kernel panic

Ξεκίνησε από poursali, 28 Δεκ 2010, 10:30:01 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

poursali

στο φορητό που χρησιμοποιώ και ως ltsp-server σήμερα έγινε αναβάθμιση κάποιων πακέτων:

Παράθεση
Commit Log for Tue Dec 28 13:31:53 2010


Αναβάθμιση των ακόλουθων πακέτων:
libgudev-1.0-0 (1:151-12.2) to 1:151-12.3
libudev0 (151-12.2) to 151-12.3
udev (151-12.2) to 151-12.3


από εκείνη την ώρα και μετά οι kernel 25pae, 26pae, 27pae καθώς και οι "απλοί" 26, 27 δεν παίζουν και βγάζουν kernel panic
ο μόνος που μπουτάρει πλέον είναι ο απλός 25

Παράθεση
62.981286 Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init!

το παραπάνω νούμερο δεν είναι πάντα το ίδιο...

είμαι αρκετά σίγουρος ότι το πρόβλημα βρίσκεται στις εγκαταστάσεις των udev μιας και δεν έκανα κάτι άλλο σήμερα..
το πρόβλημα είναι ότι οι προηγούμενες εκδόσεις 151-12.2 δεν εμφανίζονται στο synaptic και δεν μπορώ να την επαναφέρω.. επίσης δεν μπορώ να απομακρύνω την τρέχουσα έκδοση γιατί τα depedencies είναι πραγματικά αμέτρητα...
τι μπορώ να κάνω;

ΥΓ: συμβουλή μου μην βάζετε τόσο βασικά πακέτα σε αναβάθμιση και κακώς ίσως τα δίνουν για αναβάθμιση σε LTS εκδόσεις...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Την παλιά έκδοση μπορείς να την βρεις και να την εγκαταστήσεις από το http://packages.ubuntu.com/lucid/udev
Εγώ πάντως την καινούργια την έχω από τις 12 Νοεμβρίου που βγήκε το update σε αρκετούς Η/Υ και δεν μου έβγαλε κάποιο πρόβλημα... μήπως φταίει κάτι άλλο;

poursali

ευχαριστώ Άλκη. θα ξεκινήσω από εκεί και βλέπουμε.. δεν έκανα κάτι άλλο. το μεσημέρι δούλευε και το απόγευμα όχι, οπότε πρέπει να υποθέσω ότι αυτό φταίει...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

poursali

άκυρο. δεν με αφήνει:

Παράθεση
Σφάλμα: Μια νεότερη έκδοση είναι ήδη εγκατεστημένη
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Γίνεται με --force-downgrade, αλλά αφού υπάρχει ακόμα στα αποθετήρια μπορείς να κάνεις και το πιο απλό
sudo apt-get install udev=151-12

poursali

#5
πρέπει να κάνω το ίδιο για τα

libgudev-1.0-0 (1:151-12.2) to 1:151-12.3
libudev0 (151-12.2) to 151-12.3

??

έκανα downgrade μόνο στο udev και το πρόβλημα παραμένει...
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ

alkisg

Δοκίμασε αν θες να κάνεις downgrade και τα υπόλοιπα, αλλά δε νομίζω ότι το πρόβλημα έχει σχέση με το udev.
Δοκίμασε να μπουτάρεις σε recovery mode (οπότε και δεν φαίνεται η splash screen και εμφανίζονται τα διαγνωστικά μηνύματα του kernel), και προσπάθησε να δεις τι πάει στραβά ΠΡΙΝ από το "attempted to kill init". Αυτό το τελευταίο είναι το αποτέλεσμα, όχι το αίτιο.
Αν θες έλα και από το IRC να το δούμε live...

poursali

οκ τελικά.. το είδαμε με τον Άλκη και έφταιγε μια παλιότερη προσθήκη που είχα κάνει.. απλά όταν μπήκε το udev το initramfs που έτρεξε έκανε τη ζημιά... όλα οκ τώρα.. αγνοήστε απλά το συμβάν... σχετικά απίθανο να συμβεί σε άλλους :)
μετρον αριστον
είμαι τζαμπατζής, χρησιμοποιώ λίνουξ