Θέματα ΟΕΦΕ

Ξεκίνησε από bagelis, 13 Απρ 2008, 04:22:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

COACH

Παιδιά έδωσε η ΟΕΦΕ απαντήσεις....Αλλά ήμαρτον...Στο θέμα 1ΣΤ δεν έκοψα από κανέναν τίποτα...Πήρα τον νόμο στα χέρια μου...
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΩΜΟΥ

Kalli

Καλημέρα σας παιδιά! Χρόνια Πολλά σε όλους σας!!!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως μπορώ να βρω τα φετινά θέματα προσομοίωσης;Μήπως κάποιος μπορεί να μου τα στείλει στο μαιλ;
Σας ευχαριστώ

P.Tsiotakis

Ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντως !!!   ;D

Laertis

Απαντήσεις στα θέματα απο την ΟΕΦΕ

http://www.oefe.gr/oefe2008-ap/index.php?download=04131900_g_texn_ana_a&

Τα θέματα δεν έχουν δημοσιευτεί απο την ΟΕΦΕ
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

P.Tsiotakis

Χμμ, ανακοίνωσαν τις λύσεις;;;  Μα καλά, δεν καταλαβαίνουν οτι με αυτόν τον τρόπο θα διαρρεύσουν και οι εκφωνήσεις;;   :D

Πάντως Πόπη, αν τα βρεις πες τα και σε μας

jgalano

Παιδιά μόλις κατέβασα τα θέματα ΟΕΦΕ 2008 από γνωστό ελληνικό site με torrents !!!

andreas_p

Καλησπέρα.

Αν έχεις την καλοσύνη, μπορείς να τα στείλεις στο e-mail  pian2@sch.gr ;

Ευχαριστώ

Ανδρέας 

andreas_p

Σε ευχαριστώ πολύ.

Ανδρέας

jgalano

ΟΕΦΕ (ΘΕΜΑ 1-Γ)
Το παρακάτω τμήμα αλγορίθμου να μετατραπεί σε ισοδύναμο, χρησιμοποιώντας
αποκλειστικά τη δομή Όσο... Επανάλαβε.

Σ ← 0
Μ ← 1000
Αρχή_επανάληψης
    Διάβασε αρ
    Σ ←  Σ + αρ
    M ← M + 1
Μέχρις_ότου (Σ ← 100) ή ( Μ = 2008)
Εμφάνισε Σ, Μ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΗ ΛΥΣΗ ΟΕΦΕ

Σ ← 0
Μ ←1000
ΟΣΟ Σ >= -100 ΚΑΙ Μ <>2008 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
     Διάβασε αρ
     Σ ← Σ + αρ
     M ← M + 1
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Εμφάνισε Σ, Μ


ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ Η ΣΩΣΤΟΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ:

Διάβασε αρ
Σ ← αρ
Μ ←1001
ΟΣΟ Σ >= -100 ΚΑΙ Μ <>2008 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
     Διάβασε αρ
     Σ ← Σ + αρ
     M ← M + 1
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
Εμφάνισε Σ, Μ


Πρέπει να τονιστεί η διαφορά της Όσο (μπορεί να μην γίνει καμία επανάληψη) και της Αρχή...Μέχρι (εκτελείται υποχρεωτικά μία)

andreas_p

Για τις συγκεκριμένες τιμές  :
Σ ← 0
Μ ←1000
και  συνθήκη
ΟΣΟ Σ >= -100 ΚΑΙ Μ <>2008 ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ
....

ΕΧΩ σίγουρα ΜΙΑ (1) επανάληψη.

Συνεπώς σωστά δόθηκε η απάντηση από την ΟΕΦΕ.

Ανδρέας

sarakiniotis

#25
Παράθεση από: jgalano στις 05 Μαΐου 2008, 03:14:36 ΜΜ
Παιδιά μόλις κατέβασα τα θέματα ΟΕΦΕ 2008 από γνωστό ελληνικό site με torrents !!!

Θα τα ήθελα και γώ


P.Tsiotakis

Διέρρευσαν τα θέματα;;;;;;;

alkisg

Παράθεση από: jgalano στις 05 Μαΐου 2008, 03:14:36 ΜΜ
Παιδιά μόλις κατέβασα τα θέματα ΟΕΦΕ 2008 από γνωστό ελληνικό site με torrents !!!

Συνάδελφοι ας μείνουμε τίμιοι σ' αυτό το site, ακόμα κι αν έχουν διαρρεύσει τα θέματα δεν έχουμε δικαίωμα να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις. Μόλις δοθούν επίσημα μπορούμε κι εμείς να ανεβάσουμε ένα σύνδεσμο. Καθηγητές είμαστε, ας δώσουμε το καλό παράδειγμα στους μαθητές που μας διαβάζουν.
Τα αφήνω 2-3 μέρες για να ενημερωθούν αυτοί που τα γράψανε και μετά θα σβήσω τα σχετικά μηνύματα.
Για ιδιωτικές συζητήσεις που δεν υπόκεινται σε λογοκρισία, υπάρχουν και τα προσωπικά μηνύματα (pm).

P.Tsiotakis

Πιστεύω οτι απο του χρόνου, η κεντρική επιτροπή εξετάσεων ΟΕΦΕ πρέπει να είναι πιο αυστηρή στη διαχείριση των θεμάτων.

Πρέπει να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό για αποφυγή ηλεκτρονικών υποκλοπών, να ενισχύσουν το ασυμβίβαστο μεταξύ επιτροπών/επιτηρητών και διαγωνιζομένων και φυσικά να μην επιτρέψουν την διαρροή των θεμάτων σε torrent servers. Δεν είναι δυνατόν μαζί με επεισόδια του Smallville, Lost, Prison break  να υπάρχουν και τα θέματα εξετάσεων ΟΕΦΕ...  :o

gpapargi

Μια που θα σβηστεί το συγκεκριμένο θέμα, θα πω 2 λόγια.

Γενικά τα θέματα της ΟΕΦΕ είναι θέματα που απλά αναμασούν ίδια και τα ίδια. Δηλαδή πρόκειται για κλασσικά ΣΟΣ χωρίς φαντασία ή κάτι καινούργιο να προτείνουν. Κάποιες φορές πέφτουν και θέματα που θα τα χαρακτήριζα κακά από άποψη ποιότητας και φιλοσοφίας. Επίσης με ενοχλεί το ότι η διανομή τους σχετίζεται άμεσα με το χρήμα (απευθύνονται  μόνο σε φροντιστήρια που δέχονται να πληρώσουν, δίνονται πρώτα οι απαντήσεις και όχι οι εκφωνήσεις… δημιουργώντας ένα αίσθημα ανεκπλήρωτου πόθου… που πιθανόν προσελκύει και άλλους στο να πληρώσουν και να πάρουν τα θέματα κλπ)

Επειδή όλα αυτά δε φαίνονται και πολύ ωραία και κυρίως δε μου φαίνεται ότι έχουν πάνω από όλα το καλό του μαθήματος και του μαθητή, εγώ τουλάχιστο (και πιστεύω και άλλοι) είπα να ασχοληθώ με τα διαγωνίσματα της ομάδας από το στέκι (η ομάδα είναι εντελώς ανοικτή και επώνυμη και όποιος θέλει μπορεί να συμμετάσχει) και να μην ξαναασχοληθώ με αυτά της ΟΕΦΕ. Και ειλικρινά δε βλέπω το λόγο  να ασχολείται κανείς τόσο πολύ με αυτά  λες και έχουμε να κάνουμε με κάποιο επίσημο θεσμό του υπουργείου παιδείας.