Εγκατάσταση ScratchJr offline editor σε Ubuntu 18.04

Ξεκίνησε από mk, 07 Μαΐου 2019, 10:58:24 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

Θεωρείτε χρήσιμη την προσθήκη του Scrtach στα αποθετήρια της Τεχνική Στήριξης για τη λύση του Ubuntu LTSPq

Ναι
18 (100%)
Όχι
0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 18

Δημήτρης Γκίνης

Επιβεβαιώνω και εγώ το πρόβλημα εκτέλεσης του scratchjr μέσω wine σε Ubuntu 18.04 64bit (με το ίδιο σφάλμα που αναφέρει ο mk)

alkisg

Στο .wine μου βλέπω εγκατεστημένο το google chrome, αλλά δεν θυμάμαι ούτε πώς ούτε γιατί το είχα εγκαταστήσει. Ίσως αυτό το ίδιο, ή οι βιβλιοθήκες που εγκαθιστά, κάνουν τη διαφορά. Είναι 64bit "wine prefix", δηλαδή το προεπιλεγμένο για 64bit εγκαταστάσεις.

Εγώ για λίγο καιρό θα τρέχω με το νέο LTSP, οπότε περισσότερες δοκιμές για το ScratchJr Desktop θα μπορώ να κάνω μάλλον μέσα στον Οκτώβριο...

George Eco

Η ερώτηση στο voting εδώ είναι και λίγο ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;  :D

alkisg

Ναι βασικά θα έπρεπε να είναι "θέλετε να χρησιμοποιήσετε το scratchjr στις τάξεις σας", όχι γενικά αν "το θεωρείτε χρήσιμο"...

Ο κόπος που χρειάζεται για να μπει κάποιο λογισμικό στο αποθετήριο, αφαιρείται από κάπου αλλού... οπότε επειδή για το scratchjr desktop δεν είναι σίγουρο ούτε ότι θα υπάρχει του χρόνου ούτε ότι θα παίξει καλά κάτω από wine, έχει χαμηλή προτεραιότητα...

alkisg

#19
...το κοίταξα λίγο καλύτερα και έχουν και έκδοση για Linux  ;), που παίζει μια χαρά, τουλάχιστον σε 18.04 64bit που την δοκίμασα.

Σε εντολές:
Κώδικας: Bash
wget https://github.com/jfo8000/ScratchJr-Desktop/releases/download/v1.3.2/ScratchJr_1.3.2_amd64.deb -O /tmp/ScratchJr_1.3.2_amd64.deb
sudo apt install /tmp/ScratchJr_1.3.2_amd64.deb

mk

.. είσαι απίστευτος.. μια συγνώμη από μένα για την extra δουλειά που σου φορτώσαμε ... και καμιά 300αριά ευχαριστώ από τους μαθητές μου ...  :) . Όπως κατάλαβες παίζει μια χαρά..

alkisg

Παράθεση από: mk στις 02 Σεπ 2019, 10:04:49 ΜΜ
.. είσαι απίστευτος.. μια συγνώμη από μένα για την extra δουλειά που σου φορτώσαμε ... και καμιά 300αριά ευχαριστώ από τους μαθητές μου ...  :) . Όπως κατάλαβες παίζει μια χαρά..

Να ξαναπώ να μην έχετε καμία αναστολή στο να ζητάτε πράγματα! Απλά παίρνουν "αριθμό προτεραιότητας" ανάλογα με το πόσο τα χρειάζονται τα σχολεία, πόσο δύσκολα είναι στην υλοποίηση, και τι φόρτος υπάρχει γενικότερα εκείνον τον καιρό.

Ρώτησα τους developers γιατί δεν έχουν "Λήψη για Linux" κατευθείαν στην αρχική σελίδα και είπαν ότι θα το βάλουν. Αν δουλεύετε ScratchJr Desktop σε Linux, περάστε από αυτό το topic και πείτε τους ένα ευχαριστώ για να δώσουν και περισσότερη σημασία στο Linux:
https://github.com/jfo8000/ScratchJr-Desktop/issues/3#issuecomment-527183047

Επίσης είπαν ότι πιθανώς να μπορεί να πακεταριστεί και για 32bit, οπότε αν τυχόν κανείς το χρειάζεται άμεσα σε 32bit, πείτε να δοκιμάσουμε να το πακετάρουμε.

mk

Καλημέρα,

Βασικά εγώ το χρειάζομαι σε 32bit για το server στο εργαστήριο. Δεν ήθελα να σε ενοχλήσω ξανά και θα χρησιμοποιούσα το δικό μου laptop σε 64bit που έπαιξε μια χαρά όταν θα το χρειαζόμουν. Αν και όταν υπάρξει η δυνατότητα για 32bit θα το περάσω και στο εργαστήριο.

alkisg

Μπορείς αν θες να το ζητήσεις και στο github που έγραψα παραπάνω, μήπως το κάνουν οι ίδιοι οι developers. Του στυλ, "Hi, I tested the 64bit Linux version and it works great; if a 32bit becomes available, I'll also be able to use it in another school".

mk

Σε ευχαριστώ Άλκη, επικοινώνησα στο github, δυστυχώς δεν μπορεί για 32bit. Δεν πειράζει, δεν είναι και ζωτικής σημασίας. Αργά ή γρήγορα θα τα αντικαταστήσουμε ούτως ή άλλως αναγκαστικά, οπότε δεν θα έχουμε τέτοια θέματα.