ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝΤΟΛΗΣ ΕΠΙΛΕΞΕ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΩΤΗΣ ΧΡΕΩΣΗΣ

Ξεκίνησε από ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ, 29 Σεπ 2019, 08:33:48 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

 Η ΕΚΦΏΝΗΣΗ ΤΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΚΆΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟ (Η ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΛΕΞΕ ΚΑΙ ΚΛΙΜΑΚΩΤΗ ΧΡΕΩΣΗ)

http://apps1.minedu.gov.gr/themata/them_plir_kat_c_hmer_no_0604.pdf

                                                      ΛΥΣΗ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ  ΙΟΥΝΙΟΥ_ 2004 _ΑΕΠΠ_ΘΕΜΑ_Γ_ΚΛΙΜΑΚΩΤΗ
ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ
  ΑΚΕΡΑΙΕΣ: Β
  ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ: ΧΡ
  ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: ΠΡΟ
ΑΡΧΗ

  ΔΙΑΒΑΣΕ  ΠΡΟ,Β
  ΕΠΙΛΕΞΕ ΠΡΟ
    ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 'ΕΣ'
      ΕΠΙΛΕΞΕ Β
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 0..500
          ΧΡ  <-- 2
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 500..1000
          ΧΡ <-- 500*2+(Β-500)*3.5
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1000..2000
          ΧΡ <-- 500*2+500*3.5+(Β-1000)*4.6
      ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ
    ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ
      ΕΠΙΛΕΞΕ Β
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 0..500
          ΧΡ <-- 4.8
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 500..1000
          ΧΡ  <-- 500*4.8+(Β-500)*7.2
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1000..2000
          ΧΡ <-- 500*4.8+500*7.2+(Β-1000)*11.5
      ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ
  ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ

  ΓΡΑΨΕ ' Η ΧΡΕΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΟΛΗΣ ΕΙΝΑΙ',ΧΡ,'ευρώ'
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

petrosp13

Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

Πέτρος Κ.

ΠαράθεσηΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 0..500

Το βιβλίο αναφέρει πως οι τιμές δίπλα στο ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ "μπορεί να είναι διακριτές τιμές, περιοχή τιμών από...έως ή να υπακούν σε μια συνθήκη"

Υπάρχει κάποιο παράδειγμα μέσα στο βιβλίο που να δείχνει πως ορίζουμε την περιοχή τιμών;
Αναφέρεται κάπου ότι αυτό γίνεται με δυο τελίτσες ανάμεσα στις τιμές;

P.Tsiotakis

Η περίπτωση από-έως καλύπτεται όπως παρακάτω, διότι δεν υπάρχει άλλος προτεινόμενος τρόπος από το διδακτικό πακέτο (έκδοση 2019):

      ΕΠΙΛΕΞΕ Β
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ <= 500  ! από 0 έως και 500
          ΧΡ <-- ......
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ <= 1000  ! από 501 έως και 1000
          ΧΡ <-- ......
        ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ  ! από 1001 και άνω
          ΧΡ <-- ......
      ΤΕΛΟΣ_ΕΠΙΛΟΓΩΝ

ΣΧΟΙΝΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

Παναγιώτη σε ευχαριστώ για την τοποθέτηση σου σχετικά με την χρήση της εντολής ΕΠΙΛΕΞΕ . Θέλω όμως να ξέρω επίσημα αν φυσικά και εσύ γνωρίζεις η λύση με  τις τελείες και  κλειστό διάστημα από έως πχ  ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ  0..500 αντί του ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ <500       είναι τελείως λάθος ;
Καθηγητής πληροφορικής ΠΕ20

P.Tsiotakis

επίσημα εγώ δεν μπορώ να το γνωρίζω, αλλά γνωρίζω ότι το 2019 γράφτηκε ένα βιβλίο, αν ήθελαν να παρουσιάσουν νέα σύνταξη της ΕΠΙΛΕΞΕ θα το έκαναν.
ΕΠΙΛΕΞΑΝ να μην το κάνουν, επομένως δεν γίνεται....δεν κρίνω τις επιλογές τους αυτήν την στιγμή.

το από-έως που περιέχεται στον ορισμό της επίλεξε (και στο παλιό και στο νέο βιβλίο) υλοποιείται με την σύνταξή της όπως παρουσιάζεται και στα δύο βιβλία (και στο παράδειγμα που έδωσα). Εγώ δεν βλέπω άλλο τρόπο.

Αν υλοποιούταν θα μπορούσε πιο απλά να είναι ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ 1 ΜΕΧΡΙ 10   ή   ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 1 ΜΕΧΡΙ 10
δεδομένου ότι οι λέξεις ΑΠΟ και ΜΕΧΡΙ είναι δεσμευμένες. Αλλά δεν έχει οριστεί και δεν ισχύει

επίσημα μπορούν να ρωτήσουν οι ΣΕΕ το ΙΕΠ.

ApoAntonis

Κάτι ελαφρώς off-topic, η οριστική αορίστου παίρνει αύξηση. 

Εγώ βασανίζω ανελέητα την προστακτική.

alkisg

Νομίζω στην πρώτη άλφα έκδοση του Διερμηνευτή το 2001 είχα βάλει "Επέλεξε" αντί για "Επίλεξε"! :)


ilias_s

Ο τρόπος αυτός είναι ο τρόπος που έχει επιλέξει ο alkisg να υλοποιήσει την περιοχή τιμών στο Διερμηνευτή. Είναι ένας ξεκάθαρος τρόπος ΑΛΛΑ δεν είναι ο "επίσημος τρόπος". Αν και στο βιβλίο υπάρχει αναφορά σε περιοχή τιμών από-έως, ΔΕΝ υπάρχει η σύνταξη ή έστω κάποιο παράδειγμα με άνω και κάτω όριο. Οπότε, επισήμως, είναι ένα κενό που (κακώς) υπάρχει εδώ και 20 χρόνια!!!

Προσωπικά, στους δικούς μου μαθητές, παρουσίασα τον τρόπο του Άλκη, παρουσίασα τον τρόπο να υλοποιηθεί έμμεσα και τέλος τους είπα σε κάθε περίπτωση να αποφύγουν την ΕΠΙΛΕΞΕ, σε υλοποίηση με περιοχή τιμών, αν δεν τους ζητηθεί ρητά!

Γιάννης313

Πάνω κατω τα ίδια τους είπα κι εγώ, αν και η υλοποίηση στον διερμηνευτή είναι καλή και θα έπρεπε να υπάρχει στις φετινές οδηγίες του μαθήματος.

ilias_s

Ενδεικτικές λύσεις από το ΙΕΠ ... στη Σελ. 52 υπάρχει παράδειγμα με ΕΠΙΛΕΞΕ και έυρος τιμών με την υλοποίηση ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 0..2000

http://iep.edu.gr/images/IEP/Modules/Sj_K2_Extra_Slider/Fakeloi_Ylikou/Endeiktikes_lyseis_askiseon_plirof_G_GEL.pdf

Γιάννης313

Άρα  πρέπει να τους πούμε την υλοποίηση του διερμηνευτή.
Πρέπει να περιμένουμε οδηγίες;

Έχει άλλος κάποια γνώμη;
Άλκης;
Π. Τσιωτάκης;

nick_papag

Αφού οι ενδεικτικές λύσεις είναι επίσημες από το ΙΕΠ, προφανώς (?) θα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από τους μαθητές.

P.Tsiotakis

Συμφωνώ με τον Nick , ότι η χρήση της σύνταξης σε επίσημο υλικό την καθιστά έγκυρη, έχω ήδη διατυπώση τη γνώμη μου στο σχολιασμό σε άλλο θέμα.