Objective C

Ξεκίνησε από JR, 28 Ιαν 2011, 08:41:09 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

JR

Καλησπέρα στην κοινότητα!

Είμαι μαθητής γ'λυκείου και όπως λέει και ο τίτλος θέλω να μάθω objective c για να φτιάξω διάφορα apps για το iphone. Ο καθηγητής μου είπε να ανατρέξω εδώ καθώς γνωρίζει πως κάποιοι θα ξέρουν.. Θα με ρωτήσετε 'μα στην γ λυκείου βρήκες και εσύ να ασχοληθείς με αυτά?', το θέμα είναι πως προτιμώ να κάνω κάτι επικοδομητικό αφού τελειώνω το διάβασμα παρά το λιώσιμο στο facebook...

Οποιοδήποτε καλό site για να με βοηθήσει θα ήταν super, και επειδή ξέρω πως η c σχετίζεται με την γλωσσομάθεια, αν υπάρχει κάτι που να συνδέει τις εντολές της objective-c με την γλωσσομάθεια θα ήταν τέλειο καθώς θα μπορώ να κάνω παπάδες  ;D (μιας και ξέρω τέλεια την γλώσσα!)

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει θα ήταν τέλειο. (δωρεάν τα apps σε αυτούς χαχαχ)

Ευχαριστώ.

dkotanid

Για να φτιάξεις apps δεν αρκεί η c, αλλά θες και πολλά άλλα πραματάκια να ξέρεις. Περίμενε next year που θα δόσεις εξετάσεις και μετά δόσε χρόνο σε αυτά. Μάθε και λιγουλάκι unix πρώτα.
Μη μου τους κύκλους τάραττε
Αρχιμήδης

evry

Άφου έχεις χρόνο (την ύλη ΑΟΔΕ την έχεις βγάλει?  >:D) ρίξε μια ματιά στα παρακάτω

iPhone Game Tutorial

iPhone Developer FAQ

Βιβλίο για την Objective C από την Apple

iOS Developer Program
καλό tutorial
Εισαγωγή στην Objective C
Το περιβάλλον Cocoa

Από το λίγο ψάξιμο που έκανα, μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι δεν υπάρχουν καλά εργαλεία για ανάπτυξη εφαρμογών για iPhone σε windows. Το XCode δεν ξέρω αν έχει βγει για windows.
Υπάρχουν φυσικά υποκατάστατα του Cocoa/XCode όπως το GNUStep, το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μάλλον η καλύτερη επιλογή (όλα αυτά με επιφύλαξη γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο) και μπορείς να το βρεις στο παρακάτω λινκ
http://www.gnustep.org/

Το GNUStep υπάρχει πλέον και για windows!!! Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ
http://www.gnustep.org/experience/Windows.html
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

kadafi

Για να φτιάξεις apps και να τα πουλάς κιόλας νομίζω
1ον πρέπει να έχεις mac και όχι windows
2ον πρέπει να γραφτείς σαν developer σε μια υπηρεσία της apple πληρώνοντας κάπου 100 με 200 ευρώ .
Αν προγραμματίσεις apps σε windows φτιάχνεις εφαρμογές μόνο για «σπασμένα» ipod – iphone
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

evry

Ναι, πράγματι για να πουλήσει κάτι που έφτιαξε και να το δεχτεί το iphone πρέπει να το έχει κάνει register στο AppStore αν έχω καταλάβει καλά.
Νομίζω όμως ότι έχει τη δυνατότητα να φτιάξει οποιαδήποτε εφαρμογή για iphone σε κάποιο εξομοιωτή iPhone σε υπολογιστή, ή όχι? απλά δεν θα μπορεί να το φορτώσει στο iphone του, ή να το πουλήσει, έτσι δεν είναι?
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

iliasthes

Γι' αυτό smartphones και tablets με Android  ;)

kadafi

Παράθεση από: evry στις 29 Ιαν 2011, 09:51:48 ΠΜ
απλά δεν θα μπορεί να το φορτώσει στο iphone του, ή να το πουλήσει, έτσι δεν είναι?

Ισχύει αυτό. Εκτός και αν είναι "σπασμένο" το iphone (δηλαδή να είναι jailbraek οπου μπορείς να βάλεις εφαρμογές χωρίς να τις πληρώσεις ή ακόμα και να φτιάξεις τις δικές σου)
Ελευθερίου Κωστής
Μηχανικός Υπολογιστών
Καθηγητής Πληροφορικής (ΠΕ20)

JR

Παράθεση από: evry στις 28 Ιαν 2011, 09:22:39 ΜΜ
την ύλη ΑΟΔΕ την έχεις βγάλει?  >:D

Το XCode δεν ξέρω αν έχει βγει για windows.


Παράθεση από: kadafi στις 28 Ιαν 2011, 11:09:42 ΜΜ
Για να φτιάξεις apps και να τα πουλάς κιόλας νομίζω
1ον πρέπει να έχεις mac και όχι windows
2ον πρέπει να γραφτείς σαν developer σε μια υπηρεσία της apple πληρώνοντας κάπου 100 με 200 ευρώ .
Αν προγραμματίσεις apps σε windows φτιάχνεις εφαρμογές μόνο για «σπασμένα» ipod – iphone


evry τελειώνει η ύλη και περιμένω το μεγάλο διαγώνισμα από το στέκι !!  >:D

μάλλον έπρεπε να ενημερώσω πως έχω mac και να μην υπήρχε άσκοπο search.  (πρέπει να σε είχε ρωτήσει και ο καθηγητής μου άμα υπάρχει ο διερμηνευτής για mac, στην αρχή της χρονιάς :) )
Ευχαριστώ για τα links!

Όσο για τα apps δεν έχω σκοπό να τα πουλήσω (για να γραφτώ σαν developer), τα θέλω για προσωπική χρήση ακόμα, ίσως στο μέλλον αφού έχω μπει στο τμήμα πληροφορικής αθήνα να σκεφτώ και για apps που θα μπορούσαν να χρησιμεύσουν και σε άλλους!   ;D