χρέη "πληροφορικάριου" ή αλλιώς "η καλή μέρα απ το πρωί φαίνεται"

Ξεκίνησε από pthemis, 12 Οκτ 2013, 01:14:02 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

pthemis

Ανέλαβα υπηρεσία λοιπόν σήμερα στο νέο μου σχολείο (για φέτος, υπεράριθμος γαρ). 

Με το "καλημέρα σας" εισέπραξα και ένα ουφ ανακούφισης από πλευράς του διευθυντή ότι "επιτέλους ήρθες και σε χρειαζόμαστε". Να συνεχίσω ή καταλάβατε;

Πριν ακόμα με ενημερώσει ο συμπαθής, πράγματι, διευθυντής για οτιδήποτε αφορά την δουλειά μου (του καθηγητή πληροφορικής, ξέρετε)  δηλαδή πόσες ώρες θα κάνω, ποια τμήματα θα έχω, που είναι το εργαστήριο, που είναι το γραφείο των καθηγητών, που είναι οι τουαλέτες, βρε αδερφέ, μου ανάθεσε την υπερεπείγουσα εργασία του να γράψω ένα διαβιβαστικό με Word....  Του εξήγησα ότι αυτό δεν είναι δική μου δουλειά αλλά της γραμματείας, κι ότι αν το σχολείο δεν έχει γραμματεία καλά θα κάνει να ζητήσει. Μου αντέτεινε ότι οι "άλλοι" δεν ξέρουν από υπολογιστές και του απάντησα ότι με τόσες πιστοποιήσεις που έχουν δοθεί δεν ευσταθεί τέτοιο επιχείρημα. Τέλος πάντων, εφόσον του εξέθεσα τις αντιρρήσεις μου και θεώρησα ότι έλαβε το μήνυμα για το ... ποιόν μου, αποφάσισα να του κάνω την χάρη να γράψω το διαβιβαστικό.

Καθ όσον έγραφα το κείμενο έρχονταν κάποιοι συνάδελφοι να με καλωσορίσουν μερικοί από τους οποίους με την φράση  "Ευτυχώς που ήρθες και σε χρειαζόμασταν" με το ίδιο αίσθημα ανακούφισης. Με το που τελείωσα την άκρως πληροφορικάρια (sic) εργασία εμφανίστηκε με χαμόγελο ακόμα μεγαλύτερης ανακούφισης ένας συνάδελφος (που έκανε μέχρι που ήρθα -είπαν- "χρέη πληροφορικάριου") και με καλωσόρισε λέγοντας: "Ουφ, ευτυχώς που ήρθες, σε περίμενα πώς και πώς". Να συνεχίσω ή καταλάβατε;

Μου λέει λοιπόν ο συμπαθής συνάδελφος ότι "μια που θα αναλάβεις τον Νέστορα και τον Έπαφο να σε ενημερώσω για το τι έχω κάνει". Απόρησα πως γνωρίζει ότι θα αναλάβω τις εν λόγω εργασίες αφού δεν έχω καν ερωτηθεί και μου απάντησε ότι "ο πληροφορικάριος ex oficio αναλαμβάνει αυτές τις εργασίες"! Του αντέτεινα ότι αυτό δεν ισχύει, ότι δεν επιθυμώ να αναλάβω αυτές τις εργασίες γιατί όχι μόνο είναι γραμματειακή δουλειά, όχι μόνο δεν "είναι του πληροφορικού", αλλά (και εκεί έμεινε εμβρόντητος) δεν έχω ιδέα από τον χειρισμό αυτών των προγραμμάτων.

Όλα αυτά αντί καλωσορίσματος!

Μετά την "αναβάθμιση του νέου Λυκείου" με τις γνωστές αλλαγές που έχουν προκύψει δεν "κόβω" τον εαυτό μου διατεθειμένο να "βοηθήσω" κανένα λειψό σύστημα. Ο καθηγητής πληροφορικής την δουλειά του, όπως κι ο καθηγητής της κάθε άλλης ειδικότητας άλλωστε. Ας κάνει κι ο διευθυντής την δική του να ζητήσει αυτά που απαιτούνται από τους από πάνω.

Θέμης

Υ.Γ. Μετά ψάχνοντας βρήκα την περυσινή εγκύκλιο 123052 /Γ7, 10‐10‐ 2012 που ελπίζω ακόμη να ισχύει και λέει   "Λόγω της αυξημένης λειτουργιάς των ΣΕΠΕΗΥ στα Λύκεια στο πλαίσιο των  ερευνητικών
εργασιών διευκρινίζουμε ότι:  
       Οι  Υπεύθυνοι ΣΕΠΕΗΥ των Λυκείων τα οποία έχουν περισσότερα από δώδεκα (12) 
τμήματα μαθητών απαλλάσσονται από τις εξωδικαστικές εργασίες και τις εφημερίες."
Ελπίζω να εννοεί εξωδιδακτικές... 

P.Tsiotakis

έπραξες πολύ καλά

το αν θα αναλάβεις το νέστορα ή όχι είναι και δικό σου θέμα (μπορεί να το κάνεις για τους δικούς σου λόγους)

ΣΣ: αν δεν έχεις οργανική, θα πάρεις σε αυτό το σχολείο με την τροπολογία που έρχεται

gkatsion

Όλα αυτά που αναφέρεις συνάδελφε είναι σωστά και όμορφα.

Στο τέλος μετά τις πιέσεις βρισκόμαστε εν τέλει στην θέση, να τους "σώζουμε" όλους, αλλά
μόλις υπάρξει πρόβλημα στην εκπαίδευση μάντεψε από ποιον κόβονται οι ώρες; Από τον "σωτήρα",
που με μεγάλη θλίψη τον αποχαιρετούν όλοι από τις θέσεις που πια πλεονάζει, αλλά κανένας
από τους ευεργετηθέντες δεν θυσιάζει κάποια ωρίτσα του για να την πάρει ο "Πληροφορικάριος",
"σωτήρας", αλλά αντιθέτως προς μεγάλη του "θλίψη", δέχεται να πάρει και από του "σωτήρα" του,
και ας μείνει χωρίς "σωτήρα" πια, αρκεί που ο κλάδος του θα πάρει και άλλες ώρες, αυτές του "σωτήρα"!!

Να συνεχίσω ή καταλάβατε;;

Υ.Γ. σε χαίρομαι, έτσι θα έπρεπε να κάνουμε όλοι παντού, αφού όταν έρθει η κρίσιμη ώρα, έ μωρέ σιγά τα
μαθήματα που κάνουν οι "πληροφορικάριοι" λένε όλοι τους, πίσω από την πλάτη μας!!!
ΈΞΟΔΟΣ_ΑΠΟ_ΛΥΚΕΙΟ <-- ΑΕΙ + PHD + ΑΣΕΠ