Τεχνικά ζητήματα για το e-school

Ξεκίνησε από alkisg, 24 Φεβ 2010, 10:23:55 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Σε αντιδιαστολή με το θέμα για το e-school στην περιοχή «Γενική συζήτηση», το παρόν θέμα είναι μόνο για συζήτηση σχετικά με τα τεχνικά ζητήματα το e-school.

Μηνύματα που δεν εμπίπτουν σ' αυτήν την κατηγορία θα έπρεπε κανονικά να μπαίνουν στο άλλο θέμα, και λόγω έλλειψης χρόνου των διαχειριστών θα διαγράφονται πάραυτα. :police:

(στο ωδώστρωμα... ωδόστρομα... οδώστρομα... <γκντουπ> στο χαντάκι) ;-)

gimnasio

κι ας το εγκαινιάσω!!!!

poursali είχες δίκιο για την Sql. Υπάρχει στον πίνακα ελέγχου (microsoft sql server 2005) αλλά δε ξέρω αν εγκαταστάθηκε τώρα με τις ενέργειες που έκανα ή προϋπήρχε.

Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε από ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται αν χρησιμοποιείται;

poursali

Παράθεση από: gimnasio στις 25 Φεβ 2010, 07:42:30 ΜΜ
κι ας το εγκαινιάσω!!!!

poursali είχες δίκιο για την Sql. Υπάρχει στον πίνακα ελέγχου (microsoft sql server 2005) αλλά δε ξέρω αν εγκαταστάθηκε τώρα με τις ενέργειες που έκανα ή προϋπήρχε.

Υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε από ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείται αν χρησιμοποιείται;

δεν το ξερω αυτο συναδελφε. αν ξερει καποιος αλλος ας απαντησει. αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι
1. πληρες backup
2. τρεχεις το wipeout του ΕΠΑΦΟΥ
3. κανεις εγκατασταση και παραμετροποιηση του eschool (ελπιζω απροβληματιστα)
4. ελεγχεις αν καποια απο τις εγκατεστημενες εφαρμογες σου "υποφερει" απο παρενεργειες λογω της απεγκαταταστασης
4α. αν ναι, επαναφερεις backup και...... βλεπουμε... εγω προσωπικα ισως να το αφηνα το θεμα
4β. αλλιως, εισαι οκ

ελπιζω να φτασεις στο 4β
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

gimnasio

τελικά όλα πήγαν καλά! Έπιασα γραμμή στο υπουργείο πρωί πρωί και μου έστειλαν το wipeout. Έφτασα μέχρι τη μετάπτωση (είπαμε να την αφήσουμε για μετά τη βαθμολογία β τριμήνου).

Για την sql μου είπαν από το υπουργείο ότι δε θα υπάρξει πρόβλημα ούτε με τα windows ούτε με τα προγράμματα του έπαφου.

Σε ένα σημείο της παραμετροποίησης πριν το τέλος που ήταν να μπω με τα στοιχεία Login (τα έδινα σωστά) δεν προχωρούσε και έπρεπε να αποτσεκάρω την επιλογή που είχε (δε τη θυμάμαι να σας πω). Έτσι είχε κάνει και ένας άλλος συνάδελφος και προχώρησε κανονικά. Εσείς το είχατε αυτό το πρόβλημα;

Αλήθεια εσείς που το έχετε εγκατεστημένο καιρό ποιο δουλεύετε; Τη δ-βάση ή το eschool ή και τα 2 ταυτόχρονα;

cristosx

Στο σχολείο μας είχαμε προβλήματα με τους ελέγχους μαθητών του Α τριμήνου και το συγχρονισμό με την ΚΒΔ.

Σς 3 μαθητές  (χωρίς απαλλαγή  ή ειδική περίπτωση) με βαθμούς στα μαθηματικά στον έλεγχο προόδου εμφανίζε
--- σαν να μην έχουν πάρει βαθμό. Επίσης σε μαθητή  με βαθμό στα θρησκευτικά 14 τυπώνει 12 στον έλεγχο προόδου

Επίσης δεν γινόταν συγχρονισμός με την ΚΒΔ.
Μήνυμα λάθους : The schema script 'if object_id(N'[School], [Grade]1) Is not null exec ('ALTER TABLE [School]. [Grade] add
constraint AK_GRADE_GRADE unique (StudentRegistrationId, TeachingOrExamPeriodLessonld, GradeTypeld) ')' could not be propagated to the subscriber due to an error in creating index. A possible cause of this error is one or more join filters has the join_unique_key property set to 1 when the join may not be unique.

cristosx

Σε επικοινωνία που είχα με την  Ομάδα Υποστήριξης e-School  έστειλαν utility που διόρθωσε τα προβλήματα.

Το συγκεκριμένο πρόβλημα του συγχρονισμού το έχουν εντοπίσει σε κάποιες περιπτώσεις όταν πάμε να αλλάξουμε έναν βαθμό σε μαθητή που έχει ήδη κάποια βαθμολογία.

Επισυνάπτω το utility. Αποσυμπιέστε στον ίδιο φάκελο τα 2 αρχεία και τρέξτε το .bat



cristosx

Σας γράφω για πρόβλημα με την ενημέρωση φοίτησης που αντιμετώπισα και νομίζω ότι αφορά αρκετούς συναδέλφους που χειρίζονται το eschool

Είχα πρόβλημα με την ενημέρωση φοίτησης (δεν δούλευε το +30% όριο στις απουσίες για φέτος)
Λύθηκε με συγχρονισμό με την ΚΒΔ και επανεκκίνηση της εφαρμογής


mour

Χρησιμοποιώ το e-school σε Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις. Εως τώρα το χρησιμοποιώ μόνο για το Γυμνάσιο και το ΝΕΣΤΩΡ για το λύκειο. Μπορεί να γίνει εγκατάσταση και για το λύκειο στο ίδιο μηχάνημα? γίνεται να παραμετροποιηθεί το όνομα της ΒΔ?

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: mour στις 10 Ιουν 2010, 05:51:52 ΜΜ
Χρησιμοποιώ το e-school σε Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις. Εως τώρα το χρησιμοποιώ μόνο για το Γυμνάσιο και το ΝΕΣΤΩΡ για το λύκειο. Μπορεί να γίνει εγκατάσταση και για το λύκειο στο ίδιο μηχάνημα? γίνεται να παραμετροποιηθεί το όνομα της ΒΔ?

Γίνεται... Χρειάζεται ξεχωριστά xml αρχεία για το Γυμνάσιο και τις Λ.Τ. αντίστοιχα. Αυτή τη στιγμή περιμένω από to Support να μου στείλει τα αρχεία για να το δοκιμάσω για το τοπικό Εσπ. Γυμν με Λ.Τ.  Αν θέλεις, όταν τελειώσω να σου δώσω οδηγίες...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Γίνεται, το έκανα ήδη σε γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις εδώ στη Φωκίδα. Για τις περισσότερες περιπτώσεις σχολείων θα χρειαστεί διορθωμένο αρχείο παραμετροποίησης, το οποίο θα πρέπει να σου στείλουν μαζί με συνοπτικές οδηγίες.

Το θέμα είναι το ποιος θα σου το στείλει...
Εγώ μετά από πολλά τηλς και η-μέηλς στο eschool support, έριξα και ένα τηλ στον έπαφο. Εκεί μου απάντησαν αμέσως και έστειλαν το νέο αρχείο παραμετροποίησης μέσα σε λίγα λεπτά.

Συγκεκριμένα: σου στέλνουν το νέο αρχείο παραμετροποίησης, το περνάς μέσα. Μετά κάνεις συγχρονισμό σε τακτά χρονικά διαστήματα, καθώς όλες οι υπόλοιπες κινήσεις γίνονται από το η-σκουλ σαπόρτ. Κάποια στιγμή θα δεις το αποτέλεσμα απευθείας στην εφαρμογή σου, καθώς θα έχουν ενημερώσει τη ΒΔ ότι είναι 2 σχολεία σε ένα. Στο συγκεκριμένο σχολείο, αυτό έγινε μέσα σε 2 μήνες. Η όλη διαδικασία ξεκίνησε στα τέλη Νοεμβρίου 2009 και ολοκληρώθηκε το Μάρτιο του 2010. Υποθέτω ότι οι διαδικασίες θα έχουν επιταχυνθεί.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Νίκος Αδαμόπουλος

Λάμπρο αυτό που περιγράφεις ήταν για Γυμνάσιο με ΛΤ που είχαν το ίδιο κωδικό σχολείου; Στο σχολείο που αναφερόμουν έχουν διαφορετικούς κωδικούς...

Λάμπρος Μπουκουβάλας

όχι, είχαν διαφορετικούς κωδικούς σχολείου, ακόμη και διαφορετικό email για γυμνάσιο και διαφορετικό για το λύκειο. Αν θυμάμαι καλά, ήταν προαπαιτούμενος ο διαχωρισμός των λογαριασμός των emails ΚΑΙ για το διαχωρισμό των μονάδων στο eschool (λόγω του συγχρονισμού). Έτσι επικοινώνησα με τη Βόσσου στην Πάτρα και μου έφτιαξε άλλο λογαριασμό.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

mour

Ευχαριστώ παιδιά.
Θα επικοινωνήσω με τον ΕΠΑΦΟ για τα περαιτέρω και θα ενημερώσω.
ΜΗΠΩΩΩΩΣΣΣ υπάρχει κάποιος αναλυτικός οδηγός να μην ψάχνομαι?

cristosx

Από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ Χανίων βρήκα Οδηγίες για την Έκδοση Αποτελεσμάτων - eschool
από εδώ
http://www.keplinet-chanion.gr/index.php?option=com_docman&task=doc_download&gid=149&Itemid=170

αρκετά χρήσιμες σε όσους το χρησιμοποιούν

poursali

φέτος στο σχολείο μας ήρθαν 2 μαθητές με μετεγγραφή. μια μαθήτρια στην Α' τάξη και ένας στη Β' (Γυμνάσιο).
ενώ η μαθήτρια έχει διασταυρωθεί και βγαίνει με πράσινο, δεν συμβαίνει το ίδιο με τον μαθητή της Β΄τάξης.
τι μπορεί να φταίει?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ