ΑΕΠΠ Τέλος!

Ξεκίνησε από lykos, 27 Οκτ 2011, 12:31:42 ΠΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

lykos

Μη σκιάζεστε, τέλος για μένα!
Το στέκι έχει την τιμή, να στέλνει ένα μέλος του (εμένα) σαν τον μοναδικό για φέτος αποσπασθέντα πληροφορικό σε Σχολεία του εξωτερικού. Για τον κλάδο μάλλον δυσάρεστο, που στέλνει μόνο έναν!
Στα ελληνικά Λύκεια της Γερμανίας δεν υπάρχει τεχνολογική κατεύθυνση, οπότε θα είμαι σε Γυμνάσιο. Κι' αυτό θα μπορούσε να είνα θέμα για συζήτηση, αλλά - πιά - δεν αξίζει τον κόπο, διότι τα εκεί Λύκεια, με νόμο που ψηφίστηκε σήμερα, καταργούνται στα επόμενα χρόνια.

Ευχαριστώ όλους σας για την τηλεπαρέα και ιδιαίτερα όσους με την συμμετοχή τους, με βοήθησαν να βοηθήσω τους "τεχνολογικούς" μαθητές του Λυκείου Αμπελώνα στην ΑΕΠΠ (επιτρέψτε μου να τη θεωρώ σαν τη σοβαρότερη ως τώρα συνεισφορά του κλάδου μας στην εκπαίδευση).

Θα συνεχίσω φυσικά να επισκέπτομαι το στέκι κοιτώντας, περισσότερο τα του Γυμνασίου θέματα.

Μάλλον θα είμαι στο Ντύσελντορφ. Με σύνθημα το στεκικό παρατσούκλι σας (ή έστω ...τ' όνομά σας), κερνάω μπύρα (για όσους είστε σαν τον Παναγιώτη το μπυρά) ή οτιδήποτε ήθελε προκύψει.

ΥΓ: Πολύ "μαλώνετε" τελευταία. Όλα τα διάβασα αλλά τι να πω;
Μην χτυπιέστε, (εκτός του ότι "πήραμε μίξερ") ο κλάδος μας θα φτιάξει, όταν φτιάξει κι' η Ελλάδα. Ας κάνουμε - έστω εμείς, γιατί οι από πάνω μας άλλα λεν κι' άλλα εννοούν - πράξη το "πρώτα ο Μαθητής", ας μη βλέπουμε το Συνάδελφο σαν εχθρό και βλέπουμε...

Βασίλης Λυκοστράτης

Keep Growing

Πιστεύω, Βασίλη, πως θα τιμήσεις τον Έλληνα εκπαιδευτικό Πληροφορικής, εκεί στην όμορφη, αλλά "σκληρή" ξενιτιά.
Καλό εκπαιδευτικό έτος σου εύχομαι ...
Ο Έρωτας (του Εκπ/κου Πληροφορικού) στ' αλώνια της καλδέρας (του υπνωτισμού).

lykos

Θα το προσπαθήσω Παναγιώτη!
Εκεί μας κατάντησαν, να 'ναι η ξενιτιά "σκληρή" κι' η Πατρίδα μας σκληρή...

petrosp13

Αν θέλεις, άλλαξε τον τίτλο του τόπικ σε κάτι πιο προσωπικό γιατί τρόμαξα  :D

Καλή τύχη
Παπαδόπουλος Πέτρος
Καθηγητής Πληροφορικής

P.Tsiotakis

Να φεύγεις τώρα που άρχισε το κούρεμα;

Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι κανεις και να γίνουν όλα όπως τα υπολογίζεις...

katrina

 Εύχομαι να σου έρθουν όλα βολικά εκεί που πας, και να πραγματοποιήσεις στόχους και όνειρα :)
Aραγε, το end  θά είναι happy;

soron80

Βασίλη καλό ταξίδι και καλά να περάσεις εκεί που πας!
Αν θυμάμαι καλά έχεις ξαναδουλέψει στο εξωτερικό!!

Κι εγώ όλο και περισσότερο σκέφτομαι αυτή την επιλογή!
Τσισπαράς Βασίλης
Καθηγητής Πληροφορικής ΠΕ19

Vangelis

Καλά να περάσεις   αλλά να γνωρίζεις ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ εκεί στη Γερμανία (προς το χειρότερο φυσικά).
Τα λεφτά είναι πολύ λίγα και μάλλον θα χρειαστεί να ξοδεύεις και τον εδώ μισθό σου.

Το θετικό βέβαια είναι ότι θα είσαι μακριά από το "άρρωστο" κλίμα της Ελλάδος και θα ζεις σε ένα κράτος που δουλεύει και οι νόμοι είναι αυτονόητο ότι τηρούνται.



lykos

Μαθητή/Συγχωριανέ/Συνάδελφε Βασίλη, λυπάμαι πολύ που δεν καταφέραμε να πιούμε ένα! Είμαι σίγουρος πως θα το καταφέρουμε!
Vangelis, (ας πω και τα προσωπικοοικογενειακά μου) είμαι παντρεμένος με Γερμανίδα, που εργάζεται στον ιδιωτικό τομέα. Μένουμε στην Ελλάδα 22 χρόνια. Είχα πάντα την δυνατότητα να πάρω απόσπαση για Γερμανία, αλλά δεν το θέλαμε ούτε το είχαμε ανάγκη. Τώρα όμως?
Πράγματι η Γερμανία δεν είναι αυτή που ξέραμε. Και για να συμφωνήσω μαζί σου, θα κάνω μια πρόβλεψη: Επειδή η Ελλάδα είναι σε κάποια πράγματα (όχι ντε και καλά θετικά) πιό μπροστά, αυτά που ζούμε εμείς τώρα, θα τα ζήσουν κι' αυτοί. Ο λόγος? Επειδή το χρήμα όλο και περισσότερο επηρεάζει/διαμορφώνει πολιτικούς/πολιτική.

Καρκαμάνης Γεώργιος

Αγαπητέ συνάδελφε,
καλή σταδιοδρομία και από εμένα (έστω και καθυστερημένα).

Καλά να περνάς.