πρόβλημα σε δίκτυο

Ξεκίνησε από bobptz, 13 Μαρ 2017, 07:01:15 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

bobptz

Καλησπέρα

Έχουμε ένα άλυτο πρόβλημα στο δίκτυο του σχολείου, ίσως στο LTSP. 

Πάω κάποια πρωϊνά στο σχολείο, ο server έχει κανονικά internet αλλά δε βλέπει δίκτυο κανένας από τους LTSP clients, με αποτέλεσμα να μη μπουτάρουνε σε ubuntu.  Οι περισσότεροι από αυτούς μπουτάρουνε τότε σε windows.  Όμως δε βλέπουν internet, διότι και πάλι δε βλέπουν δίκτυο.

Μετά από πολλές επανεκινήσεις των clients, συνήθως μετά από 30 περίπου λεπτά βλέπουν όλοι δίκτυο και μπουτάρουνε κανονικά.

Δε ξέρω αν είναι στο ίδιο πρόβλημα, αλλά και οι άλλοι υπολογισατές του σχολείου (εκτός LTSP ) δε βλέπουν internet.

Μετά από 15-20 χρόνια η αρχική καλωδιακή εγκατάσταση είναι πολύ ταλαιπωρημένη.  Είχαμε φέρει συνεργείο του δήμου πριν 4-5 χρόνια να αλλάξει κάτι χαλασμένες πρίζες ethernet και αυτοί έβαλαν απλά θηλυκά βύσματα να κρέμονται από τα κανάλια.  Γελοία κατάσταση.

Επίσης ο διευθυντής πολλές φορές δε βλέπει ιντερνετ, αλλά δε ξέρω αν οφείλεται στο ίδιο πρόβλημα.

Επειδή δε μπορέσαμε να λύσουμε το πρόβλημα, σκεφτόμαστε να αλλάξουμε την καλωδίωση του εργαστηρίου.   Βέβαια για μείωση κόστους θα βάλουμε απλά patch cords.  Γι αυτό το λόγο ξεκίνησα και αυτό το θέμα:  https://alkisg.mysch.gr/steki/index.php?topic=7001

Έχει κάποιος κάποια ιδέα τι μπορεί να είναι?

Μήπως, λέω μήπως μπορεί να φταίει αν κάποιο laptop συνδεθεί ΚΑΙ με wifi  ΚΑΙ με ethernet στον router?  Το είχα ρωτήσει παλιά και μου το είχαν αποκλείσει.

Έχει 

alkisg

Δεν μου ακούγεται καθόλου σχετικό με το LTSP. Πιθανώς να έχετε wifi στο σχολείο και να συνδέονται πολλοί clients και να τελειώνουν οι διαθέσιμες IP του router.
Όταν σου συμβεί, βγάλε όλο το rack από τη μπρίζα και ξαναβάλ' το, έτσι ώστε να γίνει hard reset και ο router και όσα switch βρίσκονται εκεί κλπ, και δες αν έτσι φτιάχνει άμεσα.
Το να συνδέεται κάποιο laptop με ethernet και wifi μαζί δεν φταίει γι' αυτό το πρόβλημα.

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 14 Μαρ 2017, 09:43:19 ΠΜ
Όταν σου συμβεί, βγάλε όλο το rack από τη μπρίζα και ξαναβάλ' το, έτσι ώστε να γίνει hard reset και ο router και όσα switch βρίσκονται εκεί κλπ, και δες αν έτσι φτιάχνει άμεσα.
Ναι το κάνω.  Κάποιες φορές δουλεύει.  Άλλες όχι.

Κάποιες φορές μπαίνω να δω στη λίστα των IP Που έχει δώσει ο router.  Δε βλέπω τίποτα παράξενο που να φανερώνει ότι διέρευσε ο κωδικός στους μαθητές.  Έχω περιορίσει το εύρος σε 50 διαθέσιμες IP.


alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 14 Μαρ 2017, 09:55:45 ΠΜ
Έχω περιορίσει το εύρος σε 50 διαθέσιμες IP.
Το να μικρύνει το εύρος κακό είναι, όχι καλό, αφού υπάρχουν λιγότερες διαθέσιμες IP...

Όταν οι clients δεν μπαίνουν στο LTSP και μπαίνουν στα Windows, παίρνουν IP; Μπορείς τότε να κάνεις ping τον router από αυτούς;

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 14 Μαρ 2017, 10:48:15 ΠΜ
Το να μικρύνει το εύρος κακό είναι, όχι καλό, αφού υπάρχουν λιγότερες διαθέσιμες IP...
Το έκανα ώστε αν κλέψουν το password, να γεμίσει αμέσως και να το καταλάβω.  Που αλλού μπορεί να βλάψει, όταν έχω ένα εργαστήριο με 6 clients και το υπόλοιπο δίκτυο (+ smartphone καθηγητών) δε ξεπερνάει τα 30 devices. 

Παράθεση από: alkisg στις 14 Μαρ 2017, 10:48:15 ΠΜ
Όταν οι clients δεν μπαίνουν στο LTSP και μπαίνουν στα Windows, παίρνουν IP; Μπορείς τότε να κάνεις ping τον router από αυτούς;
Θα το δοκιμάσω.

bobptz

Παράθεση από: alkisg στις 14 Μαρ 2017, 10:48:15 ΠΜ
Όταν οι clients δεν μπαίνουν στο LTSP και μπαίνουν στα Windows, παίρνουν IP; Μπορείς τότε να κάνεις ping τον router από αυτούς;
ΟΧΙ, δε μπορώ να κάνω ping, δεν τον βρίσκει.

Βάζω στα windows pc την εντολή ipconfig /all.  Να δύο IP Που βγάζουν 2 pc:
169.254.199.112
169.254.247.210

Άλλα pc του σχολείου δουλεύουν μια χαρά.

Ψάχνω στο setup του router Και δε μπορώ να βρω μία σελίδα που να μου δείχνει ποιοι και πόσοι είναι συνδεδεμένοι, ώστε να καταλάβω αν γέμισαν οι 50 IP addresses.

   

bobptz

#6
Έκανα reboot το router και το switch και όλα τα LTSP clients μπουτάρανε κανονικά.  Μάλον γεμίζουν τα 50 IP addresses.  Πως μπορώ να δω ποια είναι?  Το router είναι linksys  WAG200G. 

Τους βάζω την εντολή ifconfig να δω τι IP address πηρανε.  Τα μισά μου βγάζουν μέσα στο επιτρεπτό Range του router:  192.168.1.10 - 192.168.1.59. 

Βρήκα όμως και δύο που έχουν 192.168.1.253, το οποίο είναι το IP του server.  Αυτό πως εξηγείται?

alkisg

Παράθεση από: bobptz στις 15 Μαρ 2017, 10:24:49 ΠΜ
Έκανα reboot το router και το switch και όλα τα LTSP clients μπουτάρανε κανονικά.  Μάλον γεμίζουν τα 50 IP addresses. Πως μπορώ να δω ποια είναι?  Το router είναι linksys  WAG200G.

Αυτό ακριβώς. Δεν έχω το συγκεκριμένο μοντέλο router για να σου πω πώς βλέπεις τα leases, μπορείς όμως να ζητήσεις απομακρυσμένη βοήθεια από το ΚΕΠΛΗΝΕΤ σου. Πάντως σίγουρα θα είναι καλύτερα να αυξήσεις τον αριθμό των διαθέσιμων leases.

Παράθεση από: bobptz στις 15 Μαρ 2017, 10:24:49 ΠΜΒρήκα όμως και δύο που έχουν 192.168.1.253, το οποίο είναι το IP του server.  Αυτό πως εξηγείται?

Υποθέτω ότι αυτά τα δύο είναι thin clients οπότε το τερματικό που έτρεξες την εντολή, έτρεχε στον server.
Κάνε δεξί κλικ ιδιότητες από τον Επόπτη για να δεις την IP των thin clients.