Κατάργηση συσχέτισης αρχείων .sb2 (scratch2) με αρχεία zip

Ξεκίνησε από za√‘ag, 27 Ιαν 2019, 01:05:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

za√‘ag

Πρόκειται για το δικό μου Linux (KDE Mint 17.3) και όχι για το LTSP (18.04.1) ... το οποίο είναι οκ...

Θέλω να καταργήσω το συσχετισμό του .sb2 (scratch 2) με το zip (Ark)
Το έχω προσπαθήσει πολλές φορές αλλά δεν το κατάφερα .... Με ποιες εντολές μπορώ να το κάνω άμεσα; Το μόνο που πέτυχα είναι να το κάνει σωστά με δεξί κλικ στο αρχειο και έχει το Ανοιγμα με Scratch2

Επίσης το scratch 2 το είχα εγκαταστήσει στο φάκελο /opt ... και μετά το έβαλα μέσα από το ts.sch.gr (σαν πηγή) ... Από το /opt δεν μπορώ να το απεγκαταστήσω (απλά μετονόμασα το φάκελο για να μην το βρίσκει)
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

za√‘ag

«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ

alkisg

Βαγγέλη για υποστήριξη του Linux Mint δοκίμασε στο http://forum.ubuntu-gr.org.

Εγώ δεν το προτείνω καθόλου γιατί οι προγραμματιστές του γράφουν ό,τι θέλουν στο /etc αδιαφορώντας για το Debian policy, και δημιουργούνται διάφορα προβλήματα.

za√‘ag

Δεν είναι κοινός ο τρόπος που γίνεται ο συσχετισμός μιας επέκτασης στο Ubuntu και στο Mint; Αφού είναι συμβατές διανομές. Εκτός αν έχει να κάνει με το KDE σαν περιβάλλον ...
«Δεν υπάρχει λόγος να θέλει κανείς έναν υπολογιστή στο σπίτι του»--Ken Olson, πρ. της DEC, 1977
«Τα 640KB RAM επαρκούν για να τρέξει κάθε πρόγραμμα»--Bill Gates
Δείτε κι άλλες ιστορικές ατάκες  εδώ