Cairo dock, totem και προβλήματα στην αναπαραγωγή video

Ξεκίνησε από Δημήτρης Δαλαγιώργος, 03 Δεκ 2010, 11:15:16 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Πριν από λίγο καιρό δοκίμασα το Cairo dock. Την πρώτη φορά που έτρεξε μου ζήτησε να κάνει κάποιες αλλαγές. Το άφησα να κάνει τις αλλαγές, αλλά δεν ξέρω ποιες αλλαγές είναι αυτές. Μία που πρόσεξα είναι ότι πλέον το τερματικό είναι ημιδιαφανές.

Επειδή ο υπολογιστής έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και το Ubuntu δεν έχει driver για τη συγκεκριμένη κάρτα, δεν μπορεί να κάνει hardware acceleration, οπότε δεν έχει νόημα να χρησιμοποιώ το Cairo dock.

Το πρόβλημα είναι ότι, χωρίς να τρέχει αυτόματα το cairo dock, πλέον όταν ανοίγω ένα αρχείο video με το totem, παίζει κανονικά τον ήχο αλλά δεν δείχνει εικόνα. Για την ακρίβεια, θα δείξει εικόνα αν μετακινώ συνεχώς (ώστε να το ξαναζωγραφίζει συνεχώς) το παράθυρο. Σε άλλους χρήστες του υπολογιστή αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει.

Απεγκατέστησα τόσο το Cairo dock όσο και το Compiz αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Ποιες ρυθμίσεις να ελέγξω; Υπόψιν ότι τα οπτικά εφέ (Σύστημα->Προτιμήσεις->Εμφάνιση) υποτιθεται ότι είναι απενεργοποιημένα.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

apanagio

Δοκίμασε το vlc. Το έχω συναντήσει το πρόβλημα και το vlc "διόρθωνε" την κατάσταση

Για να σιγουρευτείς ότι δεν τρέχεις το compiz δώσε σε μια κονσόλα
metacity --replace


Έτσι χρησιμοποιείς το διαχειριστή παραθύρων του gnome

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Το πρόβλημα υπάρχει μόνο στο δικό μου λογαριασμό. Το compiz το έχω ούτως ή άλλως απεγκαταστήσει. Το vlc βγάζει segmentation fault.
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

Δημήτρης Δαλαγιώργος

Τελικά πήρα backup τα αρχεία από τα έγγραφά μου, έσβησα τα πάντα απ' τον λογαριασμό μου, έκανα αποσύνδεση, ξανασυνδέθηκα ώστε να δημιουργηθούν εκ νέου τα αρχικά αρχεία προσωπικών ρυθμίσεων και τώρα όλα εντάξει. Λίγο δραστική λύση, αλλά δεν είχα την πολυτέλεια χρόνου ώστε να το ψάξω πιο διεξοδικά...
Ενάντια στην ηλιθιότητα, ακόμα και οι θεοί, μάταια αγωνίζονται.
Friedrich Schiller

alkisg

Η πλειονότητα των ρυθμίσεων είναι στους κρυφούς φακέλους .local, .config και .gconf. Όταν είναι ώρα για τόσο δραστικές λύσεις αντί για μεταφορά των εγγράφων είναι πιο εύκολο να μεταφέρονται οι φάκελοι των ρυθμίσεων κάπου αλλού οπότε και δημιουργούνται νέες.

Στο ναυτίλο, Εμφάνιση → Προβολή κρυφών αρχείων.