Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον

Ξεκίνησε από Stop GOTO, 31 Αυγ 2012, 12:09:04 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Stop GOTO

Γεια σας ! Είμαι μαθητής της Γ' Γενικού Λυκείου και καινούριος στο στέκι σας . Είμαι μεγάλος φαν του προγραμματισμού των υπολογιστών και θα ήθελα να ασχοληθώ και επαγγελματικά στο μέλλον με αυτόν. Τώρα όμως, θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση... Ποιες δυσκολίες βρίσκετε    στο βιβλίο μαθητή ' Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον ' (δηλαδή δύσκολα σημεία ως προς την κατανόηση τους)


Ευχαριστώ.

gpapargi

Κατά τη γνώμη μου το κομμάτι που δυσκολεύει πιο πολύ τους μαθητές είναι οι εντολές επανάληψης. Είναι η πρώτη τους επαφή με το μάθημα και αυτός ο κάπως καινούργιος τρόπος σκέψης δείχνει να τους δυσκολεύει. Μαθητής που θα καταλάβει καλά αυτό το κομμάτι και φτιάχνει σωστά και εμφωλευμένους βρόχους, δε θα συναντήσει άλλη δυσκολία παρακάτω (κατά τη γνώμη μου).

Απάντησα στο ποιο είναι το πιο δύσκολο σημείο του μαθήματος με βάση το θέμα και όχι με βάση το βιβλίο γιατί το μάθημα είναι ασκησιακό. Η θεωρία έχει κάποια βαρετά σημεία αλλά δεν έχει δυσκολίες ως προς τις έννοιες.

Από το τετράδιο μαθητή νομίζω ότι οι ασκήσεις 3 αστέρων είναι οι πιο δύσκολες ασκήσεις που θα συναντήσει κανείς σε κάθε κεφάλαιο. Οι υπόλοιπες που κυκλοφορούν νομίζω ότι είναι ευκολότερες.

Γιώργος Παπαδόπουλος

Φίλε stop GOTO αναφέρεσαι σε σημεία που έχουν να κάνουν με κατανόηση από πλευράς μαθητών ή από πλευράς ασαφειών που υπάρχουν στο συγκεκριμένο βιβλιο;

Stop GOTO

Αναφέρομαι σε σημεία που ίσως προβληματίζουν περισσότερο τους μαθητές

tdrivas

1. λειτουργία εντολών εισόδου - εξόδου (ΔΙΑΒΑΣΕ - ΕΜΦΑΝΙΣΕ κτλ.)
2. δομές επανάληψης
3. υποπρογράμματα
Thanassis Drivas
BSc in Computer Science
MSc in Space Science Applications and Technologies
https://github.com/tdrivas