθος της βιβλιοθήκης αυτού, του κορυφαίου, τύπου αρχείων.
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

amichail

Συνάδελφε, υπάρχει και το Calibre (http://calibre-ebook.com/), επίσης ΕΛ/ΛΑΚ, e-reader, e-book finder και creator που υποστηρίζει και μετατροπή σε MOBI για το Kindle της Amazon.
(παρατηρώ ότι στην παραπάνω πρόταση οι αγγλικές λέξεις σχεδόν ξεπερνούν τις ελληνικές - αυτό μάλλον σημαίνει ότι το ηλεκτρονικό βιβλίο έχει δρόμο ακόμα για τη χώρα μας).

Προσωπικά δεν είχα δει το Sigil, οπότε θα ήταν ενδιαφέρουσα η σύγκριση των δύο.
Για μένα θα πω μόνο ότι είμαι ο τύπος του δασκάλου που αν κάνω ένα μάθημα για 50η φορά θα αλλάξω για 52η φορά τις σημειώσεις μου

Δημήτρης Κανάς

#2
Συμφωνώ μαζί σου amichail, το Calibre είναι το καλύτερο πρόγραμμα μετατροπής αρχείων για ηλεκτρονικούς αναγνώστες.

Το λογισμικό Sigil όμως είναι κάτι άλλο... Πρόκειται για έναν βολικό WYSIWYG επεξεργαστή αρχείων τύπου ePUB.

Αυτό είναι που με κέρδισε!

Βέβαια γι` αυτούς που έχουν Kindle της Amazon δε νομίζω να τους χρειάζεται το συγκεκριμένο λογισμικό.

Προσθήκη: Οδηγός εγκατάστασης του λογισμικού Sigil σε Linux υπάρχει στην παρακάτω διεύθυνση:

Sigil-ebook editor
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr