ΣΕΠΕΗ Ubuntu 18.04.01. Εκτέλεση epoptes από fat (teatcher) & remote desktop

Ξεκίνησε από d_oikon, 06 Σεπ 2018, 01:51:38 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

d_oikon

Αγαπητοί συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους μας.
Εγκατέστησα στο εργαστήριό μου το νέο Ubuntu MATE 18.04.01 (νέα καθαρή εγκατάσταση) σύμφωνα με τις οδηγίες από το http://ts.sch.gr/wiki/Linux/LTSP και όλα πήγαν καλά.
Εκτός από τους client (μαθητές) έχω δημιουργήσει κι έναν χρήστη teacher με δικαιώματα teacher & admin στον οποίο συνδέομαι εγώ από κάποιον client για να μην χρησιμοποιώ τον server ως σταθμό εργασίας.
Έχω όμως κάποιες δυσκολίες:

1) Το πρόγραμμα epoptes δεν εκτελείται από τον teacher. Ακολούθησα την οδηγία που υπάρχει στα FAQ για εκτέλεση της εντολής ltsp-remoteapps epoptes αλλά δεν κάνει τίποτα.

2) Πώς μπορώ να συνδεθώ με remote desktop στον server από τον teacher; Θυμάμαι παλιά υπήρχε το retina (αν θυμάμαι καλά) και μέσα από αυτό συνδεόμασταν. Όμως τώρα δεν υπάρχει αυτό το πρόγραμμα. Απ' ότι είδα στο synaptic υπάρχει κάποιο πρόγραμμα remmina. Είναι γι' αυτή τη δουλειά; Κι αν ναι, τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνουμε ώστε να συνδεθούμε;

3) Κατά την εκτέλεση του προγράμματος "Μαθηματικά Α' - Β' Δημοτικού" δεν εκτελεί την εφαρμογή, παρά μόνο κατεβάζει αρχείο startup.swf. Στα άλλα προγράμματα που έχω δει εκτελούνται κανονικά (απλά ζητάει την άδεια για εκτέλεση του Adobe flash).

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

alkisg

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

1) Θα έπρεπε να δουλεύει, έλα από το IRC να το δούμε live: http://ts.sch.gr/wiki/IRC.
2) Από τον Επόπτη! Εναλλακτικά, υπάρχουν πολλά προγράμματα remote desktop, αλλά πρέπει να τα εγκαταστήσεις από το synaptic.
3) Θα έρθει σε κανά δυο βδομάδες αναβάθμιση των Μαθηματικών που θα διορθώσει το πρόβλημα.

richard

Για να κάνεις την εγκατάσταση της Ubuntu ένα βήμα (πριν να βάλουμε την ltsp) είναι να δώσουμε ένα όνομα χρήστη (ο πρώτος με την uid = 1000.) Όταν φτιαχτούμε έπειτα άλλους χρήστες θα έχουν  άλλες uid.

Το σκριπτ του Άλκη που κάνει τις εγκαταστάσεις ltsp, epoptes κ.λ.π. (νομίζω) ότι βάζει μόνο τον χρήστη με την uid=1000 στην ομάδα epoptes επίτηδες για να μη μπορούν οι άλλοι να χρησιμοποιούν την epoptes.

Όμως, εμείς μπορούμε να προσθέσουμε ότι άλλος χρήστης εκτιμόμαστε στην αυτήν ομάδα με την εντολή στο τερματικό:

     sudo usermod -G epoptes -a xrhsths

Αρκεί να βάλουμε το σωστό όνομα αντί "xrhsths" και η αλλαγή αυτή θα ισχύει από την επόμενη φορά που συνδέσουμε.

Richard