Ηλεκτρονική Διαπίστευση ιστολογίων από το Υπ. Παιδεία

Ξεκίνησε από Circle, 07 Ιαν 2010, 08:51:33 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Circle

Το Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου μάθησης  και Θρησκευμάτων ανακοίνωσε την πρόθεση του να διαπιστεύσει ιστολόγια, για την συμμετοχή τους στην ενημέρωση  των πολιτών, σε θέματα του Υπουργείου, σύμφωνα με το παρακάτω κείμενο:

"Στο πλαίσιο των κυβερνητικών δεσμεύσεων για το νέο ρόλο του διαδικτύου σε ζητήματα ενημέρωσης, επικοινωνίας και διαφάνειας αλλά και στην κατεύθυνση της ουσιαστικής και ειλικρινούς αξιοποίησης του διαδικτύου και των μέσων που αναπτύσσονται σε αυτό , το Υπουργείο Παιδείας Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, ζητά τη συμμετοχή και συμβολή των ιστολογίων (blogs), στην πληροφόρηση και ενημέρωση των πολιτών, ως προς τα θέματα που σχετίζονται με τις αρμοδιότητες του.

Γι' αυτό το λόγο, μέσω της «ηλεκτρονικής διαπίστευσης των blogs» , καλούμε όσους διαχειριστές ιστολογίων ενδιαφέρονται, ανεξάρτητα από την θεματολογία της σελίδας τους, να δηλώσουν τα στοιχεία επικοινωνίας τους, έτσι ώστε να έχουν άμεση, έγκυρη και έγκαιρη πρόσβαση στο σύνολο του πληροφοριακού υλικού του διακινεί το Υπουργείο προς τον Τύπο και τα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης.

Με αυτό τον τρόπο ευελπιστούμε να βελτιωθεί η ποιότητα της πληροφόρησης των διαδικτυακών μέσων, να αναβαθμιστεί η πρόσβαση τους στη «δημόσια πληροφορία» καθώς και να ενισχυθεί ακόμη περισσότερο η συμμετοχή και ο ρόλος τους στην ενημέρωση των πολιτών και τον συνεχή δημόσιο διάλογο.

Για την επίτευξη της διαπίστευσης απαιτούνται τα παρακάτω στοιχεία που θα πρέπει να αποσταλούν στην διεύθυνση blogs@ypepth.gr :
•   Διεύθυνση του ιστολογίου (blog)
•   όνομα του διαχειριστή του (ενός  αν είναι ομαδικό)
•   e-mail επικοινωνίας 
[Προαιρετικά]
•   Όποιος επιθυμεί μπορεί να προσθέσει κι έναν αριθμό κινητού τηλεφώνου  για να  λαμβάνει ενημέρωση μέσω sms."


Πηγή: http://ypepth.gr/
Σημείωση: οι υπογραμμίσεις δικές μου

toufeki

Συγγνώμη Circle, έκανες ορθογραφικά λάθη.

Διόρθωση: Υπουργείο Παιδικής ταλαιπωρίας, Δια Βίου πάθησης και Θηραμάτων.  >:D

Σημ: Πλάκα κάνω ε! Μη με παρεξηγήσεις :)

Δημήτρης Κανάς

Έγινε το απίστευτο! Έχουν τη λίστα με τα e-mails μας και προωθούν χωρίς έλεγχο τα μηνύματα που στέλνονται στο blogusers[at]sch.gr. Απίστευτο spam, χώρια που στέλνουν και προσωπικά στοιχεία ακόμα και τα μηνύματα αγανάκτησης από το spam...
Powered by Elxis : LabSchool.mysch.gr

toufeki

Καλά το έγραψα τότε εγώ:

Υπουργείο Παιδικής ταλαιπωρίας, Δια Βίου πάθησης και Θηραμάτων.

Σημ: τα θηράματα είμαστε εμείς.

Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: Δημήτρης 1980 στις 08 Ιαν 2010, 10:42:06 ΜΜ
Έγινε το απίστευτο! Έχουν τη λίστα με τα e-mails μας και προωθούν χωρίς έλεγχο τα μηνύματα που στέλνονται στο blogusers[at]sch.gr. Απίστευτο spam...

... το οποίο έχει και πολλή πλάκα:

ΠαράθεσηΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ.... ΘΑ ΤΑ ΛΑΜΒΑΝΕΤΕ ΟΛΑ, ΟΛΟΙ!  ΘΕΛΕΤΕ, ΔΕ ΘΕΛΕΤΕ !
Όσοι έχετε PSTN να βάλετε ADSL και όσοι έχετε υπογραφή μεγαλύτερη από τα μηνύματά σας, να την αλλάξετε.

Μήτσος - ΠΕ20.01.34.233.419447
(και μου περισσεύει πολλή ενέργεια να σπαταλήσω... τόση ώστε να μπορώ να καταλάβω ότι το 24 δεν είναι ίσο με το άπειρο!)

> On 08 Ιαν 2010, at 9:56 μ.μ., blogusers@sch.gr wrote:
>
> Παρακαλώ διαγράψτε με από την λίστα.
> Άμεσα σας παρακαλώ διότι λαμβάνω άπειρα email χωρίς λόγο.
> Φανταστείτε την σπατάλη ενέργειας......

Circle

Δεν το πολυχρησιμοποιώ το μέιλ το "επίσημο" και όταν το έλεγξα, πραγματικά έχει γεμίσει με πάνω από 20 τέτοια μηνύματα!  Να δούμε ως πότε οι bloggers θα μας ζητάνε διαπίστευση!!!

Αλήθεια, εσείς θα ζητήσετε διαπίστευση για το ιστολόγιό σας; (αν έχετε)

poursali

Παράθεση από: Circle στις 10 Ιαν 2010, 09:19:36 ΜΜ
Δεν το πολυχρησιμοποιώ το μέιλ το "επίσημο" και όταν το έλεγξα, πραγματικά έχει γεμίσει με πάνω από 20 τέτοια μηνύματα!  Να δούμε ως πότε οι bloggers θα μας ζητάνε διαπίστευση!!!

Αλήθεια, εσείς θα ζητήσετε διαπίστευση για το ιστολόγιό σας; (αν έχετε)

βασικα δεν βλεπω τον λογο για ολη αυτο το σκηνικο που στηθηκε... ο καθενας ξερει που ειναι η "πηγη" της ενημερωσης για αυτα τα ζητηματα.. αν ανοιξουν μονοι τους στο υπουργειο ενα ιστολογιο με την εν λογω πληροφορια και οσοι θελουν ας την παρουν απο εκει... για ποιο λογο πρεπει τωρα να στελνει ο καθε ενδιαφερομενος, email, ιστολογιο και ονομ/πωνυμο....
βρισκεται εσεις καποια λογικη σε αυτο? καποια χρησιμη λογικη που να επιβαλει αυτη την ενεργεια?
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

Λάμπρος Μπουκουβάλας

Αν υπήρχε λογική, θα το γνωρίζαμε όλοι! Κάτι μου λέει ότι διάφοροι εκεί στο υπουργείο (μηδέ της γυναικείας κεφαλής εξαιρουμένης) τρώνε κατά καιρούς τα σούπερ φιστίκια τους και γίνονται super goofy για λίγο: παρουσιάζονται ως σωτήρες (εμείς -λένε- βρήκαμε ποιο λιθαράκι θα βάλουμε για το καλό της παιδείας) - και δεν μπορώ να τους κατηγορήσω για τις προθέσεις τους - , ξεκινάνε τη δράση και κάποια στιγμή, ενώ βρίσκονται στον αέρα και στα σύννεφα, τελειώνει η δράση και πέφτουν στο έδαφος! Και το χειρότερο: κάνουν και βαρύ γδούπο!  ;D

Εγώ δήλωσα συμμετοχή με το blog που με το ζόρι συντηρούμε στο πληνετ (blogs.sch.gr/plinetfk), απλά και μόνο από περιέργεια.
Λάμπρος Μπουκουβάλας
MSc - MRes

http://blogs.sch.gr/lambrosbouk

Ο Θουκυδίδης  (που τον διαβάζουν οι ξένοι, αλλά όχι εμείς)  έγραφε: «Αταλαίπωρος τοις πολλοίς η ζήτησις της αληθείας, και επί τα ετοίμα μάλλον τρέπονται» (Ι, 20, 3). Οι περισσότεροι δηλαδή αναζητούν αβασάνιστα την αλήθεια και στρέφονται σε ό,τι βρίσκουν έτοιμο. Δεν προβληματίζονται...

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: Δημήτρης 1980 στις 08 Ιαν 2010, 10:42:06 ΜΜ
Έγινε το απίστευτο! Έχουν τη λίστα με τα e-mails μας και προωθούν χωρίς έλεγχο τα μηνύματα που στέλνονται στο blogusers[at]sch.gr. Απίστευτο spam, χώρια που στέλνουν και προσωπικά στοιχεία ακόμα και τα μηνύματα αγανάκτησης από το spam...

Πραγματικά, εγώ που χρησιμοποιώ το mail με εχουν γεμίσει με μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε θα σταματήσει αυτό;

poursali

Παράθεση από: Καρκαμάνης Γεώργιος στις 11 Ιαν 2010, 11:29:21 ΠΜ
Πραγματικά, εγώ που χρησιμοποιώ το mail με εχουν γεμίσει με μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε θα σταματήσει αυτό;


πριν λιγο ηρθε μηνυμα, το αντιγραφω:
Παράθεση
Αγαπητοί εκπαιδευτικοί,

Σχετικά με το πρόβλημα που δημιουργήθηκε κατά τη χρήση της λίστας blogusers, σας ενημερώνουμε ότι καταργούμε εφεξής τη δυνατότητα στα μέλη της να αποστέλουν στη λίστα άμεσα, και πλέον θα γίνεται κατόπιν ελέγχου από μεσολαβητή, για την αποφυγή άσκοπης χρήσης.

Πεποίθησή μας ήταν ότι θα ωφελούσε επιτρέποντας στα μέλη να στέλνουν απευθείας στη λίστα. Όμως κάποιοι χρήστες χρησιμοποίησαν τη δυνατότητα του Reply to All με αποτέλεσμα να προκύψουν κάποια άστοχα μηνύματα. Επίσης θεωρούμε ότι η ενημέρωση και η ανταλλαγή απόψεων και ιδεών στους χρήστες ιστολογίων είναι θεμιτή, θα πρέπει όμως τα μηνύματα να κινούνται στη λογική της συνεργασίας και να μην καταλήγουν να είναι ενοχλητικά.

Σας ευχαριστούμε και ζητούμε την κατανόηση σας.

Με εκτίμηση,

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΔΙΚΤΥΟ
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ