Arduino για project στο Λύκειο

Ξεκίνησε από skynet, 08 Αυγ 2014, 06:16:56 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

simfun

Ευχαριστούμε πολύ για την παρουσίαση. Ήταν περιεκτική και νομίζω ότι αρκετοί συνάδελφοι που την παρακολούθησαν θα αρχίσουν να ασχολούνται με παρόμοιες κατασκευές στα μαθήματά τους.  Πολύ βολική και ευρηματική η βαλίτσα με τις επιφάνειες των ηλεκτρονικών κατασκευών!
Και μία πρόταση για μελλοντικές παρουσιάσεις: Ίσως είναι καλό να συμπεριληφθεί και ένα μέρος παρουσίασης στο workshop, της επικοινωνίας μεταξύ Arduino και Scratch, που είναι πιο βατό περιβάλλον για αρχάριους στη ρομποτική.

Μιχάλης.

skynet

Καλημέρα,
να ευχαριστήσω και εγώ όλους τους συναδέλφους που με τίμησαν με την παρουσία τους.  Υπήρξε πολύ κέφι και δημιουργική διάθεση από όλους μας. Όλες οι ομάδες στο βιωματικό εργαστήριο ολοκλήρωσαν τις κατασκευές, φτάνοντας μέχρι και το στήσιμο ενός φωτόμετρου με αναλογική ένδειξη κλίμακας (γραμμή LED)

Θα ήθελα να είχα απαντήσει νωρίτερα, αλλά μία ακόμη δράση με Arduino με κρατά απασχολημένο. Με την φετινή μου ομάδα project συμμετέχουμε στο ATHENS SCIENCE FESTIVAL που διοργανώνεται στην Τεχνόπολη στο Γκάζι μέχρι και την Κυριακή 22 Μαρτίου.

Θα επανέλθω όμως σε λίγο καιρό στο θέμα γιατί πιστεύω ότι έχω καταλήξει σε ενδιαφέρουσες πρακτικές για τη διαχείριση projects με Arduino.

Καλή συνέχεια!

simfun

Αναμένουμε τις προτάσεις ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς.  8)

skynet

#18
Βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα τη δυνατότητα, που υπάρχει ολέον, να αναρτά ο Arduino τις μετρήσεις του στο διαδίκτυο. Στη συνέχεια μπορείς να έχεις πρόσβαση στο projecti σου από οπουδήποτε, μέσω browser.

Αυτό το καλοκαίρι κατάφερα κάνω τις πρώτες επιτυχημένες δοκιμές χρησιμοποιώντας τα φθηνότερα δυνατα εξαρτήματα.

Arduino UNO + ESP8266 module + ThingSpeak

Το ESP8266 είναι ένα απίθανο module (με κόστος ίσως και κάτω από 5€ !!!) που δίνει τη δυνατότητα στον Arduino να συνδεθεί σε ένα WiFi δίκτυο. Στη συνέχεια μπορεί π.χ. να στέλνει  με HTTP POST δεδομένα προς servers σαν το ThingSpeak, που τα φιλοξενούν.

Οι δυνατότητες του ESP8266 όμως εκτείνονται πολύ περισσότερο μιας και μπορεί να λειτουργήσει και σαν WIFI host (πέρα από client), ακόμη και να διαχεριστεί αισθητήρες χωρίς την παρουσία του Arduino

Σκοπεύω να ετοιμάσω κάτι με ομάδα project Α Λυκείου, για το Athens Science Festival που διοργανώνεται κατά τον Μάρτη.

Ελπίζω να υπάρχει συνέχεια στη θέμα!

Καλή σχολική χρονιά!

skynet

#19
Όαο αφορά τις πρακτικές για τη διαχείριση projects με Arduino που ανέφερα σε προηγούμενο post, έχω να πρτείνω το εξής για ένα τμήμα 20 μθητών project:

1) Φτιάχνεις 4 σταθμούς εργασίας + 1 για τον καθηγητή, σαν αυτόν της ακόλουθης εικόνας:
https://dl.dropboxusercontent.com/u/44854581/woekstation.jpg

2) Χωρίζεις τους μαθητές σε 4 ομάδες. Δίνεις σε κάθε ομάδα 1 σταθμό εργασίας και τους μαθαίνεις τα βσικά για τον Arduino 5-6 μαθήματα.

3) Αναθέτεις σε κάθε ομάδα να φτιάξει ένα αυτοματισμό για το 1ο τετράμηνο.

4) Δουλεύετε συνολικά στο 2ο τετράμηνο για τη δημιουργία μίας συνθετότερης κατασκευής.

Καλή συνέχεια!

Υ.Γ. Πάνω στην πλακέτα πρωτοτυποποίησης βλέπετε και το ESP8266 module που μελετώ αυτό το διάστημα. Η λουρίδα με τη μορφή μαιάνδρου είναι η κεραία.

manpoul

Καλημέρα σε όλους.
Έχει εγκαταστήσει κάποιος το S4A σε Ubuntu LTSP (12.04);
Υπάρχουν κάπου οδηγίες ίσως;

Ευχαριστώ πολύ
Μάνος

simfun

#21
Απ' ότι διαβάζω δεν είναι σταθερό σε Linux. Δοκίμασε και το Snap4Arduino στο http://s4a.cat/snap/

simfun

Μήπως πήρε κάποιος από δω το Raspberry Pi Weather kit for schools;

georgm

Παράθεση από: simfun στις 03 Οκτ 2015, 01:54:17 ΜΜ
Μήπως πήρε κάποιος από δω το Raspberry Pi Weather kit for schools;
Εμάς μας απάντησαν θετικά πριν από μερικές ημέρες και μας έγραψαν ότι θα μας στείλουν το κιτ μέχρι τα τέλη Οκτώβρη-Νοέμβρη.

Θέλω να το πάρω στα χέρια μου, να δω τις οδηγίες και να δω πως θα το υλοποιήσουμε  με τα παιδιά (πρόγραμμα, πρότζεκτ κλπ.).

simfun

Πολύ ωραία!
Εμείς δεν ήμασταν το ίδιο τυχεροί.
Περιμένουμε εντυπώσεις όταν το προχωρήσετε.

simfun

Δραστηριότητα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας του Κώδικα:

https://www.youtube.com/watch?v=StrzvxJUYCY

simfun

Πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στο 1ο Γυμνάσιο Παπάγου για το σχολικό έτος 2015-2016.

http://sco.lt/7slSlN

Καλή Χρονιά!