ΘΕΜΑΤΑ 2018

Ξεκίνησε από ΤΙΜ, 13 Ιουν 2018, 12:05:29 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lsourtzo

Φοβάμαι πως Ναι ....

meteo_xampos

Έχω την εντύπωση πως η βαθμολόγηση ήταν λίγο αυστηρή φέτος... Ή ότι από περιοχή σε περιοχή διέφερε;

tsabatman

Τα τρία θέματα με συμπλήρωση κενών είναι υπερβολικά. Στο 4 θέμα θα πρέπει να έχουν υποδείγματα των πινάκων κατά την γνώμη μου.

fr33k3r

Παράθεση από: angrits στις 13 Ιουν 2018, 04:36:14 ΜΜ
Καλησπέρα και από εμένα.
Θα διαφωνήσω σε όσους λένε ότι τα θέματα ήταν πιο δύσκολα από τα περσινά. Για μένα τα θέματα ήταν βατά Αν σκεφτούμε ότι οι μαθητές δίνουν 4 μαθήματα τωρα ποια πανελλήνιες. Συγκεκριμένα παρατήρησα πολλές ασκήσεις συμπλήρωσεις κενών που ο μαθητής πολύ απλά για να το επαληθεύσει έπρεπε να κάνει τον πίνακα τιμών. Θα ξεκινήσω ανάποδα: Το Δ θέμα ήταν πιο εύκολο από το περσυνό το οποίο είχε πολλά υποπρογράμματα και δυσκόλευε τους μαθητές. Η μόνη δυσκολία κατά την γνώμη μου να καταλάβουν ότι έχουμε 12 μήνες τον χρόνο και έτσι βάζουμε επανάλληψη για τους ρίπους 12 φορές. Το θέμα Γ ήταν και αυτό πιο εύκολο από περσι. Αν καποιος μαθητής γνωρίζει καλά τις δομές επανάλληψης το λύνει εύκολα. Δεν καταλαβαίνω βεβαια για ποιο λόγο οι ποιο πολλές απαντήσεις έχουν κάνει ΟΣΟ <> ΕΠΑΝΑΛΑΒΕ και όχι ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ---ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ για την πρώτη επανάλληψη. Μάλλον όλοι πείραν από τον ΟΕΦΕ. Το θεμα Β ήταν ΠΟΛΥ ποιο εύκολο από το περσυνο. Ειδικα η ταξινόμηση άλλαζε απλός την εξωτερική Για... με ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ. Όσο για το διάγραμμα δεν νόμιζα ότι θα μπει αλλά θα μπορούσαν να το λύσουν με 2 τρόπους. Το θέμα Α να καταλήξω μπορώ να πώ ότι ήταν λίγο ποιο δύσκολο από το περσυνό αν και πολλλά σειμεία του όπως το Α2 μου φάνηκε πολύ εύκολο. Εκπροσοπως του ΟΕΦΕ βγήκε να πει τα θέματα στα κρατικά κανάλια λέγοντας ότι ήταν πιο δύσκολα από πέρσυ. Τι πιστεύεται;;;

Πιστεύω ότι πρέπει να χρησιμοποιήσεις ορθογράφο την επόμενη φορά....άλλο το "πιο" και άλλο το "ποιο"