απορια

Ξεκίνησε από christosglx, 25 Αυγ 2010, 04:42:58 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

christosglx

η ασκηση που προσπαθω να λυσω λεει : Ένα μικρό λύκειο του νομού Έβρου έχει 50 μαθητές στην Γ Λυκείου. Να γραφεί ο
αλγόριθμος ο οποίος θα: Α. διαβάζει το βαθμό πρόσβασης της Β' και Γ' λυκείου κάθε μαθητή της Γ' λυκείου. Οι
βαθμοί  αυτοί  να  ελέγχονται  ώστε  ο  χρήστης  να  μη  μπορεί  να  πληκτρολογήσει
βαθμούς πάνω από 20 και βαθμούς κάτω από 0. Η απορια μου ειναι πως θα κανω το προγραμμα ωστε αν πατησω μια ακυρη τιμη για π.χ. 22 για βαθμο προσβασης του πρωτου μαθητη να μου λεει οτι εχω δωσει ακυρη τιμη αλλα να με επιστρεφει παλι να ξαναδωσω μια εγκυρη τιμη του πρωτου μαθητη

mour

Καλωσηλθες  :)
Ένας απλός τρόπος είναι να γράψεις εκεί που θα έβαζες ένα σκέτο ΔΙΑΒΑΣΕ βαθμος , το ακόλουθο
ΑΡΧΗ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
  ΔΙΑΒΑΣΕ βαθμος
ΜΕΧΡΙΣ_ΟΤΟΥ ( βαθμος >= 0 ΚΑΙ βαθμος <= 20)

Keep Growing

...
ΔΙΑΒΑΣΕ Β
ΟΣΟ Β<0 Η Β>20 ΕΠΑΝΕΛΑΒΕ
  ΓΡΑΨΕ 'ΒΑΘΜΟΣ ΕΚΤΟΣ ΟΡΙΩΝ'
  ΔΙΑΒΑΣΕ Β
ΤΕΛΟΣ_ΕΠΑΝΑΛΗΨΗΣ
...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

christosglx

Σας ευχαριστω πολλυ για την βοηθεια σας και καλως σας βρηκα  :)

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: christosglx στις 25 Αυγ 2010, 04:42:58 ΜΜ
η ασκηση που προσπαθω να λυσω λεει : Ένα μικρό λύκειο του νομού Έβρου έχει 50 μαθητές στην Γ Λυκείου. Να γραφεί ο
αλγόριθμος ο οποίος θα: Α. διαβάζει το βαθμό πρόσβασης της Β' και Γ' λυκείου κάθε μαθητή της Γ' λυκείου. Οι
βαθμοί  αυτοί  να  ελέγχονται  ώστε  ο  χρήστης  να  μη  μπορεί  να  πληκτρολογήσει
βαθμούς πάνω από 20 και βαθμούς κάτω από 0. Η απορια μου ειναι πως θα κανω το προγραμμα ωστε αν πατησω μια ακυρη τιμη για π.χ. 22 για βαθμο προσβασης του πρωτου μαθητη να μου λεει οτι εχω δωσει ακυρη τιμη αλλα να με επιστρεφει παλι να ξαναδωσω μια εγκυρη τιμη του πρωτου μαθητη


Αυτό που λες αναφέρεται ως "έλεγχος εγκυρότητας"

gthal

Χρήστο, αν είσαι καινούριος μαθητής πιθανότατα δεν έχεις διδαχθεί ακόμα τις δομές επανάληψης.
Χωρίς αυτές, αυτό που ζητάει η άσκηση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

zwoula

πιθανοτατα.....εγω τις ηξερα απο ιουλιο!!!! ;D
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

gthal

Α, γεια σου zwoula  !!   :)
Δεν έχω μάθει τα νέα σου. Πώς τα πήγες ;;;
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

zwoula

αρκετα καλα αλλα εχασα ασοεε για 20 μορια!  :(   18141 μορια στο 5ο και περασα 7η στο παπει οργανωση και διοικηση! στο αεππ εγραψα 18.4  >:( >:(   ο πρωτος βαθμολογητης 94 και ο αλλος 90  >:(
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

gthal

Συγχαρητήρια !
Σου εύχομαι καλή αρχή στη φοιτητική σου ζωή!
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

zwoula

ευχαριστω πολυ!!!!!  :D :D :D :D :D
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..

Vangelis

Ζωίτσα βλέπω σου άρεσε η παρέα μας!
καλη συνέχεια στη μόρφωσή σου.  Πιστευώ ότι σίγουρα θα χρειαστείς τη λογική τςη αλγοριθμικής σκέψης.
Να είσαι καλά.

christosglx

Παράθεση από: gthal στις 31 Αυγ 2010, 08:47:27 ΜΜ
Χρήστο, αν είσαι καινούριος μαθητής πιθανότατα δεν έχεις διδαχθεί ακόμα τις δομές επανάληψης.
Χωρίς αυτές, αυτό που ζητάει η άσκηση δεν μπορεί να πραγματοποιηθεί.
Ξερω τις δομες επαναληψης γιατι ειχα δωσει παν. πριν απο 3 χρονια κ τωρα σκεφτομαι να ξαναδωσω αλλα λογο δουλειας δεν μπορω να κανω φροντηστηρια  :'( και ετσι οτι καταφερω μονος μου και με τη βοηθεια σας βεβαια

gthal

Καλή σου επιτυχία λοιπόν και είμαστε όλοι εδώ στη διάθεσή σου.
Φιλικά,
Γιώργος Θαλασσινός

Καρκαμάνης Γεώργιος

Παράθεση από: zwoula στις 02 Σεπ 2010, 01:47:18 ΜΜ
αρκετα καλα αλλα εχασα ασοεε για 20 μορια!  :(   18141 μορια στο 5ο και περασα 7η στο παπει οργανωση και διοικηση! στο αεππ εγραψα 18.4  >:( >:(   ο πρωτος βαθμολογητης 94 και ο αλλος 90  >:(
Συγχαρητήρια και απο εμένα zwoula

Ελπιζω να μην μας ξεχνάς.

Καλή συνέχεια.

zwoula

ευχαριστω πολυ!!!! δε σας ξεχνω ποτε!!!  ;D ;D ;D
Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας.
Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανένα....
Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν ζωή..