Πανεπιστήμιο πληροφορικής ή εφαρμοσμένης πληροφορικής (Θεσσαλονίκη);

Ξεκίνησε από babisgr, 02 Ιουν 2010, 08:51:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

babisgr

Είμαι μαθητής Β΄ Λυκείου και σκοπεύω να περάσω ή στο μαθηματικό ή στο πληροφορικό ή στο εφαρμοσμένης πληροφορικής (παν. Μακεδονίας Θεσ/νίκη)...
Είμαι μαθητής που βγάζω μεγάλους βαθμούς και θέλω (και πιστεύω πως μπορώ) να περάσω στη Θεσ/νικη (όπου και μένω) οπότε για σχολές πληροφορικής στη Θεσ/νικη είναι μόνο αυτές που αναφέρω...

Λοιπόν, θέλω να μου πείτε τί διαφορές έχουν τα δύο πανεπιστήμια πληροφορικής που αναφέρω; Στις σπουδές αλλά κυρίως στη μετέπειτα πορεία (επαγγελματική)...

ΥΓ:Ναι μάλλον όπου βρούμε θα πιάσουμε δουλειά και ασχετα με αυτό που σπουδάσαμε, αλλά λέμε τώρα... :P

Νέο μέλος,
      Χαράλαμπος

iliasthes

Χαράλαμπε, υπάρχουν σημαντικές διαφορές ανάμεσα στα δύο τμήματα. Το περιεχόμενο του εφαρμοσμένης πληροφορικής αναφέρεται στις εφαρμογές πληροφορικής στις διοικητικές και οικονομικές επιστήμες. Αυτό σημαίνει πρακτικά, οτι υπάρχουν κάποια μαθήματα όπως Μικροοικονομία, Μακροοικονομία, Διοίκηση Επιχειρήσεων κλπ. Η απουσία τέτοιων μαθημάτων στο τμήμα Πληροφορικής (του ΑΠΘ) σημαίνει πως υπάρχουν περισσότερα και πιθανά και σε πιο εξειδικευμένα  γνωστικά αντικείμενα, μαθήματα πληροφορικής.

Επαγγελματικά τυπικά δεν έχει κάποια σχολή περισσότερα πλεονεκτήματα, αλλά πιστεύω πως ο μεν του Μακεδονίας έχει ένα πλεονέκτημα να εργαστεί ως στέλεχος μηχανοργάνωσης σε μια τράπεζα ή σε μια επιχείρηση οποιοδήποτε κλάδου έχει ξεχωριστό τμήμα μηχανοργάνωσης, ενώ ένας απόφοιτος του ΑΠΘ έχει πλεονέκτημα να εργαστεί σε μια εταιρεία που αναπτύσσει δραστηριότητες πιο εξειδικευμένες (πχ ανάπτυξη λογισμικού συστήματος). Όχι όμως οτι αποκλείεται στην πραγματικότητα για κάποιον απόφοιτο να συμβεί το αντίθετο.

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

babisgr

Σας ευχαριστώ και τους δύο πολύ για την απάντηση (και μάλιστα τη πολύ άμεση απάντηση)

Να 'σται καλά!!