Γραφιστική και Πληροφορικη(?)

Ξεκίνησε από absu7, 23 Απρ 2016, 12:14:06 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

absu7

Εχω περασει στο τμημα Εφαρμοσμενης Πληροφορικης (Πανεπιστημιο Μακεδονιας, 1ο ετος) αλλα κατεληξα πως θα ηθελα να ασχοληθω πιο πολυ με την γραφιστικη παρα με τον προγραμματισμο κλπ. Βλεποντας ξανα τους οδηγους σπουδων και του δικου μου τμηματος, και της αντιστοιχης πληροφορικης του ΑΠΘ, αποτι καταλαβα δεν εχουν και ιδιαιτερη σχεση με αυτο που θελω. Ισχυει? Γνωριζει καποιος αν πχ τελιωσω μια απτις δυο σχολες, αν μπορω να το συνδυασω με καποιο μεταπτυχιακο στην γραφιστικη?
Αν οχι, που μου φανηκε και το πιο πιθανο, θεωρειτε οτι αξιζει να παω σε καποιο ΤΕΙ? Ψιλο-κολαω οσον αφορα το επιπεδο των μαθηματων,και λιγο επειδη τα μονα που βρηκα ειναι Αθηνα και Σερρες, και οπως καταλαβατε βρισκομαι Θεσσαλονικη. (Η επιλογη Καλων Τεχνων προφανως απορριπτεται αφου θελει και σχέδιο ως εξτρα μαθημα).
Ξερω οτι πχ photoshop,illustrator κλπ μπορω να τα ψαξω μονος μου, απλα δεν ειναι καπως περιττο να συνεχισω μια σχολη η οποια δεν σχετιζεται αμεσα με αυτο που θελω, και ισως να ξοδεψω και 500+(με μια γρηγορη ερευνα που εκανα) σε μαθηματα για την βαθυτερη εκμαθηση των παραπανω και αλλων αναγκαιων προγραμματων, κατι που θα μπορουσε να μου το παρεχει καποιο ΤΕΙ/ΙΕΚ?
Ποια ειναι η αποψη σας? Ευχαριστω.