Τέλος υποστήριξης Ubuntu/LTSP/Epoptes/sch-scripts

Ξεκίνησε από alkisg, 27 Αυγ 2017, 12:40:40 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

aspd

Γεια σας,
μπήκα μετά από αρκετό καιρό στο στέκι έχοντας γράψει πρώτα σε κειμενογράφο το μήνυμα που θα έστελνα: ευχές για καλή σχολική χρονιά και μία τεχνική απορία σχετικά με δικαιώματα χρηστών και ... έπεσα από τα σύννεφα βλέποντας το Τέλος υποστήριξης Ubuntu/LTSP/Epoptes/sch-scripts.
Το πόσο πολύτιμη είναι η βοήθεια από την τεχνική στήριξη είναι αδιαμφισβήτητο. Το πόσο πολύτιμη είναι η λύση ubuntu για τα σχολεία επίσης.
Τόσα χρόνια αν δεν είχα την υποστήριξη της ομάδας είναι σίγουρο ότι θα τα είχα παρατήσει και το ευχαριστώ σε όλα τα μέλη της είναι λίγο!

Θα επικοινωνήσω με όσους γνωρίζω (συμβούλους, ΚΕΠΛΗΝΕΤ, όπου αλλού σκεφτώ) και θα στείλω και εγώ mail  στην  κ. Καλομοίρα Μαρούγκα. Κάτι άλλο που να μπορώ να κάνω;

Δεν μπορώ να φανταστώ ότι κλείνει αυτή η ομάδα. Κάτι πρέπει να καταφέρουμε. Θα μας πάει πολλά βήματα πίσω η απουσία της. Πάνω που στεριώνει κάτι το γκρεμίζουμε! Αμαν πια!


akirikos

#46
Έστειλα κι εγώ το e-mail μου στην κ. Μαρούγκα, έβαλα και την υπογραφή μου... Μου έστειλαν απάντηση ότι πρωτοκολληθηκε σαν έγγραφο το email. Μένει να δούμε αν θα πάει στον κάλαθο ή αν θα πάρουμε κάποια απάντηση.

Ενα σωστό πράγμα έκανε αυτό το υπουργείο τόσα χρόνια και το κατέστρεψε κι αυτό.

aspd

Επίσης έστειλα και εγώ mail στην κ. Μαρούγκα

ChrsMel

Επίσης έστειλα και εγώ mail στην κ. Μαρούγκα

odysseas

Παράθεση από: alkisg στις 14 Σεπ 2017, 10:36:38 ΠΜ
Ένα άλλο πρόβλημα που παρουσιάστηκε πρόσφατα είναι ότι ο τελευταίος firefox δεν επιτρέπει το άνοιγμα τοπικών αρχείων flash.

Φαίνεται να υπάρχει άλλο ένα πρόβλημα με τον firefox. Ένας συνάδελφος ζήτησε να εκτελέσει μια εφαρμογή του Φωτόδεντρου για τα μαθηματικά, που χρησιμοποιεί το java plugin (geogebra). Αν δεν κάνω λάθος (και γράφω για να το επιβεβαιώσω ως πρόβλημα), αυτό δεν γίνεται πλέον από την έκδοση 52 του firefox και μετά. Μόνο το flash συνεχίζει να υποστηρίζεται ως plugin.

alkisg

Παράθεση από: odysseas στις 19 Σεπ 2017, 10:26:06 ΠΜ
Φαίνεται να υπάρχει άλλο ένα πρόβλημα με τον firefox. Ένας συνάδελφος ζήτησε να εκτελέσει μια εφαρμογή του Φωτόδεντρου για τα μαθηματικά, που χρησιμοποιεί το java plugin (geogebra). Αν δεν κάνω λάθος (και γράφω για να το επιβεβαιώσω ως πρόβλημα), αυτό δεν γίνεται πλέον από την έκδοση 52 του firefox και μετά. Μόνο το flash συνεχίζει να υποστηρίζεται ως plugin.

https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7011.0

odysseas

ΟΚ Άλκη, ευχαριστώ. Μου είχε ξεφύγει αυτό το thread.

Με την ευκαιρία, έστειλα κι εγώ mail στο Υπουργείο.

Wizard

Παράθεση από: alkisg στις 14 Σεπ 2017, 10:36:38 ΠΜ
Ένα άλλο πρόβλημα που παρουσιάστηκε πρόσφατα είναι ότι ο τελευταίος firefox δεν επιτρέπει το άνοιγμα τοπικών αρχείων flash.
Έτσι όλα τα εκπαιδευτικά λογισμικά που βασίζονται σε αυτό, π.χ. "Πληροφορική Α´ - Γ´ Γυμνασίου", σταμάτησαν να παίζουν τοπικά και παίζουν μόνο online από τη σελίδα http://ts.sch.gr/software.
Αυτό αχρηστεύει τα περισσότερα εκπαιδευτικά λογισμικά που έχουμε στο αποθετήριο.
Και προφανώς επηρεάζει και τοπικές εγκαταστάσεις και τα edu distributions κλπ, δεν είναι μόνο θέμα των εγκαταστάσεων LTSP.
Παλιότερα το είχαμε λύσει μέσω αρχείων π.χ. /etc/adobe/FlashPlayerTrust/gym-pliroforiki-a-c, τώρα πρέπει να βρεθεί άλλο workaround.

Στο about:config, βάζουμε το plugins.http_https_only σε false (Firefox 55).

alkisg

Wizard, ωραίος, ευχαριστούμε! Το είχα εντοπίσει καμιά ωρίτσα αφού το πόσταρα... μακάρι να πιάσει πάλι δουλειά η Τεχνική Στήριξη και να ανεβάσουμε στο αποθετήριο λύσεις για όλα αυτά τα προβλήματα ώστε να μην χρειάζεται να τα λύνει χειρωνακτικά ο κάθε συνάδελφος.

odysseas

Παράθεση από: akirikos στις 14 Σεπ 2017, 07:09:37 ΜΜ
Έστειλα κι εγώ το e-mail μου στην κ. Μαρούγκα, έβαλα και την υπογραφή μου... Μου έστειλαν απάντηση ότι πρωτοκολληθηκε σαν έγγραφο το email. Μένει να δούμε αν θα πάει στον κάλαθο ή αν θα πάρουμε κάποια απάντηση.

Παράθεση από: Χρήστος Μελαδιανός στις 16 Σεπ 2017, 08:48:21 ΠΜ
Επίσης έστειλα και εγώ mail στην κ. Μαρούγκα

Παράθεση από: aspd στις 14 Σεπ 2017, 07:48:52 ΜΜ
Επίσης έστειλα και εγώ mail στην κ. Μαρούγκα

Από περιέργεια, έχει λάβει κανείς απάντηση (έστω και γι' αυτό περί πρωτοκόλλου που αναφέρει ο akirikos); Εμένα δεν μου απάντησαν.

apapakL

Η μόνη απάντηση που έχω λάβει είναι αυτη με.τον αριθμό πρωτοκόλλου....

bobptz

Έστειλα email στο υπουργείο και πήρα την απάντηση με τον αριθμό πρωτοκόλλου.

Ο Σχολικός σύμβουλος μου έγραψε ότι δε μπορεί να κάνει κάτι παραπάνω από όσα έχει ήδη κάνει.

Η ΚΕΠΛΥΝΕΤ μου έγραψε ότι αν σταματήσει η Τ.Σ. και θέλω να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το LTSP, θα πρέπει να ασχοληθώ μόνος μου να λύνω τα όποια προβλήματα.  Κάτι ανέφερε για υποστήριξη από το ΠΣΔ, ότι υποστηρίζει την έκδοση 12.04 και όχι μεταγενέστερες.  Σημ:  Στο ΠΣΔ είχα κάνει γραπτό αίτημα για βλάβη στο ιντερνετ περίπου στις 7/9/17 και δε μου είχανε απαντήσει.

Η διευθύντρια του σχολείου μου λέει ότι θα καλέσει τον ΚΕΠΛΥΝΕΤ αν υπάρχει βλάβη στο σύστημα.
 

apapakL

Δηλαδή συνάδελφοι για να καταλάβω..... Υπάρχει κάπου σε εγκύκλιο η κάποιο άλλο επίσημο εγγραφο που να καθορίζει τι υποστηρίζει και τι όχι το ΚΕΠΛΗΝΕΤ, το ΠΣΔ, το νεοσύστατο σχετικό τμήμα του υπουργείου, ή όποια άλλη σχετική δομή ττεχνικής στηριξης υπάρχει; Έμενα μου φαίνεται οτι όλα εξαρτώνται από τις γνώσεις και τη θέληση των συναδέλφων που εργάζονται σε αυτές τις δομές..... Π.Χ ο ΚΕΠΛΗΝΕΤ ξέρει ή θέλει να το ψάξει και να λύσει το οποίο πρόβλημα ανεξάρτητα απο το αν είναι Linux, Windows κλπ.....

bobptz

http://ts.sch.gr/docs/kanonismoi-diadikasies/cat_view/89-kanonismoi-diadikasies

"Καθορισμός του τρόπου λειτουργίας των ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕΤ. "

>>>>>>>>>>>
Άρθρο 8
Καθήκοντα και αρμοδιότητες Υπευθύνων Καθήκοντα Υπευθύνων και Τεχνικών Υπευθύνων των ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ
...........
1)
.....
ιβ) Ενημερώνει τους Διευθυντές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης σε περίπτωση διαπίστωσης σοβαρών προβλημάτων των υποδομών και υπηρεσιών ΤΠΕ στις σχολικές μονάδες.
...........

2. Οι Τεχνικοί Υπεύθυνοι του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. έχουν την ευθύνη διαχείρισης, συντήρησης, αποκατάστασης βλαβών των υποδομών ΤΠΕ στις σχολικές μονάδες ευθύνης τους και της υποστήριξης του ΠΣΔ. Ειδικότερα οι Τεχνικοί Υπεύθυνοι του ΚΕ.ΠΛΗ.ΝΕ.Τ. έχουν την ευθύνη, ιδίως, για:

α) Την παροχή υποστήριξης μέσω τηλεφώνου, επιτόπια ή με εργαλεία απομακρυσμένης βοήθειας, για θέματα σχετικά με τις υποδομές ΤΠΕ όλων των τύπων εκπαιδευτικών και διοικητικών μονάδων της Β/θμιας και Α/θμιας Δ/νσης Εκ/σης με προτεραιότητα στις σχολικές μονάδες. Στην υποστήριξη περιλαμβάνεται η συντήρηση  και η αποκατάσταση βλαβών.
<<<<<<<<<<<<<

Αναρωτιέμαι αν οι ΚΕΠΛΥΝΕΤ έχουν εκτιμήσει σωστά το πρόβλημα και αν έχουν ενημερώσει τους Διευθυντές Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, όπως προβλέπεται από το Άρθρο 8 - παρ.1- ιβ.

Τελικά η διευθύντριά μου δίκιο είχε, αν διαβάσουμε το Άρθρο 8 - παρ.2- α.

Να δείτε που από το υπουργείο θα πετάξουν το μπαλάκι στους ΚΕΠΛΥΝΕΤ (βάσει του Άρθρο 8 - παρ.2- α).  Και τελικά δε θα γίνει τίποτα διότι και να θέλουν, λόγω έλειψης γνώσεων, δε θα μπορούν να ανταποκριθούν.  Διότι αν μπορούσαν να μας υποστηρίξουν, δε θα το κάναμε θέμα εδώ.

richard

Γεια σας

Και εγώ λέω σε όλους και να διαβάζουν την παρόντα συζήτηση και να βάζουν τις υπογραφές επειδή έτσι πρέπει. Αλλά κάνω και κάτι άλλο επίσης από καιρό. Προσπαθώ να τραβήξω την προσοχή τους Έλληνες στο εξωτερικό (αυτούς που έχουν θέση η σε ένα πανεπιστήμιο η σε γνωστή εταιρία) επειδή έχω την ελπίδα ότι σαν Έλληνες θα τους νοιάζει τι γίνεται εδώ και ίσως θα έχουν χρήμα να μαζευτεί σε κανονική χρηματοδότηση.

Είναι φοβερό δύσκολο, όμως, να τραβήξει την προσοχή τους, τουλάχιστον με αυτό απλό τρόπο. Έπειτα ήρθε ένα άλλο σχέδιο. Εάν φτιάχνει καθένας από μας ένα βίντεο με τα παιδιά στο σχολείο (σε πολλά σχολεία) πως το εργαστήριο μένει ενεργό, ακόμα με λίγα χρήματα, μόνο με την τεχνική υποστήριξη που ξαφνικά δεν μπορεί να συνεχίζει (ίσως με χιούμορ η άλλο ύφος – καθένας με το τρόπο του. Μπορεί να κερδίσει την προσοχή που (αυτή την στιγμή) φαίνεται ότι δεν γίνεται.

Η μέσα μαζικής ενημέρωσης, επίσης, δεν πολύ προσέχει ένα σοβαρό θέμα σαν το δικό μας, αλλά εάν ξαφνικά πολλά σχολεία κάνουν κάτι "περίεργο" (διαφορετικό) από το συνηθισμένο, ίσως θα φτιαχτεί μία ευκαιρία να δίνουμε εξηγήσεις όταν είναι αρκετοί έτοιμοι να το ακούνε. (Desperate times call for desperate measures!)

Richard