500+ ηλεκτρονικές ασκήσεις ΑΕΠΠ σε περιβάλλον Moodle - Ελεύθερη πρόσβαση

Ξεκίνησε από iordanissav, 01 Οκτ 2013, 04:42:34 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

iordanissav

Ως γνωστόν, η ΑΕΠΠ έχει δυστυχώς μπει σε καθεστώς EOL στο product line του Υπουργείου.
Ως επικήδειο για το ΜΟΝΟ ίσως μάθημα που προάγει την παραγωγή σκέψης έως και σήμερα στο ελληνικό σχολείο, έχω ανεβάσει στον ιστότοπό μου πάνω από 500 ασκήσεις στην ΑΕΠΠ, για χρήση από όλους τους μαθητές της Γ' Τεχνολογικής κατεύθυνσης (και της Β' φυσικά, για όσους προθερμαίνονται). Ο χρήστης εισόδου είναι ένας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Παρόλα αυτά, ο σκοπός είναι να δουλέψει ο μαθητής online και να δει αμέσως το αποτέλεσμα της βαθμολογίας του μαζί με τις σωστές απαντήσεις.

Δοκιμάστε το και προτείνετέ το ελεύθερα και στους μαθητές σας, συνδεόμενοι στο :

http://users.sch.gr/iordanissav/moodle

Μετά από ένα λεπτό σιγής για τον άδικο χαμό του μαθήματος, αναμένω τις εντυπώσεις σας.
Σας χαιρετώ.

Ιορδάνης Σαββουλίδης
Πληροφορικός


nikolasmer

Πάρα πολύ καλό. Άψογο. Ως guestuser μπήκα την πρώτη φορά αλλά όταν θα βρώ χρόνο θα κάνω εγγραφή.
Συγχαρητήρια συνάδελφε.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

iordanissav

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Παρατήρηση 1η:
Δεν χρειάζεται εγγραφή. Ο χρήστης είναι ένας. Μόλις ολοκληρώσει την κατηγορία ερωτήσεων που θέλει, αποστέλλει τις απαντήσεις του και βλέπει το βαθμό και τα λάθη του. Μπορεί να επαναλάβει τα τεστ όσες φορές θέλει. Οι ερωτήσεις μπαίνουν πάντα με τυχαία σειρά.

Παρατήρηση 2η:
Δεν ξέρω αν έκανες ενός λεπτού σιγή...

nikolasmer

Παράθεση από: iordanissav στις 01 Οκτ 2013, 06:06:13 ΜΜ
Δεν ξέρω αν έκανες ενός λεπτού σιγή...
Προσωπικά θα έχω σε λίγο καιρό την άσχημη πολυτέλεια του χρόνου να αφιερώσω πολλά λεπτά σιγής στην αδικοχαμένη ΑΕΠΠ. Και ο πόνος θα είναι βουβός. Και δεν θα είμαι ο μόνος που θα πονάει...

Συγχαρητήρια και πάλι. Φοβερό.
Μερεντίτης Νικόλαος
Πληροφορικός

P.Tsiotakis

Μην την θάβεται, γιατί δε μου αρέσουν οι νεκραναστάσεις

ο ΑΛ και οι υφιστάμενοί του υπουργοί δε θα είναι εκεί για πάντα