Πολλαπλή επιλογή

Ξεκίνησε από wmaster, 10 Οκτ 2019, 09:19:05 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

wmaster

Καλησπέρα,
στον οδηγό μελέτης Παράρτημα Α (2η έκδοση) στην σελίδα 23, αναφέρει ως πολλαπλή επιλογή την περίπτωση εμφωλευμένης σύνθετης επιλογής. Ποιά είναι η γνώμη σας; Σε Σωστό - Λάθος θα απαντούσαμε ότι είναι πολλαπλή ή εμφωλευμένη σύνθετη;

George Eco

#1
Καλησπέρα,
στον οδηγό μελέτης Παράρτημα Α (2η έκδοση) στην σελίδα 23, αναφέρει ως πολλαπλή επιλογή την περίπτωση εμφωλευμένης σύνθετης επιλογής. Ποιά είναι η γνώμη σας; Σε Σωστό - Λάθος θα απαντούσαμε ότι είναι πολλαπλή ή εμφωλευμένη σύνθετη;

Ορίστε ο Οδηγός
Πές μου πού αναφέρει αυτό που λες; Αχα! Τα παρουσιάζει ως ισοδύναμα κάτω από ένα κοινό τίτλο.
Πολλαπλή επιλογή με ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ
Πολλαπλή επιλογή με εμφωλευμένη ΑΝ.
Πού ακριβώς είναι το πρόβλημα; :)

Σε Σωστό-Λάθος, απαντάς ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ.
Ανάλογα τι λέει η ερώτηση λοιπόν, απαντάμε αναλόγως κι αν ζητάει τεκμηρίωση τη δίνομε.
Τι μου δείχνει η ΣΩΣΤΟ ΛΑΘΟΣ; Στο παράδειγμα έχει δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και μάλιστα με στόχο μάλλον το διαχωρισμό τους.

Για παράδειγμα, αν η Σ/Λ λέει:
"Η εμφωλευμένη ΑΝ μεταξύ μίας ΑΛΛΙΩΣ και ΤΕΛΟΣ_ΑΝ, είναι το ίδιο πράγμα με την ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ." είναι προφανώς ΛΑΘΟΣ.
Μπορεί να κάνει ακριβώς το ίδιο, σύντάσσεται πολύ διαφορετικά όμως κι έχει και κάποιες μικροδιαφορούλες.

Τώρα, υπάρχει διαφορά στο να συντάξεις μία ΑΝ μαζί με ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ έναντι του να πείς ΑΝ συνθήκη ΤΟΤΕ και μετά να βάλεις τη δεσμευμένη λέξη ΑΛΛΙΩΣ, μαζί με ΤΕΛΟΣ_ΑΝ, αλλά εντός της ΑΛΛΙΩΣ  να βάλεις μέσα (εμφωλεύσεις) μια άλλη ΑΝ.
Σε αυτή τη περίπτωση χρειάζεσαι δύο ΤΕΛΟΣ_ΑΝ, ένα για κάθε μία ΑΝ.
Στη περίπτωση που χρησιμοποιείς ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ, έχεις μόνο μία ΑΝ και χρειάζεσαι μόνο ένα ΤΕΛΟΣ_ΑΝ.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:

ΣΥΝΘΕΤΗ ΜΙΑ ΑΝ:

ΑΝ Χ>10 ΤΟΤΕ
   ΓΡΑΨΕ "ΓΕΙΑ"
ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ Χ<0 ΤΟΤΕ
   ΓΡΑΨΕ "ΑΝΤΙΟ"
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ

ΔΥΟ ΑΝ Η ΜΙΑ ΕΜΦΩΛΕΥΜΕΝΗ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΑΛΛΗΣ:

ΑΝ Χ>10 ΤΟΤΕ
   ΓΡΑΨΕ "ΓΕΙΑ"
ΑΛΛΙΩΣ
   ΑΝ Χ<0 ΤΟΤΕ
      ΓΡΑΨΕ "ΑΝΤΙΟ"
  ΤΕΛΟΣ_ΑΝ
ΤΕΛΟΣ_ΑΝ



ΥΓ:
Βέβαια, δες τις εμφωλευμένες και πες μου τι είναι καλύτερο, οι εμφωλευμένες ή η μία μόνο ΑΝ με πολλές ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ;
Σε ΑΥΤΟ το παράδειγμα είναι προφανέστατο.

Εμφώλευση εγώ προσωπικα χρησιμοποιώ πάντως αν έχω συνθήκες Σ1, Σ2,Σ3, κι έστω και Σ4 οι οποίες η μία δεν αναιρεί την άλλη και με ενδιαφέρουν πολλές πιθανές εκβάσεις.
Αν
Σ1 είναι x<100
και Σ2 είναι (Χ >100 KAI X <= 1000)
και Σ3 είναι (X >= 1000 ΚΑΙ Χ <= 1000000)
και Σ4 είναι Χ> 1000000

ΣΚΑΣΙΛΑ ΜΟΥ! Πάω με μία μόνο ΑΝ με ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ και μη σου πω πως το χ>1000000 το χώνω και στην ΑΛΛΙΩΣ αν μπορώ και μου επιτρέπεται από την άσκησηκαι καθάρισα.

Από την άλλη...

Αν έχω συνθήκες που η μία δεν αναιρεί απαραίτητα την άλλη...

Σ1 είναι x<100
και Σ2 είναι (Χ >100 KAI Υ <= 1000)
και Σ3 είναι (X >= 1000 ΚΑΙ Ζ <= 1000000)
και Σ4 είναι  (Χ<100 ΚΑΙ Ζ > 1000000)

Είναι τρομακτικό να βάζω μόνο ΑΛΛΙΩΣ_ΑΝ. Ίσως βοηθάει και κάνει το πρόγραμμα πιο ευανάγνωστο μια εμφωλευμένη. Ίσως να είναι και μονόδρομος, ποτέ δε ξέρεις.




wmaster

Καλημέρα,
σύμφωνα με το παράδειγμα μια εμφωλευμένη σύνθετη επιλογή θεωρείται ως (είναι) πολλαπλή επιλογή.
Το θέμα δεν είναι αν μπορούν να γραφούν ισοδύναμα.

Αυτό είναι το πρόβλημα.

Καραμαούνας Πολύκαρπος

Κακώς έχουν βάλει την εμφωλευμένη επιλογή σαν "γενική μορφή" της πολλαπλής επιλογής. Οι μαθητές μπορεί να τις θεωρήσουν ως ισοδύναμες κάτι που δεν ισχύει. Μπορεί κάθε πολλαπλή επιλογή να γραφεί ισοδύναμα σαν εμφωλευμένη, όχι όμως το αντίστροφο.

George Eco

Στο παράδειγμα είναι μια χαρά.
Αλλά ναι συνάδελφε έχεις δίκιο.
Χρειάζεται πολλές προυποθέσεις για να ισοδυναμούν.