Πληρωθήκατε για τη συμμετοχή σας στα Σεμινάρια Επιμόρφωσης Εκπ/κων;

Ξεκίνησε από stratosg, 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

stratosg

Αγαπητοί συνάδελφοι, έχω λάβει μέρος ως εκπαιδευτής σε τρία (03) σεμινάρια επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στο πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στις νέες τεχνολογίες στα πλαίσια της ΚτΠ. Το πρώτο πραγματοποιήθηκε την άνοιξη του 2006 και τα άλλα δύο την περυσινή σχολική χρονιά.

Το πρόβλημα μου είναι πως εγώ, καθώς και άλλοι συνάδελφοι που λάβαμε μέρος ως εκπαιδευτές, παραμένουμε απλήρωτοι από το 2006 ενώ έχουν πληρωθεί τουλάχιστον οι προμηθευτές υλικών και νομίζω και οι επιμορφούμενοι του 2006.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος/οι από εσάς έχουν λάβει την αποζημίωση - πληρωμή των προγραμμάτων που πραγματοποιήθηκαν τουλάχιστον το 2006, τα υπόλοιπα είναι θεωρητικά και σχετικά πρόσφατα.

Ο λόγος που ρωτώ είναι γιατί η απάντηση που πέρνω από τα τοπικά γραφεία είναι ότι δεν έχει πληρωθεί κανείς ανά την Ελλάδα και ότι προσπαθούν να βγάλουν μια νομοθετική ρύθμιση για την καταβολή της αποζημίωσης μας, γιατί έχουν τελειώσει τα χρήματα, και επιπλέον το πρόγραμμα επιμόρφωσης εκπαιδευτικών στις νέες τεχνολογίες στα πλαίσια της ΚτΠ τελειώνει το Δεκέμβριο του τρέχοντος έτους.

Θα παρακαλούσα για τις απαντήσεις σας, για να ξέρω τουλάχιστο αν μου λένε την αλήθεια ή όχι. Σας ευχαριστώ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Συνάδελφε,

όντως δεν έχει πληρωθεί κανείς επιμορφωτής (ούτε κι εγώ) ή συντονιστής των προγραμμάτων που ανέφερες. Για τα προγράμματα του 2006 έχουν πληρωθεί οι επιμορφούμενοι και οι προμηθευτές τον περασμένο Απρίλιο. Σε επικοινωνία που είχα πέρυσι με κάποιον "υπεύθυνο" στο Υπουργείο επικαλέστηκε νομικό κώλυμα για την πληρωμή επιμορφωτών και συντονιστών των προγραμμάτων ΚΣΕ. Τώρα τι είδους κώλυμα δε το γνωρίζω ...
Πιθανώς να ισχύει αυτό που σου είπαν απο τα γραφεία, ότι δλδ "τελείωσαν" τα χρήματα ή για να το πω καλύτερα τα "σμπρώξαν" αλλού ή φαγώθηκαν σε άλλα έργα. Το θέμα είναι ότι το έργο αυτό ήταν προγραμματισμένο και ενταγμένο στο Γ' ΚΠΣ το οποίο λήγει κανονικά στις 31-12-2008 με κάποια ίσως μικρή παράταση που μπορεί να δωθεί για όλα τα έργα που εντάχθηκαν σε αυτό.
Στην ουσία πρόκειται για πλήρη ανικανότητα των υπευθύνων της συγκεκριμένης φάσης και δε μπορώ να καταλάβω τι στο διάολο ακριβώς έγινε. Στα παλιότερα προγράμματα ΚΣΕ των περιόδων 2002-2005 η πληρωμή γινόταν κανονικά σε 2 με 3 μήνες.
Πολύ φοβάμαι ότι στο ίδιο "λούκι" θα μπουν και τα πρόσφατα και τελευταία προγράμματα της Άνοιξης του 2008.
Δε ξέρω τι ακριβώς πρόκειται να γίνει και πως θα βρεθούν τα κονδύλια, πάντως η κατάσταση είναι τραγελαφική.
2,5 χρόνια κι ακόμα απλήρωτοι ..... :o
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, τουλάχιστο τώρα ξέρω ότι είναι γενικότερο το πρόβλημα. Όσο για τις πληρωμές της Ά φάσης το ξέρω ότι γινόντουσαν κανονικά. Ίδωμεν λοιπόν κι ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

klarabel

Παράθεση από: stratosg στις 24 Σεπ 2008, 06:53:27 ΠΜ
ενώ έχουν πληρωθεί τουλάχιστον οι προμηθευτές υλικών και νομίζω και οι επιμορφούμενοι του 2006.
Εχουν επίσης πληρωθεί και οι βοηθοί...

Αν περάσει δηλαδή ο Δεκέμβριος, θα κλαίμε τον κόπο μας;

Laertis

Δε νομίζω , τα χρήματα αυτά εκταμιεύτηκαν ή τουλάχιστο υπολογίστηκαν να εκταμιευτούν απο το ΚΠΣ. Απλά το Δεκέμβριο κλείνει ο ισολογισμός του πακέτου, όπου προφανώς θα φαίνεται η απορρόφηση (τα λεφτά τα πήραν) αλλά δε θα βγαίνουν τα κουκιά (ψάξε βρες που πήγαν).
Τα λεφτά δε νομίζω ότι θα χαθούν αλλά μπορεί να τα πάρουμε του Αγίου ... ανήμερα. Ίδωμεν
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Μήπως θα τα πάρουμε και με τον επίσημο δεδικασμένο τόκο 10%, αυτόν δηλαδή που σου ζητά το κράτος όταν καθυστερείς να πληρώσεις. Μήπως πάλι δεν θα φορολογηθούμε ελέω καθυστέρισης; Μήπως μας / σας έμεινε  όρεξη για δουλειά για το καλό της υπηρεσίας.

Σκεφτείτε λίγο πόσο επάνω στην κλίμακα φορολόγησης θα ανέβει κάποιος που έχει λαμβάνειν αποζημιώσεις Ν προγραμμάτων, και είναι αρκετά αυτά που πραγματοποιήθηκαν από το 2006 μέχρι και σήμερα.

Δεν παραπονιέμαι για τη δουλειά που κάνω, μου αρέσει πραγματικά, παραπονιέμαι για την αντιμετώπιση που έχει ο κλάδος που υπηρετώ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

P.Tsiotakis

Αυτός είναι ο λόγος φίλε.

Πληρώνοντάς τα όλα μαζί, σου τα παίνουν πίσω με τη φορολόγηση..

stratosg

Αχ τελικά θα τα βροντήξω και α πάω να γίνω τελωνειακός  :D :D :D
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Τα πράγματα τελικά είναι σοβαρότερα απο όσο νόμιζα ...
Υπάρχει και η περίπτωση να μην πληρωθούμε και να κινηθεί δικαστικά το θέμα ...

http://pekap.blogspot.com/2008/10/1.html
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Μάλιστα τώρα θα πληρώσουμε κι από πάνω. Εύγε και κερατάς και δαρμένος λένε στο χωρίο μου και δεν έχουν άδικο. Μήπως όμως θα έπρεπε να κινηθούμε δικαστικά εναντίων και των ΠΛΗΝΕΤ, μιας και αυτοί δεν έκαναν ποτέ και τίποτα;Τουλάχιστο στην περιοχή που υπηρετώ εγώ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Παράθεση από: Laertis στις 16 Οκτ 2008, 08:00:53 ΜΜ
Τα πράγματα τελικά είναι σοβαρότερα απο όσο νόμιζα ...
Υπάρχει και η περίπτωση να μην πληρωθούμε και να κινηθεί δικαστικά το θέμα ...

http://pekap.blogspot.com/2008/10/1.html

Στο οποίο αναγράφει "...(ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΛΕΠΑΝ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ).", κάτι που σημαίνει δηλαδή ότι μας εξαπάτησαν, μιας και είμαστε δημόσιοι υπάλληλοι. Εκτός κι αν καταλαβαίνω κάτι λάθος. Βοηθείστε βρε παιδιά να βγάλουμε καμιά άκρη. Έχω αρχίσει και αμφιβάλλω για το τι διαβάζω και τι καταλαβαίνω.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Προφανώς αυτό είναι το νομικό κώλλυμα που επικαλούνται εδώ και 2 χρόνια. Ότι δλδ το πρόγραμμα δεν προέβλεπε αμοιβές για Δημόσιους Υπαλλήλους , γιαυτό πληρώθηκαν όλοι οι υπόλοιποι εκτός απο επιμορφωτές και συντονιστές.
Και που ήταν αυτοί οι "γάτοι" όταν εβγαζαν την προκήρυξη για τις επιμορφώσεις ...

Προφανώς πρόκειται για εξαπάτηση και για περίπτωση μέγιστης βλακείας και ανικανότητας. Να τους χαιρόμαστε ... >:(
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ Laertis και λοιποί συνάδελφοι, νομίζω πως το θέμα έχει γίνει εξαιρετικά ενδιαφέρον στενάχωρο. Διαβάστε και αυτό από το alfavita.
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_953.php
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Συνάδελφοι επανέρχομαι στο θέμα μιας και άρχισαν να ακούν τ' αυτιά μου διάφορα γελοία πλην όμως τραγικά σχόλια του τύπου "Οι συμμετέχοντες στις επιτροπές γνώριζαν ότι δεν προβλέπεται αμοιβή για τους δημόσιους υπαλλήλους και δεν το ανακοίνωσαν προκυμαίνου να έχει επιτυχία το έργο, μιας και αν γνώριζε ο κόσμος ότι δεν θα πληρωθεί δεν θα συμμετείχε".

Προσωπικά θέλω να πιστεύω πως κάτι τέτοιο είναι τουλάχιστον αντισυναδελφικό και δε νομίζω πως υπάρχουν συνάδελφοι που θα ρίσκαραν μια τέτοια στάση. Από την άλλη το μόνο κείμενο που μπόρεσα να βρώ είναι το αρχείο της πρόσκλησης ενδιαφέροντος με ημερομηνία 15-2-02 το οποίο παρουσιάζει ενδιαφέρον στις σελίδες 11 και 15, το οποίο και σας επισυνάπτω.

Παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει ή μάθει κάτι καινούριο ας το γράψει, για να μπορέσουμε να ενημερωθούμε. Σας ευχαριστώ
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

#14
Αυτό Στράτο αφορά την περίοδο 2002-2005 όπου οι πληρωμές έγιναν κανονικά.

Η προκύρηξη του έργου 2006-2008 έγινε με βάση το συνημμένο. Δείτε την 2η παράγραφο της 8ης σελίδας. Αναφέρεται κανονικά στην πληρωμή των επιμορφωτών που είναι δημόσιοι υπάλληλοι κλπ.
Όλες οι πληροφορίες για το έργο (2006-2008) είναι εδώ

http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/ergo.html#ylik

Άντε βγάλτε άκρη πού στο διάολο πήγαν τα χρήματα ...

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Παράθεση από: Laertis στις 21 Οκτ 2008, 08:15:24 ΜΜ
Αυτό Στράτο αφορά την περίοδο 2002-2005 όπου οι πληρωμές έγιναν κανονικά.

Η προκύρηξη του έργου 2006-2008 έγινε με βάση το συνημμένο. Δείτε την 2η παράγραφο της 8ης σελίδας. Αναφέρεται κανονικά στην πληρωμή των επιμορφωτών που είναι δημόσιοι υπάλληλοι κλπ.
Όλες οι πληροφορίες για το έργο (2006-2008) είναι εδώ

http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/ergo.html#ylik

Άντε βγάλτε άκρη πού στο διάολο πήγαν τα χρήματα ...

Το οποίο είναι ίδιο με αυτά που ίσχυαν την πρώτη περίοδο... Τώρα αγαπητέ Laertis εγώ γιατί νομίζω πως κάποιος γενικός γραμματέας τα μετάτρεψε σε ταινίες ποιότητας δίνοντάς τα σε κάποιο φίλο του σκηνοθέτη; Και αν δεν έγιναν ταινίες ποιότητας τι;

Ρωτώ λοιπόν τί προτίθεστε να κάνετε/κάνουμε συνάδελφοι; Να τα χαρίσουμε; Να περιμένουμε; Να ακολουθήσουμε τη συμβουλή της ΠΕΚΑΠ; Όπως κι εσείς αυτά τα χρήματα τα ήθελα για να καλύψω βασικότατες ανάγκες μου, κι όχι για να τα κάνω ταξίδια. Προσωπικά έχω λαμβάνειν αποζημίωση για 3 προγράμματα.

Και κάτι εκτός θέματος. Συγχαρητήρια στους 50 εκπαιδευτικούς από τη Θεσσαλονίκη που δικαιώθηκαν στο Εφετείο για τα αναδρομικά των 176 Ευρώ. Δεν ξέρω πότε θα τα πάρουν, αλλά μαγκιά τους. Περιμένω με αγωνία να εκδικαστεί και η δική μου αίτηση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

fgmarg

Αγαπητοί συνάδερφοι & συναδέρφισες
Όπως είχα γράψει, σήμερα Δευτέρα έκανα τη διερεύνηση του θέματος.
Αρχικά η Επιτροπή Χανίων με διαβεβαίωσε ότι έχουν σταλεί όλοι οι φάκελοι των ΚΣΕ που της είχαν παραδοθεί μέχρι την περασμένη εβδομάδα.
Από την Ε.Υ.Ε. ήταν όμως τα σημαντικά νέα. Υπάρχει πρόβλημα με την πληρωμή των Επιμορφωτών, Υπεύθυνων ΚΣΕ, και καταχωρητών. Το πρόβλημα είναι νομοθετικό.
Μεταφέρω ότι συγκράτησα από το γρήγορο διάλογο :
Από την αρχή του προγράμματος επιμόρφωσης υπήρχε νομικό πρόβλημα με την "κατά μόνας" πληρωμή των παραπάνω κατηγοριών. Το πρόβλημα λύθηκε το 2003 με νομοθετική ρύθμιση.
Το 2005 όμως, κατατέθηκε νομοσχέδιο που έβαζε στο νόμο πολλές νομοθετικές ρυθμίσεις, και καταργούσε όλες τις παλιές. Στο νόμο αυτό δεν υπάρχει η παράγραφος που επιλύει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Αν και από την ΕΥΕ όπως μου είπαν - το πρόβλημα έχει εντοπισθεί για παραπάνω από ένα χρόνο, το Υπ. Οικ. δεν το απεκατέστησε.
Παράνομα λοιπόν μας έβαλαν να δουλέψουμε το 2006 και το 2008.
Σε νομοσχέδιο που έχει κατατεθεί για συζήτηση στη Βουλή από το Υπ.Ε.Π.Θ. υπάρχει η παράγραφος που δίνει τη λύση. Αν το νομοσχέδιο ψηφισθεί έως τις 29/12/08 τότε οι επιταγές θα εκδοθούν έως τις 31/12/08. ΑΝ ΟΧΙ μας περιμένει ένας μικρός Γολγοθάς μέχρι να πάρουμε τα χρήματα που μας χρωστάνε... Τα οποία θα τα πάρουμε μιας και οι δικαιούχοι είναι κοντά στους 1750 ανά περίοδο επιμόρφωσης (3 περίοδοι).
Από την ΕΥΕ επιβεβαιώθηκε ότι από την επιτροπή Χανίων υπάρχει μικρή εκκρεμότητα με δύο ιδιωτικά ΚΣΕ

Συνάδελφοι, το παραπάνω βρήκα στην ΕΛΜΕ Χανίων http://www.elme-chanion.gr/index.php?option=com_joomlaboard&Itemid=113&func=view&catid=16&id=100. Μήπως πρέπει να κάνουμε κάτι, γιατί και μένα ούτε μου περισσεύουν και τα υπολόγιζα, όπως και οι υπόλοιποι φαντάζομαι. Αλήθεια οι Επιτροπές Επιμόρφωσης έχουν πληρωθεί (μερικοί από αυτούς συνάδελφοι δεν είναι;).


fgmarg

Να προσθέσω μερικά στοιχεία ακόμα, αν και δε βλέπω φως στην υπόθεση...
Μια ερώτηση βουλευτή πριν μερικούς μήνες http://www.koutmeridis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=73&Itemid=47266. Στην απάντηση του υπουργού αναφέρεται ότι το ισχύον θεσμικό πλαίσιο δεν προβλέπει πληρωμές υπαλλήλων συντονιστών, επιμορφωτών, κλπ και για την επίλυσή του μελετάται νομοθετική ρύθμιση. Ακόμα μελετάται όπως φαίνεται...

stratosg

Με τη διαφορά ότι από αυτά που διαβάζω στο κέιμενο που παραθέτει ο αγαπητός Laertis και την απάντηση του κ Υπουργού στην ερώτηση του κ. Κουτμερίδη, την οποία και σας παραθέτω, με οδηγούν σε αντικρουώμενα συμπεράσματα. Στο μεν κείμενο της προκήρυξης καταλαβαίνω ότι δεν υπάρχει κώλυμα, όσον αφορά στις πληρωμές δημοσίων υπαλλήλων, ενώ στο κείμενο της απαντήσεως του κ. Υπουργού, καταλαβαίνω ότι υπάρχει κώλυμα και χρήζει νομοθετικής ρύθμισης.

Παρ' όλα αυτά η επιτροπή, μας καθυσηχάζει...
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

klarabel

Ωραίος ο Υπουργός. Οταν όμως δεν βρίσκανε επιμορφωτές για τις επιμορφώσεις που έγιναν πέρσι, έστειλαν στα σχολεία έγγραφο στο οποίο βεβαίωναν οτι μέχρι τον Απρίλη θα πληρωνόμασταν...
  >:(

stratosg

Παράθεση από: klarabel στις 27 Οκτ 2008, 06:05:23 ΠΜ
Ωραίος ο Υπουργός. Οταν όμως δεν βρίσκανε επιμορφωτές για τις επιμορφώσεις που έγιναν πέρσι, έστειλαν στα σχολεία έγγραφο στο οποίο βεβαίωναν οτι μέχρι τον Απρίλη θα πληρωνόμασταν...
  >:(
Αγαπητή Klarabel, αν έχεις κάπου αυτό το έγγραφο θα ήταν καλό να μας το ανεβάσεις να το έχουμε στο αρχείο μας.

Τώρα κάποια νέα.
α. Μια συνάδελφος επιμορφώτρια επικοινώνησε με στέλεχος του υπουργείου και της ανέφερε ότι αυτό το πρόγραμμα πληρώνεται από τον ειδικό λογαριασμό του υπουργείου, από τον οποίο όμως δεν μπορούν να πληρωθούν υπάλληλοι που μισθοδοτούνται από το υπουργείο κι αυτός είναι ο λόγος που χρειάζεται η νομοθετική ρύθμιση, βέβαια θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω κι εγώ προσωπικά και θα επιβεβαιώσω ή όχι τα λεγόμενά της.
β. Βέβαια κάτι ακούστηκε για κάποιο ΦΕΚ που πρόκειται να εκδοθεί στο οποίο θα τακτοποιηθεί το θέμα. Η έκδοση του αναμένεται μέσα Νοεμβρίου, βέβαια αν κι αυτό δεν εκδοθεί τότε πραγματικά πρέπει να ανησυχίσουμε και να αποφασίσουμε πως θα κινηθούμε.

Περιμένω απάντηση και από το συνδικαλιστικό όργανο (ΕΛΜΕ). Ότι νεότερο μάθω θα σας το γράψω, πάντως αν ξέρετε κάτι ή έχετε να προτείνετε κάτι αναρτήστε το.

Και πάλι σας ευχαριστώ.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Επανέρχομαι στο θέμα μας, μιας και σήμερα βρήκα αυτό στο site της alfavita. Πρόκειται για ένα κείμενο του υπουργείου που μιλά για αμοιβές των συντονιστών και των μελών των επιτροπών. Δυστυχώς ακόμη δεν ακούστηκε τίποτε για τις δικές μας αμοιβές.

Σας επισυνάπτω το έγγραφο και περιμένω για δικές απαντήσεις. Ξέρω ότι σας κούρασα με την επιμονή μου, αλλά αν επιμείνουμε μπορεί να κερδίσουμε κάτι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Εδώ στη Θεσσαλονίκη ήδη άρχισε το θέμα να κινείται μέσω δικηγόρων. Έλαβα mail απο δικηγόρο πριν μια βδομάδα για τη διεκδίκηση των οφειλούμενων. Μετά την πάροδο του έτους (31-12-08), όπου παρέρχεται διετία απο την οφειλή, μπορεί να παραγραφούν οι οφειλές αν δεν γίνει αίτηση και διεκδίκιση μη παραγραφής απο κάθε επιμορφωτή ή συντονιστή ατομικά.
Δεν έχω κάνει ακόμη καμία κίνηση και περιμένω να δω τι θα γίνει μέσα στο Νοέμβρη.
Αν δε γίνει τίποτα είναι μονόδρομος η διεκδίκηση μέσω δικαστικής οδού για κάθε έναν μας ξεχωριστά.

Δε νομίζω Στράτο ότι μπορούμε να επιμείνουμε και να πιέσουμε με άλλο τρόπο.
Ίδωμεν ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Παράθεση από: Laertis στις 07 Νοε 2008, 08:53:11 ΠΜ
Εδώ στη Θεσσαλονίκη ήδη άρχισε το θέμα να κινείται μέσω δικηγόρων. Έλαβα mail απο δικηγόρο πριν μια βδομάδα για τη διεκδίκηση των οφειλούμενων. Μετά την πάροδο του έτους (31-12-08), όπου παρέρχεται διετία απο την οφειλή, μπορεί να παραγραφούν οι οφειλές αν δεν γίνει αίτηση και διεκδίκιση μη παραγραφής απο κάθε επιμορφωτή ή συντονιστή ατομικά.
Δεν έχω κάνει ακόμη καμία κίνηση και περιμένω να δω τι θα γίνει μέσα στο Νοέμβρη.
Αν δε γίνει τίποτα είναι μονόδρομος η διεκδίκηση μέσω δικαστικής οδού για κάθε έναν μας ξεχωριστά.

Δε νομίζω Στράτο ότι μπορούμε να επιμείνουμε και να πιέσουμε με άλλο τρόπο.
Ίδωμεν ...

Φίλε Laertis, ευχαριστώ για την απάντηση, θα περιμένω κι εγώ λίγο ακόμα και μετά θα ενεργήσω. Αν κάνεις κάποια κίνηση παρακαλώ ενημέρωσέ με. Ευχαριστώ και πάλι. Στράτος
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

fgmarg

Από το esos.gr http://www.esos.gr/87/88/epimorfotika-11-11-2008.htm
Ήρθε βέβαια και το παρακάτω μήνυμα στα σχολεία... δεν ξέρω αν οι βεβαιώσεις υπηρεσιών σημαίνουν κάτι!!!
Τώρα, όμως, έχουμε τηλεκπαίδευση (τα ακουστικά στα αυτιά και προσοχή), εξετάσεις πιστοποίησης Β' επιπέδου (78 ώρες στα γρήγορα, διάβασμα, αγωνία), κάποιοι  :angel: τρέχουν για απορρόφηση κονδυλίων, τελειώνει το 2008, γρηγορείτε!!! Οι πληβείοι  :'(

*******************************************

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΑ Κ.Σ.Ε. ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΛΑΒΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΩΣ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΑ Κ.Σ.Ε. ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΚΡΕΜΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΕΠΙΜΟΡΦΟΥΜΕΝΩΝ.

Σε όσα Κ.Σ.Ε. αναφέρει ότι λείπει η βεβαίωση υπηρεσιών ενός μέλους, πρέπει ο διευθυντής της σχολικής μονάδας να εκδίδει βεβαίωση που θα αναφέρει ότι:
"Βεβαιώνεται ότι ο ..................... του .......................... με Α.Δ.Τ. ...................... είναι μόνιμος εν ενεργεία δημόσιος υπάλληλος που υπηρετεί στο ..."

Όπου υπάρχει παρένθεση () δίπλα στα έντυπα σημαίνει ότι τα έντυπα είναι πάνω από ένα και μέσα σε αυτές αναφέρει τον αριθμό των εντύπων (π.χ. αν οι επιμορφωτές είναι τρεις, θα γράφει για το έντυπο 6 (3)).

Έντυπο 4: Αφορά τον Kαταχωρητή στοιχείων του προγράμματος Επιμόρφωσης
Έντυπο 5: Αφορά τον Βοηθό εισηγητή επιμόρφωσης
Έντυπο 6: Αφορά τον Εισηγητή στην Επιμόρφωση

Σε όσα Κ.Σ.Ε αναφέρει ότι ο/η επιμορφούμενος/η να στείλει Δελτίο Αποστολής γιατί έχει προσκομίσει απλό Τιμολόγιο, σημαίνει ότι πρέπει να στείλει το εξωφλημένο, Τιμολόγιο Δελτίο Αποστολής (Τ.Δ.Α.) τιμολόγιο και όχι την παραγγελία του υπολογιστή/συσκευών.


Υπενθυμίζουμε τις ημερομηνίες:
Aπό τη Δευτέρα 17-11-2008 μέχρι και την Τετάρτη 19-11-2008 θα πρέπει να παραδοθούν ιδιόχειρα (όχι ταχυδρομικά, ηλεκτρονικά ή με φαξ) στο γραφείο της Επιτροπής Επιμόρφωσης (Σαπφούς 44, Ισόγειο) τις ώρες 17:30 - 21:00 (Οι ώρες αυτές ισχύουν μόνο για τις παραπάνω ημερομηνίες).

Οι ημερομηνίες είναι καταληκτικές

ΠΡΟΣΟΧΗ: οποιαδήποτε άλλη διευκρίνιση δίνεται ηλεκτρονικά (χρησιμοποιώντας τη διεύθυνση: epimorfosi@dide-a.thess.sch.gr) και όχι τηλεφωνικά.



ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ Α ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
http://dide-a.thess.sch.gr/epimorfosi/

Laertis

Φίλε Φώτη

οι βεβαιώσεις υπηρεσιών χρειάζονται για να είναι τυπικά εντάξει η Επιτρόπη Επιμόρφωσης. Δε νομίζω ότι πρέπει να σημαίνει κάτι "καλό" ότι τις ζητούν  :D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pvolonakis

Νέα ερώτηση στη Βουλή για το θέμα.

http://www.koutmeridis.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=726&Itemid=47266

Έχω στείλει email στο βουλευτή, αν απαντήσει θα το δημοσιεύσω.

Βολονάκης Παντελής
Καθηγητής Πληροφορικής

fgmarg

Αγαπητοί συνάδελφοι να προσθέσω ένα blog που δημιούργησαν συνάδελφοι για το θέμα της πληρωμής
http://ekppylh.blogspot.com/
Καλημέρα σε όλους

stratosg

Εμένα πάντως, μέλος της ΕΛΜΕ, μου διαβεβαιώνει πως θα περάσει η νομοθετική ρύθμιση και θα πληρωθούμε, αλλά δεν βλέπω να γίνεται κάτι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Τα νεότερα από τον ΠΛΗΝΕΤ είναι πως έχει υπογραφεί το νομοσχέδιο, έχουν εκδοθεί οι επιταγές και πως τώρα για κάθε επιταγή χρειάζονται πέντε (05) υπογραφές, απ' ότι κατάλαβα από υπουργούς κλπ. Μόλις λοιπόν μαζευτούν οι υπογραφές, οι επιταγές θα παραδίδονται στους δικαιούχους.

Τώρα εγώ πάλι έχω τις αμφιβολίες μου, έτσι αν κάποιος από εσάς γνωρίζει κάτι άλλο, παρακαλώ ας απαντήσει. Ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

mtorama

Συνάδελφοι, έχω επικοινωνήσει πολλές φορές με τον υπεύθυνο του eye και μου είπε ότι είναι νομικό το πρόβλημα γιατί άλλαξε ο νόμος το 2005 και δεν δικαιούμαστε την αποζημείωση. Στην αρχή μου είπε ότι πρέπει να ψηφιστεί ρύθμιση  στη βουλή, αργότερα να υπογράψει ο υπουργός, προχθές είπε ότι πρέπει να το προωθήσουν οι νομικοί σύμβουλοι του υπουργού και είπε αν θέλουμε να ρωτήσουμε τον γραμματέα του υπουργού ο οποίος όμως δεν "μιλάει" στο τηλέφωνο. Μήπως κάτι πρέπει να κάνουμε πιο δραστικό; Στο δικό μας νομό ένας  βουλευτής της αντιπολίτευσης έκανε ερώτηση στο υπουργείο και το θέμα δημοσιεύτηκε και στον τοπικό τύπο. Μήπως να το κοινοποιήσουμε στα ΜΜΕ.
Ξέχασα να σας πω ότι στην αρχή έλεγαν ότι θα γίνει η ρύθμιση τέλη Οκτωβρίου οπωσδήποτε. Από κει και μετά το πάνε από τέλος βδομάδας σε τέλος βδομάδας και φτάσαμε τέλος Νοεμβρίου. Μίλησα προχθές 25-11-08 με τον υπεύθυνο ξανά και μου είπε για μέσα Δεκεμβρίου. Μετά θα πει "το πουλάκι έφυγε" .


Laertis

Ευχαριστούμε Παύλο , φώτισες κάπως τα πράγματα αν και όπως ισχυρίζεται ο Στράτος διατηρώ και γω κάποιες επιφυλάξεις ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mtorama


fgmarg

Γεια και χαρά σε όλους. Η καλή συνάδελφος Φεβρωνία Διαμαντοπούλου μου έστειλε τα παρακάτω και σας τα μεταφέρω, πιστεύοντας ότι πρέπει να κάνουμε κάτι πια!!! Είναι γενικώς -και ειδικώς- απαράδεκτη η κατάσταση και, όπως όλοι βλέπουμε, τα πράγματα πάνε από το κακό στο χειρότερο. Καλό μήνα σε όλους!!!

--------------
Επείγον!!!! 

Έγγραφα προς συμπλήρωση για την γνωστοποίηση της διεκδίκησης των δεδουλευμένων μας στο ekppylh.blogspot.com

Γάκιος Ξενοφών
xg@sch.gr
---------------


stratosg

Καλησπέρα σας και πάλι, μια ακόμα φορά οι επιφυλάξεις μου γίνονται και πιο έντονες. Μιλώντας με εκπρόσωπο της ΕΛΜΕ, για άλλη μια φορά με διαβεβαίωσε πως θα πληρωθούμε μόνο που υπάρχει κάποιο κώλυμα και ίσως μας πληρώσουν με το νέο έτος κλπ, κλπ.

Εν τω μεταξύ, παρατηρώ μια τραγική αδράνεια στους συναδέλφους της περιοχής μου και αισθάνομαι τελείως μόνος, χαμένος και πολύ μα πάρα πολύ μ.....ς. Αυτός είναι και ο λόγος που σας ενοχλώ τόσο συχνά. Το τραγικότερο όλων είναι το γεγονός ότι ο διεύθυντης του ΚΣΕ στο οποίο εργάστηκα την άνοιξη του 2008 διάγει βίον αδιαφορίας τραγικόν.

Είδα και τις εικόνες των εγγράφων αλλά πώς να τα στείλω όταν υπάρχει ανωτέρω άρνηση; Ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

lp

Παράθεση από: stratosg στις 02 Δεκ 2008, 11:08:11 ΜΜ
Το τραγικότερο όλων είναι το γεγονός ότι ο διεύθυντης του ΚΣΕ στο οποίο εργάστηκα την άνοιξη του 2008 διάγει βίον αδιαφορίας τραγικόν.

Είδα και τις εικόνες των εγγράφων αλλά πώς να τα στείλω όταν υπάρχει ανωτέρω άρνηση; Ευχαριστώ και πάλι.

Περίεργο αυτό που λες γιατί ο Διευθυντής δεν έχει κανένα λόγο να μην την προωθήσει την αίτηση σου. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να υποβάλλεις την αίτηση σου στο σχολείο να πάρεις αρ. πρωτοκόλλου και μετά μπορείς να τον τρέξεις αν δεν την προωθήσει...
Άλλος τρόπος είναι να την υποβάλλεις κατευθείαν στην ειδική Υπηρεσία Προγραμμάτων ή στην επιτροπή επιμόρφωσης φαντάζομαι.
Λέων Προκόπης
2ο ΓΕΛ Ναυπλίου

fgmarg

Μια "επίσημη" απάντηση!!!
http://ekppylh.blogspot.com/2008/12/blog-post.html

Μας κοροϊδεύουν... ή για να το πω διαφορετικά, γονείς.gr, e-school, τηλεκπαίδευση, σεμινάρια αξιοποίησης εκπαιδευτικού λογισμικού, επιμόρφωση στα νέα βιβλία Πληροφορικής, κλπ. Όλοι αυτοί πληρώθηκαν, πληρώνονται και θα πληρώνονται. Εμείς?

elias

(Σβήστηκε από τον χρήστη)

fgmarg

Μια απάντηση σε ερώτηση στη βουλή. Καλή βδομάδα σε όλους!!!

pvolonakis

ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΤΕΘΕΙ.
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΨΗΦΙΣΘΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΡΟΛΑΒΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 31/12 ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΓΕΣ.
ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΙΘΑΝΟ.
ΔΕΙΤΕ ΑΡΘΡΟ 22. ΠΑΝΤΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΩΣ ΑΝ ΟΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟΥΣ ΠΟΡΟΥΣ ΤΟΤΕ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ.

http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/epalaitiologikiekthesh08.pdf

ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΒΟΛΟΝΑΚΗΣ

Laertis

Δε το βλέπω να προλαβαίνουν τις 31/12. Αλλά υπάρχει κι ένα θολό σημείο που αφορά το ύψος της αποζημίωσης :

Άρθρο 22 σελ.31 2η παράγραφος

Η αμοιβή, επιμεριζόμενη κατα μήνα, δε μπορεί να υπερβαίνει το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών κλπ

και ιδού η τεκμηρίωση απο το Γενικό Λογιστήριο

Β.2. σελ. 48
!!!! Περιμένουν να μειωθούν τα καταβληθέντα απο την παραπάνω περίπτωση !!!!!!

Δηλαδή αν οι αποδοχές υπερβαίνουν το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών της οργανικής θέσης παίρνεις τον πούλο ή γίνεται επιμερισμός ανα μήνα και αν υπερβαίνουν τότε πάλι τον πούλο;;; 

Θυμίζω ότι η αποζημίωση για έναν επιμορφωτή σε ένα πρόγραμμα ΚΣΕ ήταν περίπου 1400 ευρώ μεικτά. Εγώ που το 2006 έκανα 2 προγράμματα μαζί προφανώς θα πάρω τον πούλο γιατί οι επιμεριζόμενες κατα μήνα αποδοχές δεν είναι κάτω του μισού μισθού μου .....
Αντί να πάρουμε και τόκους θα πάρουμε τα μισά τελικά .... Μόνο στο Ελλάντα γκίνεται αυντό.... >:(

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Καλησπέρα σας και Καλά Χριστούγεννα. Βέβαια δεν ξέρω πόσο καλά μπορούν αυτά να είναι μιας και έφτασε στα αυτιά μου η πληροφορία καταψήφισης της τροπολογίας και βασικός υπαίτιος είναι το Π. Ι. ενώ το Υπουργείο θέλει να προβεί σε πληρωμές. Για την ακρίβεια μου είπαν την φράση "...έχω δυσάρεστα νέα να σου πώ...". Όπως άφησαν να εννοηθεί δεν πρόκειται να γίνουν πληρωμές, ή σε απλά ελληνικά τα χάσαμε τα χρήματα.

Μακάρι να κατάλαβα λάθος, μακάρι κάποιος άλλος να έχει κάποια άλλη πληροφορία. Πάντως αν μπείτε στο epimorfosi.cti.gr και δώσετε τον κώδικό σας ώς επιμορφωτές μπορείτε να κατεβάσετε το αρχείο με το όνομα "ΟΔΗΓΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ" σε μορφή zip στο οποίο μπορείτε να δείτε πως η αμοιβή ανέρχεται στο ποσό των 1408,80 ευρώ και για την ακρίβεια "Αμοιβή εισηγητή- επιμορφωτή (48 ώρες Χ 29,35), ποσό 1.408,80€ (χίλια τετρακόσια οχτώ ευρώ και ογδόντα λεπτά)".

Και πάλι σας εύχομαι καλά Χριστούγεννα, υγεία και δύναμη σε σας και τις οικογένειές σας.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Λοιπόν μιας και δεν το έχουμε αναφέρει (νομίζω) ορίστε κι ένας ενδιαφέρον σύνδεσμος http://www.pi-schools.gr/programs/ktp/epeaek/nea.html ,όχι ότι δεν τον ξέρετε, αλλά για να βρίσκεται.

Κατέθεσα και μια αίτηση προς την Επιτροπή Επιμόρφωσης με την οποία ζητώ όπως μου απαντήσουν εγγράφως (λέμε τώρα) γιατί δεν έχω αποζημιωθεί, οπότε αναμένω και μια απάντηση.

Και για να μη ξεχάσω και με πείτε και γάιδαρο... Καλή χρονιά σε όλους, γεμάτη υγεία, δύναμη, χαμόγελα, τύχη, χαρά και επιτυχίες στον τομέα που τις θέλει ο κάθε ένας.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

michvas

Αγαπητοί συνάδελφοι,
Το πρόβλημα υπάρχει με τα δημόσια ΚΣΕ (π.χ. σχολεία).
Τα ιδιωτικά πλήρωσαν τις ώρες του 2006 αλλά και αυτές του 2008!!!

Προωθείται νομοθετική ρύθμιση (πληροφορίες λένε ότι ψηφίστηκε το Ν/Σ στις 22/12/2008) για να πληρωθούν και οι εκπαιδευτές των
δημοσίων ΚΣΕ.

Μιχαηλίδης Βασίλης
Εκπαιδευτικός ΠΕ20

Laertis

Φίλε Βασίλη,

το νομοσχέδιο κατατέθηκε στις 22/12, και ήταν να ψηφιστεί μέσα Γενάρη μαζί με το νομοσχέδιο των ΕΠΑΛ. Ίδωμεν ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Παράθεση από: Laertis στις 13 Ιαν 2009, 08:26:06 ΠΜ
Φίλε Βασίλη,

το νομοσχέδιο κατατέθηκε στις 22/12, και ήταν να ψηφιστεί μέσα Γενάρη μαζί με το νομοσχέδιο των ΕΠΑΛ. Ίδωμεν ....

Νομίζω πως άκουσα ότι ήταν για τις 07 Ιανουρίου αλλά αναβλήθηκε, αν βάλουμε τώρα και την αλλαγή ηγεσίας... Θα τη φάμε και την εξάμηνη παράταση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dimoiko

Και πριν ψηφισθεί το νομοσχεδίο είχε έρθει με το παρακάτω έγγραφο στις 23/12 η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ ΕΠΙΛΕΞΙΜΟΤΗΤΑΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥ ΕΠΕΑΕΚ για ένα εξάμηνο! Δηλ. εξόφληση μέχρι 30/6/09!
:)
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems

SIFIS

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΨΑ ΣΤΑ ΔΥΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ "ΑΡΜΟΔΙΟΥΣ". ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ Ε.Μ.Α ΣΤΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ ΣΤΑ Π.Ε.Π ΤΟ 2003- ΠΑΛΙ ΚΩΛΥΜΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ ΥΠΑΛΗΛΟΥΣ Κ.Λ.Π. ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΝΕΑ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΔΥΟ -ΤΡΕΙΣ ΥΠΟΥΡΓΟΙ ΠΗΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΑ ΜΙΣΑ ΕΓΩ ΚΑΙ 70 ΑΛΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΛΗΡΩΜΩΝ.ΠΑΡΑ KΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΕΤΣΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΠΑΛΙ...ΤΟ  ΕΜΑΙL ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ pirounakisifis@yahoo.gr

pinxas

Πώς επικοινωνείς με τον συνηγορο του πολίτη; Στέλνεις ενα απλό mail;

Πες μου σε παρακαλώ την διαδικασία.

Ευχαριστώ.

SIFIS

ΜΠΕΣ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ http://www.synigoros.gr/  ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΚΤΥΠΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΜΕ FAX ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΤΙ ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ.ΑΥΤΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΠΟΡΕΙΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΟΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΡΟΒΟΥΝ.

stratosg

Είχα προαναφέρει πως είχα καταθέσει αίτηση προς την Ε. Ε. της περιοχής μου. Αυτή με την σειρά της τη προώθησε στην Ε.Υ.Ε. η οποία μου απάντησε "...Απαιτείται η ψήφιση, έως τη λήξη του έργου, νομοθετικής ρύθμισης που έχει κατατεθεί απο το ΥΠΕΠΘ, η οποία θα δώσει τη δυνατότητα πληρωμής των δεδουλευμένων στους ανωτέρω δικαιούχους. ", αφού πρώτα μου εξηγούσαν τα γνωστά περι πληρωμής δημοσίων υπαλλήλων βάση της υφιστάμενης νομοθεσίας, Ν. 3205/2003 όπως τροποποιήθηκε με τον Ν. 3408/2005.

Πρασινάδες... και για πείτε μου τώρα εσείς πότε είναι αυτή η ρημάδα λήξη του έργου. Α! συγγνώμη ξέχασα. Πίστευε και μή ερεύνα και ουκ αν λάβεις παρά του μή ἐχοντος.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pvolonakis

Β Ο Υ Λ Η  Τ Ω Ν  Ε Λ Λ Η Ν Ω Ν
ΙΒ΄  ΠΕΡΙΟΔΟΣ  ΠΡΟΕΔΡΕΥΟΜΕΝΗΣ
ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΣΥΝΟΔΟΣ  Β΄

ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΔΙΑΤΑΞΗ ΟΛΟΜΕΛΕΙΑΣ

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ  ΟΗ’

Τρίτη  3 Φεβρουαρίου 2009

‘Ωρα  6.00’ μ.μ.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ  Π’

Τετάρτη  4 Φεβρουαρίου 2009

‘Ωρα  6.00’ μ.μ.

ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ  ΠΑ’

Πέμπτη  5 Φεβρουαρίου 2009

‘Ωρα  9.30’ π.μ.

Σ Χ Ε Δ Ι Α   Ν Ο Μ Ω Ν

ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Μόνη συζήτηση επί της αρχής, των άρθρων και του συνόλου του σχεδίου νόμου: «Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των κατόχων απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου και άλλες διατάξεις».

ΕΙΣΗΓΗΤΕΣ: Αναστασία Ράγιου-Μεντζελοπούλου και Δημήτριος Βαρβαρίγος

Σημείωση: Η Διάσκεψη των Προέδρων αποφάσισε στη συνεδρίασή της, της 29.1.2009, τη συζήτηση του νομοσχεδίου σε 3 συνεδριάσεις.

Αθήνα, 30 Ιανουαρίου 2009

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ  ΤΗΣ   ΒΟΥΛΗΣ
   ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ Γ. ΣΙΟΥΦΑΣ


SIFIS

 ::) ;D ΑΦΟΥ ΤΟΥΣ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟΝ ΣΥΝΗΓΟΡΟ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΟΥΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ. ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΊ ΣΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΑΠΕΥΘΥΝΟΥΝ ΕΡΩΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΕΠΘ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΕΣ ΤΡΟΠΩΝ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε.Μ.Α ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ) ΧΡΗΜΑΤΑ........

stratosg

Καλησπέρα, ορίστε και τα πρακτικά της Βουλής των Ελληνών όσον αφορά στη συζήτηση του νομοσχεδίου.

Συνεδρίαση Π
   http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=syne090204ap.txt
Συνεδρίαση ΠΑ'
   http://www.parliament.gr/ergasies/showfile.asp?file=syne090205.txt

Τα κείμενα είναι μεγάλα και κάτι μου λέει ότι όντως θα χάσουμε ένα μέρος των χρημάτων. Κάντε σας παρακαλώ ένα κόπο να τα διαβάσετε κι εσείς, δεν αποκλείω το γεγονός να έχω καταλάβει λάθος εγώ. Ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.


pvolonakis

Το νομοσχέδιο έχει ψηφισθεί και έχει δημοσιευτεί και στην εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Αριθμός ΦΕΚ 29Α'/19.2.2009 Αριθμός νόμου 3748 .
Πόσο θα περιμένουμε ακόμη;  >:(

stratosg

Καλημέρα συνάδελφοι, λυπάμαι που πάλι γίνομαι κομιστής κακών, αλλά άκουσα από 'ανεπίσημα επίσημα' χείλη πως θα πληρωθούμε μεν αλλά όσοι έχουν εργαστεί σε δύο σεμινάρια θα πληρωθούν μόνο ένα.

Προσωπικά έχω εργαστεί σε τρία σεμινάρια και ακόμα δεν ξέρω αν, πότε και πόσα θα από αυτά θα πλρωθώ.

Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω από μένα, παρακαλώ ενημερώστε, κι ελπίζω αυτό που άκουσα να είναι ψέματα και κακεντρέχειες. Σας ευχαριστώ και πάλι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Διάβασε προσεκτικά το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεται ότι η αμοιβή , επιμεριζόμενη κατα μήνα, δε μπορεί να ξεπερνά το μισό των μηνιαίων τακτικών αποδοχών. Έτσι προφανώς, αν έχεις κάνει σε μια περίοδο 2 ή και περισσότερα προγράμματα δε θα πάρεις όλο το ποσό. Κι εγώ έχω το 2006 δύο προγράμματα την ίδια περίοδο, αλλά δε ξέρω πως θα γίνει ο επιμερισμός κατά μήνα (σε μεικτές ή καθαρές αποδοχές;).
Πρακτικά πρέπει να είναι στις μεικτές οπότε εγώ που έχω μεικτά 1800 περίπου δε μπορώ να πληρωθώ μεικτά πάνω απο 900 το μήνα.

'Ιδωμεν ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ μου Laertis, νομίζω πως το διάβασα αρκετά προσεκτικά το ΦΕΚ κι ακριβώς την ίδια εντύπωση έχω κι εγώ μ' εσένα.

Το θέμα όμως που γράφω πιο πάνω, προκύπτει από το γεγονός ότι η ΚΥΑ (Κοινή υπουργική απόφαση),όπως κάθε ΚΥΑ,  έχει αναδρομική ισχύ μόνο για ένα έτος. Άρα τα χρήματα τα οποία υποτίθεται ότι θα πάρουμε θα είναι μόνο για το 2008 και όχι για προηγούμενα έτη. Δηλαδή τα χρήματα του 2006 χάνονται; Τα δικά μου προγράμματα είναι ένα το 2006 και δυο το 2008.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος για τις ΚΥΑ. 
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

εργαστηκα σαν βοηθος επιμορφωτη σε 2 σεμιναρια πληροφορικης σε εκπεδευτικους. τα χρηματα απο το 2006 νομιζω 2006 ηταν ουτε που θυμαμε... αφου πληροθηκαμε μετα απο 2-2,5 χρονια σχεδον το ξεχασα.. χαχα. τα λεφτα παντος τα πηρα μολις τον Φεβρουαριο του 2008. το 2 σεμιναριο το πραγματοποιησα ανοιξη 2008. η πλακα ειναι οτι ο υπευθυνος του προγραμματος που ερχοταν τακτικα για ελεγχους μας ειπε πως τα προηγουμενα  αργησαν πολυ και πως τωρα θα πληρωνοντε στην ωρα τους και πως δεν θα ξαναγινει τετοια καθυστερηση τα σεμιναρια.. ε λεω μεχρι τελος του χρονου θα βγουνε οι επιταγες και αρχες του 2009 θα πληρωθουμε.. μεχρι σημερα τιποτα. Να μην τα δωσουν αποκλειεται. το θεμα ειναι ποτε θα γινει??? στο προηγουμενο ειχα ανησυχησει αλλα τελικα πληρωθηκα! ηλπιζα οτι ειχε ληξει το θεμα αλλα τελικα εκανα λαθος.

αν δεν γινει θεμα στα καναλια δεν νομιζω να δουμε λεφτα συντομα..

Νίκος Αδαμόπουλος

#64
Για να μην μπερδεύουμε τον κόσμο ας ξεκαθαρίσουμε κάποιες λεπτομέρειες:

Από την εγκύκλιο του έργου: "Βοηθός Επιμορφωτή ορίζεται ιδιώτης, μετά από Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος κατά Ε.Ε. Τα ελάχιστα προσόντα που απαιτούνται για την επιλογή Βοηθού Επιμορφωτή είναι: απόφοιτος τουλάχιστον Τ.Ε.Ε., Ε.Π.Λ. ή Ι.Ε.Κ. ειδικότητας σχετικής με την πληροφορική. Ο Βοηθός Επιμορφωτή επιλέγεται με ευθύνη του Κ.Σ.Ε. από το σχετικό Μητρώο για να υποστηρίζει τεχνικά την επιμόρφωση και να επιβλέπει τον εξοπλισμό".

Από όσο ξέρω:

Για τους βοηθούς (δημόσιων και ιδιωτικών ΚΣΕ) δεν ίσχυε το νομικό πρόβλημα που ίσχυε για τους δημόσιους υπάλληλους επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές (δημόσιων ΚΣΕ).

Έτσι οι επιμορφούμενοι, οι προμηθευτές και οι βοηθοί επιμορφωτών των δημόσιων ΚΣΕ, αλλά και όλοι οι εμπλεκόμενοι με τα ιδιωτικά ΚΣΕ πληρώθηκαν "κανονικά" και για τις τρεις περιόδους επιμόρφωσης. Δηλαδή, τι εννοούμε "κανονικά": Η πρώτη περίοδος (15-5-2006 έως 30-7-2006) με καθυστέρηση περίπου 1,5 χρόνια (!!!), η 2η Περίοδος (4-2-2008 έως 5-4-2008) και η 3η Περίοδος Επιμόρφωσης (14-4-2008 έως 27-6-2008) εντός του 2008. Τουλάχιστον έτσι έγινε στο ν. Ηλείας...

Οι μόνοι που δεν έχουν ακόμα πληρωθεί είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές (δημόσιων ΚΣΕ), που τώρα ίσως αρχίσει να γίνεται κάτι... χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες.

Άρα, γιατί εσύ λες ότι δεν πληρώθηκες ακόμα αφού ήσουν βοηθός; .... Ήσουν σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό ΚΣΕ;

babislar

τα χαρτια μου τα πηγα στην δευτεροβαθμια εκπεδευση και το προγραμμα εγινε σε δημοσιο σχολειο. αρα σε δημοσιο εγινε. αν κανω λαθος διορθωστε με.
η πληρωμη δεν εγινε ακομα. ηταν δευτερη περιοδος 4-2-2008 έως 5-4-2008.
μεχρι στιγμης δεν ελαβα καποια ειδοποιηση. την προηγουμενη φορα με ειχαν τηλεφωνησει για να παω να παρω την επιταγη. αφου δεν ειμαι δημοσιος υπαλληλος γιατι δεν εχω πληρωθει?

δεν ξερω αν παιζει κατι με την λαρισα αλλα δεν εχω πληρωθει ακομα..
ελπιζω μεχρι το καλοκαιρι να πληρωθω...

Laertis

Η πληρωμή των βοηθών, προμηθευτών και των επιμορφούμενων για το 2008 δεν έχει γίνει στη Θεσσαλονίκη (προφανώς ούτε και στη Λάρισα). Μάλλον έγινε επιλεκτικά σε κάποιους Νομούς, οπότε φίλε babislar περιμένεις .....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Laertis στις 09 Μαρ 2009, 08:52:16 ΠΜ
Η πληρωμή των βοηθών, προμηθευτών και των επιμορφούμενων για το 2008 δεν έχει γίνει στη Θεσσαλονίκη (προφανώς ούτε και στη Λάρισα). Μάλλον έγινε επιλεκτικά σε κάποιους Νομούς, οπότε φίλε babislar περιμένεις .....

Τελικά τα πράγματα είναι χειρότερα από ό,τι νομιζα...
Η αλήθεια είναι ότι από το ν. Ηλείας είχαμε μαζέψει ως Ε.Ε. όλα τα δικαιολογητικά και τα είχαμε στείλει στο ΥΠΕΠΘ μέσα στο 1ο δεκαήμερο του Ιούλη του 2008, οπότε ίσως για αυτό να εκκαθαρίστηκαν πιο γρήγορα...

Laertis

Χμμ προφανώς αυτό συμβαίνει Νίκο, γιατί η δική μας Ε.Ε μάζεψε τα δικαιλογητικά τον Ιούλιο, δε τα έστειλε λόγω πολλών λαθών, και τα ξαναζήτησε το Σεπτέμβρη οπότε και τα απέστειλε. Πότε περίπου (μήνα) έγινε η πληρωμή στην Ηλεία ;
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

dimoiko

Παράθεση από: Laertis στις 04 Μαρ 2009, 03:04:57 ΜΜ
Διάβασε προσεκτικά το ΦΕΚ στο οποίο αναφέρεται ότι η αμοιβή , επιμεριζόμενη κατα μήνα, δε μπορεί να ξεπερνά το μισό των μηνιαίων τακτικών αποδοχών. Έτσι προφανώς, αν έχεις κάνει σε μια περίοδο 2 ή και περισσότερα προγράμματα δε θα πάρεις όλο το ποσό. Κι εγώ έχω το 2006 δύο προγράμματα την ίδια περίοδο, αλλά δε ξέρω πως θα γίνει ο επιμερισμός κατά μήνα (σε μεικτές ή καθαρές αποδοχές;).
Πρακτικά πρέπει να είναι στις μεικτές οπότε εγώ που έχω μεικτά 1800 περίπου δε μπορώ να πληρωθώ μεικτά πάνω απο 900 το μήνα.

'Ιδωμεν ...

Η κοροϊδία του Δημοσίου δεν εχει τέλος.  >:(  >:(
Παραθέτω από την Προκήρυξη Υλοποίησης Προγραμμάτων Επιμόρφωσης της περιόδου 2006-08 (1512/29-03-2006) καθώς και από την ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΤΑΞΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΩΝ (309/9/2/2005) όλα έγγραφα της ΕΥΕ-ΥΠΕΠΘ και όλα διαθέσιμα από τον κόμβο του έργου (http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/index.php?p=294&m=368) :

[...] Όσον αφορά τα όρια αποδοχών Επιμορφωτών: Α) Για τους Επιμορφωτές που έχουν την ιδιότητα του δημοσίου υπαλλήλου, θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να εφαρμόζονται οι διατάξεις της παραγράφου 2 του άρθρου 104 του Συντάγματος και της παραγράφου 2 του άρθρου 41 του Ν. 2638/1999, σύμφωνα με τις οποίες οι κάθε είδους πρόσθετες αποδοχές ή απολαβές των δημοσίων υπαλλήλων, δεν μπορεί να είναι κατά μήνα ανώτερες από το σύνολο των αποδοχών της οργανικής τους θέσης.  Β) Για τις λοιπές κατηγορίες επιμορφωτών δεν επιτρέπεται να αναλαμβάνονται από τον ίδιο Επιμορφωτή ώρες διδασκαλίας συνολικά περισσότερες, ανά κύκλο δίμηνης επιμόρφωσης, από αυτές που αντιστοιχούν σε τρία προγράμματα επιμόρφωσης, ήτοι 144 ώρες συνολικά. [...]

Τα συμπεράσματα και σχολια δικά σας.

Υ.Γ. Οι Επιμορφωτές Β΄ επιπέδου στις ΤΠΕ Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης έχουν αποστείλει σχετικό έγγραφο σε ΔΟΕ και ΟΛΜΕ (http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank9_3_9_259.php)
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Laertis στις 09 Μαρ 2009, 02:18:25 ΜΜ
Χμμ προφανώς αυτό συμβαίνει Νίκο, γιατί η δική μας Ε.Ε μάζεψε τα δικαιλογητικά τον Ιούλιο, δε τα έστειλε λόγω πολλών λαθών, και τα ξαναζήτησε το Σεπτέμβρη οπότε και τα απέστειλε. Πότε περίπου (μήνα) έγινε η πληρωμή στην Ηλεία ;

Αν θυμάμαι καλά, για την 1η περίοδο τον Φεβρουάριο 2008, 2η τον Οκτώβριο 2008, 3η τον Νοέμβριο 2008...

babislar

Παράθεση από: Laertis στις 09 Μαρ 2009, 08:52:16 ΠΜ
Η πληρωμή των βοηθών, προμηθευτών και των επιμορφούμενων για το 2008 δεν έχει γίνει στη Θεσσαλονίκη (προφανώς ούτε και στη Λάρισα). Μάλλον έγινε επιλεκτικά σε κάποιους Νομούς, οπότε φίλε babislar περιμένεις .....

ποσο θα περιμενουμε και γιατι να περιμενουμε?? 8 μηνες και.. και δεν μπορουν να δωσουν τα λεφτα?
τα σεμιναρια του ΟΑΕΔ γιατι τα πληρωνουν αμεσως?
κανονικα στο 3μηνο μεσα επρεπε να πληρωνουν.

εχει κανεις κανενα τηλεφωνο που θα μπορουμε να ρωταμε ποτε θα πληρωθουμε?
η μεχρι ποτε θα δοθουν τα λεφτα?

Laertis

Η πληρωμή πρέπει να γίνει μέχρι τον Ιούνιο οπότε λήγει ουσιαστικά και τυπικά η περίοδος του Γ' ΚΠΣ.
Μην απορείς για τους 8 μήνες και .. ή γιατί δεν πληρωθήκαμε ακόμα. Στην Ελλάδα ζεις ...
Εγώ σαν επιμορφωτής έχω να πληρωθώ εδώ και 3 χρόνια ακριβώς για τις περιόδους 2006 και 2008.
Υπεύθυνη για την πληρωμή είναι η επιτροπή επιμόρφωσης στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας του Νομού που είσαι, η οποία δεν ξέρω αν ακόμα υπάρχει ή δίνει πληροφορίες ...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ μου Laertis,
η επιτροπή σε κάθε νομό υπάρχει, αλλά μάλλον πληροφορίες δεν δίνει. Στη δική μου περίπτωση θυμίζω πως προώθησε την αίτηση μου στην ΕΥΕ, αφού πρώτα εισέπραξα ειρωνικά σχόλια τύπου, "...λες να 'χω τα λεφτα και να μη σου τα δίνω..."καθώς επίσης και "...τι ζητάς τώρα από μένα, με το ΚΣΕ υπέγραψες εκείνο είναι υπέυθυνο από εκεί να τα ζητήσεις..." και άλλα τέτοια όμορφα.

Τώρα, σιγά μη μας πληρώσουν, εδώ δεν έδωσαν την αύξηση. Φίλε Babislar 8 μήνες δεν είναι τίποτα, όπως ο Laertis έτσι κι εγώ είμαι απλήρωτος 3 χρόνια.

Η ερώτηση είναι και πάλι. Σε πρρίπτωση που δεν μας πληώσουν τότε τι στην ευχή κάνουμε; Και ακόμη ακόμη ρε παιδιά, δε σας φαίνεται παράλογο το γεγονός ότι τόσος κόσμος είναι απλήρωτος για τόσο μεγάλο διάστημα και σε κανένα μέσο μαζικής εξαχρείωσης δεν αναφέρθηκε τίποτα; Αλλά ούτε και σε καμία εφημερίδα!!!
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

Παράθεση από: stratosg στις 21 Μαρ 2009, 12:16:19 ΠΜ
Και ακόμη ακόμη ρε παιδιά, δε σας φαίνεται παράλογο το γεγονός ότι τόσος κόσμος είναι απλήρωτος για τόσο μεγάλο διάστημα και σε κανένα μέσο μαζικής εξαχρείωσης δεν αναφέρθηκε τίποτα; Αλλά ούτε και σε καμία εφημερίδα!!!

αυτο σκεφτομαι εγω. ελεγα να στειλω κανενα μυνημα απο βδομαδα σε καμια πρωινη εκπομπη..
αν δεν βγει στα καναλια δεν βλεπω να γινεται κατι συντομα...
παντος σωστα λες μεχρι τωρα κανεις δεν ενδιαφερθηκε στα μεσα μαζικης ενημερωσης.
ισως ολοι λενε οπου να ναι θα τα παρουμε και απλα περιμενουν... ισως και να λενε ολοι ε θα τα πληρωσουν μεχρι τελος του 3 KΠΣ. δεν ειναι λογικη ομως αυτη να περιμενεις το τελος του κοινοτικου πλαισιου για να παρεις λεφτα...
αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι τα δινουν οπως να ναι και οποτε να ναι.
αυτο που μπορουμε να κανουμε ειναι να στειλουμε μυνημα ολοι μαζι στις εκπομπες και σε τοπικες εφημεριδες.. αν στειλουμε πολλοι και τους ενοχλουμε συνεχεια πιστευω κατι να γινει..




stratosg

Τώρα εγώ τι να πω. Babislar, αν είχες την υπομονή να διαβάσεις το σύνολο της συζήτησης, θα παρατήρησες πως υπήρξαν ερωτήματα προς βουλευτές (της αντιπολίτευσης), που με τη σειρά τους τα έθεσαν σε γνώση του υπουργού μέσα στη βουλή. Απόκριση καμία. Πολιτική βούλιση καμία. Ενημέρωση επίσης καμία. Μια τελευταία ελπίδα οι Ευρωεκλογές μήπως και που δεν.... αλλά λέμε τώρα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

ειχα διαβασει όλη την συζητηση απο καιρο και ψαχνωντας και στο ιντερνετ ειχα βρει της ερωτησεις των βουλευτων στην βουλη αλλα απαντηση δεν δοθηκε πουθενα.. πως θα πληρωθουμε ειναι σιγουρο αλλα το ποτε ειναι αβεβαιο... παντος stratosg 3 χρονια που έχεις να πληρωθεις ειναι πολυ... πρεπει να οργανοθουμε και να πιεσουμε λιγο την κατασταση. θα αρχισω με e-mail στην τοπικη εφημεριδα και μετα σε καμια πρωινη εκπομπη οπως ειπα παρακατω. το ξεχασα τοσες μερες. πρεπει μα το κανουμε πολυ ομως να εχουμε ποιο πολλες ελπιδες να πληρωθουμε συντομα μακαρι μεχρι το καλοκαιρι αλλα προβλεπω λεφτα να  δουμε τελος του χρονου..

vogiatz

Οι πρώτες επιταγές ταχυδρομήθηκαν :D.
Στη σελίδα www.eye-ypepth.gr/epimorfosi και στο σύνδεσμο Νέα -Ανακοινώσεις μπορείτε να δείτε σε ποια ΚΣΕ και για ποια προγράμματα  στάλθηκαν οι επιταγές
Βογιατζής Σωτήρης, ΠΕ 19
2ο Γυμνάσιο Έδεσσας

stratosg

Αγαπητέ Vogiatz, ναι ταχυδρομήθηκαν, αλλά μέσα δεν διευκρινίζεται αν είναι επιταγές για τους επιμορφωτές, που αφορά εμάς, ή για τους επιμορφούμενους. Αυτό το λέω γιατί στο δικό μου ΚΣΕ που αναγράφεται στον πίνακα, το πρόγραμμα για το οποίο ταχυδρομήθηκαν οι επιταγές είναι εκείνο το οποίο είναι το μοναδικό που δεν πληρώθηκαν οι επιμορφούμενοι.

Άρα λοιπόν εγώ προσωπικά εξακολουθώ να είμαι και συγκρατημένος και απαισιόδοξος ότι θα εξακολουθήσουμε να είμαστε έξω από τον προγραμματισμό αυτό κι απλήρωτοι. Κι έτσι όπως είναι και τα οικονομικά... ψηλά κι αγνάντευε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

Παράθεση από: vogiatz στις 31 Μαρ 2009, 12:23:12 ΜΜ
Οι πρώτες επιταγές ταχυδρομήθηκαν :D.
Στη σελίδα www.eye-ypepth.gr/epimorfosi και στο σύνδεσμο Νέα -Ανακοινώσεις μπορείτε να δείτε σε ποια ΚΣΕ και για ποια προγράμματα  στάλθηκαν οι επιταγές

ευχαριστουμε για την ενημερωση!  δεν ειναι μεσα το δικο μου σχολειο αλλα βλεποντας το ελπιζω να πληρωθω σε μια απο τις επομενες "φουρνιες" μεχρι το καλοκαιρι!!! κατι αρχιζει να γινεται...

mtorama

Συνάδελφοι σήμερα μίλησα με τον κ. Παπασακελλαρίου. μου είπε ότι έπρεπε μετά το νομοσχέδιο να υπογραφεί κοινή υπουργική απόφαση από τους υπουργούς Παιδείας και Οικονομικών. Η απόφαση υπογράφτηκε και έχει αναδρομική ισχύ μόνο για ένα χρόνο. Αυτό σημαίνει ότι τα χρήματα του 2006 δεν τα δικαιούμαστε. Για να πάρει λοιπόν αναδρομική ισχύ πιο πίσω πρέπει να την εγκρίνει το νομικό συμβούλιο του κράτους. Μου απάντησε ότι περιμένει την απάντηση αυτή και μάλλον είναι αρνητική. Επειδή η απάντηση μάλλον θα έρθει μετά το Πάσχα θα δικαιούνται τελικά την αποζημείωση μόνο τα σεμινάρια μετά το Μάιο του 2008. Έτσι οι περισσότεροι θα τα χάσουμε και θα πρέπει να κινηθούμε με δικηγόρο δικαστικά. Αν θέλετε πάρετε το πρωί τον κ. Παπασακελαρίου να σας τα εξηγήσει μήπως κάτι το παρανόησα.

babislar

μτοραμα δεν υπαρχει περιπτωση να μην εγριθει τελικα... δεν συμφερει πολιτικα και δεν υπαρχουν περιθορια για γκαφα...
με τον ένα ή με τον αλλο τροπο θα δοθουν; ας ειμαστε και σοβαροι!!! δηλ. θα πουν στο νομικο συμβουλειο τους εγκριναμε τα προγραμματα "γιατι δεν αρχιζεις προγραμμα χωρις εγριση", δουλεψαν και περιμενω μια υπογραφη για να παρουν τα λεφτά τους και δεν θα υπογραψουν;;; αυτο μας λες.. ειναι ακυρο οπως το λες...
αυτο σου ειπε συγουρα δεν λεω οτι δεν στο ειπε αλλα τα λεφτα θα δοθουν ουτος σι αλλως. το θεμα ειναι το ποτε..

εγω ειμαι βοηθος επιμορφωτη οπως λεω και ποιο πανω και δεν εχω σχεση με αυτο αλλα εχω την εντυπωση πως σε καθε προγραμμα στελνουν ολες μαζι τις επιταγες (καθηγητη,βοηθου,γραμματεα και επιμορφουμενων).. και στο προγραμμα μου ο καθηγητης δεν ειχε αλλο πργραμμα και δεν νομιζω να δημιουργουντα καποιο νομικο προβλημα με τις αποδοχες. δηλ, απλα ανετια καθηστερηση..


και οπως μας ενημερωσε ο vogiatz κατι γινεται... τις απομενες μερες θα φανουν ολα...


παντος μην ξεχναμε εχουμε ευρωεκλογες...




Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: babislar στις 31 Μαρ 2009, 10:54:36 ΜΜ
...εχω την εντυπωση πως σε καθε προγραμμα στελνουν ολες μαζι τις επιταγες (καθηγητη,βοηθου,γραμματεα και επιμορφουμενων)....

Δεν ισχύει αυτό. Μπορεί όντως να στέλνουν επιταγές επιμορφούμενων μόνο...

stratosg

Και τι έγινε που έχουμε ευρωεκλογές, και τι αν είχαμε εθνικές εκλογές, δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σας κύριοι. Εδώ δεν μας έδωσαν την αύξηση. Δεν καταλαβαίνω πραγματικά το σκεπτικό σας. Ίσως αν είμασταν μεγαλοεπιχειρηματίες ή τραπεζικοί όμιλοι ίσως τότε να παίρναμε τα δεδουλευμένα μας κι όχι μόνο.

Από τις απαντήσεις, αυτές που με θορυβούν περισσότερο είναι του mtorama  και του Νίκου Αδαμόπουλου, που ο τελευταίος είναι και υπεύθυνος ΚΕΠΛΗΝΕΤ άρα ένα επίπεδο (κλικ) πάνω από εμάς ή εμένα τουλάχιστο και προφανώς ο άνθρωπος έχει και καλύτερη ή αν θέλετε εγκυρότερη ενημέρωση και όχι δεν ανήκω στη δική του περιφέρεια.

Τώρα αγαπητέ babislar ναι ίσως και να πληρωθείς μιας και ήσουν βοηθός στο πρόγραμμα (ίσως λέω, γιατί αν είσαι δημόσιος υπάλληλος...). Για τους υπόλοιπους, όπως λέει και το πατριωτικό τραγούδι που ακούστηκε στην πρόσφατη Εθνική Εορτή Μαύρη είν' η νύχτα στα βουνά, στον κάμπο πέφτει χιόνι...
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Από την τελευταία επίσημη ενημέρωση του ΥΠΕΠΘ προκύπτει ότι:

1. Ακόμα είναι σε εξέλιξη η "Ολοκλήρωση της διόρθωσης των Συμβάσεων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης (ΚΣΕ) και επιστροφή στην υπηρεσία μας όσων οικονομικών φακέλων επιμόρφωσης και πιστοποίησης σας έχουν αποσταλεί για διορθώσεις".

Δηλαδή ακόμα πάνε κι έρχονται χαρτιά ανάμεσα στο ΥΠΕΠΘ και στις ΕΕ...

2. "Έπειτα από ικανοποίηση αιτήματος χρηματοδότησης της υπηρεσίας μας, αναμένεται η επανέναρξη έκδοσης επιταγών επιμόρφωσης και πιστοποίησης. Οι επιταγές αλλά και οι βεβαιώσεις πιστοποίησης, που σύντομα θα εκτυπωθούν, θα πρέπει να παραδοθούν στους δικαιούχους από τις Επιτροπές Επιμόρφωσης."

Για αυτό ξεκίνησε πάλι και η αποστολή επιταγών...

3. "Όσον αφορά τις αμοιβές των Συντονιστών, Επιμορφωτών και Καταχωριστών Δημοσίων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης, στις 10 Φεβρουαρίου 2009 ψηφίστηκε ο Νόμος 3748/2009 (ΦΕΚ29A/19-2-09) που ρυθμίζει την Πρόσβαση στην τριτοβάθμια εκπαίδευση των κατόχων απολυτηρίου Επαγγελματικού Λυκείου και άλλες διατάξεις.
Το άρθρο 21 «Επιτροπές και Ομάδες Εργασίας Διαχειριστικών Αρχών κι Επιχειρησιακών Προγραμμάτων» μεταξύ άλλων αναφέρει:
«Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται, στη βάση ωριαίας αποζημίωσης, η πρόσθετη αμοιβή υπαλλήλων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων για έργο τους που έχει παρασχεθεί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργων ευθύνης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και το οποίο τους ανατέθηκε με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η αμοιβή των υπαλλήλων αυτών, επιμεριζόμενη κατά μήνα, δεν μπορεί να είναι ανώτερη από το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών της οργανικής τους θέσης και αφορά απασχόληση εκτός των ωρών εργασίας και σε χρόνο που δεν καλύπτεται από υπερωριακή απασχόληση».
Το Υπ.Ε.Π.Θ. θα προβεί στις απαραίτητες διοικητικές ενέργειες προκειμένου να καταστεί δυνατή η πληρωμή των δεδουλευμένων στους ανωτέρω δικαιούχους βάσει των διατάξεων του νόμου. "

Τα διάφορα νομικά προβλήματα έχουν καταγραφεί και στα προηγούμενα μηνύματα... Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το ΥΠΕΠΘ προσπαθεί να βρει φόρμουλα για να πληρώσει...  Θα το καταφέρει; Μην ξεχνάτε ότι η παράταση του 3ου ΚΠΣ είναι για ένα εξάμηνο... Μένει να δούμε τι θα γίνει τελικά...

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 31 Μαρ 2009, 11:42:22 ΜΜ
Τώρα αγαπητέ babislar ναι ίσως και να πληρωθείς μιας και ήσουν βοηθός στο πρόγραμμα (ίσως λέω, γιατί αν είσαι δημόσιος υπάλληλος...)

Δεν θα μπορούσε να μπει ως βοηθός αν ήταν δημόσιος υπάλληλος...

stratosg

Σωστό κι αυτό, αλλά μέσα στο χαμό χάθηκα κι εγώ. Πάντως δεν ξέρω κατά πόσο υπάρχει θέληση, πρόθεση ή όπως αλλιώς θέλετε να πληρωθούμε.

Δεν ακούσατε τα τελευταία νέα για την έκτακτη βοήθειά μας (μισό μηνιάτικο) προς στο  Τ. Π. Δ. Υ. ; Αλήθεια θα είναι απο τις καθαρές αποδοχές ή από τις μικτές; Κάτι μου λέει ότι θα είναι από τις μικτές. Και δεν άκουσα είπατε κάτι για Ευρωεκλογές ή γενικότερα για εκλογές; 
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

nektos

Η κατάσταση έχει ξεπεράσει κάθε όριο!!!
Αυτα τα πράγματα ΜΟΝΟ στο ελλαδιστάν συμβαίνουν!Είναι απαράδεκτο να δουλεύεις και να μη σε πληρώνουν, και αυτό δε συμβαίνει μονο στην περιπτωση της "επιμορφωσης εκπαιδευτικων στις Τ.Π.Ε.", αλλα και σε ενα σωρο άλλες δουλειες!
Προσωπικα εχω εργαστει στο συγκεκριμενο προγραμμα ως βοηθος επιμορφωτης πολλές φορες απο το 2002 και μετα.Μεχρι το 2005 η καταβολη των δεδουλευμενων γινοταν "κανονικα" δηλ 4-5 μηνες μετα τη ληξη του εκαστοτε προγραμματος.Απο το 2006 κ μετα τα πραγματα αλλαξαν...Εγω ως βοηθος τα χρηματα του 06 τα πηρα ιουνιο του 2008 (!).Οι επιμορφωτες που ήταν στα προγραμματα που ημουν κ εγω δεν τα χουν παρει ακομα!Επομενως οι επιταγες δεν ερχονται για όλους ταυτοχρονα.Επειτα αυτο που ειπωθηκε πιο πριν για καναλια δε νομιζω οτι θα οφελησει σε κατι,καθως κατα την ταπεινη μου αποψη τα καναλια προβάλλουν μόνο αυτά, και με τον τρόπο που τους επιτρέπει και επιβαλλει η εκαστοτε "κυβερνηση" (λογοκρισία).Φαινεται οτι η χουντα ειναι ακομα εδω!Για μενα λοιπον η λυση δεν ειναι ουτε τα καναλια, ουτε η αναμονή.Μια καλη κινηση θα ήταν να μαζευτουμε όλοι οι ενδιαφερομενοι και να παμε στο υπουργειο (παρα)παιδειας και να διεκδικήσουμε εδω και τωρα τα λεφτα που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ!Δεν ειναι δυνατον να χορευουμε στο χορο τους!Και δε νομιζω οτι υπαρχει κανεις που να δουλευει το 2006 γιατι εχει ανάγκη τα χρήματα το 2009 (και αν...).Προσωπικά θα παω στο "υπουργειο" σχετικά αμεσα να δω τι γινεται και να διεκδικήσω με όποιον τροπο μπορω τα χρηματα για τα οποια εχω δουλεψει απο πέρυσι το Φλεβαρη!Αν ενδιαφέρεται και κάποιος άλλος ας μου στείλει p.m. να συννενοηθούμε.Όσο πιο πολλές φωνές, τόσο καλύτερα.Αυτα.Συγνώμη αν κούρασα με το μέγεθος του post αλλα εχω αγανακτησει με αυτη την ασυνεπεια του "κρατους" καθώς (όπως σίγουρα και πολλοί άλλοι) αυτά τα χρήματα τα έχω/-ουμε ανάγκη!

dimoiko

Από τον κόμβο υποστήριξης του έργου http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ :

ΠαράθεσηΑναρτήθηκε στις:02/04/2009

Ανακοίνωση για την προθεσμία έκδοσης επιταγών της πράξης «ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (Τ.Π.Ε.) ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» (ΕΡΓΟ ΙΙ)   

Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει πραγματοποιήσει τον έλεγχο των οικονομικών φακέλων που έχει λάβει από τις Επιτροπές Επιμόρφωσης.

Λόγω του μεγάλου αριθμού των δικαιούχων η έκδοση των σχετικών επιταγών αναμένεται να ολοκληρωθεί περί τα τέλη Μαΐου.


Τωρα πειτε μου για ποιες επιταγες θελει να πει το ποιητη ....
Ας ελπισουμε τις δικες μας  >:D
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems

babislar

Παράθεση από: dimoiko στις 02 Απρ 2009, 04:53:26 ΜΜ
Από τον κόμβο υποστήριξης του έργου http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ :

ΠαράθεσηΑναρτήθηκε στις:02/04/2009

Ανακοίνωση για την προθεσμία έκδοσης επιταγών της πράξης «ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΕ ΒΑΣΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ (Τ.Π.Ε.) ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ» (ΕΡΓΟ ΙΙ)   

Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει πραγματοποιήσει τον έλεγχο των οικονομικών φακέλων που έχει λάβει από τις Επιτροπές Επιμόρφωσης.

Λόγω του μεγάλου αριθμού των δικαιούχων η έκδοση των σχετικών επιταγών αναμένεται να ολοκληρωθεί περί τα τέλη Μαΐου.


Τωρα πειτε μου για ποιες επιταγες θελει να πει το ποιητη ....
Ας ελπισουμε τις δικες μας  >:D

thanks  για την ενημερωση!
Τωρα ποιοι θα παρουν τις επιταγες θα φανει τις επομενες μερες.. λογικα ολοι αλλα εγω και ο nektos ομως μας λεει ειναι βοηθος επιμορφωτη ελπιζουμε να ειμαστε συγουρα μεσα.

ειναι περιοδος εκλογων οπως βλεπουμε.. δεν εχω καποια σχεση με αυτα αλλα ολοι ξερουμε πως ειναι περιοδος "δωσε"...θα παρουν 2000 ατομα ΕΠΟΠ, 2000 αγροφυλακες κατι λεει και για αστυνομια θα πληρωθουμε (θαυμα)... και εποντε ΠΟΛΛΑ ακομα οποως βλεπω.

stratosg

Ακόμα κι αν εκδόσουν επιταγές για επιμορφωτές, συμφωνα με την ΚΥΑ που ακολούθησε την ψήφιση του νομοσχεδίου, αυτές θα είναι για το 2008 και ίσως μόνο για τη μια από τις δυο περιόδους. Αλλά και πάλι δεν το νομίζω. Μακάρι να αποδειχτώ ψεύτης.

Αγαπητέ Babislar, μιας και ήσουν βοηθός μάλλον θα πληρωθείς όπως έγινε και με τους δικούς μου βοηθούς, οι οποίοι πληρώθηκαν όλοι. Αυτό δεν έχει να κάνει με την περίοδο του δώσε ή του πάρε. Ξέρεις είναι οι δυο πλευρές του ίδιου νομίσματος.

Τώρα όσον αφορά στις εκλογές, έτσι και γίνει κανένα αστείο και πάμε για πρόωρες θα παγώσουν τα πάντα στο δημόσιο για 40 μέρες πρίν και 40 μετά, άρα τελειώνει η παράταση, άρα και πάλι στον αέρα. Όμως δεν είμαστε πολιτικοί αναλυτές και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι θα πει και τι θα κάνει ο εκάστοτε πολιτικός. Εμένα με ενδιαφέρει που είμαστε απλήρωτοι από το 2006. Άσε που η ζωή έχει αποδείξει περίτρανα το "Όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι".
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Συνάδελφοι αν ισχύσουν αυτά που αναφέρονται απο πληροφορίες , ότι δλδ οι πληρωμές θα αφορούν μόνο τον τελευταία περίοδο επιμόρφωσης Μαίου-Ιουνίου 2008 και ότι όλες οι προηγούμενες οφειλές παραγράφονται, τότε θα μιλάμε για τη μεγαλύτερη πολιτική αλητεία στην Ελλάδα. Δε το θεωρώ απίθανο, γιατί ήδη αυτή η κυβέρνηση μας έχει εκπλήξει με την ανικανότητά της πολλές φορές.
Θεωρώ όμως εκτός πραγματικότητας, χρήματα της ΕΕ που δεσμεύτηκαν και εκταμιεύτηκαν για το έργο και συνεπώς και για την πληρωμή των επιμορφωτών να μην αποδοθούν.
Η ΕΕ κάνει αυστηρούς ελέγχους για την χρήση των κονδυλίων και δε νομίζω ότι μπορεί να περάσει έτσι εύκολα ...

Το κακό είναι ότι μετανιώνω που δεν κινήθηκα δικαστικά εξ'αρχής (απο το Νοέμβρη) με άλλους συναδέλφους στη Θεσ/νίκη. Δε ξέρω τελικά πόσοι το κάνανε αλλά τους συγχαίρω για την πρόβλεψη ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Καλησπέρα Laertis, μην αγχώνεσαι θα υπάρξουν κι άλλες ευκαιρίες για να κινηθείς... Τώρα κάποιες άλλες πληροφορίες αναφέρουν ότι θα ισχύσει αυτό που φοβάσαι, δηλ. θα πληρωθεί μόνο η τελευταία περίοδος, αλλά μάλλον θα υπάρξει κι άλλη παράταση μέχρι 30/09 για τα προηγούμενα, μετά θα σφυρίξει πέναλτι και πάει λέγοντας.

Χα χα λέτε να το φάμε το καλοκαίρι μπροστά στα πληκτρολόγια και να γράφουμε για το πληρώθηκες - πληρώθηκα, κληρώθηκες - κληρώθηκα, αγχώθηκες - αγχώθηκα κλπ κλπ; Η ξεφτίλα
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Ω! ναι. Το κακό είναι ότι για να υπογραφεί μια Κ.Υ.Α χρειάζεται 3 έως 6 μήνες, άρα να και η παράταση μέχρι τέλη Σεπτέμβρη, εκτός κι αν την υπογράψουν μέχρι τέλη Ιουνίου (πραγματικό Ρεκόρ για τα Ελληνικά δεδομένα), που δεν το νομίζω.

Τώρα όσον αφορά στη διάταξη του ν.3408/05, που αναφέρει ότι προβλέπεται καταβολή πρόσθετης αμοιβής, μέσω ΚΥΑ, μόνο για όσους δημόσιους υπαλλήλους παρέχουν έργο στο πλαίσιο του συλλογικού οργάνου, ενώ δε προβλέπεται πρόσθετη αμοιβή σε όσους εκτελούν εργασία “κατά μόνας” εργασία πέρα από τα συνήθη καθήκοντά τους, θεωρώ ότι εξαπατήθηκα και φαντάζομαι κι εσείς το ίδιο, γιατί στην υπ' αριθμ. 1512 προκήρυξη του έργου αναγράφεται η αποζημίωση των Δημοσίων  Υπαλλήλων, χωρίς να αναφέρει πουθενά το κώλυμα του 3408 βλ. 2η παράγραφο της 8ης σελίδας.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Δε νομίζω Στράτο ότι μπορεί να δοθεί άλλη παράταση .. Το Γ' ΚΠΣ έχει λήξει και δόθηκε μια 6μηνη παράταση (χαριστικά), δε μπορούμε να το λιβανίζουμε για όσο χρόνο θέλουμε...
Προφανώς εξαπατηθήκαμε για τα 2006-2008 γιατί η προκήρυξη του έργου παρέμεινε η ίδια με αυτήν 2002-2005 παρόλο που το 2005 άλλαξε ο νόμος για τους εκπαιδευτές Δημόσιους υπάλληλους. Έτσι πουθενά δεν αναφέρονταν οτι υπάρχει κώλυμα .

Τα λεφτά μάλλον θα πρέπει να διεκδικηθούν δικαστικά όπου σαφώς και θα τα πάρουμε αλλά μετά απο άλλα 3-4 χρόνια .... Εγώ προσωπικά έχω χρωστούμενα 4 προγραμμάτων (ήτοι περίπου 4400 ευρώ) και δεν θα το αφήσω έτσι , θα τους πάρω μέχρι και τα σώβρακα έστω και μετά απο 10 χρόνια ... ;)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ Laertis, ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι να κάνω εγώ και μερικοί ακόμα που γνωρίζω. Απλά αυτό είναι κατάντια. Τώρα αυτό που έγραψα για επόμενη παράταση το άκουσα από κάποιον που έχει βάρος η άποψή του, στην 3η Διημερίδα στην Αλεξανδρούπολη.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

P.Tsiotakis

Παιδιά, ο συνήγορος του πολίτη, διερευνά όλα τα θέματα που του αποστέλλονται. Έχει σταλεί κάποιο ερώτημα;

stratosg

Παναγιώτη ναι, έγινε αναφορά στο συνήγορο του πολίτη, όχι όμως από εμένα. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στη 4η σελίδα του θέματος.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Δημήτρης Φρυδάς

#99
Μήπως πληρώθηκε κανείς; :laugh:
Αστεία πράγματα!


Πιέζαμε χρόνια. «Υπάρχει κάποιο πρόβλημα, θα το ρυθμίσουμε».

Έγιναν κοντά 10 επερωτήσεις στη Βουλή (2008-9). «Θα το βάλουμε στο πολυνομοσχέδιο για την Παιδεία». Τελευταίος ρώτησε ο Ψαριανός. «Το θέμα αντιμετωπίζεται...» με τον Νόμο 3748/2009. http://users.sch.gr/dfrydas/doc/2009_03_09_PSARIANOS.pdf  ; :-[

Τα προγράμματα που εκκρεμούν οι αποζημιώσεις των συναδέλφων είναι τουλάχιστον τα Π1, Π2 και Ε2 (για την ΤΕΕ).

Από πληροφορίες που έχω ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΝ! ... εκτός και αν ασκηθεί ασφυκτική πίεση στο Υπουργείο δηλαδή, κάθε μέρα κάποιοι να είναι εκεί και να απαιτούνε να δοθεί άμεσα λύση. Δεν γνωρίζω ακριβώς αν το πρόβλημα είναι στο Υπ. Παιδείας ή στο Υπ. Οικονομικών ή και στα δύο. Αν το πρόβλημα σχετίζεται με το Υπ. Οικονομικών τότε χρειάζεται αφόρητη πίεση στις υπεύθυνες υπηρεσίες του Υπ. Παιδείας (ΕΥΕ). Μόνο αν τους κάνουμε την εργασία αβίωτη θα πιέσουν με τη σειρά τους το Υπ. Οικονομικών να πληρώσει. Όλοι ξέρουμε ( ; ) ότι το Υπ. Οικονομικών έχει κάνει άρση πληρωμών - πάλι καλά που δίνει τους μισθούς μας...Το θέμα είναι τι γίνεται αν τελικά δεν πληρώσουν (που για μένα είναι δεδομένο τουλάχιστον για το Ε2). Οι δικαιολογίες που κάθε φορά σκαρφίζονται για τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν δείχνουν ότι δεν έχουν διάθεση να πληρώσουν. Είναι πασιφανές. Αρκεί να δείτε:

----
Νόμος 3748/2009 (ΦΕΚ 29 - 19/2/2009) - Άρθρο 21
Επιτροπές και Ομάδες Εργασίας Διαχειριστικών Αρχών Επιχειρησιακών Προγραμμάτων

Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων καθορίζεται, στη βάση ωριαίας αποζημίωσης, η πρόσθετη αμοιβή υπαλλήλων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων για έργο τους που έχει παρασχεθεί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργων ευθύνης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και το οποίο τους ανατέθηκε με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Η αμοιβή των υπαλλήλων αυτών, επιμεριζόμενη κατά μήνα, δεν μπορεί να είναι ανώτερη από το ήμισυ των μηνιαίων αποδοχών της οργανικής τους θέσης και αφορά απασχόληση εκτός των ωρών εργασίας και σε χρόνο που δεν καλύπτεται από υπερωριακή απασχόληση. Με όμοια κοινή υπουργική απόφαση καθορίζεται η αμοιβή μελών ομάδων εργασίας αποτελουμένων από υπαλλήλους του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ή/και ιδιώτες για έργο τους που έχει παρασχεθεί στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενων από την Ευρωπαϊκή Ένωση έργων ευθύνης του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, το οποίο τους ανατέθηκε με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων. Για τα μέλη των ομάδων εργασίας που είναι υπάλληλοι του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ισχύουν οι περιορισμοί του δεύτερου εδαφίου του παρόντος άρθρου.
----

Εγώ πιστεύω -είχε εκφραστεί από συνάδελφο σε συνάντηση με το Σύμβουλο και κερδίζει έδαφος σε πολλούς συναδέλφους- ότι συντονισμένα πρέπει να προσφύγουμε σε Διοικητικά και Ποινικά Δικαστήρια>:(

Α. Το συντονισμένα έχει σχέση με ΠΕΚΑΠ, ΟΛΜΕ κ.λπ.

Β. Το "Ποινικά Δικαστήρια" ακούγεται "χοντρό" και δεν ξέρω αν τεκμηριώνεται αλλά είναι η αγανάκτηση και η πεποίθηση ότι κάποιοι υπηρεσιακοί παράγοντες είτε δεν μας ενημέρωσαν ότι δεν προβλέπετε να πληρωθούμε (άγνοια νόμου δεν επιτρέπεται πόσο μάλλον για υπηρεσιακούς παράγοντες Υπουργείου που διαθέτη Νομική Υπηρεσία) είτε γιατί μας δουλεύουν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Θα ήταν τιμιότερο από την πλευρά τους να πουν ότι "χρήματα δεν θα πάρετε και παρακαλούμε όσους από εσάς μπορείτε, να κάνετε μερικά προγράμματα" (κάποιοι θα το κάναμε) παρά να παίζουν τους ανήξερους και τις αθώες περιστερές. Αυτό που έκαναν ήταν άτιμο και ανήθικο και πιθανόν εμείς ηλίθιοι που κάναμε ότι μας είπαν.

Μήπως πρέπει να θυμίσω ότι 30/6/2009 είναι η καταληκτική ημερομηνία είσπραξης επιταγών που αφορούν το 2ο ΚΠΣ. Τι σημαίνει αυτό;

1. Να βγει η ΚΥΑ (Ζήσε Μάη -γενικώς, όχι αναγκαστικά του 2009- να φας τριφύλλι).  ;)

2. Να τυπωθούν, υπογραφούν, αποδοθούν ΚΑΙ εισπραχθούν οι επιταγές μέχρι 30/6/2009. :o

Μήπως πιστεύει ακόμα κάποιος ή κάποια ότι θα πάρει τα δεδουλευμένα του/της;  :'( 
Δημήτρης Φρυδάς

Δημήτρης Φρυδάς

Συγνώμη αν είπα πράγματα που είχαν ειπωθεί...

Δεν συνειδητοποίησα ότι το θέμα είχε φτάσει στις 7 σελίδες - τις οποίες και θα μελετήσω αργότερα.

Το θέμα του Συνηγόρου του Πολίτη δεν μπορώ να δω πόσο το έχετε ψάξει αλλά από όσα ξέρω επεμβαίνει σε διαφορές ΠΟΛΙΤΗ-ΚΡΑΤΟΥΣ (χωρίς βέβαια η παρέμβασή του να είναι υποχρεωτικά εφαρμόσιμη από το κράτος). Απ’ όσα γνωρίζω δεν παρεμβαίνει σε διαφορές υπαλλήλων του κράτους με το κράτος.

Ναι μεν είμαστε και ‘μεις πολίτες αλλά ταυτόχρονα είμαστε και μέρος του κράτους.

Το κυριότερο όμως είναι ότι ο ΣτΠ δεν υποχρεώνει το κράτος να πράξει αλλά του υποδεικνύει τι θα έπρεπε να πράξει.

Το βασικό ερώτημα που θέτω είναι αν όλες αυτές οι πράξεις είναι ενταγμένες στο 3ο ΚΠΣ και τα χρήματα υπάρχουν για τις συγκεκριμένες δράσεις και δεν μεταφέρθηκαν σε άλλες π.χ. «Γονείς» για να το παίξω λίγο κακός.
Από τα συμφραζόμενα έχω την εντύπωση ότι τα έργα είναι ενταγμένα και κατ’ επέκταση η πληρωμή μας. Και γι’ αυτό που εξοργίζομαι είναι ότι θα χάσουν τη συνχρηματοδότηση της ΕΕ. Και μη φανταστεί κανείς ότι η δικιά μας συμμετοχή είναι 25%. 5% είναι γιατί έχουμε την παρακράτηση φόρου 20% και μετά όλο και κάποιο νόμο βγάζουμε για να πάρουμε πίσω όλη την εθνική συμμετοχή.

Κοιτάξτε! Αν κάνουμε τις σωστές νομικά κινήσεις τα χρήματα θα τα πάρουμε, έστω και σε 10 χρόνια. Εντόκως!
Δημήτρης Φρυδάς

stratosg

Την ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ την είδατε στο pekap.blogspot.com  με θέμα :
Περί αμοιβής ΚΣΕ

Κατόπιν πρωτοβουλίας και εισήγησης του τοπικού συλλόγου του Ν. Αχαΐας, σας κοινοποιούμε το υπόμνημα το οποίο εστάλη στις 9/4/09 στην πολιτική ηγεσία του Υπ.Ε.Π.Θ. καθώς και με κοινοποίηση στα πολιτικά κόμματα, στη Βουλή των Ελλήνων, ΟΛΜΕ και στο Γραφείο Ε.Ε. στην Ελλάδα:


κ. Αδαμόπουλε μήπως γνωρίζετε κάτι περισσότερο μιας και είστε όμορος νομός;

Επίσης το έγγραφο που επικαλείται ως απάντηση στο ιστολίγιο η ΠΕΚΑΠ 
και καθώς η Ε.Ε. δεν "παίζει" με τέτοια θέματα και γενικότερα ούτε με το πιο απλό, ιδού για την ενημέρωση και την πληροφόρησή σας από την Αντιπροσωπεία στην Ελλάδα:
http://docs.google.com/gview?a=v&attid=0.1&thid=120a013e08e499b0&mt=image%2Ftiff (copy & paste the URL in your browser)


μπορείτε να το διαβάσετε γιατί εγώ όχι;
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 29 Απρ 2009, 12:33:54 ΠΜ
κ. Αδαμόπουλε μήπως γνωρίζετε κάτι περισσότερο μιας και είστε όμορος νομός;

(Νίκος)
Δυστυχώς δεν γνωρίζω τίποτα νεότερο...

Laertis

Ιδού και η ταφόπλακα των προσδιοκιών για πληρωμή του 2006

http://ekppylh.blogspot.com/

Η αλητεία τους είναι ανεκδιήγητη και το χειρότερο είναι ότι προσπαθούν να την καλύψουν με διάφορες νομολογίες που ανακαλύπτουν καθ' οδόν. Φάγανε ότι φάγανε απο το Γ'ΚΠΣ και την πληρώνουμε εμείς ............ >:(
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mbathas

Συνάδελφοι καλησπέρα.
είμαι από τους απλήρωτους του 2006 κι εγώ!
Χθες έβαλα τη γυναίκα μου,δικηγόρο στο επάγγελμα, να τηλεφωνήσει στο υπουργείο στην αρμόδια κ.Κονιτσιώτη.
Η κ.Κονιτσιώτη ευγενέστατα της ανέλυσε την κατάσταση και της είπε ότι πρόσφατα έγινε τροπολογία,η οποία όμως αφήνει έξω τους επιμορφωτές του 2006 και του 2007 διότι έχι αναδρομική ισχύ για ένα χρόνο, και ότι για αυτούς θα π΄ρεπει να γίνει νέα τροπολογία.(γιατί άραγε??)
Σε ερώτηση της γυναίκας μου για το αν θα πρέπει να ασκήσουμε αγωγή της είπε ότι ίσως να περιμένουμε γιατί η νέα τροπολογία πρόκειται να κατατεθεί.
Αυτό βέβαια δεν το γράφω καθυσηχαστικά,κάθε άλλο...
Μήπως θα πρέπει οι του 2006 να καταφύγουμε στη δικαιοσύνη άμεσα,δηλαδή μέχρι το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς?
Μιχάλης Μπάθας
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής

stratosg

Αγαπητοί συνάδελφοι καλό μήνα, με βάση την τελευταία απάντηση του mbathas θα ήθελα να καταθέσω κάποιες σκέψεις μου.

Παράθεση...αφήνει έξω τους επιμορφωτές του 2006 και του 2007 διότι έχι αναδρομική ισχύ για ένα χρόνο, και ότι για αυτούς θα π΄ρεπει να γίνει νέα τροπολογία.(γιατί άραγε??)...
Νομίζω πως είχα γράψει για μια κρυφή παράταση έως το τέλος Σεπτεμβρίου τρέχοντος έτους.
Το γιατί βέβαια είναι ένας διαγωνισμός που όποιος βρεί την απάντηση θα πάρει δώρο ένα κουτί λουκούμια. Ληγμένα βεβαίως του 2006.

ΠαράθεσηΜήπως θα πρέπει οι του 2006 να καταφύγουμε στη δικαιοσύνη άμεσα,δηλαδή μέχρι το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς?
Μαζευτήκαμε μερικοί στην περιοχή μου και θα προχωρήσουμε .

Επίσης σας επισυνάπτω την απάντηση που έδωσε η αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης στην Ελλαδα, στην καταγγελία που κατέθεσε η ΠΕΚΑΠ. Αυτό στο οποίο αναφέτεται ο σύνδεσμος στην προηγούμενη απάντησή μου.
Τι λέτε να βομβαρδίσουμε την αντιπροσωπεία με ατομικές πλέον καταγγελίες; Σκέφτομαι να το προτείνω στην ομάδα των συναδέλφων που προανέφερα και μάλλον θα το κάνω κι εγώ ατομικά. Πάντως θα ήθελα και τη δική σας άποψη.

Σας υπενθυμίζω πως το αρχείο της απάντησης είναι δημοσιευμένο στο ιστολόγιο της ΠΕΚΑΠ pekap.blogspot.gr

Η κοροϊδία μετατρέπεται σε αηδία και αυτή σε εμετική κατάσταση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Παράθεση από: stratosg στις 01 Μαΐου 2009, 01:36:47 ΠΜ

Παράθεση...αφήνει έξω τους επιμορφωτές του 2006 και του 2007 διότι έχι αναδρομική ισχύ για ένα χρόνο, και ότι για αυτούς θα π΄ρεπει να γίνει νέα τροπολογία.(γιατί άραγε??)...
Νομίζω πως είχα γράψει για μια κρυφή παράταση έως το τέλος Σεπτεμβρίου τρέχοντος έτους.
Το γιατί βέβαια είναι ένας διαγωνισμός που όποιος βρεί την απάντηση θα πάρει δώρο ένα κουτί λουκούμια. Ληγμένα βεβαίως του 2006.


Στράτο στο ερώτημά σου γιατί ;; σε καλύπτει η απάντηση ότι πρόκειται περί ηλιθίων και ανίκανων ατόμων που εμπλέκονται στο θέμα. Εμένα προσωπικά με καλύπτει πλήρως γιατί δε μπορώ να βρω άλλη λογική εξήγηση ...
Και η βλακεία ως γνωστόν νικάει πάντα ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Γιώργο το ερώτημα γιατί δεν είναι δικό μου αλλά του mbathas. Η απάντηση σου βέβαια με καλύπτει τόσο όσο δεν μπορείς να φανταστεις. Για ρίξε μια ματιά τι γράφει κάτω από το ψευδώνυμό μου.


Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

stratosg

Καλησπέρα και πάλι. Ενημερωτικά και μόνο μπείτε στο ιστολόγιο της ΠΕΚΑΠ pekap.blogspot.com για την τελευταία ερώτηση που έκανε βουλευτής προς το υπουργείο.

Το κορυφαίο αστείο. Μου ήρθε e-mail με τίτλο : 5ο Πανελλήνιο Συνέδριο των Εκπαιδευτικών γ ια τις ΤΠΕ - Αξιοποίηση Τεχνολογιών της Πλ ηροφορίας και της Επικοινωνίας (ΤΠΕ) σ την Διδακτική Πράξη. Δείτε και το δελτίο τύπου http://www.sch.gr/sch-portlets/reservations/files/1241528166deltio_typou.pdf και διαβάστε την τελευταία παράγραφο της 1ης σελίδας και τους χορηγούς στο τέλος της 2ης σελίδας.

Μιλάμε για αξιοποιήση, χρήση, επιμόρφωση, ενημέρωση επιμορφωτών, αλλά ποτέ ποτέ για πληρωμή αυτών.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pavel21

καλημερα! ειχα κανει σεμιναρια περσι και στισ 2 φασεις. απο οσο διαβασα στο forum δεν εχει γινει καποια κινηση συντονισμενη για να διεκδικησουμε τα χρηματα μας. ειναι εφικτο να δραστηριοποιηθουμε και να γινει καποια κινηση;

ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΝΤΕΛΙΔΗΣ

Patreas

Συνάδελφοι,

Μετά και το κλείσιμο της Βουλής και την επαναλειτουργία της μετά τις 7 Ιουνίου, είναι εξαιρετικά απίθανο (αν όχι αδύνατο) να ψηφιστεί έγκαιρα (=να προλαβαίνει και η ΕΥΕ να κάνει τις σχετικές διαδικασίες) νομοθετική ρύθμιση που θα προβλέπει την καταβολή των δεδουλευμένων για 2006 και 2007. (Προσωπικά, χωρίς να είμαι νομικός, δεν πιστεύω ότι για το 2006 δημιουργεί πρόβλημα η 7-6 απόφαση του Ανώτατου Ειδικού Δικαστηρίου για αναδρομικά ποσά σε βάθος διετίας και όχι πενταετίας, γιατί εδώ μιλάμε για δεδουλευμένα, όχι για αναδρομικά ποσά. Επίσης, είναι μια πολιτική περισσότερο απόφαση για να μην τιναχθούν -εδώ και τώρα- τα δημοσιονομικά στον αέρα και είναι πολύ πιθανό να καταπέσει στο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο την προσεχή διετία έπειτα από σχετική προσφυγή.)

Φυσικά θα ακολουθήσουν προσφυγές στα δικαστήρια με σχεδόν βέβαιη νίκηφόρα έκβαση, αλλά το κλίμα που επικρατεί είναι "Τώρα που είμαστε εμείς δε δίνουμε, όταν δικαιωθούν κτλ. ποιος ξέρει ποιος θα είναι Κυβέρνηση κτλ.", δηλ. κλασσικές κουτοπόνηρες ελληνικές λογικές (Σ.Σ. με καμία αντιπολιτευτική διάθεση, αλλά έτσι είναι)

stratosg

Καλησπέρα και πάλι, για μια ακόμα φορά γίνομαι κομιστής άσχημων νέων. Συνάδελφοι κάντε τον κόπο και ρίξτε μια ματιά το http://ekppylh.blogspot.com, όπου και γίνεται λόγος για νόμο που ψηφίστηκε στις 04/05/2009 και μας απαγορεύει να διεκδικήσουμε δεδουλευμένα πέραν της διετίας. Καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό ε;

Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

evry

Αλήθεια, αν υποθέσουμε ότι δεν θα πάρουμε ποτέ αυτά τα λεφτά τι θα γίνουν? θα μείνουν ορφανά ή θα τα υιοθετήσει κάποιος άλλος?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

stratosg

Αγαπητέ evry, με βάση αυτά που διάβασα στο ιστολόγιο που αναφέρω , τα χρήματα βρίσκονται λέει στην εθνική τράπεζα και σε περίπτωση που δεν αποδοθούν, που δεν θα αποδοθούν, θα γυρίσουν λέει στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Δηλαδή εσείς πιστεύετε μια τέτοια εκδοχή; Εγώ όχι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

#114
Δεν έχω δει το νόμο... Απαγορεύει τη διεκδίκηση των δεδουλευμένων ή των αναδρομικών; Δεν είναι ακριβώς το ίδιο...

Ως προς την περίπτωση νέας παράτασης του Γ' ΚΠΣ,... κοιτάξτε στο http://www.e-engineers.tee.gr

Το ΤΕΕ είναι σε φάση στησίματος του έργου "Εκπαίδευση Μηχανικών σε Τεχνολογίες Πληροφορικής & Επικοινωνιών (ΤΠΕ)" στο πλαίσιο του Μέτρου 2.5, κατηγορία πράξης 2, του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Κοινωνία της Πληροφορίας» του Γ’ ΚΠΣ (2000-2006). Αυτό σχεδιάζεται να τρέξει μέσα στο καλοκαίρι - φθινόπωρο. Διαβάζω μέσα στο οδηγό ότι "...η εκπαίδευση και η επιτυχημένη πιστοποίηση ολοκληρώθηκαν μέχρι τις 30/9/2009..." και "...Για την είσπραξη της επιδότησης, κάθε Φορέας Εκπαίδευσης θα πρέπει να υποβάλλει μέχρι τις 15/10/2009...".

Τι να πω; Αφού είναι ενταγμένο στο Γ' ΚΠΣ πώς θα αποπληρωθεί αν το Γ' ΚΠΣ λήξει μέσα στο καλοκαίρι;

evry

  Κοίτα, προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα πάρουμε ούτε φράγκο, εκτός αν πιέσουμε καταστάσεις προεκλογικά. Από την άλλη σκέφτομαι αν μπορούσαμε να φτιάξουμε κάτι σαν σωματείο όσοι είμαστε εγγεγραμμένοι σε αυτό το μητρώο επιμορφωτών. Στην επόμενη επιμόρφωση να μην δεχτεί να συμμετάσχει κανένας. Δε νομίζω ότι θα δυσκολευτούμε να τους πείσουμε όλους. Αφού δεν μας πλήρωσαν για τα προηγούμενα 2 χρόνια, ποιος μας λέει ότι δεν θα το ξανακάνουν?

What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

stratosg

Αμέ γιατί όχι, όμως ας κάνουμε και καμιά προσφυγούλα είτε μόνοι μας είτε πολλοί μαζί. Ας κάνουμε και καμιά καταγγελία στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή, κάτι που θα κάνουμε μερικοί στην περιοχή μου.

Ρε παιδιά αυτό που δεν ξεκαθάρισα ακόμα 100% είναι το αν τα μέλη των κατά τόπους επιτροπών τελικά πληρώθηκαν, γιατί αν ναι τότε ίσως να μαζευτούμε έξω από τα γραφεία των κατά τόπους επιτροπών και να τους πετάμε κλούβια αυγά, χαλασμένες σαρδέλες και λιγμένο ξινόγαλα. Επίσης μπορούμε να πετάμε και τις πάνες των παιδιών μας μαζί με το περιεχόμενό τους, ξέρετε εκείνο το καλό.

Αγαπητέ Νικόλα, γι' αυτούς είναι ακριβως το ίδιο : χρήματα τώρα στις λεπτομέρειες θα κολλήσουμε;

By the way... κάτι είχα γράψει για τις 30/9...
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: stratosg στις 14 Μαΐου 2009, 10:59:21 ΜΜ
Αγαπητέ evry, με βάση αυτά που διάβασα στο ιστολόγιο που αναφέρω , τα χρήματα βρίσκονται λέει στην εθνική τράπεζα και σε περίπτωση που δεν αποδοθούν, που δεν θα αποδοθούν, θα γυρίσουν λέει στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Δηλαδή εσείς πιστεύετε μια τέτοια εκδοχή; Εγώ όχι.

Γενικά για λεφτά από την Ε.Ε. πρέπει να υπάρχει αιτιολόγηση για το πού δίνονται... Μπορούν να απορροφούνται μόνο μέσα από εγκεκριμένα έργα. Τώρα αν ένα έργο δεν πάει καλά και δεν... απορροφά... τότε είναι δυνατόν να δημιουργηθεί άλλο έργο, να εγκριθεί, και να απορροφήσει αυτό τα αδιάθετα κονδύλια... Όλα αυτά όμως μέχρι κάποια προθεσμία. Μέχρι να λήξει το ΚΠΣ. Αν έχουν περισσέψει χρήματα, τότε νομίζω πως ναι... θα πρέπει να επιστραφούν! Νομίζω ότι είναι σύνηθες κάτι τέτοιο! Κάποιες φορές μάλιστα το κράτος προτιμά να χάσει κάποια χρήματα από την Ε.Ε. για να μην αναγκαστεί να πληρώσει το 20% ή όποιο ποσοστό τέλος πάντων του αναλογεί...!!!

stratosg

Αν δεν τα έχουν ρουφήξει ήδη κάτι περίεργοι σκηνοθέτες για ταινίες ποιότητας, καθώς επίσης και κάποια έργα οδοποιιάς. Δεν είδες τι ωραία εγνατία οδό έχουμε εκεί ψηλά; Με ωραιότατες λακκούβες. Όλα με χρήματα από την κοινωνία της πληροφορίας. Που θα τα βρούνε για να τα επιστρέψουν;
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

#119
Παράθεση από: stratosg στις 14 Μαΐου 2009, 11:37:38 ΜΜ
Ρε παιδιά αυτό που δεν ξεκαθάρισα ακόμα 100% είναι το αν τα μέλη των κατά τόπους επιτροπών τελικά πληρώθηκαν, γιατί αν ναι τότε ίσως να μαζευτούμε έξω από τα γραφεία των κατά τόπους επιτροπών και να τους πετάμε κλούβια αυγά, χαλασμένες σαρδέλες και λιγμένο ξινόγαλα. Επίσης μπορούμε να πετάμε και τις πάνες των παιδιών μας μαζί με το περιεχόμενό τους, ξέρετε εκείνο το καλό.

Στράτο, όπως είχα αναφέρει σε άλλο μήνυμά μου πιο πάνω σε αυτό το θέμα (αρχές Μαρτίου), αλλά και όταν συναντηθήκαμε στην Αλεξανδρούπολη, εγώ ήμουν μέλος στην Ε.Ε. Ηλείας (του Έργου 2 του Επιπέδου Α (2005-2008)). Έχουμε πληρωθεί, μέσα στο τρέχον σχολικό έτος, αν και δεν έχει ξεκαθαρίσει το αν όντως πήραμε όσα θα έπρεπε... Για ποιο λόγο όμως πιστεύεις ότι φταίνε σε κάτι οι επιτροπές; Και οι επιτροπές εκτελεστικά όργανα ήταν. Κάναμε ό,τι έλεγαν οι οδηγίες και δεν νομίζω ότι παραπλανήσαμε κανέναν. Και οι Επιμορφούμενοι, οι Βοηθοί Επιμορφωτών, οι Προμηθευτές, οι ιδιώτες Επιμορφωτές σε δημόσια ΚΣΕ, και όλοι οι Επιμορφωτές (δημόσιοι υπάλληλοι και ιδιώτες) των ιδιωτικών ΚΣΕ έχουν πληρωθεί...

Το πρόβλημα που πλέον όλοι έχουμε καταλάβει ήταν ότι "...σύμφωνα με τροποποίηση της νομοθεσίας, προβλεπόταν πρόσθετη αμοιβή (πέρα από το μισθό τους) μόνο για όσους δημόσιους υπαλλήλους παρέχουν έργο στο πλαίσιο συλλογικού οργάνου, ενώ δεν δινόταν η δυνατότητα πρόσθετης αμοιβής σε όσους εκτελούν «κατά μόνας» εργασία πέρα από τα συνήθη καθήκοντα...".

Έτσι, οι επιμορφωτές των ιδιωτικών ΚΣΕ πληρώνονταν απευθείας από αυτά τα ΚΣΕ οπότε δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά και τα μέλη των επιτροπών αφού αποτελούσαν συλλογικό όργανο. Ομοίως έχουν πληρωθεί ή είναι σε στάδιο πληρωμής όσοι είχαν εμπλακεί πέρυσι στην επιμόρφωση των εκπαιδευτικών πληροφορικής, αφού ήταν μέλη της ομάδας έργου της κοινοπραξίας ΕΑΙΤΥ-Πανεπιστήμια που εκτέλεσε το έργο...

Αντίθετα, από ό,τι ακούω υπάρχει πρόβλημα και με τις πληρωμές των επιμορφωτών του Επιπέδου Β' και των επιμορφωτών της ΤΕΕ...

Αν πιστεύετε ότι οι κατά τόπους Ε.Ε. προέκυψαν μέσω κάποιας ειδικής διαδικασίας, διαδραμάτησαν κάποιον άλλο ιδιαίτερο ρόλο στο όλο έργο, ήξεραν ή έπρεπε να ξέρουν κάτι αλλά δεν το έλεγαν, κλπ,  τότε επιτρέψτε μου να έχω άλλη, προσωπική, αλλά εντελώς σαφή άποψη! Αυτό το λέω γιατί (... αν και δεν μου αρέσει να διατυπώνω τέτοιου είδους εκφράσεις, αλλά σε αυτήν την περίπτωση το κάνω !) μπορεί και να είμαι από τους λίγους, ίσως και ο μόνος, σε όλη την Ελλάδα που πέρασα από όλα τα στάδια της επιμόρφωσης από το 2002 έως σήμερα: Επιμορφωτής, Συντονιστής, μέλος Ε.Ε. Και χωρίς να έχουν αυτά καμία σχέση με τη θέση μου στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ, η οποία προέκυψε ανεξάρτητα και αργότερα από τα προηγούμενα, πάλι χωρίς καμία ιδιαίτερη διαδικασία αφού ήμουν ο μόνος στο νομό που είχε κάνει αίτηση...!

stratosg

Νίκο, στη δική μου περίπτωση μέλος / μέλη της επιτροπής μας διαβεβαίωναν ότι θα πληρωθούμε μέχρι το τέλος του Δεκέκμβρη του 2008. Όταν όμως κατέθεσα την αίτηση - δήλωση της μη παραίτησης μου από το δικαίωμα να πληρωθώ, άρχισε το φιλικό χτύπημα στην πλάτη να γίνεται γροθιά στο πρόσωπο.

Και βέβαια η αίσθηση ότι έπεσε χοντρό δούλεμα από την επιτροπή και αν θέλεις από τα υψηλόβαθμα στελέχη της επιτροπής δεν είναι μόνο δική μου αλλά και άλλων συναδέλφων.

Και γιατί τότε ο υπογράφων τις βεβαιώσεις απασχόλησης δεν έχει κάνει καμία κίνηση, καμία εμφάνιση, καμία δικαιολογία. Το πιο γελοίο κι εκνευριστικό είναι αυτό που είπε ο γραμματέας της επιστροπής, ότι δηλαδή ο άρχων της επιτροπής του είχε δώσει την άδεια να υπογράφει εκείνος τέτοιου είδους έγγραφα.

Επίσης πιστεύω πως τα μεγαλοστελέχη των επιτροπών σαφώς κι έπρεπε να ξέρουν και να καθοδηγούν τους υφιστάμενούς τους. Δεν γίνεται να γνωρίζουν τη μία όψη του νομίσματος, πάντα αυτή που συμφέρει τους ίδιους. Ναι πιστεύω πως υπήρχε δόλος. Και ναί πιστεύω πως αν ξέραμε μιας αρχής ότι δεν θα πληρωθούμε πάλι θα κάναμε κάποιον αριθμό προγραμμάτων. Σας ορκίζομαι ότι θα το έκανα. Επίσης πιστεύω πως οι ΚΕΠΛΗΝΕΤ δεν ανήκουν στα κρατικοδίαιτα "μεγαλοστελέχη" τρομάρα τους.

Και σε τελική ανάλυση δεν γίνεται να ανταλλάσσω απόψεις και να διαβάζω τις πρόθυμες απαντήσεις σου Νίκο που είσαι στην άλλη άκρη της Ελλάδας, και από τους εδώ να παίρνω την απάντηση " Τι θές να σου κάνω εγώ. Με εμένα υπέγραψες και τα ζητάς από μένα; να πας στο ΚΣΕ που είχες προγράμματα και να τα ζητήσεις από εκεί, και σε τελική δεν με νοιάζει τι θα κάνεις.". Με τη διαφορά ότι αυτοί έκαναν φιέστα για τα προγράμματα.

Με τέτοιους διαλόγους ναι πιστεύω ακράδατα πως υπήρχε δόλος. Βέβαια τις ίδιες απαντήσεις πήραν κι άλλοι επιμορφωτές απλά δεν βγαίνουν να τα γράψουν.

Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Είναι κατανοητός ο θυμός σου Στράτο...
Τα μέλη της δικής μου επιτροπής είναι άφαντοι εδώ και ένα χρόνο. Πληρώθηκαν και δεν ασχολείται κανένας τους παρά άφησαν ένα καημένο γραμματέα να απαντάει στα τηλέφωνα, ο οποίος φυσικά δε ξέρει τι να πει .......
Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι όλοι ίδιοι στις επιτροπές αλλά η πλειοψηφία τους δυστυχώς ήταν και είναι ανεπαρκείς για τη δουλειά που ανέλαβαν. Τι να λέμε τώρα .... αφού πληρώθηκαν ποιος να ασχοληθεί με τους ψωριάρηδες τους επιμορφωτές ...

Η πλάκα είναι ότι στάλθηκαν στις 11/5 καποιες επιταγές ( http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ ) που αφορούν και δικά μου προγράμματα και περιμένω να έρθουν μέσα στη βδομάδα. Είμαι περίεργος να δω
1) αν θα πληρωθεί ο Φλεβάρης-Απρίλης 2008
2) αν θα πάρουμε τα λεφτά που αναλογούσαν κατά την προκήρυξη ή θα πέσει ψαλίδι
3) με ποιον τρόπο θα μας αναγκάσουν (εμένα και τον συντονιστή) να παραδώσουμε τις επιταγές στους επιμορφούμενους γιατί ειλικρινά δε σκοπεύω να το κάνω. Ας τις παραδώσει η ίδια η επιτροπή που πληρώθηκε για τη δουλειά της ....

Σε λίγες μερούλες θα έχετε νέα μου  :D

Υ.Γ. Για το 2006 και την επιμόρφωση των ΤΕΕ δεν υπάρχει φως κι ούτε θα υπάρξει με κλειστή τη Βουλή.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Laertis και το δικό μου το ΚΣΕ είναι μέσα (στην πρώτη ανακοίνωση), αλλά ο συντονιστής δεν είχε κανένα πρόβλημα να δώσει τις επιταγές. Από την άλλη τι φταίνε και οι επιμορφούμενοι, οι οποίοι μας αντιμετωπίζουν με συμπάθεια. Εννοείτε πως δεν ήρθε τίποτα για μας.

Τα μέλη της δικής μου επιτροπής δεν είναι άφαντα, ως μεμονομένα άτομα  γιατί  ως επιτροπή είναι. Κι όσο το σκέφτομαι ότι δεν είναι άφαντα τόσο μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Την Κυριακή μετά από συζήτηση με κάτι φίλους για το θέμα αυτό ανέβασα 17,5 πίεση.

Δεν είναι θυμός πλέον είναι καθαρή οργή. Είμαι οργισμένος. Δεν εξαπάτησα ποτέ κανένα και τούτο που έγινε με πείραξε αφάνταστα. Δεν μπορούσα με τίποτα να το φανταστώ. Συνάδελφος σε συνάδελφο, όχι δεν μπορούσα να το φανταστώ, εξακολουθεί να μ΄ενοχλεί. Δεν έχω όρεξη να πάω στη δουλειά μου. Και τη λατρεύω αυτή τη δουλειά. Όχι με πείραξε όσο δεν μπορείτε να καταλάβετε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Τι να πω κι εγώ ρε παιδιά...! Ούτε που τους ξέρω αυτούς που λέτε, ούτε έχω κανένα λόγο να τους υποστηρίξω ή να τους κατηγορήσω... Και ούτε όλοι οι άνθρωποι είναι ίδιοι...

Βέβαια όταν το ΥΠΕΠΘ εκδίδει εγκύκλιο προς τις Ε.Ε. στις 16-09-2008 μεταξύ των οποίων αναφέρει ότι:

"Επιπλέον, παρακαλούμε να ενημερωθούν οι δικαιούχοι ότι η οποιαδήποτε επιταγή έχει εκδοθεί στο πλαίσιο της οικονομικής εκκαθάρισης της παρούσας Πράξης πρέπει να εισπραχθεί έως 31-12-2008".

...και παρακάτω...

"ΘΕΜΑ 4Ο  ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ – ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΕΣ - ΚΑΤΑΧΩΡΙΣΤΕΣ ΔΗΜΟΣΙΩΝ Κ.Σ.Ε.
....
Η τροπολογία για την αμοιβή των Συντονιστών, Επιμορφωτών και Καταχωριστών είναι στην Βουλή. Επίκειται η ψήφισή της.".

Τι να κάνει υποθέσει κανείς; Εδώ η ίδια η κεντρική υπηρεσία του ΥΠΕΠΘ δεν κατάλαβε ότι ο Αλογοσκούφης άλλαξε το νόμο! Θα το ήξεραν στις τοπικές Επιτροπές; Τι να κάνει η οποιαδήποτε Ε.Ε.; Να πάει στη Βουλή να δει αν όντως ψηφίστηκε η τροπολογία; Άσε που και για αυτό προσπαθούσαμε να μαθαίνουμε... Με τους συναδέλφους εδώ συνέχεια τα λέμε... Επιμορφωτής ήμουν κι εγώ και αύριο μεθαύριο πάλι θα είμαι... Δηλαδή τι πάει να πει Επιτροπή; Συνάδελφοι είμαστε! Από κει και πέρα εμείς δεν διαβεβαιώναμε για κάτι... Αναφέραμε ποιο είναι το πρόβλημα και τι λέει το ΥΠΕΠΘ ότι κάνει για την επίλυσή του. Τώρα αν κάποιος από τα μέρη σας σάς διαβεβαίωνε για κάτι, θέλω να πιστεύω ότι το έκανε γιατί κι ο ίδιος από την επίσημη ενημέρωση που ερχόταν, αλλά και επειδή κιόλας "συνηθίζεται" όταν κάποιος δουλεύει να πληρώνεται, θα πίστεψε ότι όλα θα πάνε καλά...

Και εμένα προσωπικά, αν με ρώταγες γενικά για την πιθανή ύπαρξη κάποιου προβλήματος σε περιπτώσεις καθυστερήσεων πληρωμών, θα σου έλεγα ότι οι καθυστερήσεις είναι στο πρόγραμμα (χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι συμφωνώ με αυτήν την κατάσταση) αλλά η ιστορία δείχνει ότι τελικά τα χρήματα δίνονται. Το ΙΕΚ παλιότερα με πλήρωνε με καθυστέρηση 1-2 ετών, η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη κι αυτή αργούσε, οι Ε.Ε. για τη διεκπεραίωση και των 3 περιόδων επιμόρφωσης (από το 2006 μέχρι πέρυσι τέτοια εποχή) δεν είχαν πάρει τίποτα... 

Αυτό όμως που γίνεται τώρα πραγματικά δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει... Τι να πω; Πέσαμε στην περίπτωση; Τα άφησαν όλα να γίνουν τελευταία στιγμή και  έτυχαν οι 3 αλλαγές υπουργών; Μην παρεξηγηθώ: Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα. Όμως μου είναι αδύνατον να υποθέσω ότι οι Ε.Ε. ήξεραν την «αλήθεια» και την κρατούσαν κρυφή! Για να πω και την αμαρτία μου ακόμα και τώρα μου φαίνεται αδιανόητο ότι από το ΥΠΕΠΘ θέλησαν επίτηδες να παραπλανήσουν τον κόσμο για να μην τον πληρώσουν... ʼλλο να μιλάει κάποιος για μίζες και σκάνδαλα, άλλο όμως αυτό! Απλά ίσως δεν ήταν αντάξιοι των περιστάσεων και των απαιτήσεων...

Υ.Γ. Σταματάω κάπου εδώ γιατί στο τέλος θα μου βγει το όνομα ότι έχω αναλάβει να ωραιοποιήσω την κατάσταση, χωρίς να είναι κάτι τέτοιο στις προθέσεις μου, απλά προσπαθώ να δω τα πράγματα αντικειμενικά...

stratosg

Νίκο συμφωνώ με όσα λες, αλλά στην δική μου περίπτωση δεν είναι έτσι. Εδώ σκίζαν τα ρούχα τους ότι δεν τρέχει τίποτα. Μάλιστα τα σκίζαν να μας πείσουν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να αναλάβουμε τις επιμορφώσεις του 2008, μιας και οι περισσότεροι επιμορφωτές δεν ήθελαν εφόσον δεν είχαν πληρωθεί από το 2006. Αργότερα μας διαβεβαίωναν πως θα πληρωθούμε μέχρι το τέλος του 2008 και μας έλεγαν να μην κινηθούμε νομικά, ούτε να κάνουμε αιτήσεις μιας και το θέμα έχει λυθεί. Για ποιό λόγο αν δεν αποσκοπούσε κάπου όλο αυτό;

Όταν λοιπόν σκίζεις τα ρούχα σου για κάτι τέτοιο πρέπει πρώτα να είσαι σίγουρος και από τη στιγμή που η υπόθεση παίρνει μια τέτοια "αναπάντεχη" τροπή οφείλεις να σταθείς στο ύψος των περιστάσεων και να κάνεις μια απλή τυπική κίνηση, ή να πείς ένα παρηγορητικό λόγο κι όχι να βγαίνεις με το ύφος του .... και το χαμόγελο του ηλιθίου και να λές "Ξέρεις χα χα να τελικά μάλλον είναι άσχημα τα πράγματα, χαχα χα δεν θα πληρωθείτε.". Ρωτάω τώρα εγώ. Στη δικιά μας περίπτωση ποιός φταίει. Μη φταίει η μοίρα μας η μαύρη, μη το κακό μας ριζικό;

Εδώ λοιπόν έτσι έχει η κατάσταση, και μη στενοχωριέσαι κανείς δεν πρόκειται να σε κατηγορήσει ότι ωραιοποιείς τα πράγματα. Απλά εσείς το χειριστήκατε διαφορετικά. Και ξέρω πως είναι δύσκολο να ακούς - διαβάζεις πράγματα για τα οποία καμία ευθύνη δεν φέρεις και τα οποία ποτέ δεν έκανες. Επαναλαμβάνω εσείς.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

mpatata

Επειδή στην ΕΥΕ κρύβονται πίσω από την ανωνυμία τους και τις γραφειοκρατικές διαδικασίες για τις οποίες είναι απόλυτα υπεύθυνοι. -άγνοια νόμου δεν δικαιολογήται για τους πολίτες πόσο μάλλον για τις δημόσιες υπηρεσίες. Σκέφτομαι να τους στείλω με μορφή αίτησης το κείμενο που παραθέτω, τουλάχιστον θα νιώσουν ότι έχουν προσωπική ευθύνη και οι διεκδικήσεις μας δεν θα στρέφονται μόνο κατά της υπηρεσίας αλλά και κατά προσώπων, θα πρέπει να έχουν ευθύνη για την υπογραφή τους, για αυτό άλλωστε πληρώνονται. (περιμένω τις παρατηρήσεις σας)
"Προς  την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Προγραμμάτων  του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων

Σας παρακαλώ να με ενημερώσετε για τα παρακάτω:
Α. Πότε θα μου καταβληθούν οι αμοιβές για τα προγράμματα ….. που εκτέλεσα ύστερα από την προκήρυξη … της υπηρεσίας στο ΚΣΕ …. στην περιοχή Ευθύνης της επιτροπής επιμόρφωσης ……
Β. Σε περίπτωση που υφίσταται πρόβλημα για την καταβολή των Δεδουλευμένων μου σας παρακαλώ να μου κατονομάσετε  τον /τους  αρμόδιους υπεύθυνους  που εξέδωσαν  την προκήρυξη για την διενέργεια των προγραμμάτων, ενέκριναν την λειτουργία των προγραμμάτων  και δεν φρόντισαν για την έγκαιρη αποπληρωμή όσων εργάσθηκαν σε αυτά.
Οι παραπάνω απαιτήσεις μου γίνονται ύστερα από διαδοχικές διαβεβαιώσεις που έχουμε λάβει από την υπηρεσία σας τα τελευταία δύο χρόνια ότι οι αμοιβές θα καταβληθούν κανονικά  και χωρίς να έχει βρεθεί λύση
Σε κάθε περίπτωση δεν παραιτούμαι  των αμοιβών μου ούτε των παρελκόμενων πρόσθετων , που  επιφυλάσσομαι να διεκδικήσω έντοκα, ούτε καμίας  άλλης νόμιμης διεκδίκησης μου.
Για  τα παραπάνω αιτήματά μου αναμένω  έγγραφη απάντηση εντός των νομίμων προθεσμιών"


Laertis

Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα ......
Δυστυχώς τα πράγματα mpatata δεν λειτουργούν έτσι στο Ελλάντα. Η λέξη ευθύνη έχει απαλειφθεί απο το λεξικό μας εδώ και τόσα χρόνια. Αληθινά πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι απο αυτό που λες ; Η ΕΥΕ θα τα ρίξει στον Προίστάμενο της, αυτός στο ΥΠΕΠΘ, το ΥΠΕΠΘ στο Υπουργείο Οικονομικών και πάει λέγοντας φτάνοντας τελικά σε παραγραφή αδικιμάτων και παρανομιών... Είναι σα να παίζεις τον παπά... Ποιός τελικά έχει την ευθύνη απο όλους αυτούς τους παπατζήδες ; Γιατί απο όσα έχω καταλάβει στα 41 συναπτά έτη της ζωής μου σ'αυτό εδω το κωλοκράτος είναι ότι όλοι είναι παπατζήδες και κανένας δεν φέρει ποτέ την ευθύνη. Ακόμα και η δικαστική διεκδίκηση θα κάνει όλους όσους απο εμάς ανακατευτούμε να περιμένουμε επιπλέον καμιά 10αριά χρόνια (δες τι γίνεται με το επίδομα των 176). 
Ειλικρινά πιστεύω ότι αυτό που λες θα έκανε και ο καθένας μας αν ζούσε σε μια χώρα ισονομίας, κοινωνικής δικαιοσύνης και σεβασμού των πολιτών της και ήξερε ότι τελικά θα βρει το δίκιο του.
Είμαι απαισιόδοξος αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα αφήσω αυτούς του ανευθυνοϋπέυθυνους της ΕΥΕ ή του ΥΠΕΠΘ να παίζουν με τα κοινοτικά κονδύλια λες και είναι δικά τους χρήματα. Η μόνη λύση αλλά δυστυχώς πολύ χρονοβόρα είναι η δικαστική οδός.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ mpatata, πολύ θα ήθελα να δώ απάντηση σε ένα τέτοιο έγγραφο αλλά νομίζω πως ο Laertis περιέγραψε με σαφήνεια και πληρότητα την απάντηση. Αν πραγματικά θέλεις κάνε ένα κόπο και στείλτο και στη συνέχεια ανάρτησε την απάντηση που πήρες. Μετά μπορούμε όλοι να στείλουμε μαζικά αντίστοιχες αιτήσεις - δηλώσεις και να τους ιδρώσουμε στο πηγαινε έλα.

Νομίζω πως ναι ο μοναδικός δρόμος είναι ο δρόμος της προσφυγής στα δικαστήρια. Ας ελπίσουμε τώρα που ξαναψηφίζουν να πάρουν κάτι νέα αναδρομικά ή αναδρομικές αυξήσεις (δεν το πολυκατάλαβα) που έπρεπε αναδρομικώς να είχαν πάρει μέσα από αναδρομικές διαδικασίες του παρελθόντος, να αρχίσουν να εκδικάζουν τις υποθέσεις γρηγορότερα.

Και δεν είναι μόνο το γεγονός ότι παίζουν με κοινοτικά ή μη κονδύλια τα οποία από το πετσί μας βγαίνουν ούτως ή άλλως, αλλά ακόμα χειρότερα είναι που παίζουν με τις οικογένειες οι οποίες μας στερήθηκαν (ο γιος μου ήταν έξι μηνών πέρυσι και αντί να τον χαίρομαι έχανα αυτές τις στιγμές δείχνοντας ευσυνειδησία), τις συνειδήσεις, το φιλότιμο, την ψυχολογία και την αγάπη που έχουμε γι' αυτό που κάνουμε.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Η ΠΕΚΑΠ επιτέλους ξεκινά την κίνηση ...

http://www.petitiononline.com/pekap43/petition.html

Συνάδελφοι είναι η μοναδική ευκαιρία μαζικής διαμαρτυρίας και προσφυγής γι αυτό υπογράψτε τη δήλωση .....

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

SIFIS


Προς:
pe19-20-ira@sch.gr, pe19-20-las@sch.gr
Το μήνυμα αυτό αφορά μόνο όσους συμμετείχαν σε προγράμματα "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών στην Αξιοποίηση των Τεχνολογιών της Πληροφορίας και των Επικοινωνιών στην Εκπαίδευση"  από το 2006 και μετά. Οι υπόλοιποι μπορείτε
να το αγνοήσετε!!!

Συνάδελφοι,

Αρχικά το πρόβλημα δημιουργήθηκε όταν σύμφωνα με διάταξη του Ν.3408/05, προβλεπόταν καταβολή πρόσθετης αμοιβής, μέσω ΚΥΑ, μόνο για όσους δημόσιους
υπαλλήλους παρέχουν έργο στο πλαίσιο του συλλογικού οργάνου, ενώ δε προβλεπόταν
πρόσθετη αμοιβή σε όσους εκτελούν εργασία "κατά μόνας", εργασία πέρα από τα συνήθη καθήκοντά τους. Αποτέλεσμα αυτού ήταν να σταματήσει η καταβολή πρόσθετης αμοιβής για τους συμμετέχοντες δημόσιους υπαλλήλους.

Τον Δεκέμβριο του 2008 έγινε η νομοθετική ρύθμιση (νόμος 3748/2009, άρθρο 21, ΦΕΚ Τεύχος Α 29/19-02-2009), που επίλυε το πιο πάνω πρόβλημα της καταβολής πρόσθετης αμοιβής για τους συμμετέχοντες δημόσιους υπαλλήλους. Και ενώ θα περίμενε κανείς το Υπουργείο να προβεί στις απαραίτητες διοικητικές ενέργειες προκειμένου να καταστεί δυνατή η πληρωμή των δεδουλευμένων στους ανωτέρω δικαιούχους, η τελευταία απάντηση από την Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων (ΕΥΕ), λέει ότι η νομοθετική ρύθμιση που ψηφίστηκε έχει αναδρομική ισχύ ενός έτους και επομένως υπάρχει πρόβλημα με τα χρήματα του 2006 και με τα χρήματα της 1ης περιόδου (Φεβρουάριος-Απρίλιος) του 2008.

Λαμβάνοντας υπόψη ότι το Κοινοβούλιο είναι κλειστό μέχρι τις Ευροεκλογές και
δεδομένου ότι τα παραπάνω προγράμματα έγιναν με Ευρωπαϊκά κονδύλια και η παράταση που έχει η Χώρα μας για την διάθεση των Κοινοτικών Κονδυλίων του Γ Κ.Π.Σ. τελειώνει τον Ιούνιο καταλαβαίνει κανείς ότι είναι πλέον πολύ δύσκολο να καταβληθούν στους δικαιούχους!

Η δημοσιότητα του προβλήματός δεν νομίζω ότι αποτελεί πλέον λύση και η μοναδική ελπίδα που μας απομένει είναι η Δικαστική Οδός. Στη προσπάθεια αυτή, απ' ότι γνωρίζω, ο Μιχάλης Χαλκιαδάκης είχε μια πρώτη επαφή με δικηγόρο από τη Θεσσαλονίκη που έχει ασχοληθεί με το θέμα και αν δε κάνω λάθος, οι απαιτήσεις που είχε ήτανε λογικές (50 εφάπαξ + 7% επί του ποσού αν κερδηθεί). Προτείνω λοιπόν, όσοι από τους συναδέλφους ενδιαφέρονται να εκδηλώσουν σχετικό ενδιαφέρον για να κάνουμε μια ομαδική προσφυγή.

Το τραγελαφικό στην όλη ιστορία είναι ότι στους συναδέλφους που απασχολήθηκαν σε ιδιωτικά ΚΕΚ, έχουν ήδη καταβληθεί τα δεδουλευμένα!!!!

Φιλικά,

Μανασσάκης Βασίλης

ΥΓ : Παρακαλώ προωθήστε το μήνυμα σε όσους νομίζετε ότι τους αφορά.


Laertis

Σήμερα ήρθαν οι επιταγές των προγραμμάτων του 2008, όλων εκτός επιμορφωτών, συντονιστών και καταχωριστών. Όλοι πληρώνονται εκτός απο εμάς ...... Και οι μπούρδες που ακούγονται απο φήμες ότι θα πληρωθούν μόνο τα προγράμματα του Απριλίου-Μαίου ; Μπούρδες για να μην πω τίποτα χειρότερο ..... Δεν πληρώνεται τίποτε σε επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές. ΤΙΠΟΤΑ ...
Κι αυτό σημαίνει ή ότι θα πάρουμε τα @@ μας γενικώς  :( ή ότι οι φωστήρες της ΕΥΕ περιμένουν με τις επιταγές στο χέρι να γίνει η τροπολογία μετά τις εκλογές για παράταση της αναδρομικότητας και να τις στείλουν όλες μαζί καπάκι ...
Έχω αρχίσει και το διασκεδάζω πάντως.... :laugh:
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mpatata

Συνάδελφοι επειδή στην ΕΥΕ συνεχίζουν να μας εμπαίζουν και η πρόσφατη νομολογία του Άρειου Πάγου προβλέπει παραγραφή απαιτήσεων από το Δημόσιο μετά την παρέλευση διετίας, σύμφωνα με τη γνώμη του δικηγόρου που συμβουλεύτηκα η μόνη μας διέξοδος είναι να κινηθούμε νομικά όπως προτείνει η Π.Ε.ΚΑ.Π. Δ.Ε  (1) όχι όμως μόνο κατά του δημοσίου αλλά και κατά των υπεύθυνων κατά το νόμο για τους οποίους δεν ισχύει  άμεσα η παραγραφή … -και δεν αναφέρομαι στις ευγενέστατες κυρίες που προσπαθούν να μας εξηγήσουν τα αδικαιολόγητα…- και θα υποχρεωθούν να βρουν λύση.
Δεν ξέρω αν θα πάρουμε τα χρήματά μας αλλά θα δεν θα τρέχουμε μόνο εμείς στα δικαστήρια έναντι του απρόσωπου δημοσίου, αλλά και αυτοί –φαντάζεστε πενήντα αγωγές έναντι των υπεύθυνων,  με αξιώσεις αποζημίωσης - που έχουν υπογράψει τις αποφάσεις που αντιτίθενται στην κείμενη νομοθεσία - όπως λένε;
Ερώτηση οι επιμορφωτές στα σεμινάρια Β επιπέδου που έγιναν  το 2008 έχουν πληρωθεί ή ενώ γνώριζαν ότι υπήρχε νομικό πρόβλημα έβγαλαν νέα προκήρυξη χωρίς να μπορούν να πληρώσουν αυτούς που εργάστηκαν;

(1)   Το κόστος για ατομικές αγωγές είναι απαγορευτικό όμως οι ομαδικές προσφυγές σαφώς αξίζουν.

stratosg

Δηλαδή, αν κατάλαβα καλά πρέπει να προσφύγουμε και ενεντίων των τοπικών επιτροπών, σωστα; Ε ρε γλέντια που θα κάνουμε. 

Και μιας και μίλησες και για κόστος, δεν μας το αναφέρεις να ξέρουμε πάνω κάτω τί γίνεται;

@Laertis
Βρε ποιος σου μαθε τέτεοια βρωμόλογα; Φτου κακά.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

mpatata

Οι τοπικές επιτροπές δεν έκαναν τίποτα άλλο από το να εφαρμόσουν τις οδηγίες που τους ήρθαν από την κεντρική υπηρεσία -και αυτοί που ήταν δημόσιοι υπάληλοι δεν πρέπει να έχουν πληρωθεί όπως και εμείς - οπότε μιλάμε για την κεντρική υπηρεσία.

Σύμφωνα με μια πρώτη εκτίμηση το κόστος για ατομική προσφυγή σε διοικητικά δικαστήρια είναι πάνω από 1800€ ++δικηγόρους ,για αστικά δικαστήρια σε πρώτο βαθμό υπολόγισε από 500€ και βλέπουμε, σε ομαδικές προσφυγές γίνεται επιμερισμός των παράβολων και ένα ποσοστό επί της αποζημίωσης που ... θα πάρουμε.

Υπάρχει κάποιος που εφάρμοσε προγράμματα Β επιπέδου να μας πει τι έγινε με τις πληρωμές τους;

Καλά κουράγια


papaluk

Τα μέλη της επιτροπής δεν έχουν πληρωθεί, δεν γνωρίζουν αν θα πληρωθούν και κάθε φορά που επικοινωνούμε με ΕΥΕ η ίδια απάντηση... Εννοείται ότι τα χρήματα για την περίοδο Σεπτ 07 εως Μαρτ 08 παρότι ως επιτροπή συνεδριάζαμε δεν θα τα πληρωθούμε ( όχι ότι θα πληρωθούμε τα υπόλοιπα) επειδή δεν έγινε κανένα πρόγραμμα, και αυτό ήταν θέμα της ΕΥΕ και όχι των επιτροπών που είχαν κάνει τα δέοντα.. σύμφωνα με οδηγίες κεντρικής επιτροπής. Καταχωριστές παρότι έγιναν ενέργεια για προσλήψεις, τελικά δεν προσλήφθηκαν οπότε το βάρος έπεσε στην επιτροπή και εννοείται όχι η αμοιβή του καταχωριστή ( που να πήγε άραγε???). Τελικά τα μόνα χρήματα που πήραμε ήταν για μετακινήσεις ( και αυτά μισά, από τα οποία τμήμα τους δώσαμε στο μέλος επιτροπής που αφιέρωσε άπειρο χρόνο να φτιάξει προγράμματα, να επικοινωνήσει με ΚΣΕ, επιμορφωτές κτλ, να καταχωρήσει στοιχεία - χωρίς να πληρώνεται- άρα βάλαμε από τσέπη μας  300-400 ευρώ για βενζίνες (λοιπά έξοδα αυτοκινήτου δεν περιλαμβάνονται) και τελικά όλοι απλήρωτοι..και αν πληρωθούμε θα θεωρηθεί ότι δουλέψαμε 3 μήνες και καθαρά κάθε μήνα βγαίνει 100-150 με δυσκολία.. άρα είμαι απλήρωτος ως επιμορφωτής για σεμινάρια επιμόρφωσης στο Ε1, ως επιτροπή στο Ε2 έβαλα και από την τσέπη μου, πάλι καλά πληρώθηκα ως επιμορφωτής για επιμόρφωση ΠΕ19-20  ( και εδώ το κουλό η επιτροπή  δεν έχει πληρωθεί..άντε βγάλε άκρη..)! Εννοείται ότι αν έχω κάτι νεότερο θα σας ενημερώσω, αλλά έχω απογοητευτεί..και στο τέλος θα φάμε και όλο το "κράξιμο"

pvolonakis


stratosg

Άντε βάλτε υπογραφή όσοι δεν υπογράψατε. Δεν δαγκώνει, δεν λερώνει. Είναι ευκαιρία να δείξουμε το πλήθος μας, το μέγεθος της ενόχλησής μας, και γιατί όχι και τη δύναμη του κλάδου μας. ʼντε μήπως και φιλοτιμηθούν οι αφιλότιμοι.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

papaluk

Οι επιτροπές πρέπει να μαζέψουν δικαιολογητικά που στάλθηκαν σε ΚΣΕ, επιμορφωτές, βοηθούς κτλ με εμαιλ (στην περιφέρεια κεντρικής Ελλάδας - δεν ξέρω οι άλλες πως και αν επικοινώνησαν) να τα επιστρέψουν σσυμπληρωμένα στο ΥΠΕΠΘ για να γίνουν οι πληρωμές (τα δικαιολογητικά που μας ζήτησαν αφορούν ώρες επιμορφωτών, βοηθών, συντονιστών και αναγράφεται η αποζημίωση για τον καθένα ξεχωριστά).
Συνεπώς καλό θα ήταν όσοι συμμετέχουν στο έργο Ε2 και δεν λάβουν μέχρι αύριο τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να συμπληρώσουν, να επικοινωνήσουν με τις κατά τόπους επιτροπές.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: papaluk στις 04 Ιουν 2009, 02:34:08 ΜΜ
Οι επιτροπές πρέπει να μαζέψουν δικαιολογητικά που στάλθηκαν σε ΚΣΕ, επιμορφωτές, βοηθούς κτλ με εμαιλ (στην περιφέρεια κεντρικής Ελλάδας - δεν ξέρω οι άλλες πως και αν επικοινώνησαν) να τα επιστρέψουν σσυμπληρωμένα στο ΥΠΕΠΘ για να γίνουν οι πληρωμές (τα δικαιολογητικά που μας ζήτησαν αφορούν ώρες επιμορφωτών, βοηθών, συντονιστών και αναγράφεται η αποζημίωση για τον καθένα ξεχωριστά).
Συνεπώς καλό θα ήταν όσοι συμμετέχουν στο έργο Ε2 και δεν λάβουν μέχρι αύριο τα απαραίτητα δικαιολογητικά που πρέπει να συμπληρώσουν, να επικοινωνήσουν με τις κατά τόπους επιτροπές.

Δεν ήταν όλα αυτά στους φακέλους οικονομικού αντικειμένου που είχαν σταλεί από τις Ε.Ε. στο ΥΠΕΠΘ; Από πού το έμαθες αυτό; Στην δικιά μας Ε.Ε. δεν έχει έρθει καμία τέτοια ενημέρωση ούτε με email, ούτε με κανέναν άλλο τρόπο... Υποθέτω ότι μιλάς για το Έργο2 (2006-2008);

Laertis

Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

papaluk


Νίκος Αδαμόπουλος

Είπα κι εγώ!! Κι άρχισα να ανεβάζω θερμοκρασία...!!!

Δηλαδή, για την ΤΕΕ δεν έχουν σταλεί ακόμα τα δικαιολογητικά προς το ΥΠΕΠΘ;

Μόλις την Πέμπτη έδιωξα τις τελευταίες επιταγές που είχαν παραληφθεί με το τελευταίο πακέτο στην Ε.Ε. Ηλείας (ήταν για Πιστοποιημένους του 2008 - το λέω για να μη ρωτάτε!). Μάλιστα, η τελευταία επιταγή ήταν μιας συναδέλφου που το μόνο που ξέραμε, εκτός από το όνομά της και το κινητό της που πλέον δεν ίσχυε, ήταν ότι είχε πάρει μετάθεση στο ν. Κορινθίας. Από το όνομά της και μέσα από το http://www.whitepages.gr βρήκα κατά τύχη την ξαδέλφη της, και η επικοινωνία αποκαταστάθηκε...

Πάντως αν μέχρι το τέλος του μήνα πρέπει όντως να έχουν ολοκληρωθεί οι πληρωμές όλων των εμπλεκομένων (πιστοποιημένων 2008 και 2009, επιμορφωτών, συντονιστών, καταχωριστών, κλπ)..., όταν μάλιστα μέσα του μηνός κλείνουν τα σχολεία στην πρωτοβάθμια οπότε άντε να βρεις τους δασκάλους,... τότε... 

stratosg

Σωστός ο προβληματισμός σου, εκτός των άλλων θα κάνεις και τη Νικολούλη. Εμένα όμως αυτό που με έκανε να αλλάξω πάλι δέκα χρώματα και συναισθήματα είναι οι φήμες για αλλαγή του Υπουργού.

Στημένο το παιχνίδι καλά καλά.  Σε τακτά χρονικά διαστήματα αλλάζουμε τα πρόσωπα στην καρέκλα και όλοι είναι καλυμμένοι πίσω από την αστεία δικαιολογία του δεν ήξερα, δεν ενημερώθηκα, δεν πρόλαβα.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

giannan

Μετά από σημερινή επικοινωνία με την Αθήνα και το αντίστοιχο τμήμα μου είπαν ότι σήμερα κόβονται επιταγές για τους επιμορφωτές και τους λοιπούς εμπλεκόμενους και μέχρι τέλος Ιουνίου θα έχουμε πληρωθεί όλοι.

Νίκος Αδαμόπουλος

Ανακοίνωση για τις αμοιβές Επιμορφωτών / Συντονιστών / Καταχωριστών Δημοσίων Κ.Σ.Ε. (10/06/2009)

(αντιγράφω από http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/ )

"Στο πλαίσιο της Πράξης "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης σε Βασικές Δεξιότητες των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση" απασχολήθηκαν, από τον Μάιο 2006, δημόσιοι υπάλληλοι ως επιμορφωτές Δημοσίων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης (Κ.Σ.Ε.) ή συντονιστές Δημοσίων Κ.Σ.Ε. ή καταχωριστές Δημοσίων Κ.Σ.Ε. Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει ξεκινήσει την έκδοση των επιταγών τους και την αποστολή τους με courier προς τις Επιτροπές Επιμόρφωσης. Για την παραλαβή τους οι δικαιούχοι θα πρέπει να επικοινωνήσουν με τις αρμόδιες Επιτροπές Επιμόρφωσης.

Υπενθυμίζουμε πως λόγω της λήξης του οικονομικού αντικειμένου της Πράξης, οι επιταγές θα πρέπει να έχουν εισπραχθεί από τους δικαιούχους έως και τις 26-6-2009".

Laertis

Βρες λες τελικά να πληρωθούμε ;
Αν δεν πάρω τις επιταγές στο χερι δεν πιστεύω τίποτα μετά απο όσα έγιναν  :D
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

fgmarg


stratosg

Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

fgmarg

[15.06.2009]Ανακοίνωση για τις αμοιβές Επιμορφωτών / Συντονιστών / Καταχωριστών Δημοσίων Κ.Σ.Ε. Στο πλαίσιο της Πράξης "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαίδευσης σε Βασικές Δεξιότητες των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση" απασχολήθηκαν, από τον Μάιο 2006, δημόσιοι υπάλληλοι ως επιμορφωτές Δημοσίων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης (Κ.Σ.Ε.) ή συντονιστές Δημοσίων Κ.Σ.Ε. ή καταχωριστές Δημοσίων Κ.Σ.Ε. Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει ξεκινήσει την έκδοση των επιταγών τους και την αποστολή τους με courier προς τις Επιτροπές Επιμόρφωσης. Υπενθυμίζουμε πως λόγω της λήξης του οικονομικού αντικειμένου της Πράξης, οι επιταγές θα πρέπει να έχουν εισπραχθεί από τους δικαιούχους έως και τις 26-6-2009.

Αυτά από την ΕΕ Αν. Θεσσαλονίκης και το πιο ευχάριστο:

Από την Επιτροπή Επιμόρφωσης Γ' Αθήνας στάλθηκε πριν λίγα λεπτά (Κυριακή 14/6/09 στις 09.47 μ.μ.) e-mail με τις καταστάσεις και τους αριθμούς των επιταγών για τους δικαιούχους επιμορφωτές κλπ. της επιμόρφωσης 2006 και 2008.

Επισημαίνουμε προς όλους τους συναδέλφους ότι οι επιταγές θα πρέπει να έχουν παραληφθεί από την έδρα της Επιτροπής Επιμόρφωσης το αργότερο μέχρι τις 29-6-2009 και να έχουν εισπραχθεί το αργότερο μέχρι τις 30-6-2009. Όπως μας έχει ενημερώσει η ΕΥΕ, μετά από τις 30-6-2009 οι επιταγές που δεν παρελήφθησαν ή δεν εισπράχθηκαν επιστρέφονται για ακύρωση!

Διαδώστε το μήνυμα αυτό και ...συσπειρωθείτε στην ΠΕΚΑΠ και για άλλες επιτυχίες...


από την ΠΕΚΑΠ... η συσπείρωση όντως χρειάζεται συνάδελφοι, παρ όλες τις επιμέρους αντιρρήσεις μας (βλέπε e-school, νέα αναλυτικά προγράμματα Μπαμπινιώτη http://www.esos.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1602&Itemid=79, ολοήμερο σχολείο σε μια νύχτα, κλπ)

Καλή μετάπτωση!!!

pavel21


Από την Επιτροπή Επιμόρφωσης Γ' Αθήνας στάλθηκε πριν λίγα λεπτά (Κυριακή 14/6/09 στις 09.47 μ.μ.) e-mail με τις καταστάσεις και τους αριθμούς των επιταγών για τους δικαιούχους επιμορφωτές κλπ. της επιμόρφωσης 2006 και 2008.

που στειλανε το e-mail ? στα σχολεία;

SIFIS

ΘΑ ΠΛΗΡΩΘΟΥΜΕ ΣΟΣ ΕΩΣ 26/6/09.............ΔΕΙΤΕ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Πανελλήνια Ένωση Καθηγητών Πληροφορικής (Π.Ε.ΚΑ.Π.) ενημερώνει όλους τους συναδέλφους ότι σήμερα 11/6/2009 έχει αναρτηθεί στην ιστοσελίδα www.eye-ypepth.gr/epimorfosi η παρακάτω ανακοίνωση που αφορά στις αμοιβές Επιμορφωτών / Συντονιστών / Καταχωριστών Δημοσίων Κ.Σ.Ε.:

«Στο πλαίσιο της Πράξης "Επιμόρφωση Εκπαιδευτικών Α/θμιας & Β/θμιας Εκπαί-δευσης σε Βασικές Δεξιότητες των ΤΠΕ στην Εκπαίδευση" απασχολήθηκαν, από τον Μάιο 2006, δημόσιοι υπάλληλοι ως επιμορφωτές Δημοσίων Κέντρων Στήριξης Επιμόρφωσης (Κ.Σ.Ε.) ή συντονιστές Δημοσίων Κ.Σ.Ε. ή καταχωριστές Δημοσίων Κ.Σ.Ε. Η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει ξε-κινήσει την έκδοση των επιταγών τους και την αποστολή τους με courier προς τις Επιτροπές Επιμόρφωσης. Για την παραλαβή τους οι δικαιούχοι θα πρέπει να επικοι-νωνήσουν με τις αρμόδιες Επιτροπές Επιμόρφωσης. Υπενθυμίζουμε πως λόγω της λήξης του οικονομικού αντικειμένου της Πράξης, οι επιταγές θα πρέπει να έχουν εισπραχθεί από τους δικαιούχους έως και τις 26-6-2009.»

Με κάθε λογική επιφύλαξη λόγω του «παρελθόντος» της υπόθεσης αυτής, χαιρετίζουμε αυτή την εξέλιξη που υλοποιεί την υπόσχεση που δόθηκε από το ΥΠ.Ε.Π.Θ. στο προεδρείο της Π.Ε.ΚΑ.Π., κατά τη διάρκεια της συγκέντρωσης δια-μαρτυρίας που καλέσαμε ως Ένωση στις 1/6/2009.
Καλούμε όλους του συναδέλφους Πληροφορικής ΠΕ19-ΠΕ20, να συνεχί-σουν το ίδιο αγωνιστικά και ενωτικά, για την επίτευξη και των άλλων στόχων που έχουν τεθεί από την Π.Ε.ΚΑ.Π. για τα τρέχοντα προβλήματα του κλάδου μας.



Για το Δ.Σ. της ΠΕΚΑΠ Δ.Ε.

Ο Γενικός Γραμματέας

Στ. Κουνάδης       Ο Πρόεδρος

Αρ. Λούβρης

Laertis

Παράθεση από: pavel21 στις 15 Ιουν 2009, 09:09:34 ΠΜ

Από την Επιτροπή Επιμόρφωσης Γ' Αθήνας στάλθηκε πριν λίγα λεπτά (Κυριακή 14/6/09 στις 09.47 μ.μ.) e-mail με τις καταστάσεις και τους αριθμούς των επιταγών για τους δικαιούχους επιμορφωτές κλπ. της επιμόρφωσης 2006 και 2008.

που στειλανε το e-mail ? στα σχολεία;

Ναι πρέπει να στάλθηκε στα σχολεία γιατί με τον ίδιο ακριβώς τρόπο ενημερώθηκαν τα σχολεία για τις επιταγές των επιμορφούμενων.
Εγώ  αν δεν πάρω τις επιταγές στο χέρι απο την Ε.Ε Ανατ. Θεσ/νίκης και στη συνέχεια τα λεφτά απο την τράπεζα δεν πιστεύω τίποτα... (θεωρείτε περίεργο π.χ να μην υπάρχουν αρκετά λεφτά στο λογαριασμό της ΕΥΕ ;)
Αυτή είναι η εκσυχρονισμένη Δημόσια Διοίκηση ,δυσπιστία για οποιαδήποτε εξαγγελία και ενέργειά της ....
Όποιος συνάδελφος πληρωθεί πρώτος ας ρίξει ενα post.
Άντε και καλή τύχη μάγκες ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pavel21

παντως στο σχολειο μου (στη Σαμο) δεν ηρθε κανενα email, ουτε και στο site του κσε δεν ηρθε κανενα μηνυμα.

stratosg

Ούτε και στο δικό μου ήρθε κάτι. Μάλιστα σε επικοινωνία που είχα με τον ΠΛΗΝΕΤ της περιοχής μου είπε πως δεν έχει καμία παραπάνω ενημέρωση από αυτή την ανακοίνωση της ΠΕΚΑΠ.

Θέλω να το δω πάντως και να μην το πιστέψω.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pavel21


stratosg

Ναι υπομονή υπομονή μείναμε χωρίς...δραχμή και το ημερολόγιο γράφει 15 και εντός ημιώρου 16.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pavel21

που ειναι αυτο το email ρε παιδια το πηρε κανενας; αν το χει παρει κανενας αστο ανεβασει να το δουμε ολοι...

Laertis

Απο το blog της ΠΕΚΑΠ

https://www.blogger.com/comment.g?blogID=4655943202476166562&postID=6757584698301856685

https://www.blogger.com/comment.g?blogID=4655943202476166562&postID=3797861283972802701

Προφανώς στην A' και Γ' Αθήνας άρχισαν οι πληρωμές .
Αναμείνατε στους δικούς σας υπολογιστές και των σχολείων σας για τα περιβόητο e-mail.

Υ.Γ. Υποτίθεται οι επιταγές στέλνονται με courier απο τις 10/6 και έχουμε μόνο 2 Διευθύνσεις στην Αθήνα που τις έχουν παραλάβει. Ελπίζω να προλάβει ο courier μέχρι τέλους του Ιούνη τις ακριτικές Διευθύνσεις (Έβρος, νησιά κ.α)...
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pentsas

Λοιπόν συνάδελφοι, έχω μια ιδέα. Γιατί δεν πάμε όλοι μαζί στο Μόναχο.
Αν δεν τα καταφέρουμε να συναντηθούμε με τα λαμόγια μας εκεί και να πάρουμε κάνα φράγκο στη ζούλα υπάρχει ακόμα ελπίδα.
Έμαθα πως ο λαός του Μονάχου είναι φιλόξενος. Μια Γερμανίδα από δω έναν Γερμανό απο κεί, ε θά έρθει και ο Οκτώβρης.
Θα πιούμε τις μπίρες μας στο October fest. θα ζαλιστούμε και θα επιστρέψουμε πάλι στην πατρίδα μας.
Τουλάχιστον θα είμαστε γεμάτοι με ... εμπειρίες.

Καλό καλοκαίρι σε όλους!!!

stratosg

Laertis, ελπίζω μόνο να μήν είναι η ταχυμεταφορική των ΕΛ.ΤΑ. γιατί αυτά τα παλικαράκια άπαξ και περάσουν και δε σε βρούν, αφού πρώτα δεν έχουν επικοινωνήσει μαζί σου, σου λένε ότι δεν έρχοντε δυο φορές την ίδια μέρα. Βάλε τώρα να είναι και 29 του μήνα !!

Τελικά ήρθε και σε 'μας το mail. Τονίζω μόνο το mail.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

babislar

εγω σαν βοηθός επιμορφοτή έπρεπε να μου την είχαν στείλει εδώ και καιρο. είχαν στειλει στο σχολειο μου στις 26/5 αλλα μόνο για επιμορφούμενους.. πηρα τηλέφωνο ευγενικοί δεν λέω και αμεση εξυπηρέτηση. το τηλ το έκανα 11 ιουνιου μου ειπαν πως την έστειλαν πηγε 17 αλλα επιταγή ακόμα δεν είδα... μέχρι τις 18 λογικά πρέπει να μου έρθει το πολυ αντε 20..ο χρόνος τελειώνει.  πάντος αυτό που θέλω να πω είναι μάλλον δεν την έστειλαν με courier.. δεν φταίνε οι υπάλλοιλοι γιατι μεσα σε 1 μήνα πρέπει να κανουν πολλά. κάνουν ότι μπορουν αλλα απο τι μου φαίνεται πρέπει να είναι 2-3 άτομα που ασχολουντε ακόμα με την αποστολή επιταγών.

Laertis

Φίλε babislar,
την επιταγή θα την παραλάβει ο υπεύθυνος του ΚΣΕ που απασχολήθηκες σαν βοηθός επιμορφωτή (πιθανόν να την έχει ήδη στην κατοχή του)  και συ θα την πάρεις απο αυτόν στο σχολείο που δούλεψες. Μην περιμένεις να σου την στείλουν προσωπικά. Πάρε τηλέφωνο επειγόντως στο σχολείο που δούλεψες και ρώτα.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pavel21

απο το : http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/  :

Ανακοίνωση για την πορεία έκδοσης των επιταγών της Πράξης «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των ΤΠΕ στην εκπαίδευση»   Αναρτήθηκε στις:17/06/2009
Στο πλαίσιο της Πράξης «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης σε βασικές δεξιότητες των ΤΠΕ στην εκπαίδευση» η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών Δράσεων του ΥΠΕΠΘ έχει αποστείλει με courier προς τις αρμόδιες Επιτροπές Επιμόρφωσης το 100% των επιταγών επιμόρφωσης και το 95% των επιταγών πιστοποίησης των δικαιούχων που πληρούν τις προϋποθέσεις βάσει Συστήματος Υλοποίησης, Διαχείρισης, Παρακολούθησης, Αξιολόγησης, Ελέγχου κι Εφαρμογής της Πράξης. Οι αποστολές συνεχίζονται συμπεριλαμβανομένων των επιταγών για Επιμορφωτές, Συντονιστές και Καταχωριστές Δημοσίων ΚΣΕ.


Νίκος Αδαμόπουλος

Βρίσκομαι στην Αθήνα από τη Δευτέρα για σεμινάριο προς τους ΚΕΠΛΗΝΕΤ στη χρήση του e-School (!!!)... Έμαθα ότι οι τελευταίες αποστολές επιταγών από το ΥΠΕΠΘ προς τις Ε.Ε. θα γίνουν τη Δευτέρα... Οι κατά τόπους Ε.Ε. επιλέγουν μόνες τους το πώς θα ενημερώσουν τους δικαιούχους... Την κάνω τώρα για το ταξίδι επιστροφής...  :)

Laertis

Νίκο είμαι περίεργος να μάθω τι ειπώθηκε στο σεμινάριο για το e-school. Μόλις βρεις χρόνο ενημέρωσέ μας plz.
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

mtorama

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΗΡΘΑΝ ΟΙ ΕΠΙΤΑΓΕΣ ΤΟΥ 2006. ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ  ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ  ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΑ. ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΣΑΚΕΛΛΑΡΙΟΥ ΚΑΙ ΕΙΠΕ ΜΕΧΡΙ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΤΑΛΕΙ ΟΛΕΣ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΤΟΜΑ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ. ΝΑ ΕΝΟΧΛΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΣΑΣ. ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΚΑΛΗ ΕΥΚΟΛΙΑ

laryliaz

Γειά σας Συνάδελφοι & Συναδέλφισες ;)

Τελικά ήρθαν οι πολυπόθητες επιταγές (μιλάω για την Επιτροπή Επιμόρφωσης Αν.Θεσσαλονίκης!!).
Εγώ είχα ένα πρόγραμμα το 2008 και είχα μείωση ευτυχώς μόνο 20€!!!!
Να πατε αυτοπροσώπως να παραλάβετε τις επιταγές με την αστυνομική σας ταυτότητα και μην περιμένετε να σας ειδοποιήσουν!!!!
Η παραλαβή γίνεται στο ισόγειο της Σαπφούς δίπλα στο γραφείο του ΠΛΗΝΕΤ από το γραφείο της Επιτροπής Επιμόρφωσης Αν. Θεσσαλονίκης αν δεν κάνω λάθος 14:30-17:00!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ Η ΕΙΣΠΡΑΞΗ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 30/06/2009 ΛΟΓΩ ΛΗΞΗΣ ΤΟΥ Γ' Κ.Π.Σ.!!!!

Τελικά "πιάσαν" τόπο οι κινητοποιήσεις και η εγρήγορση όλων μας!!!!!!
Συγχαρητήρια και στον συνάδελφο Άλκη για το καλοδιατηρημένο στέκι μας!!!!!!
Αξίζουν συγχαρητήρια και στο Δ.Σ. της Π.Ε.Κ.Α.Π. που όλο αυτό το διάστημα ήταν πραγματικός αρωγός στις προσπάθειες μας!!!!

Καλό Καλοκαίρι σε όλους!!!!
ʼντε και σε καλή....."μεριά".... ::)

Νίκος Αδαμόπουλος

#167
Παράθεση από: Laertis στις 17 Ιουν 2009, 03:24:11 ΜΜ
Νίκο είμαι περίεργος να μάθω τι ειπώθηκε στο σεμινάριο για το e-school. Μόλις βρεις χρόνο ενημέρωσέ μας plz.

... καθυστέρησα λίγο λόγω φόρτου (τηλέφωνα σε δικαιούχους για τις επιταγές, σχετικά emails στα σχολεία, ενημέρωση των sites του ΚΕΠΛΗΝΕΤ και της Ε.Ε. - http://epimil35.ilei.sch.gr , κλπ)

Συνεχίζω στο θέμα για το eSchool (https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=1685.msg16454#msg16454 )...

stratosg

Σε εμάς μέχρι και σήμερα δεν ήρθε τίποτα. Τώρα εγώ γιατί κάθομαι σε αναμμένα κάρβουνα; Άντε να δούμε αύριο. Συγχαρητήρια και καλή μεριά σε όσους παρέλαβαν επιταγές.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pavel21

παει και η παρασκευη τιποτα ακομα. απο βδομαδα...εχει ο θεος! (το υπουργειο δεν ξερω αν εχει)

stratosg

Πριν από μια ώρα παρέλαβα τις δύο από τις τρείς επιταγές. Δυστυχώς δεν ξέρω αν παρέλαβα τα δύο προγράμματα του 2008 ή ένα του 2008 κι ένα του 2006. Έχω λαμβάνειν άλλη μια επιταγή. Κάποιοι συνάδελφοι που είχαν ένα του '06 κι ένα του '08 τις παρέλαβαν. Εγώ κι ένας άλλος που έχουμε από ένα στο '06 δεν παραλάβαμε.

Άντε να δούμε τι θα γίνει κι από εβδομάδα. Πάντως φάνηκε πως πρέπει να φωνάζουμε περισσότερο από εδώ κι εμπρός. Εσείς τί λέτε;
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

fgmarg

ΠΡΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΣΧΟΛΕΙΑ , ΙΕΚ κλπ ΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ, ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΕΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΙ ΕΠΙΜΟΡΦΩΤΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ
ΚΣΕ 1ου ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟ 2006 ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΥΘΥΝΗΣ ΤΗΣ Α
ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΠΕΑΕΚ, ΝΑ ΠΡΟΣΕΛΘΟΥΝ  ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ
ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ, ΣΑΠΦΟΥΣ 44 , ΙΣΟΓΕΙΟ, ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΤΩΝ ΕΠΙΤΑΓΩΝ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ
ΔΕΥΤΕΡΑ 22/6 ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ 23/6 ΤΙΣ ΩΡΕΣ: 14.30 ΕΩΣ 17.30. Η ΕΞΑΡΓΥΡΩΣΗ ΤΩΝ
ΕΠΙΤΑΓΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΧΡΙ 29/6/2009.


Α ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ήρθε Παρασκευή 13:30 στα σχολεία... Άντε σε καλή μεριά!!! :D

stratosg

Παιδιά σήμερα πήγα κι εξαργύρωσα τις δυο επιταγές που πήρα. Εμένα δεν μου κράτησαν τίποτα στην τράπεζα, πήρα το σύνολο του ποσού. Βέβαια ακόμα περιμένω την τρίτη επιταγή. Καλή υπομονή σε όσους δεν παρέλαβαν.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Παιδιά σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα όλες τις επιταγές ( σύνολο 5) απο το 2006 ως το 2008. Μένει να τις εξαργυρώσω ...
Σύμφωνα με την ΕΥΕ σήμερα είναι και η τελευταία ημερομηνία αποστολής επιταγών προς τις επιτροπές επιμόρφωσης. Όσοι δεν έχετε λάβει ακόμα σπάστε τα τηλέφωνα στις επιτροπές επιμόρφωσης και τις Διευθύνσεις.
Το μόνο κακό στην υπόθεση είναι ότι χαιρόμαστε και θεωρούμε τους εαυτούς μας πια τυχερούς για τα αυτονόητα (που να κερδίζαμε και το λαχείο δλδ) . Εκεί μας κατάντησαν ...
Καλό καλοκαίρι σε όλους ...  8)
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

pavel21

ETSI ETSI sti samo opws panta ksexasmenoi apo to theo kai apo tous pantes...PANW APO OLA NA IKANOPOIHTHEI ATHINA THESSALONIKI TOUS YPOLOIPOYS STA @@ TOUS MAS EXOUN GRAMMENOUS

pavel21

Παράθεση από: Laertis στις 22 Ιουν 2009, 04:43:15 ΜΜ
Παιδιά σήμερα το μεσημέρι παρέλαβα όλες τις επιταγές ( σύνολο 5) απο το 2006 ως το 2008. Μένει να τις εξαργυρώσω ...
Σύμφωνα με την ΕΥΕ σήμερα είναι και η τελευταία ημερομηνία αποστολής επιταγών προς τις επιτροπές επιμόρφωσης. Όσοι δεν έχετε λάβει ακόμα σπάστε τα τηλέφωνα στις επιτροπές επιμόρφωσης και τις Διευθύνσεις.

που το λεει οτι ειναι σημερα η τελευταια μερα;;;



Laertis

Φίλε pavel21,

ηρέμησε σε παρακαλώ. Σήμερα είναι η τελευταία μέρα που αποστέλλονται επιταγές, που φεύγουν απο Αθήνα με courier.Δεν αφορά την παράδοση και την είσπραξη. Η είσπραξη πρέπει να γίνει μέχρι 29/6.
Δυστυχώς η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη είχε το 70% με 80% των προγραμμάτων άρα και των επιταγών, οπότε ...
Υπομονή και συνεχή όχληση στην Επιτροπή Επιμόρφωσης Σάμου για το αν έφτασαν οι επιταγές
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Και γιατί μέχρι τις 29 πρέπει να γίνει η είσπραξη των χρημάτων; Στις 30 δεν είχαν πει αρχικά; Νέο κόλπο τώρα; Ας μειώσουμε τα περιθώρια των ημερομηνιών μπας και κάνουν καμιά στραβή τα courier και αρπάξουμε κάνα ευρώ; Άντε πάλι απ΄ την αρχή.

Laertis, θα συμφωνήσω μαζί σου. Χαιρόμαστε για τα αυτονόητα, ενώ θα έπρεπε να τους στολίζουμε με διάφορα. Ίσως τελικά πρέπει να αρχίσουμε να φωνάζουμε περισσότερο μπας και καταλάβει η κούτρα τους ότι δεν είμαστε πιόνια αλλά άνθρωποι. Βασικό ρόλο σ' αυτό θα παίξει η απόταξη του μαλιστάνθρωπου που κρύβει ο καθένας μέσα του.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

pvolonakis

Μάγκες εγώ τα πήρα!!!!!!

Υπομονή μια εβδομάδα και όλοι πιστεύω θα πληρωθείτε. Το θέμα είναι να μην ξαναπάθουμε τα ίδια. Κάτι που εγώ πιστεύω ότι θα γίνει με διάφορα άλλα προγράμματα. Η καθυστέρηση πληρωμής είναι κάτι που σε ρίχνει ψυχολογικά. Για σκεφτείτε όμως να καθυστερούσαν να μας πληρώσουν το μισθό μας κάτι που συμβαίνει συχνά σε πολλούς άλλους υπαλλήλους. Εδώ σήμερα έκλεισαν εφημερίδα και σταθμό και απολύουν 450 εργαζόμενους.
Πιστεύω ότι πρέπει να διεκδικήσουμε να θεσμοθετηθεί η έντοκη αποπληρωμή για οποιαδήποτε καθυστέρηση πληρωμής μετά από συγκεκριμένο χρόνο.

Πάντως αυτή η καθυστέρηση και η πιθανή απώλεια δεδουλευμένων πιστεύω είχε και θετικά. Ένα από αυτά είναι η ανταλλαγή απόψεων μέσα από αυτό το forum.

stratosg

Παράθεση από: pvolonakis στις 23 Ιουν 2009, 01:11:55 ΠΜ
... Η καθυστέρηση πληρωμής είναι κάτι που σε ρίχνει ψυχολογικά. Για σκεφτείτε όμως να καθυστερούσαν να μας πληρώσουν το μισθό μας κάτι που συμβαίνει συχνά σε πολλούς άλλους υπαλλήλους. Εδώ σήμερα έκλεισαν εφημερίδα και σταθμό και απολύουν 450 εργαζόμενους...
Δεν το πιστεύω αυτό που διαβάζω. Μ'αυτό το σκεφτικό αν ο μισθός μας γίνει 500 ευρώ και η σύνταξη 375 ευρώ, να είμαστε ευτυχισμένοι γιατί η σύνταξη του Ο.Γ.Α. είναι 350 άρα είμαστε καλά. Ευτυχώς που δεν είμαστε λαθρομετανάστες να μας απελάσουν, και δόξα τον κύριο που συγχωρέθηκε ο διπλανός μου κι όχι εγώ.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και η Γαλλική επανάσταση, βέβαια το μόνο κακό είναι ότι η ρημάδα η Ιστορία επαναλαμβάνεται και μα την αλήθεια δεν θα ήθελα να ζήσω αυτά που διάβαζα στα βιβλία. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει  να τα δεχόμαστε όλα άκριτα.

Βασικά τώρα τα Μ.Μ.Ε. βιώνουν στο πετσί τους αυτό που τόσα χρόνια κάνουν πράξη, δηλαδή Μη Μιλάς Εσύ Μιλάω Μόνο Εγώ και βέβαια αυτό πονάει.

Παράθεση από: pvolonakis στις 23 Ιουν 2009, 01:11:55 ΠΜΠάντως αυτή η καθυστέρηση και η πιθανή απώλεια δεδουλευμένων πιστεύω είχε και θετικά. Ένα από αυτά είναι η ανταλλαγή απόψεων μέσα από αυτό το forum.
Και η συλλογική προσπάθεια και κάπως έτσι πρέπει να πηγαίνει το πράγμα κάθε φορά που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.

Για μένα η κοροϊδία δεν τελειώνει αν δεν πάρουν όλοι όλες τις επιταγές τους.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Νίκος Αδαμόπουλος

Επιτέλους! Πριν λίγες ώρες πήρα το φάκελο με τις επιταγές για επιμορφωτές, συντονιστές και καταχωριστές του νομού και μοιράζω τώρα σαν τον Αη Βασίλη... Άλλοι έρχονται στο ΚΕΠΛΗΝΕΤ, άλλους τους βρίσκω στις δουλειές τους, ... χαμός γίνεται. Ευτυχώς ήρθαν όλες... (Βέβαια ακόμα δεν έχουμε λάβει για όλους τους πιστοποιημένους!!!)

Το ωραίο είναι ότι 3 επιταγές τις στέλνω τώρα με courier στο... ΥΠΕΠΘ αφού ο δικαιούχος εργάζεται σε αυτό!!!

pvolonakis

stratosg λάθος κατάλαβες. Το σκεπτικό είναι να μη κλείνουμε τα μάτια σε ότι δε μας αρέσει.
Από την άλλη 3 χρόνια τα χρήματα μας και των συναδέλφων πιθανόν τοκίζονταν για λογαριασμό άλλων. Εμείς αντί να ζητάμε τόκους κάνουμε κολοτούμπες που τα πήραμε.
Εγώ πιστεύω πως για όλους τους υπαλλήλους είτε δημόσιους είτε ιδιωτικούς πρέπει να γίνει κάτι ώστε να μην ωφελείται αυτός που καθυστερεί να πληρώσει.
Κανονικά πρέπει να πληρώνει και ψυχική ωδίνη.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: zavag στις 23 Ιουν 2009, 07:16:26 ΜΜ
ΥΓ... Υπάρχει κανείς από σας που συμμετείχε σε σεμινάρια επιμόρφωσης (ΠΕ4) το Σεπτέμβριο και έχει πληρωθεί;; Μέχρι τις 30/6 δεν είπανε ότι θα πρέπει να πάρουμε τις επιταγές;[/b]

Από όσο γνωρίζω στην Ηλεία ήρθαν σήμερα και οι επιταγές για το 2ο Επίπεδο...

Νίκος Αδαμόπουλος

Αντιγράφω από το blog της ΠΕΚΑΠ: (http://pekap.blogspot.com/)

"ΕΠΕΙΓΟΝ!! ΑΠΕΡΓΙΑ ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ 29/6/09
Ενημερώνουμε τους συναδέλφους που έχουν εκκρεμότητες με τις επιταγές της επιμόρφωσης ότι η ΟΤΟΕ έχει κηρύξει 24ωρη απεργία για τις 29/6/2009.

Δυστυχώς αυτό μας έλειπε...

Δείτε σχετικά: http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11379&subid=2&tag=8477&pubid=4142881 και λάβατε τα μέτρα σας!"

stratosg

Σήμερα πήρα και την τρίτη επιταγή και αν προλάβω θα τη σπάσω αύριο, αλλιώς μεθαύριο. Όσον αφορά στις τράπεζες τρεχάτε ποδαράκια μου... γιατί δεν βλέπω να αναλαμβάνουν ευθύνη και πιθανή παράταση. Και ξαναρωτώ. Η ανακοίνωση της ΕΥΕ δεν μιλα για είσπραξη μέχρι και 30/06; Γιατί τους έπιασε πιλάλα για τις 29; Τι στην ευχή έγινε πάλι. Εδώ και η ανακοίνωση.http://www.eye-ypepth.gr/epimorfosi/popup.php?a=27

@pvovlonakis, συγγνώμη αλλά μαλλον παρεξήγησα. Το κακό είναι ότι τα χρήματα πλέον είναι πολλά και μάλλον θα μας τινάξουν τα πούπουλα στην εφορία. Κανονικά πρέπει να απαιτήσουμε να μη φορολογηθούν μιας και καρπώθηκαν τους τόκους τόσων χρημάτων για τόσο διάστημα. Βέβαια αυτό είναι ουτοπία μιας και θα πραγματοποιούνταν μόνο αν ζούσαμε στη Φρουτοπία. Ευχαριστώ κ. Τριβιζά.
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

Laertis

Σήμερα εισέπραξα τις επιταγές. Ναι, έχει ακόμα χρήματα ο λογιαριασμός γιατί όλα τα περίμενα απο δαύτους.
Περιμένοντας στην τράπεζα περνούσαν φωτογραφικά όλα αυτά που έγιναν τα τελευταία χρόνια και που γίνονται απο δω και πέρα με τους Πληροφορικούς στα σχολεία ...
Και αν και θα έπρεπε να ήμουν χαρούμενος φεύγοντας απο την τράπεζα με το αίσιο τέλος των ΚΣΕ με κυρίευσε ένας παράξενος θυμός, για όλα αυτά που γίνονται για/σε μας χωρίς εμάς.  >:(
Μετά απο ένα τέτοιο χουνέρι με τα δεδουλευμένα 3 ετών και πολλά άλλα που συμβαίνουν καθημερινά στο σχολείο αποφάσισα να μην είμαι πια ο ίδιος αλλά πολύ σκληρότερος απο ότι πριν.
Η συνέχεια στο θέμα e-school ....
Νικολακάκης Γιώργος
Μηχανικός Η/Υ Συστημάτων
Καθηγητής Πληροφορικής
http://users.sch.gr/gnikola

stratosg

Αγαπητέ Laertis, ακριβώς τα ίδια συναισθήματα έπνιξαν κι εμενα την ώρα που περίμενα να εξαργυρώσω την τελευταία μου επιταγή. Ακριβώς την ίδια απόφαση πήρα κι εγώ. Δεν προτίθεμαι να ασχοληθώ με αυτό το άθλιο λογισμικό ακόμα και να με δείρουν. Άσε που με βρίσκει αντίθετο η ιδέα να είναι ενημερωμένοι οι από κάτω και να κάνουν σχέδια για το πως θα με μανιπιουλάρουν. Εγώ θα συνεχίσω στο θέμα "Ο ρόλος των καθηγητών πληροφορικής".

Θα ήθελα να πω πως είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος, όχι γιατί εισέπραξα τα δεδουλευμένα μου, αλλά γιατί για μια φορά είδα πολλούς ανθρώπους που έχουν τους ίδιους προβληματισμούς με μένα να διαμαρτύρονται μαζικά. Πραγματικά είναι από τις ελάχιστες στιγμές της ζωής μου που αισθάνθηκα πως δεν είμαι μόνος και νομίζω πως η μαζικότητα έξω από κόμματα και αποχρώσεις στις απαιτήσεις του κλαδου μας είναι πλέον μονόδρομος. Ελπίζω να πήρατε όλοι τα χρήματα σας. Αν όχι εδώ είμαστε. Φωνάξτε γιατί χανόμαστε. ;)
Να φοβάσαι εκείνον που δεν έχει να χάσει τίποτα.

za√‘ag

Τις πήρα κι εγω σήμερα το μεσημέρι (για 5 άτομα). Αύριο (πιστεύω να μην έχει ουρές η Εθνική) θα εισπράξω τη δική μου και θα δώσω και τις άλλες 4 ....
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

pavel21

τις πηρα και γω και για κανενα λογο δεν πρεπει να ευχαριστουμε κανεναν , οτι μας ανηκει πηραμε και με 3 χρονια καθυστερηση

dimoiko

Χθες εισεπραξα απο την Εθνικη και εγώ τρεις επιταγες για 2,5 προγραμματα του 2008! Ευτυχώς που επεμεναν απο την Ε.Ε. στη Λιβαδεια να μου τις στειλουν με courier Θεσ/νικη που μενω πλεον (φοβομουν μην τυχον χαθουν, την ειχα πατησει μια φορα με εγγραφο)  γιατι ειχα σκοπο να τις παραλαμβανα 29/6 που θα βρισκομουν Αθηνα (Δεν γνωριζα τοτε οτι ειχαν κηρυξει απεργια οι τραπεζες!!)
Για αλλη μια φορά το ελληνικό δαιμόνιο της υπερ-εσχατης στιγμής θριαμβευσε (δεν εφτασε απλως ο κομπος στο χτενι, θρυμματιστηκε κυριολεκτικα το χτενι!!). Αν και αρχικα περιμενα να τις εισπραξουμε προεκλογικα τις επιταγες, και αληθεια είναι οτι ειχα ανησυχησει βαθια αφου περασαν οι εκλογες.
Εδω μας ταλαιπωρησαν τοσο για δεδουλευμενα, φανταστειτε τι εχει να γινει με τα 176 € αν και οποτε δικαιωθουμε ολοι
(που προσωπικα 1 στο εκατομμυριο βαζω να μας πληρωσουν αναδρομικα).
Συναδελφικοί Χαιρετισμοί
Οικονομίδης Δ.
Καθηγητής ΠΕ19
M.Sc. Information Systems