Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Ακόμα κι αν εκδόσουν επιταγές για επιμορφωτές, συμφωνα με την ΚΥΑ που ακολούθησε την ψήφιση του νομοσχεδίου, αυτές θα είναι για το 2008 και ίσως μόνο για τη μια από τις δυο περιόδους. Αλλά και πάλι δεν το νομίζω. Μακάρι να αποδειχτώ ψεύτης.

Αγαπητέ Babislar, μιας και ήσουν βοηθός μάλλον θα πληρωθείς όπως έγινε και με τους δικούς μου βοηθούς, οι οποίοι πληρώθηκαν όλοι. Αυτό δεν έχει να κάνει με την περίοδο του δώσε ή του πάρε. Ξέρεις είναι οι δυο πλευρές του ίδιου νομίσματος.

Τώρα όσον αφορά στις εκλογές, έτσι και γίνει κανένα αστείο και πάμε για πρόωρες θα παγώσουν τα πάντα στο δημόσιο για 40 μέρες πρίν και 40 μετά, άρα τελειώνει η παράταση, άρα και πάλι στον αέρα. Όμως δεν είμαστε πολιτικοί αναλυτές και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι θα πει και τι θα κάνει ο εκάστοτε πολιτικός. Εμένα με ενδιαφέρει που είμαστε απλήρωτοι από το 2006. Άσε που η ζωή έχει αποδείξει περίτρανα το "Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι".
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Συνάδελφοι αν ισχύσουν αυτά που αναφέρονται απο πληροφορίες , ότι δλδ οι πληρωμές θα αφορούν μόνο τον τελευταία περίοδο επιμόρφωσης Μαίου-Ιουνίου 2008 και ότι όλες οι προηγούμενες οφειλές παραγράφονται, τότε θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη πολιτική αλητεία στην Ελλάδα. Δε το θεωρώ απίθανο, γιατί ήδη αυτή η κυβέρνηση μας έχει εκπλήξει με την ανικανότητά της πολλές φορές.
Θεωρώ όμως εκτός πραγματικότητας, χρήματα της ΕΕ που δεσμεύτηκαν και εκταμιεύτηκαν για το έργο και συνεπώς και για την πληρωμή των επιμορφωτών να μην αποδοθούν.
Η ΕΕ κάνει αυστηρούς ελέγχους για την χρήση των κονδυλίων και δε νομίζω ότι μπορεί να περάσει έτσι εύκολα ...

Το κακό είναι ότι μετανιώνω που δεν κινήθηκα δικαστικά εξ'αρχής (απο το Νοέμβρη) με άλλους συναδέλφους στη Θεσ/νίκη. Δε ξέρω τελικά πόσοι το κάνανε αλλά τους συγχαίρω για την πρόβλεψη ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Καλησπέρα Laertis, μην αγχώνεσαι θα υπάρξουν κι άλλες ευκαιρίες για να κινηθείς... Τώρα κάποιες άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι θα ισχύσει αυτό που φοβάσαι, δηλ. θα πληρωθεί μόνο η τελευταία περίοδος, αλλά μάλλον θα υπάρξει κι άλλη παράταση μέχρι 30/09 για τα προηγούμενα, μετά θα σφυρίξει πέναλτι και πάει λέγοντας.

Χα χα λέτε να το φάμε το καλοκαίρι μπροστά στα πληκτρολόγια και να γράφουμε για το πληρώθηκες - πληρώθηκα, κληρώθηκες - κληρώθηκα, αγχώθηκες - αγχώθηκα κλπ κλπ; Η ξεφτίλα
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Ω! ναι. Το κακό είναι ότι για να υπογραφεί μια Κ.Υ.Α χρειάζεται 3 έως 6 μήνες, άρα να και η παράταση μέχρι τέλη Σεπτέμβρη, εκτός κι αν την υπογράψουν μέχρι τέλη Ιουνίου (πραγματικό Ρεκόρ για τα Ελληνικά δεδομένα), που δεν το νομίζω.

Τώρα όσον αφορά στη διάταξη του ν.3408/05, που αναφέρει ότι προβλέπεται καταβολή πρόσθετης αμοιβής, μέσω ΚΥΑ, μόνο για όσους δημόσιους υπαλλήλους παρέχουν έργο στο πλαίσιο του συλλογικού οργάνου, ενώ δε προβλέπεται πρόσθετη αμοιβή σε όσους εκτελούν εργασία “κατά μόνας” εργασία πέρα από τα συνήθη καθήκοντά τους, θεωρώ ότι εξαπατήθηκα και φαντάζομαι κι εσείς το ίδιο, γιατί στην υπ' αριθμ. 1512 προκήρυξη του έργου αναγράφεται η αποζημίωση των Δημοσίων  Υπαλλήλων, χωρίς να αναφέρει πουθενά το κώλυμα του 3408 βλ. 2η παράγραφο της 8ης σελίδας.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Δε νομίζω Στράτο ότι μπορεί να δοθεί άλλη παράταση .. Το Γ' ΚΠΣ έχει λήξει και δόθηκε μια 6μηνη παράταση (χαριστικά), δε μπορούμε να το λιβανίζουμε για όσο χρόνο θέλουμε...
Προφανώς εξαπατηθήκαμε για τα 2006-2008 γιατί η προκήρυξη του έργου παρέμεινε η ίδια με αυτήν 2002-2005 παρόλο που το 2005 άλλαξε ο νόμος για τους εκπαιδευτές Δημόσιους υπάλληλους. Έτσι πουθενά δεν αναφέρονταν οτι υπάρχει κώλυμα .

Τα λεφτά μάλλον θα πρέπει να διεκδικηθούν δικαστικά όπου σαφώς και θα τα πάρουμε αλλά μετά απο άλλα 3-4 χρόνια .... Εγώ προσωπικά έχω χρωστούμενα 4 προγραμμάτων (ήτοι περίπου 4400 ευρώ) και δεν θα το αφήσω έτσι , θα τους πάρω μέχρι και τα σώβρακα έστω και μετά απο 10 χρόνια ... ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ Laertis, ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι να κάνω εγώ και μερικοί ακόμα που γνωρίζω. Απλά αυτό είναι κατάντια. Τώρα αυτό που έγραψα για επόμενη παράταση το άκουσα από κάποιον που έχει βάρος η άποψή του, στην 3η Διημερίδα στην Αλεξανδρούπολη.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

P.Tsiotakis

Παιδιά, ο συνήγορος του πολίτη, διερευνά όλα τα θέματα που του αποστέλλονται. Έχει σταλεί κάποιο ερώτημα;

stratosg

Παναγιώτη ναι, έγινε αναφορά στο συνήγορο του πολίτη, όχι όμως από εμένα. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στη 4η σελίδα του θέματος.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Δημήτρης Φρυδάς

#99
Μήπως πληρώθηκε κανείς; :laugh:
Αστεία πράγματα!


Πιέζαμε χρόνια. «Υπάρχει κάποιο πρόβλημα, θα το ρυθμίσουμε».

Έγιναν κοντά 10 επερωτήσεις στη Βουλή (2008-9). «Θα το βάλουμε στο πολυνομοσχέδιο για την Παιδεία». Τελευταίος ρώτησε ο Ψαριανός. «Το θέμα αντιμετωπίζεται...» με τον Νόμο 3748/2009. http://users.sch.gr/dfrydas/doc/2009_03_09_PSARIANOS.pdf  ; :-[

Τα προγράμματα που εκκρεμούν οι αποζημιώσεις των συναδέλφων είναι τουλάχιστον τα Π1, Π2 και Ε2 (για την ΤΕΕ).

Από πληροφορίες που έχω ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ! ... εκτός και αν ασκηθεί ασφυκτική πίεση στο Υπουργείο δηλαδή, κάθε μέρα κάποιοι να είναι εκεί και να απαιτούνε να δοθεί άμεσα λύση. Δεν γνωρίζω ακριβώς αν το πρόβλημα είναι στο Υπ. Παιδείας ή στο Υπ. Οικονομικών ή και στα δύο. Αν το πρόβλημα σχετίζεται με το Υπ. Οικονομικών τότε χρειάζεται αφόρητη πίεση στις υπεύθυνες υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας (ΕΥΕ). Μόνο αν τους κάνουμε την εργασία αβίωτη θα πιέσουν με τη σειρά τους το Υπ. Οικονομικών να πληρώσει. Όλοι ξέρουμε ( ; ) ότι το Υπ. Οικονομικών έχει κάνει άρση πληρωμών - πάλι καλά που δίνει τους μισθούς μας...Το θέμα είναι τι γίνεται αν τελικά δεν πληρώσουν (που για μένα είναι δεδομένο τουλάχιστον για το Ε2). Οι δικαιολογίες που κάθε φορά σκαρφίζονται για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν δείχνουν ότι δεν έχουν διάθεση να πληρώσουν. Είναι πασιφανές. Αρκεί να δείτε:

----
Νόμος 3748/2009 (ΦΕΚ 29 - 19/2/2009) - Άρθρο 21
Επιτροπές και Ομάδες Εργασίας Διαχειριστικών Αρχών Επιχειρησιακών Προγραμμάτων

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται, στη βάση ωριαίας αποζημίωσης, η πρόσθετη αμοιβή υπαλλήλων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων για έργο τους που έχει παρασχεθεί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργων ευθύνης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και το οποίο τους ανατέθηκε με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η αμοιβή των υπαλλήλων αυτών, επιμεριζόμενη κατά μήνα, δεν μπορεί να είναι ανώτερη από το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών της οργανικής τους θέσης και αφορά απασχόληση εκτός των ωρών εργασίας και σε χρόνο που δεν καλύπτεται από υπερωριακή απασχόληση. Με όμοια κοινή υπουργική απόφαση καθορίζεται η αμοιβή μελών ομάδων εργασίας αποτελουμένων από υπαλλήλους του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ή/και ιδιώτες για έργο τους που έχει παρασχεθεί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργων ευθύνης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, το οποίο τους ανατέθηκε με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για τα μέλη των ομάδων εργασίας που είναι υπάλληλοι του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ισχύουν οι περιορισμοί του δεύτερου εδαφίου του παρόντος άρθρου.
----

Εγώ πιστεύω -είχε εκφραστεί από συνάδελφο σε συνάντηση με το Σύμβουλο και κερδίζει έδαφος σε πολλούς συναδέλφους- ότι συντονισμένα πρέπει να προσφύγουμε σε Διοικητικά και Ποινικά Δικαστήρια>:(

Α. Το συντονισμένα έχει σχέση με ΠΕΚΑΠ, ΟΛΜΕ κ.λπ.

Β. Το "Ποινικά Δικαστήρια" ακούγεται "χοντρό" και δεν ξέρω αν τεκμηριώνεται αλλά είναι η αγανάκτηση και η πεποίθηση ότι κάποιοι υπηρεσιακοί παράγοντες είτε δεν μας ενημέρωσαν ότι δεν προβλέπετε να πληρωθούμε (άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται πόσο μάλλον για υπηρεσιακούς παράγοντες Υπουργείου που διαθέτη Νομική Υπηρεσία) είτε γιατί μας δουλεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα ήταν τιμιότερο από την πλευρά τους να πουν ότι "χρήματα δεν θα πάρετε και παρακαλούμε όσους από εσάς μπορείτε, να κάνετε μερικά προγράμματα" (κάποιοι θα το κάναμε) παρά να παίζουν τους ανήξερους και τις αθώες περιστερές. Αυτό που έκαναν ήταν άτιμο και ανήθικο και πιθανόν εμείς ηλίθιοι που κάναμε ότι μας είπαν.

Μήπως πρέπει να θυμίσω ότι 30/6/2009 είναι η καταληκτική ημερομηνία είσπραξης επιταγών που αφορούν το 2ο ΚΠΣ. Τι σημαίνει αυτό;

1. Να βγει η ΚΥΑ (Ζήσε Μάη -γενικώς, όχι αναγκαστικά του 2009- να φας τριφύλλι).  ;)

2. Να τυπωθούν, υπογραφούν, αποδοθούν ΚΑΙ εισπραχθούν οι επιταγές μέχρι 30/6/2009. :o

Μήπως πιστεύει ακόμα κάποιος ή κάποια ότι θα πάρει τα δεδουλευμένα του/της;  :'( 
Δημήτρης Φρυδάς

Δημήτρης Φρυδάς

Συγνώμη αν είπα πράγματα που είχαν ειπωθεί...

Δεν συνειδητοποίησα ότι το θέμα είχε φτάσει στις 7 σελίδες - τις οποίες και θα μελετήσω αργότερα.

Το θέμα του Συνηγόρου του Πολίτη δεν μπορώ να δω πόσο το έχετε ψάξει αλλά από όσα ξέρω επεμβαίνει σε διαφορές ΠΟΛΙΤΗ-ΚΡΑΤΟΥΣ (χωρίς βέβαια η παρέμβασή του να είναι υποχρεωτικά εφαρμόσιμη από το κράτος). Απ’ όσα γνωρίζω δεν παρεμβαίνει σε διαφορές υπαλλήλων του κράτους με το κράτος.

Ναι μεν είμαστε και ‘μεις πολίτες αλλά ταυτόχρονα είμαστε και μέρος του κράτους.

Το κυριότερο όμως είναι ότι ο ΣτΠ δεν υποχρεώνει το κράτος να πράξει αλλά του υποδεικνύει τι θα έπρεπε να πράξει.

Το βασικό ερώτημα που θέτω είναι αν όλες αυτές οι πράξεις είναι ενταγμένες στο 3ο ΚΠΣ και τα χρήματα υπάρχουν για τις συγκεκριμένες δράσεις και δεν μεταφέρθηκαν σε άλλες π.χ. «Γονείς» για να το παίξω λίγο κακός.
Από τα συμφραζόμενα έχω την εντύπωση ότι τα έργα είναι ενταγμένα και κατ’ επέκταση η πληρωμή μας. Και γι’ αυτό που εξοργίζομαι είναι ότι θα χάσουν τη συνχρηματοδότηση της ΕΕ. Και μη φανταστεί κανείς ότι η δικιά μας συμμετοχή είναι 25%. 5% είναι γιατί έχουμε την παρακράτηση φόρου 20% και μετά όλο και κάποιο νόμο βγάζουμε για να πάρουμε πίσω όλη την εθνική συμμετοχή.

Κοιτάξτε! Αν κάνουμε τις σωστές νομικά κινήσεις τα χρήματα θα τα πάρουμε, έστω και σε 10 χρόνια. Εντόκως!
Δημήτρης Φρυδάς

stratosg

Την ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ την είδατε στο pekap.blogspot.com  με θέμα :
Περί αμοιβής ΚΣΕ

Κατόπιν πρωτοβουλίας και εισήγησης του τοπικού συλλόγου του Ν. Αχαΐας, σας κοινοποιούμε το υπόμνημα το οποίο εστάλη στις 9/4/09 στην πολιτική ηγεσία του Υπ.Ε.Π.Θ. καθώς και με κοινοποίηση στα πολιτικά κόμματα, στη Βουλή των Ελλήνων, ΟΛΜΕ και στο Γραφείο Ε.Ε. στην Ελλάδα:


κ. Αδαμόπουλε μήπως γνωρίζετε κάτι περισσότερο μιας και είστε όμορος νομός;

Επίσης το έγγραφο που επικαλείται ως απάντηση στο ιστολίγιο η ΠΕΚΑΠ 
και καθώς η Ε.Ε. δεν "παίζει" με τέτοια θέματα και γενικότερα ούτε με το πιο απλό, ιδού για την ενημέρωση και την πληροφόρησή σας από την Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα:
http://docs.google.com/gview?a=v&attid=0.1&thid=120a013e08e499b0&mt=image%2Ftiff (copy & paste the URL in your browser)


μπορείτε να το διαβάσετε γιατί εγώ όχι;
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 29 Απρ 2009, 12:33:54 ΠΜ
κ. Αδαμόπουλε μήπως γνωρίζετε κάτι περισσότερο μιας και είστε όμορος νομός;

(Νίκος)
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα νεότερο...

Laertis

Ιδού και η ταφόπλακα των προσδιοκιών για πληρωμή του 2006

http://ekppylh.blogspot.com/

Η αλητεία τους είναι ανεκδιήγητη και το χειρότερο είναι ότι προσπαθούν να την καλύψουν με διάφορες νομολογίες που ανακαλύπτουν καθ' οδόν. Φάγανε ότι φάγανε απο το Γ'ΚΠΣ και την πληρώνουμε εμείς ............ >:(
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mbathas

Συνάδελφοι καλησπέρα.
είμαι από τους απλήρωτους του 2006 κι εγώ!
Χθες έβαλα τη γυναίκα μου,δικηγόρο στο επάγγελμα, να τηλεφωνήσει στο υπουργείο στην αρμόδια κ.Κονιτσιώτη.
Η κ.Κονιτσιώτη ευγενέστατα της ανέλυσε την κατάσταση και της είπε ότι πρόσφατα έγινε τροπολογία,η οποία όμως αφήνει έξω τους επιμορφωτές του 2006 και του 2007 διότι έχι αναδρομική ισχύ για ένα χρόνο, και ότι για αυτούς θα π΄ρεπει να γίνει νέα τροπολογία.(γιατί άραγε??)
Σε ερώτηση της γυναίκας μου για το αν θα πρέπει να ασκήσουμε αγωγή της είπε ότι ίσως να περιμένουμε γιατί η νέα τροπολογία πρόκειται να κατατεθεί.
Αυτό βέβαια δεν το γράφω καθυσηχαστικά,κάθε άλλο...
Μήπως θα πρέπει οι του 2006 να καταφύγουμε στη δικαιοσύνη άμεσα,δηλαδή μέχρι το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς?
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής