Συνέδριο Κορίνθου

Ξεκίνησε από amanou, 18 Νοε 2005, 09:13:09 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

amanou

Καλημέρα σας,

Επειδή από προηγούμενα post διαβάζω ότι το μάθημα βαδίζει για Γενικής Παιδείας μήπως θα μπορούσε κάποιος αν έχει ακούσει κάτι να μας πληροφορήσει λίγο παραπάνω; Επίσης στο συνέδριο της Κορίνθου τι συζητήθηκε; Επειδή εμείς είμαστε και λίγο μακριά από τις εξελίξεις πρέπει κάποιοι που είναι πιο κοντά να μας πληροφορούν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Αντώνης Μανουσάκης
Ηλεκτρονικός Μηχανικός &
Μηχανικός Υπολογιστών
Αντώνης Μανουσάκης

Ηλεκτρονικός και Μηχανικός Η/Υ

Vangelis

Δυστηχώς συνάδελφε δεν υπάρχουν πληροφοριές περα απο τα λόγια του Γ. Παπαδόπουλου σε ένα στρογγυό τραπέζι που έγινε στην Κόρινθο.  ο Γ. Παπαδόπουλος  είναι Πάρεδρος στο Π.Ι. Τώρα είναι μαθηματικός αλλά για πολά χρόνια ήταν υπεύθυνος για την Πληροφορική.
Αυτός λοιπόν  μας είπε ότι γίνεται αγώνας !!! για να γίνει το μάθημα γενικής παιδείας. Συνεπώς αυτή είναι η καλύτερη περίπτωση φυσικά η χειρότερη είναι να καταργηθεί.
Πέρα απο αυτό υπάρχει απόλυτο σκοτάδι δεν ξέρουμε τίποτα ούτε κάν ποιό είναι το όργανο που θα αποφασίσει.
Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα καταργηθεί, όχι γιατί έχουμε εμείς  σαν καθηγητές πληροφορικής δύναμη αλλά γιατί όλοι συζητούν για την χρησιμότητα της  πληροφορικής και η  κατακραυγή της κοινωνίας  σε περίπτωση κατάργησης θα έχει ένα σεβαστό κόστος για την κυβέρνηση (για κάθε κυβερνηση).
Η σημερινήκατάσταση δεν είναι η καλύτερη για τον κλάδο μας.  Δεν υπάρχουν σύμβουλοι, δεν υπάρχουν πάρεδροι για να μιλήσουν (υπήρχαν 2 έκτακτοι άλλα έχει λήξει εδώ και αρκετό καιρό η θητεία τους).
Το βάρος πρέπει να πέσει  στην δική μας κοινότητα, φανταστείτε το βάρος μιας απόφασης των τμημάτων πληροφορικής ότι το μάθημα είναι ΑΕΠΠ είναι προαπαιτούμενο για την εισαγωγή φοιτητών και ότι είανι αυξημένης βαρύτητας.  Στην περίπτωση αυτή προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να γίνει γενικής παιδείας.  
 
Κάποτε βέβαια πρέπει να ανοίξει το θέμα της ποιότητας διδασκαλίας που γίνεται στο μάθημα της πληροφορικής στο γυμνάσιο και στα μαθήματα επιλογής  του Λυκείου.  Οι προσωπικές εμπειρίες απο το παιδί μου και απο παιδιά φίλων δεν είναι καθόλου κολακευτικές για ένα μεγάλο τμήμα του κλάδου μας.  

P.Tsiotakis


Αντώνη, αυτά που είπε ο Βαγγέλης είναι όλα όσα συνέβησαν στο συνέδριο. Γίνεται μια παρασκηνιακή μάχη αυτή τη στιγμή και εμείς δεν κάνουμε τίποτα για αυτό. Κάποιοι θα αναρωτηθούν: μπορούμε να κάνουμε τίποτα;
Εγώ θα απαντήσω: ας μην κάνουμε τίποτα λοιπόν ...

Προσωπικά, είμαι αισιόδοξος για την έκβαση της υπόθεσης (αν και τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα, είμαι γενικά αισιόδοξος τύπος) και αν κερδίσουμε δεν θα είναι επειδή το παλέψαμε εμείς

Πριν κάποιους μήνες έγραψα κάποια πράγματα που ειπώθηκαν στο συνέδριο της Σύρου και κάποιοι τα θεώρησαν υπερβολικά...