Οδηγός εγκατάστασης ΣΕΠΕΗΥ με Ubuntu 12.04 LTSP/sch-scripts/epoptes

Ξεκίνησε από alkisg, 25 Ιουν 2012, 01:48:31 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 28 Ιουν 2012, 04:39:39 ΜΜ
Πριν το shutdown, τίποτα, μετά το shutdown κάντε ένα benchmark για το ποια είναι η καλύτερη παραλία και ανεβάστε τα αποτελέσματα εδώ για να ενημερωθούμε όλοι!

Καλό καλοκαίρι!!!



α χρωστάω και benchmark για παραλίες, αλλά επειδή δεν έχω πρόχειρη φωτογραφία θα πω ανέκδοτο και ας με συγχωρέσουν οι admins για το off-topic :P

Παράθεση
πεθαίνει ένας Σαλονικιός και πάει και βρίσκει τον Αγ. Πέτρο.
"Συγχαρητήρια", του λέει ο Αγ. Πέτρος, "είσαι στον Παράδεισο!"
"Είσαι σίγουρος;" αποκρίνεται ο Σαλονικιός
Αγ. Πέτρος: "Βέβαια και είμαι. Τι πρόβλημα υπάρχει;"
Σαλονικιός: <κοιτάζει αριστερά, κοιτάζει δειξιά, ξεφυσάει βαριά> "Αααα ρε Χαλκιδική"....


ΥΓ: ευχαριστώ Άλκη μόλις μπορέσω θα ποστάρω τα αποτελέσματα!
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 10 Σεπ 2012, 10:23:34 ΠΜ
Δεν το δοκίμασα αλλά μάλλον λαχνό πέτυχες! Από recovery, δοκίμασε τα παρακάτω, κι αν δεις κανά περίεργο output πόσταρέ το:
Κώδικας: shell
apt-get update
apt-get dist-upgrade
apt-get purge --auto-remove sch-scripts ltsp-server
su - poursali
startx


εκτέλεσα τις εντολές χωρίς πρόβλημα.. αλλά το startx δεν κάνει τίποτα... μαυρίζει η οθόνη αλλά δεν εμφανίζει κάτι
παρατήρησα ότι ο πυρήνας που φορτώνε είναι ο 2.6.38 αντί για τον 3.2.0 που θα έπρεπε... γτ; λες να συνδέεται;

επίσης επισυνάπτω μια εικόνα με μήνυμα σχετικό με το /etc/fstab από το οποίο προσπάθησα να σβήσω κάποια filesystems που φορτώνει, αλλά δε με άφηνε - έλεγε ότι δεν μπορώ να γράψω παρότι το άνοιγα ως root
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Πυρήνας => ναι, δεν ξέρω αν φταίει μόνο αυτό, αλλά πάντως με τόσο παλιό πυρήνα δεν μπορεί να φορτώσει τα καινούργια modules που θέλει ο X server.
Οπότε κάνε κανένα sudo dpkg-reconfigure grub-pc για να στρώσει, και ξαναδοκίμασε με τον καινούργιο.

Read only => όταν μπουτάρεις σε recovery, ο δίσκος προσαρτείται μόνο για ανάγνωση εξ' αρχής, για λόγους ασφάλειας του δίσκου (recovery...).
Αν διαλέξεις κάποια από τις επιλογές που χρειάζονται να γράψουν στο δίσκο (chkdsk κτλ), τότε επαναπροσαρτείται και για εγγραφή, οπότε τις εντολές που λέγαμε που πειράζουν το δίσκο (grub, update, fstab) τις τρέχεις μετά από αυτό.
Χειρωνακτική επαναπροσάρτηση ως read/write: mount -o remount,rw /

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 10 Σεπ 2012, 10:42:02 ΜΜ
Οπότε κάνε κανένα sudo dpkg-reconfigure grub-pc για να στρώσει, και ξαναδοκίμασε με τον καινούργιο.

δεν οφέλησε.. ολοκληρώθηκε αλλά τίποτα... πως μπορώ να το βάλω απευθείας (το νέο πυρήνα εννοώ);

ΥΓ: αυτό που έγινε είναι το εξής. πλέον από την κανονική εκκίνηση με πάει σε κονσόλα σύνδεσης στο server (αλλά και πάλι δε φορτώνει γραφικό περιβάλλον)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Κώδικας: shell
$ apt-cache policy linux-image-generic-pae
linux-image-generic-pae:
  Εγκατεστημένα: 3.2.0.30.32
  Υποψήφιο:      3.2.0.30.32
$ sudo apt-get install linux-image-generic-pae
...

poursali

Παράθεση από: alkisg στις 11 Σεπ 2012, 09:53:49 ΠΜ
Κώδικας: shell
$ apt-cache policy linux-image-generic-pae
linux-image-generic-pae:
  Εγκατεστημένα: 3.2.0.30.32
  Υποψήφιο:      3.2.0.30.32
$ sudo apt-get install linux-image-generic-pae
...


ευχαριστώ! αυτό ήταν.. ο λαχνος ήταν τελικά η μη εγκατάσταση του πυρήνα...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

za√‘ag

Να επιχειρήσω να αναβαθμίσω στο 12.04 μέσα από τη διαδικασία αναβάθμισης ή να παραμείνω στην 10 ;;
Υπάρχει τρόπος να μην βάλω το unity και να έχω τα μενού όπως τώρα; Δεν μου άρεσε καθόλου το  unity (σπαστικότατο το βρήκα και έβαλα Kubuntu στο σπίτι) ...

Ευχαριστώ .... και καλή σχολική χρονιά να έχουμε ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

poursali

Παράθεση από: za√'ag στις 13 Σεπ 2012, 09:55:32 ΠΜ
Να επιχειρήσω να αναβαθμίσω στο 12.04 μέσα από τη διαδικασία αναβάθμισης ή να παραμείνω στην 10 ;;
Υπάρχει τρόπος να μην βάλω το unity και να έχω τα μενού όπως τώρα; Δεν μου άρεσε καθόλου το  unity (σπαστικότατο το βρήκα και έβαλα Kubuntu στο σπίτι) ...

Ευχαριστώ .... και καλή σχολική χρονιά να έχουμε ...

το sch-scripts αυτόματα κρατάει το παλιό μενού - εμένα αντιθέτως μου άρεσε το unity και το ξανάβαλα :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

odysseas

#53
Παράθεση από: alkisg στις 07 Σεπ 2012, 01:07:25 ΜΜ
Είναι ήδη στο proposed ppa (sorry γράφω απο κινητό)

Προσπάθησα να εισάγω έναν χρήστη από csv αρχείο αλλά η εφαρμογή τερματίζεται με μήνυμα λάθους:

Traceback (most recent call last):
File "./sch-scripts.py", line 285, in on_mi_import_csv_activate
new_users = parsers.CSV().parse(fname)
File "/usr/share/sch-scripts/parsers.py", line 33, in parse
user.password = libuser.encrypt(user.plainpw)
AttributeError: 'module' object has no attribute 'encrypt'


edit: στην τοπική μου εγκατάσταση, στο /usr/share/sch-scripts/parsers.py άλλαξα τον κώδικα σε:

user.password = libuser.system.encrypt(user.plainpw)


και το πρόβλημα ξεπεράστηκε. Ωστόσο:

  • Αν σε κάποιο χρήστη δεν προσδιορίζεται το uid και gid τότε ο χρήστης δεν εμφανίζεται στη λίστα με τους υποψήφιους προς εισαγωγή χρήστες, παρόλο που είδα οτι ο κώδικας θεωρητικά φροντίζει να συμπληρώσει αυτόματα αυτά τα πεδία.
  • Αφήνοντας τα uid, gid ίσα με 1000, ανιχνεύεται ορθά οτι υπάρχει πρόβλημα και επιχειρείται αυτόματα να επιλυθεί. Το uid διορθώνεται σωστά με νέο διαθέσιμο uid αλλά ως primary group επιλέγεται το administrator με gid=1000, ενώ εγώ έχω καθορίσει primary group με όνομα ίδιο με το όνομα χρήστη. (Με άλλα λόγια, υπερισχύει μάλλον το gid=1000 αντί για το καθορισμένο primary group.)

Μήπως βολεύει να αναφέρω κάποιο bug στο launchpad αντί να τα γράφω εδώ;

za√‘ag

Καλό μεσημέρι....

Για μια ακόμη φορά (ο Αλκης ξέρει  ::) ) απέτυχα στην αναβάθμιση στο 12.04 στο server  >:(
Γενικά η αναβάθμιση πέρασε στον server αλλά δεν ξεκινάνε οι clients ...

O server ξεκινάει με μερικά σφάλματα αλλά δεν φαίνεται να έχει σοβαρά λάθη (εμφανίζει και ερωτηματικά ??? ? στο μενού του GRUB).
Δημιούργησα και το image για τους clients αλλά δεν ξεκινάνε ...

Για να μην το "γυρίσω" όπως ήταν πριν, από backup που (εννοείται) έκανα πριν την αναβάθμιση, θα έλεγα αν ο Αλκης έχει το χρόνο να ρίξει μια ματιά από ... μακριά (το έχουμε ξανακάνει παλιότερα και πέτυχε μια χαρά)

Περιμένω ...

(Προς το παρόν θα αναγκαστώ να ξεκινήσω τα μαθήματα με τα windows ... και δεν είμαι σίγουρος ότι τα pc θα δουλέψουν όπως πρέπει...  :-\ )
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Παράθεση από: odysseas στις 13 Σεπ 2012, 12:33:32 ΜΜ
Μήπως βολεύει να αναφέρω κάποιο bug στο launchpad αντί να τα γράφω εδώ;

Ναι όντως είναι καλύτερα, ό,τι είναι σίγουρα bug των sch-scripts, να αναφέρεται στο launchpad, ώστε να μπορούμε να βλέπουμε με μια ματιά τι εκκρεμότητες υπάρχουν.

Καινούργια έκδοση sch-scripts αναμένεται μέσα στο ΣΚ. :)

alkisg

Παράθεση από: za√'ag στις 14 Σεπ 2012, 02:17:12 ΜΜ
Για να μην το "γυρίσω" όπως ήταν πριν, από backup που (εννοείται) έκανα πριν την αναβάθμιση, θα έλεγα αν ο Αλκης έχει το χρόνο να ρίξει μια ματιά από ... μακριά (το έχουμε ξανακάνει παλιότερα και πέτυχε μια χαρά)

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4742.msg50840#msg50840

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

elvor

Πως γίνεται να εμφανίζουμε στον server στο login μόνο το όνομα του administrator και όχι και τα ονόματα των χρηστών;

alkisg

Ένας τρόπος είναι ο παρακάτω, με τον οποίο δεν φαίνεται κανένα όνομα χρήστη, και πρέπει να το γράψουν:
sudo xdg-open /etc/lightdm/lightdm.conf
[SeatDefaults]
greeter-hide-users=true

Πιθανώς ο lightdm να υποστηρίζει και εμφάνιση συγκεκριμένων χρηστών αλλά δεν το κοίταξα, με την παρακάτω εντολή βλέπουμε ένα εκτενές παράδειγμα ρύθμισής του:
zcat /usr/share/doc/lightdm/lightdm.conf.gz | less