Υλοποίηση τρόπου μαζικού ελεγχόμενου login των clients από τον server

Ξεκίνησε από happiness, 06 Φεβ 2019, 01:29:49 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θέλετε να έχετε την δυνατότητα να κάνετε login με αυτοματοποιημένο τρόπο σε όλους τους clients από τον server;

Ναι
20 (95.2%)
Όχι
1 (4.8%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 21

happiness

Προσωπικά θα μου ήταν πολύ χρήσιμο εάν μπορούσα να λογκάρω τους clients σε μία ομάδα χρηστών (πχ G1 για το τμήμα Γ1) με αυτοματοποιημένο τρόπο από τον server, χωρίς να χρειάζεται να πληκτρολογήσω στον καθένα ξεχωριστά τα username+password, ή έστω να μπορώ να δημιουργώ ομάδες χρηστών χωρίς password, για να διευκολύνονται στο λογκάρισμα τα μικρά παιδιά του δημοτικού.

za√‘ag

Εννοείς πχ να είναι της μορφής g1-01, g1-02 ... g1-12  (ή κάπως έτσι);
Φαντάζομαι ότι στο script θα δίνουμε αυτά που είναι αριστερά από το - και οι αριθμοί θα είναι από το 01 έως όποιο είναι ανοιχτό εκείνη τη στιγμη (προφανώς στο epoptes θα έχουμε δωσει κάτι σχετικό με τα μηχανηματα )

Τέλος πάντων δεν είμαι ειδικός για την υλοποίηση αλλά δεν φαντάζομαι να είναι πολύ δύσκολο ...

Προφανώς είναι χρήσιμο (και γλιτώνουμε και χρόνο και λάθη που κάνουν οι μαθητές ... μικροί και μεγάλοι)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

happiness

Ναι, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου. Ίσως είναι και πιο εύκολο εάν με κάποιο τρόπο "δεθεί" κάθε λογαριασμός με ένα μηχάνημα, αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

alkisg

Στο lts.conf έχω βάλει μια οδηγία
HOST_TO_USERNAME="pc/guest"
που σημαίνει ότι αν έχετε φτιάξει τους clients έτσι:
[a1:b2:c3:d4:e5:d6]
HOSTNAME=pc01

και επίσης αν παραπάνω έχετε
[Default]
LDM_GUESTLOGIN=True
ή/και LDM_AUTOLOGIN=True

τότε, αντικαθιστεί το "pc" με το "guest" και προσπαθεί να κάνει login
στο pc01 ως guest01/guest01
στο pc02 ως guest02/guest02
κλπ.

Η αντίστοιχη ενέργεια λοιπόν στον Επόπτη θα είναι να επιλέξετε τους clients, και στον διάλογο εκτέλεσης εντολής να γράψετε
/usr/share/sch-scripts/autologin "pc/a1-"
...το οποίο θα κάνει autologin:
στο pc01 ως a1-01/a1-01
στο pc02 ως a1-02/a1-02
κλπ.

Αν βολεύει, να το υλοποιήσουμε.

happiness

Καλό ακούγεται, αλλά δεν θα κάνουν autologin στον default user όταν ανοίγουν οι υπολογιστές έτσι; Θα πρέπει να περιμένουμε να λογκάρουν και μετά τρέχουμε την εντολή;

alkisg

Το /usr/share/sch-scripts/autologin θα θέτει προσωρινά LDM_AUTOLOGIN=True ανεξάρτητα από το πώς το είχατε πριν, οπότε η αρχική κατάσταση μπορεί να είναι είτε True είτε False ανάλογα με το τι προτιμάει ο καθένας.

ssimaiof

Δεν γνωρίζω κατά πόσο εύκολα υλοποιήσιμο είναι αλλά θα προτείνω την παρακάτω λύση.
Για κάθε τμήμα να υπάρχει ένα (ή και περισσότερα) ξεχωριστό αρχείο (π.χ. a1.autologin, a2.autologin κτλ), να μπορούμε να το επιλέγουμε και η είσοδος των μηχανημάτων να γίνεται από εκεί.
Προφανώς κάθε ένα τέτοιο αρχείο θα περιέχει εγγραφές της μορφής ΗΥ/Χρήστης.
Έτσι θεωρώ ότι ο κάθε συνάδελφος μπορεί να αποσυνδέει όλους τους ΗΥ και να τους ξανασυνδέει (όλους μαζί, γρήγορα) με το επόμενο τμήμα. Χρήσιμο ιδιαίτερα σε εργαστήρια με 8+ ΗΥ όπου είναι αρκετά χρονοβόρο να κάνεις ένα ένα autologin για το επόμενο τμήμα σε 5' διάλειμμα.
Προφανώς και να υπάρχει η δυνατότητα ξεχωριστού autologin για κάθε ΗΥ (μπορεί η ...Ελενίτσα να αρρώστησε και στον ΗΥ της να καθίσει ο ...Γιαννάκης).
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Η αποστολή ρυθμίσεων στους clients γίνεται μέσω του lts.conf. Μετατρέποντας την ιδέα σου ώστε να χρησιμοποιεί το lts.conf, θα γινόταν κάπως έτσι:
[a1:b2:c3:d4:e5:d6]
HOSTNAME=pc01
LDM_USERNAME_a1="a1-01"
LDM_PASSWORD_a1="password-a1-01"
LDM_USERNAME_b1="b1-01"
LDM_PASSWORD_b1="password-b1-01"

...οπότε έτσι όταν καλούσε κάποιος autologin a1, το σκριπτάκι θα μπορούσε να κοιτάξει στο lts.conf τι username/password να χρησιμοποιήσει.

Είναι βολικότερο αυτό; Δεν είναι επιπλέον κόπος να γράφουμε όλα τα usernames/passwords σε αρχείο, όταν μπορούν να προκύψουν αυτόματα από το hostname;

ssimaiof

Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

@ssimaiof, μπορείς να γράψεις ένα παράδειγμα του τι usernames/passwords χρησιμοποιείς, για να δούμε γιατί δεν σε καλύπτει η άλλη μέθοδος με το HOST_TO_USERNAME που είναι μόνο 1 γραμμή στο lts.conf;

ssimaiof

Μα στο προηγούμενο post απάντησα ότι η λύση που προτείνεις είναι μια χαρά. Δεν θα έχω κανένα πρόβλημα.
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Πρότεινα μία πρώτη λύση με την οδηγία HOST_TO_USERNAME στο lts.conf,
μετά εσύ πρότεινες μια δεύτερη λύση με αρχεία,
σου άλλαξα την δεύτερη λύση ώστε να είναι συμβατή με το lts.conf,

αλλά η βασική μου ερώτηση είναι γιατί να χρησιμοποιήσουμε τη δεύτερη λύση που είναι πιο πολύπλοκη, όταν η αρχική μου λύση ήταν 1 γραμμή...

ΟΚ οπότε μένουμε με την αρχική λύση.

ssimaiof

Το όλα καλά πήγαινε για τη 2η λύση !!
Ίσως δεν κατάλαβα καλά και βοηθάει και η πρώτη λύση.
Δεν έχω ιδιαίτερα username (a101 κτλ που τελικά δεν τα χρησιμοποιώ).
Το πρόβλημα είναι το εξής:
Ξεκινάω π.χ. την 5η ώρα, κάνω autologin (με οποιονδήποτε τρόπο) σε ένα τμήμα π.χ. το α1.
Την επόμενη ώρα έχω το α2. Πως μπορώ να κάνω autologin σε 11 ηυ για το α2. Θα πρέπει να θυμάμαι ότι ο Γιαννάκης (έχει το a208 και κάθεται στο pc103 (... κτλ) (άσε που στην αρχή της χρονιάς μην πω ακόμα και τώρα δεν ξέρω ποιος είναι ο Γιαννάκης !!) και να κάνω ένα ένα autologin σε κάθε ΗΥ ; Σε 5' διάλειμμα δεν βολεύει καθόλου.
Γι αυτό τώρα χρησιμοποιώ το ίδιο username (u101 για το pc101, ...) και autologin σε κάθε ΗΥ με ότι πρόβλημα συνεπάγεται η χρήση του ίδιου λογαριασμού από πολλούς χρήστες.
Για να ξέρω τι μου γίνεται έχω ήδη καταγεγραμμένο σε κάθε ΗΥ, σε κάθε τμήμα, ποιοι μαθητές κάθονται (συνήθως ζευγάρια).
Υπάρχει κάτι με την υπάρχουσα (ή και μελλοντική) υλοποίηση που δεν μπορώ να σκεφτώ και θα μπορούσα να κάνω για τέτοιες καταστάσεις ;
Εν πάση περιπτώση ότι καλύτερο μπορεί να γίνει, χωρίς να σου δημιουργήσουμε ιδιαίτερο πρόβλημα, καλοδεχούμενο.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Σταύρος Σημαιοφορίδης

alkisg

Όταν είναι για autologin δεν μπορούμε να έχουμε τον Γιαννάκη με το a208 να κάθεται στο pc103. Θα κάθεται στο pc108.

Οπότε η σχετική εντολή θα είναι:
/usr/share/sch-scripts/autologin "pc1/a2"
ώστε να δημιουργεί το username από το pc name.

za√‘ag

Να πάρουμε και το δικό μου (πολύπλοκο ίσως σενάριο μιας και είμαι σε 4 σχολεία)

1. Έχω ομαδοποιήσει τα μηχανήματα μέσα στο epoptes ανά σχολείο και αριθμό μηχανήματος
2. Τα ονόματα χρηστών είναι της μορφής {ονομα σχολείου}{τμήμα_ομάδα}-{αρ. μηχανήματος} ..... πχ 4gamb2a-01 κλπ

Τι θα βόλευε;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Όνομα υπολογιστή: 4gampc-01
Πρόθεμα που πρέπει να βγει ώστε να μείνει το νούμερο: 4gampc-
Πρόθεμα που πρέπει να μπει ώστε να σχηματιστεί το όνομα χρήστη: 4gamb2a-
Όνομα χρήστη: 4gamb2a-01

Άρα στο συγκεκριμένο παράδειγμα η εντολή που θα πρέπει να τρέξεις για να συνδέσεις το τμήμα b2a είναι:
/usr/share/sch-scripts/autologin 4gampc-/4gamb2a-

happiness

Παράθεση από: za√'ag στις 12 Φεβ 2019, 12:27:08 ΠΜ
Να πάρουμε και το δικό μου (πολύπλοκο ίσως σενάριο μιας και είμαι σε 4 σχολεία)

1. Έχω ομαδοποιήσει τα μηχανήματα μέσα στο epoptes ανά σχολείο και αριθμό μηχανήματος
2. Τα ονόματα χρηστών είναι της μορφής {ονομα σχολείου}{τμήμα_ομάδα}-{αρ. μηχανήματος} ..... πχ 4gamb2a-01 κλπ

Τι θα βόλευε;
Είσαι με laptop ;

za√‘ag

Παράθεση από: happiness στις 12 Φεβ 2019, 09:19:38 ΠΜ
Είσαι με laptop ;

Με εξωτερικό USB σκληρό ... Πέρυσι ήμουνα σε 2 και ξεκίνησα με λαπτοπ .... φέτος "αναβαθμίστηκα" σε 4 σχολεία οπότε ο δίσκος ήταν μονόδρομος ... (στα 3 έβαλαν και 1000-ρι switch .... το 1 δεν εχει ανθηρά οικονομικά και είναι με 2 εργαστηρια και hub 10-100)

Μπορείς να δεις κι εδώ ... https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7632.0
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

markakis

Παράθεση από: za√'ag στις 12 Φεβ 2019, 12:27:08 ΠΜ
Να πάρουμε και το δικό μου (πολύπλοκο ίσως σενάριο μιας και είμαι σε 4 σχολεία)

1. Έχω ομαδοποιήσει τα μηχανήματα μέσα στο epoptes ανά σχολείο και αριθμό μηχανήματος
2. Τα ονόματα χρηστών είναι της μορφής {ονομα σχολείου}{τμήμα_ομάδα}-{αρ. μηχανήματος} ..... πχ 4gamb2a-01 κλπ

Τι θα βόλευε;

Τι έχω επιλέξει και κάνω και στα 2 σχολεία που είμαι:

Στον LTSP Server κάθε σχολείου έχω φτιάξει λογαριασμούς ανά τμήμα και υπολογιστή (δηλαδή a1-01/psswrd-a1-01 έως f3-12/psswrd-f3-12)

Στο lts.conf έχω δηλώσει τους υπολογιστές PC-01 έως PC-12:
[a1:b2:c3:d4:e5:d6]
HOSTNAME=PC-01
LDM_AUTOLOGIN=True
LDM_USERNAME=a1-01
LDM_PASSWORD=psswrd-a1-01


και με το script class.selection.sh
#!/bin/bash
sudo /bin/sed -i 's/\(LDM_USERNAME=*\)[^-]*/\1'${1}'/' /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf
sudo /bin/sed -i 's/\(LDM_PASSWORD=psswrd-*\)[^-]*/\1'${1}'/' /var/lib/tftpboot/ltsp/i386/lts.conf


αντικαθιστώ τον συνδυασμό username/password στο lts.conf για το τμήμα που έχει μάθημα. Δηλαδή για το Α2:
sudo /home/administrator/bin/class.selection.sh a2


Επανεκκίνηση από τον Επόπτη και το Α2 θα βρει έτοιμους τους υπολογιστές όταν μπει στο εργαστήριο. Απλό και λειτουργικό...

Αν θα είχαμε μια τέτοια λειτουργικότητα από τα sch-scripts, νομίζω θα βόλευε την πλειοψηφία.

alkisg

Γρηγόρη κάπως έτσι θα γίνει, απλά αντί να αλλάζει το lts.conf στον server θα αλλάζει το /run/ltsp/ltsp_config_env στον client, ώστε να δουλεύει με logout client αντί για reboot client, και χωρίς δικαιώματα administrator στον server.
Σε κανά μήνα θα ξεκινήσει το νέο έργο στο ITYE οπότε και θα υλοποιηθεί.

markakis

Ακόμα καλύτερα, αφού θα κάνει logout/login αντί reboot. Το αναμένω!

alkisg

Το υλοποιήσαμε και το ανεβάσαμε για δοκιμές στο "proposed PPA". Δηλαδή όποιος έχει 18.04 και θέλει να το δοκιμάσει, τρέχει:

Κώδικας: Bash
sudo add-apt-repository --yes ppa:ts.sch.gr/proposed
sudo apt-get update
sudo apt-get full-upgrade --yes
sudo rm /etc/apt/sources.list.d/ts_sch_gr*proposed*
sudo ltsp-update-image -c /


...και στη συνέχεια διαβάζει/ακολουθεί τις σχετικές οδηγίες του wiki:
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση

Δηλαδή για παράδειγμα για να κάνουμε login του τμήματος a1, μέσα από τον Επόπτη δίνουμε:
sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1-

Όταν δύο συνάδελφοι αναφέρουν ότι δουλεύει σωστά, θα το βάλουμε και στο κανονικό αποθετήριο.

za√‘ag

#22
(Δεν τα έχω μπροστά μου)

Όταν έχουμε δημιουργήσει ομάδες στο epoptes δεν είναι εύκολο να πάρουμε από εκεί mac addresses κλπ από το αρχείο που δημιουργεί το epoptes;
Το αναφέρω για εμάς που μετακινούμαστε σε περισσότερα του ενός σχολεία ... Μήπως δηλαδή είναι προτιμότερο να το πετύχουμε από το epoptes και όχι να κάνουμε ένα πολύ μεγάλο lts.conf
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Μπορείς να ανοίξεις το ~/.config/epoptes/groups.json, να δεις από εκεί τις ομάδες και τις mac addresses,
και να τα αντιγράψεις στο lts.conf.

Οι LTSP clients όμως δεν διαβάζουν το groups.json του συγκεκριμένου καθηγητή οπότε δεν μπορείς να ΜΗΝ χρησιμοποιήσεις το lts.conf.
Θα μπορούσε ο Επόπτης να αποκτήσει δυνατότητες εισαγωγής/εξαγωγής lts.conf, αλλά προς το παρόν δεν έχει τέτοιες δυνατότητες.

Δημήτρης Γκίνης

1. Άλκη, α) αν έχει οριστεί το LDM_PASSWORD="kati" τότε με sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1- θα χρησιμοποιηθεί για όλους του χρήστες το password "kati" διαφορετικά β) το ίδιο με το user name, δηλαδή α) a1-01/kati ή β) a1-01/a1-01;
2. Η αρίθμηση των users πρέπει να έχει οπωσδήποτε να έχει 2 ψηφία (a1-01,...) ή μπορεί να έχει και ένα (a1-1,....). Η ερώτηση έχει έννοια για εγκαταστάσεις που οι χρήστες πληκτρολογούσαν μέχρι τώρα τα credendials και για λόγους απλότητας για τους χρήστες από 0-9 είχα βάλει 1 ψηφίο.

alkisg

1) Σωστά.

2) Μπορεί να έχει οσαδήποτε ψηφία.
Βασικά HOST_TO_USERNAME="pc/a1-" σημαίνει "βγάλε από μπροστά το pc και βάλε a1-". Δεν ασχολείται με το τι γίνεται μετά.
Οπότε το hostname "pclab1-1234" θα το μετασχημάτιζε σε username "a1-lab1-1234".

za√‘ag

Στην περίπτωση που έχουμε περισσότερα του ενός σχολεία (όπως εγώ με 4) και τα έχω ομαδοποιήσει με τους epoptes αλλά έχουν και οι 4 ομάδες τα ίδια ονόματα (PC-01 κλπ) τι πρέπει να κάνω στο lts.conf για να μην εχει συνωνυμίες;                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

happiness

Εγώ θα προσπαθήσω να το δοκιμάσω την Πέμπτη να σας πω

alkisg

Παράθεση από: za√'ag στις 16 Απρ 2019, 09:33:13 ΠΜ
Στην περίπτωση που έχουμε περισσότερα του ενός σχολεία (όπως εγώ με 4) και τα έχω ομαδοποιήσει με τους epoptes αλλά έχουν και οι 4 ομάδες τα ίδια ονόματα (PC-01 κλπ) τι πρέπει να κάνω στο lts.conf για να μην εχει συνωνυμίες;

Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν έχεις 4 φορές το ίδιο HOSTNAME στο lts.conf. Δηλαδή στην περίπτωση πολλών σχολείων να είναι κάπως έτσι:

Παράθεση από: lts.conf
[Default]
LDM_GUESTLOGIN=True κλπ κλπ

# Το πρώτο μου σχολείο

[mac-address-a01]
HOSTNAME=pc01

[mac-address-a02]
HOSTNAME=pc02 κλπ κλπ

# Το δεύτερό μου σχολείο

[mac-address-b01]
HOSTNAME=pc01

[mac-address-b02]
HOSTNAME=pc02 κλπ κλπ

Κάτω από τα [mac-address-xxx], μόνο το HOSTNAME χρειάζεται, καμία άλλη οδηγία.
Btw, τα hostnames προτείνεται να είναι lowercase όπως στο Ιnternet, δεν λέμε π.χ. www.GOOGLE.com...

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 16 Απρ 2019, 09:40:06 ΠΜ
Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν έχεις 4 φορές το ίδιο HOSTNAME στο lts.conf. Δηλαδή στην περίπτωση πολλών σχολείων να είναι κάπως έτσι:

Κάτω από τα [mac-address-xxx], μόνο το HOSTNAME χρειάζεται, καμία άλλη οδηγία.
Btw, τα hostnames προτείνεται να είναι lowercase όπως στο Ιnternet, δεν λέμε π.χ. www.GOOGLE.com...


Να υποθέσω ότι είναι case sensitive ... σωστά ;; Επίσης έχει καμιά σχέση με τα ονόματα στους epoptes ... δηλ. εκεί κεφαλαία και στο lts.conf μικρά;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Όχι το DNS δεν είναι case sensitive, απλά συνηθίζεται να χρησιμοποιούμε lowercase.

Δεν έχει σχέση με τα ονόματα στον Epoptes (ενικός είναι, όπως λέμε Hercules, προφέρεται "ης" και όχι "ες").
Παρόλα αυτά αν θες να αλλάξεις γρήγορα τα ονόματα στον Επόπτη, γράψε "pluma ~/.config/epoptes/groups.json" και κάνε εύρεση/αντικατάσταση, σε 2 δευτερόλεπτα θα έχουν ενημερωθεί.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 16 Απρ 2019, 12:50:07 ΜΜ
Όχι το DNS δεν είναι case sensitive, απλά συνηθίζεται να χρησιμοποιούμε lowercase.

Δεν έχει σχέση με τα ονόματα στον Epoptes (ενικός είναι, όπως λέμε Hercules, προφέρεται "ης" και όχι "ες").
Παρόλα αυτά αν θες να αλλάξεις γρήγορα τα ονόματα στον Επόπτη, γράψε "pluma ~/.config/epoptes/groups.json" και κάνε εύρεση/αντικατάσταση, σε 2 δευτερόλεπτα θα έχουν ενημερωθεί.

Ok Άλκη ....
Καλύτερα να ρωτάς παρά να .. την πατάς :)
Ξέρεις πόσο εύκολα έχω κάνει "πατάτες" ...

Είναι πολλά και τα ονόματα (δηλ έχει και όνομα σχολείου και όνομα τμήματος - υποτμήματος πχ 4gamb3a-01 κλπ) οπότε θέλω να το καταλάβω όσο γίνεται καλύτερα ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

happiness

Προσπαθώ να το κάνω, αλλά επειδή είμαι φοβερά άσχετη, μπορείτε να μου πείτε συγκεκριμένα τι πρέπει να αλλάξω στο lts.conf; έκανα τις εντολές που δίνει ο Άλκης
Παράθεσηsudo add-apt-repository --yes ppa:ts.sch.gr/proposed
    sudo apt-get update
    sudo apt-get full-upgrade --yes
    sudo rm /etc/apt/sources.list.d/ts_sch_gr*proposed*
    sudo ltsp-update-image -c /
μετά; Οι λογαριασμοί είναι τύπου D1-0*

alkisg

1) Ακολουθείς τις οδηγίες της σελίδας http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Στατικά_hostnames και ονομάζεις τους σταθμούς εργασίας pc01, pc02 κλπ στο lts.conf.

Έτσι, όταν ξεκινάνε θα πρέπει να εμφανίζουν ένα κουμπί "Είσοδος ως επισκέπτης" στην οθόνη σύνδεσης, το οποίο θα δουλεύει αν έχεις λογαριασμούς guest01/guest01, guest02/guest02 κλπ. Αν δεν έχεις τέτοιους λογαριασμούς όταν πατάνε το "Είσοδος ως επισκέπτης" θα αποτυγχάνει.

2) Μέσα από τον Επόπτη, επιλέγεις τους clients, πατάς το κουμπί για εκτέλεση εντολής, και δίνεις:
sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/D1-

Έτσι θα γίνουν logout οι συνδεδεμένοι clients, και όταν πατήσουν πλέον το κουμπί "Είσοδος ως επισκέπτης", θα συνδεθούν:
Ο D1-01 στο pc01, ο D1-02 στο pc02, κλπ κλπ.

3) Αν μετά από τα παραπάνω, θες αυτόματη σύνδεση αντί για σύνδεση με κουμπί, αποσχολιάζεις την παρακάτω γραμμή που ήδη υπάρχει στο lts.conf:
LDM_AUTOLOGIN=True


Περισσότερο documentation στη σελίδα:
http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση

Και αν δεν το καταφέρεις, έλα από το IRC ένα πρωί να το δούμε live:
http://ts.sch.gr/wiki/IRC

happiness

Άλκη τα hostname είναι ήδη οκ πχ
ΠαράθεσηHOSTNAME=pc01
LDM_USERNAME=user-01
LDM_PASSWORD=user-01
Πρέπει να σβήσω τις γραμμές DM_USERNAME=user-01 και LDM_PASSWORD=user-01;
Επίσης, μετά από κάθε τροποποιήση του conf πρέπει να κάνω restart τον server ή όχι;

happiness

Προσπαθώντας να ξανατρέξω τις εντολές, βλέπω ότι στην πρώτη μου βγάζει αυτό το λάθος
ΠαράθεσηW: GPG error: http://ts.sch.gr/repo stable InRelease: Οι παρακάτω υπογραφές ήταν μη έγκυρες: B2239C980BD033673A0F329049752CD09849BE20
και επίσης, στον φάκελο /usr/share/sch-scripts/ δεν υπάρχει κανένα αρχείο host-to-username

alkisg

Σβήσε όλα τα LDM_USERNAME και LDM_PASSWORD.
Στο υπάρχον lts.conf, βρες την οδηγία:
HOST_TO_USERNAME="pc/guest"
και άλλαξέ την σε:
HOST_TO_USERNAME="pc/user-"
Με αυτές τις αλλαγές θα πρέπει να σου δουλεύει όπως και πριν, δηλαδή σαν να μην έσβησες τα LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD.

Οι αλλαγές στο lts.conf θέλουν επανεκκίνηση των clients αλλά όχι επανεκκίνηση του server.

Το warning που είδες είναι αναμενόμενο.
Όμως θα έπρεπε στο φάκελο /usr/share/sch-scripts/ να υπάρχει ένα αρχείο host-to-username.
Ξανατρέξε τις εντολές και ανέβασε ολόκληρο το output τους.

Ή, καλό Πάσχα και συνεχίζουμε μετά! :)

markakis

Άλκη, ακολούθησα τις οδηγίες στο http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση, τα PC ξεκίνησαν κανονικά, όμως, δεν μου δούλευε η αποσύνδεση/επανασύνδεση από τον Επόπτη με εκτέλεση του

sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1-

Μετά από λίγη διερεύνηση διαπίστωσα ότι το script /usr/share/sch-scripts/host-to-username δεν έχει execute permission, οπότε ή θα πρέπει να αποκτήσει ή να εκτελεστεί από τον επόπτη ως

sudo sh /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1-

Και με τους δύο τρόπους που δοκίμασα, κατάφερα επιτυχώς να κάνω αποσύνδεση/επανασύνδεση με τους λογαρισμούς ενός άλλου τμήματος.

alkisg

Γρηγόρη έχεις δίκιο, ευχαριστούμε, θα στείλω αύριο update που να το λύνει.

socrates

Συνάδελφοι δουλεύω στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση και έχω κάνει το εξής.

Έχω φτιάξει ξεχωριστούς λογαριασμούς για κάθε τμήμα, εκτός από τα τμήματα της Α και Β τάξης που είναι πολύ μικρά τα παιδιά  για login.
Οι λογαριασμοί το κάθε τμήματος είναι της μορφή πχ για το Γ1 g1-1, g1-2, g1-3 κτλ.
Όμως έχω κάνει το password κοινό, δηλαδή όλο το Γ1 έχει το ίδιο password.
Μειώνει λίγο την "ασφάλεια" αλλά μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για δημοτικό, οπότε αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι να μη μπαίνει το ένα τμήμα στου λογαριασμούς το άλλου.

Τώρα για τα παιδιά της πρώτης και της δευτέρας τάξης τους κάνω μαζικό login με λογαριασμούς της μορφής user1, user2, κτλ

Εχώ φτιάξει δύο διαφορετικά lts.conf, το ένα το λέω lts_std.conf και το άλλο lts_easy.conf.
Τα δύο αρχεία είναι σχεδόν πανομοιότυπα απλά στο ένα (lts_easy.conf) έχω ενεργοποιήσει την παράμετρο LDM_AUTOLOGIN=True ενώ στο άλλο την έχω στο False.

Έχω φτιάξει δύο πολύ μικρά scriptάκια σε bash  τα οποία κάθε φορά φτιάχνουν symbolic link από το lts_std.conf ή το lts_easy.conf στο lts.conf.

Όταν είναι η ώρα που κάνω μάθημα στα πιτσιρικάκια της Α και της Β τάξης, τρέχω την εντολή sudo lts_easy την οποία έχω βάλει στο /usr/local/sbin και οποία συνδέει την lts.conf με το lts_easy.conf (με το LDM_AUTOLOGIN=True) και αμέσως μετά δίνω εντολή από τους epoptes να κάνουν reboot όλα τα τερματικά.

Και αυτό είναι όλο.

Όταν είναι ώρα για πιο μεγάλες τάξεις, τότε αντίστοιχα δίνω την εντολή lts_std, επίσης μέσα στο /usr/local/sbin και ξανακάνω reboot τα τερματικά.

Παρακάτω παραθέτω τα δύο scriptάκια και δείγμα από τα δύο lts.conf που χρησιμοποιώ.

αρχείο /usr/local/sbin/lts_easy
#!/bin/bash
cd /var/lib/tftpboot/ltsp/i386
rm lts.conf
ln -s lts_easy.conf lts.conf
echo lts_easy.conf ==> lts.conf

αρχείο /usr/local/sbin/lts_std
#!/bin/bash
cd /var/lib/tftpboot/ltsp/i386
rm lts.conf
ln -s lts_std.conf lts.conf
echo lts_std.conf ==> lts.conf

Όποιος το δοκιμάσει καλό είναι να κάνει ένα cp lts.conf lts_bak.conf καλού κακού...

alkisg

Ανέβασα την έκδοση των sch-scripts που υποστηρίζει το host-to-username στο αποθετήριο, οπότε με απλό update και δημοσίευση μπορείτε να τη δοκιμάσετε.

Σωκράτη αν θες δοκίμασε κι εσύ την παρούσα λύση, είναι πιο ευέλικτη και δεν χρειάζεται reboot των clients.

socrates

#41
Καλημέρα και καλή εβδομάδα.
Άλκη εμένα δεν μου δουλεύει.
Βγάζει το μήνυμα HOST_TO_USERNAME not set in lts.conf.
Διαβάζοντας το host-to-username βλέπω ότι κάνεις if ! grep -qs "^HOST_TO_USERNAME=" /run/ltsp/ltsp_config_env; then....
αλλά εγώ δεν έχω μέσα στον server πουθενά φάκελο /run/ltsp/

root@server:/run# ls -ld ltsp*
ls: αδυναμία πρόσβασης του 'ltsp*': Δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο ή κατάλογος

Κάτι ακόμα:
όταν κάνω apt update μου βγάζει στο τέλος το μήνυμα
W: GPG error: http://ts.sch.gr/repo stable InRelease: Οι παρακάτω υπογραφές ήταν μη έγκυρες: B2239C980BD033673A0F329049752CD09849BE20

Έχω λοιπόν μείνει πίσω στα updates και για αυτό δεν έχω /run/ltsp?

προσπάθησα
apt-key adv --keyserver keyserver.ubuntu.com --recv-keys B2239C980BD033673A0F329049752CD09849BE20
αλλά δεν έβγαλα άκρη

alkisg

Την εντολή host-to-username την τρέχουμε μέσα από τον Επόπτη στους clients, όχι στον server.
Στον server δεν τρέχουμε τίποτα και δεν αλλάζουμε τίποτα.

Ρίξε και μια ματιά στο documentation, ιδίως στα bullets (5) και (6): http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση

Και εννοείται αν θες βοήθεια έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC.

za√‘ag

Λοιπόν σήμερα που υπήρχε ησυχία στο εργαστήριο το προσπάθησα αλλά δεν το κατάφερα.

Έκανα το εξής στο lts.conf:

#Sxoleio1
[την MAC ADDRESS TOY PC-01]
HOSTNAME=4gampc-01


και από τον επόπτη τρέχω:

sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username 4gampc-/4gamb2a-

Οι χρήστες σε αυτό το σχολείο είναι της μορφής 4gamb2a-01 .. 02 .. κλπ με κωδικούς ίδιους.

Τι λάθος κάνω;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Βαγγέλη σωστά φαίνονται αυτά που έκανες, οπότε κάτι άσχετο θα λείπει, π.χ. μπορεί να μην έκανες δημοσίευση και να μην έχεις τη νέα έκδοση, αν θες έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 28 Μαΐου 2019, 10:57:05 ΠΜ
Βαγγέλη σωστά φαίνονται αυτά που έκανες, οπότε κάτι άσχετο θα λείπει, π.χ. μπορεί να μην έκανες δημοσίευση και να μην έχεις τη νέα έκδοση, αν θες έλα από το http://ts.sch.gr/wiki/IRC να το δούμε live.

Χμ ... κάνω δημοσίευση (μόνο επανεκκίνηση είχα κάνει στον client) και βλέπουμε ...
Το θέμα είναι αν του χρόνου είμαι σε περισσότερα από 1 σχολεία ποια είναι η σωστή πρακτική για τα ανοματα χρηστών στο καθένα (χωρίς να μπερδεύονται) γιατί έτσι όπως είναι φέτος έχει πολλές επαναλήψεις ενώ θα μπορούσε να παίζει και ανά σχολείο - pc - τμήμα / υποτμήμα
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ


za√‘ag

Ερώτηση ....

Θα μπορούσε μετά την εκτέλεση της εντολής στον epotes  για σύνδεση (ή και από την εκκίνηση του client) να εμφανίζεται στο κουμπί "Είσοδος ως επισκέπτης" η φράση "Είσοδος ως {ονομα χρήστη που του δόθηκε}" ;;
Θα είναι πιο βολικό ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

socrates

Άλκη δεν έχω καταφέρει να το κάνω να λειτουργίσει σωστά.
Με μαζικό login μπαίνει μόνο στους λογαριασμούς user1, 2 κτλ

έκανα
sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username Term/qw
οι qw1, qw2 είναι δοκιμαστικοί λογαρισμοί (με όμοιο username/password) που έχω φτιάξει

το lts.conf που έχω χρησιμοποιώ είναι το παρακάτω.
Κάνω κάτι λάθος;

# Λίστα οδηγιών υπάρχει στο http://manpages.ubuntu.com/lts.conf.
# Οι γραμμές που ξεκινάνε με '#' είναι σχόλια.
# Αποφύγετε τις άδειες [Ενότητες], είναι συντακτικά λάθη.


# Στην ενότητα [Default] ορίζονται προεπιλογές για όλους τους πελάτες,
# ενώ οι επόμενες ενότητες υπερισχύουν.
[Default]
INIT_COMMAND_RM_NETPLAN="rm -f /lib/systemd/system-generators/netplan"

# Παροχή τοπικής κονσόλας με Alt+Ctrl+F2 για αντιμετώπιση προβλημάτων.
#SCREEN_02=shell
#SCREEN_07=ldm

# Μη κρυπτογράφηση των X. Γρηγορότερα γραφικά για thin με ένα κόστος ασφάλειας.
LDM_DIRECTX=True

# Ορισμός ανάλυσης οθόνης για όλους τους πελάτες.
#XRANDR_MODE_0=1024x768
#XRANDR_RATE_0=85

# Αν το προεπιλεγμένο 16bit βάθος χρώματος δημιουργεί προβλήματα σε thin:
#X_SMART_COLOR_DEPTH=False

# Από πόσα MB RAM και πάνω να θεωρούνται fat οι clients:
FAT_RAM_THRESHOLD=400

# Λίστα με επιπλέον φακέλους για προσάρτηση σε fat clients.
LOCAL_APPS_EXTRAMOUNTS="/home/Shared"

# Χρήση τοπικών κατατμήσεων εικονικής μνήμης των πελατών.
USE_LOCAL_SWAP=True

# Παροχή μενού Προτιμήσεις → Εγγραφή νέου χρήστη
LDM_MENU_ITEM_0="Εγγραφή νέου _χρήστη ..."
LDM_MENU_COMMAND_0="/usr/share/sch-scripts/signup"

# Παροχή κουμπιού "Είσοδος ως επισκέπτης", με βάση τα LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD.
LDM_GUESTLOGIN=True

# Αυτόματη είσοδος με βάση τα LDM_USERNAME/LDM_PASSWORD.
LDM_AUTOLOGIN=True

# Καθορισμός του λογαριασμού επισκέπτη LDM_USERNAME με βάση το HOSTNAME.
HOST_TO_USERNAME="Term/user"
LDM_PASSWORD="iop"

# Μερικές χρήσιμες οδηγίες. Περιγράφονται στη σελίδα τεκμηρίωσης του lts.conf.
# Για thin με πολύ λίγη RAM, απενεργοποιήστε τα SOUND, LOCAL_APPS και LOCALDEV.
#SOUND=False
#VOLUME=50
#LOCAL_APPS=False
#LOCALDEV=False
#LOCALDEV_DENY_INTERNAL_DISKS=False
#FSTAB_1="server:/home    /home           nfs     defaults,nolock 0       0"
#XSERVER=vesa
#X_BLANKING=0
#X_NUMLOCK=True
#XKBLAYOUT="us,gr"
#XKBOPTIONS="grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
#LDM_LIMIT_ONE_SESSION=True
#LDM_LIMIT_ONE_SESSION_PROMPT=True
#LDM_PRINTER_DEFAULT="psc-1310-series"


# Μπορείτε να ορίσετε ενότητες για μετέπειτα συμπερίληψη με οδηγίες "LIKE".
[OLD_MONITOR]
# Οι παρακάτω οδηγίες χρησιμεύουν όταν το πρόγραμμα οδήγησης δεν ανιχνεύει
# σωστά την (πιθανώς παλιά CRT) οθόνη και δείχνει μόνο χαμηλές αναλύσεις.
# Δείτε το εγχειρίδιο της οθόνης για τις σωστές τιμές, αυτές είναι για 1024x768.
X_HORZSYNC=30.0-88.0
X_VERTREFRESH=50.0-88.0


# Μπορείτε να καθορίσετε οδηγίες ανά πελάτη σε ενότητες με βάση τη διεύθυνση
# MAC (ή την IP ή το hostname).
# Τις MAC μπορείτε να τις δείτε από τον Επόπτη με δεξί κλικ → ιδιότητες.
#[A1:B1:C2:D4:E5:F6]
#HOSTNAME=pc01
#LDM_USERNAME=user01
#LDM_PASSWORD=pass01
#LTSP_FATCLIENT=False
# Συμπερίληψη μιας άλλης ενότητας.
#LIKE=OLD_MONITOR


# Αλλάξτε τα mac01 κλπ παρακάτω με τις MAC address των σταθμών εργασίας σας.
[00:0F:1F:91:20:A5]
HOSTNAME=Term1

[00:11:43:05:CA:CE]
HOSTNAME=Term2

[00:13:72:73:9D:46]
HOSTNAME=Term3

[00:0F:1F:E5:A9:E3]
HOSTNAME=Term4

[00:12:3F:2B:7F:2A]
HOSTNAME=Term5

[00:12:3F:4B:09:7B]
HOSTNAME=Term6

[00:0F:1F:E4:68:CA]
HOSTNAME=Term7

[00:12:3F:90:48:7C]
HOSTNAME=Term8

[00:16:35:A4:C1:2C]
HOSTNAME=Term9

[00:11:43:04:59:BD]
HOSTNAME=Term10

[00:12:3F:2D:67:E6]
HOSTNAME=Term11

[00:08:02:FC:48:9E]
HOSTNAME=Term12

alkisg

Έχεις βάλει κεντρικά:
LDM_PASSWORD="iop"
οπότε προσπαθεί να συνδεθεί με username=qw1 και password=iop.

Αν κατάλαβα καλά ο λογαριασμός qw1 έχει κωδικό qw1; Αν ναι, άλλαξέ το από τα sch-scripts σε iop και ξαναδοκίμασε.

Αν ΔΕΝ είχες ορίσει κεντρικό LDM_PASSWORD, ΤΟΤΕ θα προσπαθούσε με password=qw1.

za√‘ag

(Το ξαναγράφω)

Ερώτηση ....

Θα μπορούσε μετά την εκτέλεση της εντολής στον epotes  για σύνδεση (ή και από την εκκίνηση του client) να εμφανίζεται στο κουμπί "Είσοδος ως επισκέπτης" η φράση "Είσοδος ως {ονομα χρήστη που του δόθηκε}" ;;

Θεωρώ ότι θα είναι πιο βολικό ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Όπως έγραψα εδώ, ετοιμάζω το επόμενο LTSP, στο οποίο δεν υπάρχει καν αυτή η συγκεκριμένη οθόνη σύνδεσης που λέγεται LDM.
Πλέον οι clients θα δείχνουν την ίδια οθόνη σύνδεσης με τον server που λέγεται LightDM.
Οπότε δεν έχει νόημα να τρώμε χρόνο με αισθητικές βελτιώσεις της παλιάς οθόνης σύνδεσης...

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 17 Ιουν 2019, 01:07:38 ΜΜ
Όπως έγραψα εδώ, ετοιμάζω το επόμενο LTSP, στο οποίο δεν υπάρχει καν αυτή η συγκεκριμένη οθόνη σύνδεσης που λέγεται LDM.
Πλέον οι clients θα δείχνουν την ίδια οθόνη σύνδεσης με τον server που λέγεται LightDM.
Οπότε δεν έχει νόημα να τρώμε χρόνο με αισθητικές βελτιώσεις της παλιάς οθόνης σύνδεσης...

Χμ  ... θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου ότι αν οι χρήστες είναι πολλοί (είμαι παράξενος ... τι να κάνουμε ;) ) δεν θα φαίνονται όλοι (έτσι είναι τώρα τουλάχιστον) ή θα χρειάζονται πολύ χρόνο να κάνουν πάνω κάτω όλους τους χρήστες μέχρι να βρουν το σωστό ... Μήπως να είναι σε επιλογή με ανοιγόμενη προς τα κάτω λίστα; Γίνεται αυτό;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Μόλις με το καλό ετοιμαστεί το νέο ltsp, θα τα δούμε κι αυτά. Σκέφτομαι να υπάρχει επιλογή στο lts.conf που να εμφανίζει μόνο τους χρήστες που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο PC, π.χ. για το pc01 να εμφανίζει μόνο τους a1-01, a2-01, b1-01, b2-01, c1-01, c2-01, οπότε έτσι θα εμφανίζονται μόνο 6 χρήστες και θα είναι πιο εύκολη η επιλογή τους. Επίσης θα επιτρέπει και την είσοδο με απλό κλικ χωρίς κωδικό, οπότε μπορεί να μην χρειάζεται καν η φασαρία της αυτοματοποιημένης εναλλαγής χρηστών.

za√‘ag

Παράθεση από: alkisg στις 17 Ιουν 2019, 03:01:46 ΜΜ
Μόλις με το καλό ετοιμαστεί το νέο ltsp, θα τα δούμε κι αυτά. Σκέφτομαι να υπάρχει επιλογή στο lts.conf που να εμφανίζει μόνο τους χρήστες που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο PC, π.χ. για το pc01 να εμφανίζει μόνο τους a1-01, a2-01, b1-01, b2-01, c1-01, c2-01, οπότε έτσι θα εμφανίζονται μόνο 6 χρήστες και θα είναι πιο εύκολη η επιλογή τους. Επίσης θα επιτρέπει και την είσοδο με απλό κλικ χωρίς κωδικό, οπότε μπορεί να μην χρειάζεται καν η φασαρία της αυτοματοποιημένης εναλλαγής χρηστών.

Μας ανοίγεις την όρεξη !!!
Καλή δύναμη Άλκη ....

Θα χρειαστεί να την εγκαταστήσουμε από την αρχή; Έτσι κι αλλιώς με τους 2 δίσκους που έχω δεν θα έχω πρόβλημα ... Ο ένας θα μείνει ως έχει κι ο άλλος θα κάνει τις δοκιμές ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Θα είναι πολύ διαφορετικό από το παλιό LTSP 5 οπότε θα είναι καλύτερα να μπει με νέες εγκαταστάσεις.

Ελπίζω να το βάλω πιλοτικά σε κάποια σχολεία στα Γιάννενα το Φθινόπωρο, που τα έχω κοντά για εύκολη υποστήριξη,
και κάποιοι πιο έμπειροι συνάδελφοι θα μπορούν σιγά σιγά να το βάλουν κι αυτοί,
ενώ οι υπόλοιποι καλύτερα να το βάλουν από το επόμενο Καλοκαίρι, μαζί με το Ubuntu 20.04.

Θα τα γράψω αναλυτικά τέλη καλοκαιριού, υπομονή! :)

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 17 Ιουν 2019, 03:01:46 ΜΜ
Μόλις με το καλό ετοιμαστεί το νέο ltsp, θα τα δούμε κι αυτά. Σκέφτομαι να υπάρχει επιλογή στο lts.conf που να εμφανίζει μόνο τους χρήστες που αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο PC, π.χ. για το pc01 να εμφανίζει μόνο τους a1-01, a2-01, b1-01, b2-01, c1-01, c2-01, οπότε έτσι θα εμφανίζονται μόνο 6 χρήστες και θα είναι πιο εύκολη η επιλογή τους. Επίσης θα επιτρέπει και την είσοδο με απλό κλικ χωρίς κωδικό, οπότε μπορεί να μην χρειάζεται καν η φασαρία της αυτοματοποιημένης εναλλαγής χρηστών.
Άλκη όχι, μην το κάνεις έτσι. Ειναι πολύ συχνό φαινόμενο το να πρέπει μία ομάδα/χρήστης να αλλάξει υπολογιστή είτε επειδή ο δικός του χάλασε είτε για λόγους διαχείρισης τάξης. Το πιο safe είναι να φαίνονται μόνο οι χρήστες μίας συγκεκριμένης τάξης που επιλέγει ο καθηγητής στην αρχή της ώρας.


alkisg

Παράθεση από: happiness στις 26 Αυγ 2019, 01:15:13 ΜΜ
Άλκη όχι, μην το κάνεις έτσι. Ειναι πολύ συχνό φαινόμενο το να πρέπει μία ομάδα/χρήστης να αλλάξει υπολογιστή είτε επειδή ο δικός του χάλασε είτε για λόγους διαχείρισης τάξης. Το πιο safe είναι να φαίνονται μόνο οι χρήστες μίας συγκεκριμένης τάξης που επιλέγει ο καθηγητής στην αρχή της ώρας.

Το κοίταξα. Στο νέο LTSP, η οθόνη σύνδεσης θα είναι ίδια με του server, αυτή η πράσινη που εμφανίζονται όλοι οι χρήστες. Αλλά, με τις εξής διαφορές:
1) Υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να γράψει και το username και το password. Όχι μόνο να επιλέξει το username με το ποντίκι, αλλά να το γράψει κι όλας (αυτό λέγεται manual login).
2) Υπάρχει η δυνατότητα κάποιοι λογαριασμοί (π.χ. α τάξης δημοτικού) να συνδέονται με κλικ και enter, χωρίς password (αυτό λέγεται passwordless login).
3) (επαναφέρω την παραπάνω πρόταση): να εμφανίζονται μόνο οι λογαριασμοί που αντιστοιχούν σε αυτό το PC, π.χ. στο pc01 να εμφανίζονται οι λογαριασμοί a1-01, a2-01, b1-01 κλπ.

Η παραπάνω πρόταση τώρα στέκει καλύτερα αφού:
Αν θέλει ο teacher-giorgos να κάνει login σε έναν τυχαίο client, μπορεί να χρησιμοποιήσει το manual login.
Αν ο a1-01 κάνει φασαρία ή χάλασε ο Η/Υ του και θέλουμε να τον βάλουμε στο pc02, χρησιμοποιούμε το manual login.

Έχω δύο ερωτήσεις για σας! :)
1) Να την βάλω την παραπάνω δυνατότητα ως προεπιλεγμένη; Δηλαδή, στο pc01 θέλουμε να φαίνονται π.χ. 120 λογαριασμοί από default ή μόνο οι 10 που αντιστοιχούν σε αυτόν τον client;
2) Είναι η παραπάνω δυνατότητα αρκετή πια, ή χρειάζεται και αυτό που λέγαμε με το να τρέχουμε μια εντολή μέσα από τον Επόπτη για να δείχνει μόνο το τρέχον τμήμα; (δεν είναι δύσκολο να υλοποιηθεί, ρωτάω μήπως είναι τελείως αχρείαστο πια).

ilias_s

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2019, 01:16:56 ΜΜ
...
Έχω δύο ερωτήσεις για σας! :)
1) Να την βάλω την παραπάνω δυνατότητα ως προεπιλεγμένη; Δηλαδή, στο pc01 θέλουμε να φαίνονται π.χ. 120 λογαριασμοί από default ή μόνο οι 10 που αντιστοιχούν σε αυτόν τον client;
...

Άλκη δεν έχει νόημα νομίζω να εμφανίζονται όλοι οι λογαριασμοί. Από ένα σημείο και μετά είναι και κουραστικό να scrollάρεις για να βρεις το account που θες. Το manual login είναι το βασικότερο και αν είναι να εμφανίζονται κάποιοι ας είναι οι λογαριασμοί που σχετίζονται με τη συγκεκριμένη θέση εργασίας.

(Για το ερώτημα 2 δε διάβασα τι γράψατε και δεν έχω άποψη... ακόμα!)

Ευχαριστούμε για το χρόνο σου!

Πέτρος Κ.

Παράθεση από: alkisg στις 05 Σεπ 2019, 01:16:56 ΜΜ
Έχω δύο ερωτήσεις για σας! :)
1) Να την βάλω την παραπάνω δυνατότητα ως προεπιλεγμένη; Δηλαδή, στο pc01 θέλουμε να φαίνονται π.χ. 120 λογαριασμοί από default ή μόνο οι 10 που αντιστοιχούν σε αυτόν τον client;
2) Είναι η παραπάνω δυνατότητα αρκετή πια, ή χρειάζεται και αυτό που λέγαμε με το να τρέχουμε μια εντολή μέσα από τον Επόπτη για να δείχνει μόνο το τρέχον τμήμα; (δεν είναι δύσκολο να υλοποιηθεί, ρωτάω μήπως είναι τελείως αχρείαστο πια).

Να φαίνονται όλοι είναι πρακτικά άβολο.
Θα πρότεινα (αν υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα), αντί για αντιστοιχία user - pc, να υπάρχει το manual  login και μια λίστα με τους τελευταίους χρήστες που έκαναν είσοδο στο κάθε μηχάνημα. Το "τελευταίους" μπορεί να οριστεί είτε ως πλήθος χρηστών (πχ οι 10 τελευταίοι έκαναν login) είτε οι πιο πρόσφατοι (πχ όσοι έκαναν login τις 2 τελευταίες βδομάδες).

alkisg

Γενικά οι clients δεν έχουν δικαίωμα εγγραφής στον server (οι users εννοείται έχουν), οπότε είναι δύσκολο να αποθηκεύσουν state.

Η εντολή `lastlog` στον server εμφανίζει πότε συνδέθηκε τελευταία φορά ο κάθε χρήστης, και σε ποια IP:

Παράθεση από: lastlog
b2-05           pts/2    192.168.1.139    Πεμ Οκτ 25 12:45:13 +0300 2018
b2-06           pts/7    192.168.1.143    Τετ Μαΐ 22 09:18:25 +0300 2019
b2-07           pts/3    192.168.1.142    Τετ Μαΐ 22 09:17:17 +0300 2019

Οπότε ΑΝ υποθέσουμε ότι η IP συνήθως δεν αλλάζει, μπορούμε να εκμεταλλευτούμε αυτή την πληροφορία για τους "12 τελευταίους users που συνδέθηκαν στην IP=pc10 εντός του τελευταίου μήνα"... αν θεωρείτε ότι είναι καλύτερο από "τους λογαριασμούς που έχουν username=xx10 ή που ανήκουν στο group pc10" κλπ κλπ.

denispyr

(Δημοτικό)

Σε σχέση με τους "τελευταίους", στο 19θέσιο Δημοτικό μου + 2 ολοήμερα αυτοί θα ήταν 21 χρήστες. όχι και λίγοι :)

Μία οθόνη με τους λογαριασμούς του τρέχοντος τμήματος συν manual login ακούγεται ενδιαφέρουσα. Ιδιαίτερα αν οι λογαριασμοί κάνουν passwordless login, θα γλύτωνε τρέξιμο στις αρχές της χρονιάς με την Α Δημοτικού. Και με σχολεία στα οποία δεν έχουν αποκτήσει δεξιότητα manual login.


Διονύσης

alkisg

1) Το "λογαριασμοί τρέχοντος pc" δεν προϋποθέτει κάποια ενέργεια.
2) Το "λογαριασμοί τρέχοντος τμήματος" προϋποθέτει ότι σε κάθε διάλειμμα ο καθηγητής θα τρέχει μια εντολή από τον Επόπτη.
3) Το "τελευταίοι Ν λογαριασμοί" προϋποθέτει να ταιριάζουν οι IP και ο καθηγητής να τρέχει π.χ. κάθε πρωί ή κάθε βδομάδα μια εντολή "ltsp initrd" για να μεταφέρει το "lastlog" του server στους clients.

Άρα αν κατάλαβα καλά, πάμε για το "1" ως προεπιλογή, το "2" ως δυνατότητα για όσους το θέλουν, ενώ το "3" το αφήνουμε για λίγο αργότερα μήπως σκεφτούμε κάποια καλύτερη υλοποίηση τεχνικά. Το manual login το έχουμε σε όλες τις περιπτώσεις.

denispyr

Θα μπορούσαμε να είχαμε επιλογή "σκέτο manual login" (όπως είναι τώρα, δηλαδή) ;
(Σε δεύτερη σκέψη, μήπως αυτό είναι το "1" χωρίς να ανατεθούν λογαριασμοί; )
Διονύσης

alkisg

Ναι οκ αυτό γίνεται εύκολα. Τεχνικά είναι πιο αποδοτικό αν μπει ως ξεχωριστή επιλογή στο ltsp.conf.

alkisg

Τελικά υλοποίησα τα παρακάτω στο νέο LTSP (προσοχή δεν ισχύουν στο παλιό):

Παράθεση από: ltsp.conf
# Στην οθόνη σύνδεσης να εμφανίζονται μόνο οι παρακάτω λογαριασμοί
LTSPDM_USERS="(guest|[a][0-9ab]*)-*%{HOSTNAME#pc}"

# Σε όσους clients έχουν οριστεί HOSTNAME=pc01, pc02 κλπ,
# να ενεργοποιηθεί αυτόματο login με τους λογαριασμούς user01, user02 κλπ.
#AUTOLOGIN="^pc\([0-9]*\)$/user\1"

# Οι παρακάτω λογαριασμοί να συνδέονται χωρίς κωδικό (δουλεύει μόνο με NFS)
PASSWORDS_GUESTS="guest[0-9-]*/"
#PASSWORDS_CLASSES="[abcdefg][0-9-]*/"

Η πρώτη γραμμή ορίζει ότι στο pc01 θα εμφανίζονται ο guest01 και τα πρωτάκια, a01 ή a1b-01 κλπ. Σαν προεπιλογή, ας θεωρήσουμε ότι μέσα στη χρονιά θα μάθουν να γράφουν το όνομά τους οπότε τα δευτεράκια δεν χρειάζεται να φαίνονται. Εννοείται όποιος θέλει το αλλάζει.

Η δεύτερη ενεργοποιεί το AUTOLOGIN για π.χ. τον user01 στο pc01 ώστε να μη φαίνεται καν η λίστα χρηστών.

Και η τρίτη ορίζει ότι οι guests θα μπορούν να συνδέονται με σκέτο Enter χωρίς να βάζουν κωδικό. Αν κάποιος θέλει, προσθέτει εκεί και τα πρωτάκια ή τους userXX αν έχει ενεργοποιήσει AUTOLOGIN.

Αυτές οι 3 οδηγίες είναι λίγο δυσνόητες αλλά πολύ ευέλικτες (κάνουν για όλα τα παραπάνω σενάρια), οπότε είναι θέμα μετά των sch-scripts να τις παρουσίασουν με ωραίο γραφικό interface, ώστε να δώσουν και δυνατότητα εμφάνισης μόνο των χρηστών ενός τμήματος κλπ... ίδωμεν!

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 12 Απρ 2019, 01:33:29 ΜΜ
Δηλαδή για παράδειγμα για να κάνουμε login του τμήματος a1, μέσα από τον Επόπτη δίνουμε:
sudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1-

Εγκατέστησα 20.04 και βλέπω ότι αυτό δεν το έχουμε πλέον διαθέσιμο στα sch-scripts.
Με έχει βολέψει απίστευτα να αποσυνδέω τους λογαριασμούς του τμήματος που τελείωσε το μάθημα και να συνδέω αυτούς του επόμενου τμήματος.
Υπάρχει άλλος τρόπος χωρίς την παρέμβαση του μαθητή; Αναφέρομαι σε λογαριασμούς ανά τμήμα και υπολογιστή.

alkisg

Καλημέρα, ήταν στα TODO αλλά το ξέχασα, να το ετοιμάσω μέσα στην ερχόμενη βδομάδα.

markakis

Ευχαριστούμε!
Είδα ότι άλλαξαν οι οδηγίες στο Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη σύνδεση, χωρίς να περιλαμβάνεται η συγκεκριμένη δυνατότητα και ανησύχησα. Φαντάζομαι δεν είμαι ο μόνος που το χρησιμοποιεί.

alkisg

Έτοιμο! Τεκμηρίωση εδώ:

https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση

Δηλαδή εν ολίγοις τρέχετε το παρακάτω μέσα από τον Επόπτη:
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/a1-

Ενώ πλέον υποστηρίζει και "false" για να αποσυνδέσει ένα τμήμα χωρίς να συνδέσει το επόμενο:
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin false

Επίσης δουλεύει ανεξάρτητα από τα υπόλοιπα settings, δηλαδή δεν χρειάζεται προηγουμένως να έχετε ενεργοποιήσει το AUTOLOGIN.

Kermit, ο Βάτραχος

Άλκη,

δοκίμασα την αυτόματη σύνδεση τμήματος από τον επόπτη μέσω της:
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/a1-


και δουλεύει μια χαρά, αλλά αδυνατώ να αποσυνδέσω πλέον τους χρήστες. Ή μάλλον αποσυνδέονται και ξανασυνδέονται αμέσως σαν να είχα ξαναδώσει εγώ την εντολή αυτή.
Αυτό γίνεται τόσο από τον Επόπτη, όσο και από τους ίδιους τους σταθμούς. Μόνο με επανεκκίνηση στρώνει. Αυτό είναι by design;

Στο ltsp.conf δεν έχω ενεργοποιήσει καμία ρύθμιση autologin.

alkisg

Εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει το autologin pc/a1- έστω και μια φορά, έχει ενεργοποιηθεί το autologin. Έτσι, για να τους αποσυνδέσεις, πρέπει να δώσεις το παρακάτω μέσα από τον Επόπτη:

Κώδικας: Bash
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin false

Kermit, ο Βάτραχος


ioakyriazis

Αυτό σημαίνει ότι για να κάνεις login με άλλο τμήμα, θα πρέπει πρώτα να κάνει logout το προηγούμενο τμήμα; Δίνω παράδειγμα:

Έχω δώσει

sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/a1-


για να συνδεθεί το Α1. Την επόμενη ώρα έχω Β2. Τι πρέπει να δώσω

sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/b2-


ή θα πρέπει να βγάλω πρώτα το Α1, δίνοντας

sudo /usr/share/sch-scripts/autologin false
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/b2-



alkisg

Όταν φεύγει το a1 και μπαίνει το b2, αρκεί το `sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/b2-`. Θα κάνει autologin το b2 είτε κάποιοι υπολογιστές είναι ήδη συνδεδεμένοι, είτε ακόμα κι αν είναι στην οθόνη σύνδεσης.

Η επιλογή για "autologin false" είναι χρήσιμη όταν φεύγει το a1 και είναι να μπει το e1, αλλά όμως ΔΕΝ θέλουμε autologin γιατί θέλουμε επίτηδες να μάθουμε στην Πέμπτη τάξη να γράφουν μόνοι τους το username/password.


d_oikon

Καλησπέρα.
Μέσα από το epoptes επιλέγω τους client, επιλέγω "εκτέλεση εντολής" και δίνω:
Κώδικας: bash
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin pc/a1-

αλλά δεν κάνει τίποτα. Είτε οι client είναι συνδεδεμένοι ήδη σε κάποιον λογαριασμό, είτε είναι στην login screen.
Έχω δηλώσει στο ltsp.conf τα HOSTNAME των client ως pc01, pc02,....pc13 και τα username είναι της μορφής a1-01, a1-02, ..., st3-13

Μήπως πρέπει πρώτα να ορίσω κάτι άλλο μέσα στο ltsp.conf;

Ευχαριστώ

alkisg

Έχεις κάνει πρόσφατα δημοσίευση εικονικού δίσκου; Γιατί τα παλιότερα sch-scripts δεν είχαν την εντολή autologin...

d_oikon

Παράθεση από: alkisg στις 17 Σεπ 2020, 12:29:09 ΜΜ
Έχεις κάνει πρόσφατα δημοσίευση εικονικού δίσκου; Γιατί τα παλιότερα sch-scripts δεν είχαν την εντολή autologin...
Είχες δίκιο. Έκανα δημοσίευση και όλα οκ!  ;)

happiness

Εάν έχουμε θέσει ίδιο σταθερό κωδικό για όλους τους λογαριασμούς , αντί του template που προτείνει η δημιουργία, αλλάζει κάτι στην διαδικασία;

alkisg

Επειδή χρησιμοποιούμε NFS και όχι SSHFS, στο AUTOLOGIN δεν χρειάζεται καν ο κωδικός, δεν χρειάζεται οδηγία PASSWORDS_x.
Ο κωδικός θα χρειαστεί αν ο ίδιος ο χρήστης λίγο αργότερα κάνει κλείδωμα οθόνης, και μετά πάει να το ξεκλειδώσει, το οποίο είναι σπάνιο.

Σ' αυτήν την περίπτωση, αν οι χρήστες τον ξέρουν, τον γράφουν χειρωνακτικά και όλα καλά.
Αν όμως θέλουμε να μην χρειάζεται να πληκτρολογήσουν κωδικό οι χρήστες ούτε κατά το ξεκλείδωμα οθόνης και να πατάνε απλά Enter, τότε θα πρέπει να έχουμε ορίσει μια κατάλληλη οδηγία στο ltsp.conf, π.χ.

[clients]
PASSWORDS_CLASSES="[abcdef][0-9-]*/"

Η παραπάνω καλύπτει όσους λογαριασμούς ξεκινάνε με ένα γράμμα a, b, c, d, e ή f, και ακολουθούν οσαδήποτε ψηφία ή παύλες.

happiness

Άρα δεν φταίει το password που δεν μπορώ να κάνω autologin τμήματος.
Έχω αντιστοιχίσει mac με ονόματα υπολογιστών στο lts.conf , της μορφής
[00:19:b9:14:0a:e1]
HOSTNAME=erg2pc01

όπου erg, erg1, erg2 είναι 3 διαφορετικά εργαστήρια, στο ίδιο φυσικό δίκτυο. (Παρεμπιπτόντως, γιατί στο ένα εργαστήριο δεν με αφήνει ο epoptes να βάλω ψευδώνυμα; )
Έχω φτιάξει χρήστες για κάθε μαθητή της μορφής
6b1om1-01

Η εντολή που δίνω για να συνδεθεί στο εργαστήριο 2 το τμήμα Β1 του 6ου σχολείου, ομάδα 1, είναι
sudo /usr/share/sch-scripts/autologin erg2pc/6b1om1-


Δεν δουλεύει. Και παρατηρώ ότι εξακολουθώ να μην έχω αρχείο autologin στον φάκελο usr/share/sch-scripts/

alkisg

Το /usr/share/sch-scripts/autologin υπάρχει μόνο στα νέα sch-scripts και στο νέο LTSP. Αν έχεις το παλιό LTSP δεν υπάρχει.

Αν έχεις 18.04 χωρίς thin clients, τότε μπορείς να κάνεις αναβάθμιση στο νέο LTSP χωρίς να αναβαθμίσεις σε 20.04.
Αν σε ενδιαφέρει αυτό, άνοιξε ένα άλλο θέμα για αναβαθμίσεις της 18.04 στο νέο LTSP.

markakis

Παράθεση από: alkisg στις 24 Σεπ 2020, 02:53:16 ΜΜ
Το /usr/share/sch-scripts/autologin υπάρχει μόνο στα νέα sch-scripts και στο νέο LTSP. Αν έχεις το παλιό LTSP δεν υπάρχει.

Αν έχεις 18.04 χωρίς thin clients, τότε μπορείς να κάνεις αναβάθμιση στο νέο LTSP χωρίς να αναβαθμίσεις σε 20.04.
Αν σε ενδιαφέρει αυτό, άνοιξε ένα άλλο θέμα για αναβαθμίσεις της 18.04 στο νέο LTSP.

Άλκη, για όσους δεν έχουν περάσει ακόμα σε 20.04 και έχουν μείνει σε 18.04 και παλιό LTSP το
Παράθεσηsudo /usr/share/sch-scripts/host-to-username pc/a1-
δεν ισχύει πλέον;

alkisg

Ισχύει, τα παλιά sch-scripts και το παλιό LTSP δεν πειράζονται πλέον παρά μόνο αν προκύψουν σοβαρότατα προβλήματα, security κλπ.

za√‘ag

Απορία ...

Μπορώ να φτιάξω ένα script το οποίο θα ρωτάει (σε pop up) ποιο τμήμα θέλω να συνδεθεί και να το κάνει μέσω του epoptes;
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

ChrsMel

Καλησπέρα, το είχα κάνει πριν 2  χρόνια που δούλευα σε δημοτικό, είναι όντως χρήσιμο. Στο Γυμνάσιο τα παιδιά έχουν τους λογαριασμούς τους και δεν είναι απαραίτητο.

alkisg

Παράθεση από: za√'ag στις 30 Σεπ 2020, 08:43:47 ΜΜ
Μπορώ να φτιάξω ένα script το οποίο θα ρωτάει (σε pop up) ποιο τμήμα θέλω να συνδεθεί και να το κάνει μέσω του epoptes;

Ο Επόπτης δεν έχει command line version, δεν είναι script-able, δεν μπορούν να φτιαχτούν μικρά σκριπτάκια που να χρησιμοποιούν την υποδομή του.

Αλλά γιατί δεν σου κάνει η Εκτέλεση εντολής που γράφουμε παραπάνω αντί για popup;
Δηλαδή αντί να αλλάζεις ένα γράμμα σε text box θες να επιλέγεις το τμήμα από combo box;
Δεν νομίζω ότι είναι σημαντικό το αν πατάμε ένα πλήκτρο στο πληκτρολόγιο αντί για ένα κλικ με το ποντίκι...
Ένα text box (εκτέλεση εντολής) είναι πάρα πολύ ευέλικτο, μπορεί να εξυπηρετήσει άπειρες εντολές, ενώ ένα combo box (επιλογή τμήματος) εξυπηρετεί μόνο μία ενέργεια, δεν συμφέρει...

za√‘ag

Δεν είναι "μου κάνει/δεν μου κάνει"
Από τη στιγμή που δεν γίνεται με σκριπτακι να χρησιμοποιήσω λειτουργίες του επόπτη, δεν το συζητάμε περισσότερο.
Απλά θεώρησα πιο απλό (για μενα) να κάνω κλικ σε ένα script το οποίο θα με ρωτήσει (ή θα βγαλει τα τμήματα-υποτμήματα) και θα γραψω/διαλέξω αυτο που θέλω
Ευτυχώς που δεν τα βλέπουμε όλοι με τα ίδια μάτια τα πράγματα :)
Όπως και νά'χει είναι πολύ πρακτικό όλο αυτό (και μάλιστα πιο ελεγχόμενο μιας και δεν μπορεί να κάνει κάποιος αποσύνδεση, αφού θα τον ξανασυνδέσει)  ....

και ευχαριστούμε πάντα κι εσένα Άλκη και όλο το υπέροχο team !!!
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

markakis

Χρησιμοποιώ την αυτόματη σύνδεση πριν από κάθε διδακτική ώρα για να συνδεθούν οι λογαριασμοί του αντίστοιχου τμήματος. Χρειάζονται συνολικά 3 κλικ με το ποντίκι και 2 έως 4 πατήματα πλήκτρων στο πληκτρολόγιο για να επιλέξω το τμήμα που θα συνδεθεί. Αν η επιλογή γινόταν από combo box θα χρειαζόταν 2 κλικ και κύλιση για την επιλογή του τμήματος και σίγουρα θα με βόλευε περισσότερο. Όμως καταλαβαίνω απόλυτα τον Άλκη που προσπαθεί να ιεραρχήσει προτεραιότητες στην ανάπτυξη LTSP/sch-scripts.

ioakyriazis

Το ίδιο πράγμα λέτε τώρα:

Και στην εκτέλεση εντολής μέσω του επόπτη, αν δώσεις μια φορά την εντολή για κάθε τμήμα,
την επόμενη φορά θα της βρεις στο dropdown και θα την επιλέξεις με το ροδάκι.

Λιγότερα κλίκ, καθόλου πληκτρολόγηση!!!  :D

happiness

έχω να πω ότι και εμένα δεν με βολεύει πολύ η γραμμή εντολών στον Επόπτη. Ο λόγος είναι επειδή πατώντας το κουμπί στο combo box μου βγαίνει μία τεράστια λίστα με τις πρόσφατες εντολές (πιάνει όλη την οθόνη), οι οποίες πρόσφατες είναι και ανακατεμένες (δεν είναι με χρονική σειρά απ ότι έχω παρατηρήσει) και με δυσκολεύει όλο αυτό. Σίγουρα θα με βόλευε πολύ εάν είχα την δυνατότητα να δημιουργήσω custom buttons στο μενού του Επόπτη που να τους βάζω εγώ την εντολή που αντιστοιχεί στο καθένα.

alkisg

Αν κάποιος θέλει να επεξεργαστεί το ιστορικό εντολών του Επόπτη, αρκεί να κλείσει τον Επόπτη και να επεξεργαστεί το αρχείο ~/.config/epoptes/history με έναν κειμενογράφο. Ή με ένα σκριπτάκι δύο γραμμών που θα βάζει μόνο τις εντολές που θέλει ο καθηγητής, και μετά θα εκκινεί τον Επόπτη.

Όντως υπάρχουν πολλές ιδέες για τη βελτίωση του διαλόγου εκτέλεσης εντολών. Θα πρέπει αριστερά να προσφέρει κατηγορίες: (1) Ιστορικό, (2) Έτοιμες εντολές όπως reset-panel, (3) Προκαθορισμένες εντολές χρήστη. Τα (2) και (3) μπορεί να έχουν και υποκατηγορίες, ενώ ο διάλογος θα πρέπει να θυμάται και να εμφανίζει την (υπο)κατηγορία που χρησιμοποίησε ο χρήστης τελευταία φορά. Και να έχει και αναζήτηση γιατί κάποιος μπορεί να μη θυμάται ότι λέγεται panel αλλά "πίνακας εφαρμογών", να μπορεί να το βρει κι έτσι.
Αυτό που λες αντιστοιχεί στο "3", δηλαδή ο καθηγητής να μπορεί εκεί να βάλει κάποιες προκαθορισμένες εντολές, και να τις επιλέγει καταρχάς με το μοναδικό κουμπί "Εκτέλεση εντολής" από το toolbar, και στη συνέχεια με ένα δεύτερο κλικ στο list-box των προκαθορισμένων εντολών ή ό,τι άλλο θα είναι.

Το πρόβλημα είναι ότι έχω μείνει μόνος μου στην ανάπτυξη (όχι στην υποστήριξη) οπότε δεν τα προλαβαίνω όλα! Οπότε η παραπάνω βελτίωση, ΑΝ δρομολογηθεί, θα είναι σε καμιά διετία... Έτσι, κάθε προσφορά βοήθειας στο development θα είναι πολύ καλοδεχούμενη! Ή αγγλιστί, "patches welcome"! :)

markakis

Δεν είχα σκεφτεί την επεξεργασία του ιστορικού εντολών (~/.config/epoptes/history), αυτό είναι μια γρήγορη και αποτελεσματική λύση.

happiness

Παράθεση από: alkisg στις 17 Οκτ 2020, 08:37:05 ΠΜ

Το πρόβλημα είναι ότι έχω μείνει μόνος μου στην ανάπτυξη (όχι στην υποστήριξη) οπότε δεν τα προλαβαίνω όλα! Οπότε η παραπάνω βελτίωση, ΑΝ δρομολογηθεί, θα είναι σε καμιά διετία... Έτσι, κάθε προσφορά βοήθειας στο development θα είναι πολύ καλοδεχούμενη! Ή αγγλιστί, "patches welcome"! :)
Μακάρι να είχα τις γνώσεις να βοηθήσω  :-\

Ευχαριστώ για το workaround, θα κάνω edit το αρχείο μία στο τόσο να σβήνω τις παλιές/πολλές εντολές για να μειώνεται η λίστα.

happiness

Επαναφέρω το θέμα. Υπάρχει τρόπος να κάνουμε κάθε φορά login συγκεκριμένο set χρηστών; Πχ τους a1-10....a1-20.

alkisg

Ναι: https://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP/Προχωρημένα/Αυτόματη_σύνδεση.

Δες το και αν δυσκολεύεσαι κάπου ξαναρώτα. Πες και την αντιστοίχιση που θες, δηλαδή συγκεκριμένα ποιο username θα κάνει login σε ποιο hostname.

happiness

Αυτό που με μπερδεύει είναι πως μπορώ να κάνω αντιστοίχιση hostname και username με αριθμούς που δεν "ταιριάζουν". Δλδ το pc01 να συνδεθεί στον λογαριασμό a1-08, το pc02 στον a1-09 και πάει λέγοντας. Αυτό γίνεται;

alkisg

Για αρχικό autologin γίνεται αν τα βάλεις ένα-ένα ξεχωριστά κάτω από ενότητες [mac-address]. Π.χ.

[pc01]
AUTOLOGIN=a1-08

Για αυτόματη σύνδεση τμήματος, δεν γίνεται. Χρειάζεται "τύπος", δηλαδή "κανονική έκφραση", regex. Αλλιώς πώς να ξέρει το script τι να κάνει login και πού;