(Άλλο) Ένα Επαναληπτικό Διαγώνισμα

Ξεκίνησε από odysseas, 26 Απρ 2012, 02:52:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

odysseas

Οι ενδεικτικές λύσεις του διαγωνίσματος έχουν αναρτηθεί. Ευχαριστούμε θερμά για όλα σας τα σχόλια. Και του χρόνου!

annastasios

πολύ καλά θέματα
συγχαρητήρια στην ομάδα συγγραφής
θέτω μια ερώτηση προς διευκρίνηση
στο θέμα Α1 3 παρότι είναι Σωστή, σύμφωνα με τη λύση της Σειριακής Αναζήτησης του βιβλίου είναι Λάθος

από τα υπόλοιπα θέματα ξεχώρισα το Α3 για τον δομημένο προγραμματισμό (έξυπνα δοσμένο θέμα)
το Α4 πραγματική θεωρία που πολλές φορές απουσιάζει (και είναι κρίμα για όσους την έχουν διαβάσει)
το Α5 πρωτότυπο και μικρό.
το θέμα Γ μου άρεσε περισσότερο από όλα (αλλά το χαρακτηρίζω δύσκολο και χρονοβόρο)
στο θέμα Δ πιστεύω πως το πιο δυνατό του σημείο είναι η προσπέλαση για i από 1 μέχρι Ω[j] (έχει πέξει πολύ σε θέματα τώρα τελευταία)
το Δ4 1 το βρίσκω δύσκολο, αν και πολύ πρωτότυπο

Μπράβο ξανά, μακάρι και στις πανελλήνιες να είναι ανάλογου επιπέδου και τόσο εύστοχα






Νίκος Αδαμόπουλος

Παράθεση από: annastasios στις 09 Μαΐου 2012, 01:42:33 ΜΜ
στο θέμα Α1 3 παρότι είναι Σωστή, σύμφωνα με τη λύση της Σειριακής Αναζήτησης του βιβλίου είναι Λάθος

?

annastasios

εννοώ πως στην σειριακή αναζήτηση όπως δίνεται στο βιβλίο
α) ο πίνακας δεν είναι ταξινομημένος 
β)  προτείνεται η σειριακή αναζήτηση σε μη ταξινομημένους πίνακες και σε μικρούς ν<=20

ομολογώ πάντως πως είναι έξυπνο θέμα, αλλά πατάει σε ελλειπή αναφορά του σχολικού βιβλίου




evry

Δεν υπάρχει καμία ελλειπής αναφορά. Το συγκεκριμένο ερώτημα είναι ξεκάθαρο και δεν υπάρχει καμία περίπτωση ασάφειας.
Πιο συγκεκριμένα στο σχολικό βιβλίο λέει (σελ. 64):
Αν τα στοιχεία του πίνακα είναι ταξινομημένα, τότε ο αλγόριθμος πρέπει να σταματήσει, μόλις συναντήσει κάποιο στοιχείο που είναι μεγαλύτερο από το αναζητούμενο στοιχείο.

Θυμίζω επίσης ότι αντίστοιχο θέμα σε αλγόριθμο συμπλήρωσης κενών έπεσε πέρυσι στις επαναληπτικές εξετάσεις στο θέμα Α.

Παράθεση από: annastasios στις 10 Μαΐου 2012, 07:41:13 ΜΜ
εννοώ πως στην σειριακή αναζήτηση όπως δίνεται στο βιβλίο
α) ο πίνακας δεν είναι ταξινομημένος 
β)  προτείνεται η σειριακή αναζήτηση σε μη ταξινομημένους πίνακες και σε μικρούς ν<=20
ομολογώ πάντως πως είναι έξυπνο θέμα, αλλά πατάει σε ελλειπή αναφορά του σχολικού βιβλίου
What I cannot create I do not understand -- Richard Feynman
http://evripides.mysch.gr

annastasios


alfabit

Παράθεση από: annastasios στις 09 Μαΐου 2012, 01:42:33 ΜΜ

στο θέμα Δ πιστεύω πως το πιο δυνατό του σημείο είναι η προσπέλαση για i από 1 μέχρι Ω[j] (έχει πέξει πολύ σε θέματα τώρα τελευταία)


Συνάδελφοι εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτήν την υλοποίηση. Νομίζω ότι το μέγεθος του πίνακα πρέπει να είναι γνωστό πριν γεμίσουμε τον πίνακα.

Δηλαδή τι υπάρχει στην θέση Π[1,7] αν π.χ την πρώτη μέρα το πρόγραμμα ήταν εξάωρο;
Θα έπρεπε τουλάχιστον να υπήρχε μια αρχικοποίηση του πίνακα :
Για κ από 1 μέχρι 7
Για λ από 1 μέχρι 5
  Π[κ,λ] <-- " "
Τέλος_επανάληψης
Τέλος_επανάληψης

Μετά μπορούμε να προχωρήσουμε στην προτεινόμενη λύση. Μπορούμε ακόμα να δηλώσουμε τον πίνακα μας αν είχαμε ΓΛΩΣΣΑ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ: Π[7,5]

Αλλιώς πώς θα δηλώναμε αυτόν τον πίνακα;
Συγγνώμη αν έγινα κουραστικός, αναμένω τις απαντήσεις σας για να το συζητήσουμε!!! Ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι!

odysseas

Παράθεση από: alfabit στις 29 Μαΐου 2012, 11:34:08 ΜΜ
Συνάδελφοι εγώ προσωπικά διαφωνώ με αυτήν την υλοποίηση. Νομίζω ότι το μέγεθος του πίνακα πρέπει να είναι γνωστό πριν γεμίσουμε τον πίνακα.

Το μέγεθος του πίνακα είναι γνωστό, είναι 5x7 ή 7x5, ανάλογα με την υλοποίηση που θα επιλέξεις.

Παράθεση από: alfabit στις 29 Μαΐου 2012, 11:34:08 ΜΜ
Δηλαδή τι υπάρχει στην θέση Π[1,7] αν π.χ την πρώτη μέρα το πρόγραμμα ήταν εξάωρο; Θα έπρεπε τουλάχιστον να υπήρχε μια αρχικοποίηση του πίνακα.

Το περιεχόμενο της θέσης Π[1,7] είναι αρχικά απροσδιόριστο όπως ακριβώς συμβαίνει και με οποιαδήποτε μεταβλητή δεν έχει λάβει τιμή. Ωστόσο, αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα εφόσον δεν επιχειρηθεί πρόσβαση στο περιεχόμενο της μεταβλητής. Με άλλα λόγια, αν τη Δευτέρα το πρόγραμμα ήταν εξάωρο και εσύ φρόντιζες (όπως και θα έπρεπε) ο αλγόριθμος να μην επιχειρεί ποτέ οποιουδήποτε είδους επεξεργασία στην 7η ώρα, τότε δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα.

alfabit

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Απλά εγώ θεωρώ απαραίτητο από τη στιγμή που ο πίνακας σου είναι 5*7 να έχει τιμή σε κάθε θέση, έστω και κενή.
Προφανώς και είναι σωστό όπως το λες βεβαίως, οπότε δε τίθεται θέμα.