Ubuntu server 18.04.01 σε εικονική μηχανή.

Ξεκίνησε από psyblaster, 15 Σεπ 2018, 11:30:25 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

psyblaster

Γεια σας. Έκανα εγκατάσταση της νέας έκδοσης σε virtualbox.
Σε ένα άλλο θέμα μου πρότεινε ο alkisg να κάνω "Bridged networking" στην εικονική μηχανή.
Στην ενότητα "δίκτυο" μου εμφανίζει 4 κάρτες δικτύου.

Στο "advanced" - adapter type μου εμφανίζει διάφορους τύπους κάρτας. Το αφήνω όπως είναι;
Το θέμα είναι ότι πότε συνδέονται οι υπολογιστές και πότε όχι. Μερικοί δε συνδέονται καθόλου.

alkisg

Ο πρώτος adapter αρκεί, τους άλλους άσ' τους disabled. Το promiscuous mode βάλ' το allow all. Κι αν συνεχίσουν πότε να συνδέονται και πότε όχι, δοκίμασε το ipxe/win32-loader στους clients.

Υ.Γ. pfsense; Για LTSP δεν λέμε;

psyblaster

Η φωτογραφία είναι από το διαδίκτυο. Την έβαλα σαν παράδειγμα (Οπότε το pfSense δεν ισχύει).

Έκανα προσπάθεια με win32-loader.

Στον 1ο υπολογιστή είναι εγκατεστημένα τα WIN10 και μου εμφανίζει:
Αυτό το πρόγραμμα δεν υποστηρίζει ακόμα την έκδοση του 6.2.9200 SP0 των Windows

Στον 2ο: Είναι εγκατεστημένα ubuntu και win7. Οπότε μετά την εγκατάσταση του Win32-loader εμφανίζει ξανά το Grub Boot Menu, όπως παλιά χωρίς επιλογή "PXE"

alkisg

Γράψε το iPXE σε ένα CD για δοκιμή. Αν μπουτάρει πάντα, τότε μπαίνεις και στη διαδικασία να το βάλεις στα Win10/Win7, ή να κάνεις αναβάθμιση του BIOS των υπολογιστών.

mitsospap

Γινεται να φορτωσει LTSP server με virtual box και να τον βλεπουν ολα τα μηχανηματα σαν server και να φορτωνουν;

psyblaster

mitsospap τα περισσότερα φορτώνουν κανονικά :)
Τώρα για επιδόσεις θα σας πω σε λίγες μέρες.

mitsospap

Παράθεση από: psyblaster στις 17 Σεπ 2018, 07:29:02 ΜΜ
mitsospap τα περισσότερα φορτώνουν κανονικά :)
Τώρα για επιδόσεις θα σας πω σε λίγες μέρες.
τι πλεονεκτήματα εχεις με αυτή την εγκατάσταση;

alkisg

Παράθεση από: psyblaster στις 17 Σεπ 2018, 04:44:58 ΜΜ
Στον 2ο: Είναι εγκατεστημένα ubuntu και win7. Οπότε μετά την εγκατάσταση του Win32-loader εμφανίζει ξανά το Grub Boot Menu, όπως παλιά χωρίς επιλογή "PXE"

Βασικά αφού έχει και Ubuntu, δώσε από ubuntu: sudo apt-get install grub-ipxe

psyblaster

#8
Παράθεση από: mitsospap στις 17 Σεπ 2018, 08:33:30 ΜΜ
τι πλεονεκτήματα εχεις με αυτή την εγκατάσταση;
Γρήγορη εναλλαγή λειτουργικών.
Γρήγορη εγκατάσταση νέας έκδοσης.
Κρατάς το προεγκατεστημένο λειτουργικό όταν αγοράζεις νέο laptop χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να γίνουν λάθη και να μη χρειάζεται να εγκαταστήσεις 2 λειτουργικά ξανά από την αρχή.

psyblaster

Παράθεση από: alkisg στις 17 Σεπ 2018, 09:29:04 ΜΜ
Βασικά αφού έχει και Ubuntu, δώσε από ubuntu: sudo apt-get install grub-ipxe
error 0x040ee119 (http // ipxe.org/040ee119) no more network devices

alkisg

Το no more network devices είναι το αποτέλεσμα, όχι το αίτιο, το κανονικό μήνυμα φαίνεται παραπάνω. Βγάλε φωτογραφία από το κινητό αν βαριέσαι να τα γράφεις όλα.
Υποθέτω ότι το iPXE δεν υποστηρίζει την κάρτα σου (αλήθεια πια έκδοση έβαλες; ), και ότι το BIOS δεν συνεννοείται και πολύ καλά με το VirtualBox.
Οπότε αν δεν μας έχει ξεφύγει κάτι, μένει είτε BIOS (firmware) update, είτε δοκιμή κανονικής εγκατάστασης για να δούμε αν φταίει το VirtualBox, για παράδειγμα μπορεί να χάνει κάποια πακέτα και ορισμένα BIOS να μην μπορούν να το χειριστούν αυτό.

psyblaster

#11
Βασικά δε βαριέμαι. Κουράστηκα λιγάκι γιατί ασχολούμαι αρκετές ώρες με το πρόβλημα. Ταυτόχρονα, πριν ρωτήσω, ψάχνω για λύσεις και στο διαδίκτυο.
Το συγκεκριμένο pc δε με καίει και πολύ γιατί το έχω στο σπίτι και κάνω διάφορες δοκιμές. Περισσότερο θέλω να δω τι θα γίνει με το πρόβλημα του δείκτη που έχω στο εργαστήριο (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=4214.105).
Γενικά ευχαριστώ για όλη την υποστήριξη.