Mind+ extension για το κιτ Polytech S1 (Δημοτικού Σχολείου)

Ξεκίνησε από ale3andro, 18 Απρ 2024, 07:19:51 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

ale3andro

Καλησπέρα,
πριν μερικές εβδομάδες παραλάβαμε κι εμείς (Δημοτικό στα Γιαννιτσά) τα νέα κιτ της Polytech (R2, R3 και S1).
Επειδή η εφαρμογή Ard:icon: (0) δεν παίζει σε Linux, (1) είναι εκτός λογικής των εφαρμογών που χρησιμοποιούμε στο Δημοτικό, (γ) θέλει κλειδιά για ενεργοποίηση ... (δεν περιγράφω άλλο), έχω φτιάξει ένα πρόσθετο Mind+ για το κιτ S1. Λειτουργεί με χρήση Board Arduino Uno σε offline mode.
Για την ώρα έχω προσθέσει τους βασικούς ενεργοποιητές και αισθητήρες, σε δεύτερο χρόνο θα προστεθούν και τα υπόλοιπα στοιχεία του kit S1.
Παράλληλα ετοιμάζω αντίστοιχα πρόσθετα για το R2 (το αυτοκίνητο) αλλά και για το Microbit GigoRobot που παραλάβαμε πριν λίγους μήνες.
Ο κώδικας είναι διαθέσιμος στο https://gitlab.com/ale3andro/mindplus_ext_s1 εκεί θα βγαίνουν και οι ενημερώσεις
Σε λίγες μέρες θα είναι έτοιμα και τα αντίστοιχα πρόσθετα για R2 και Gigo.
Το θέτω στη διάθεση σας ως εναλλακτική αξιοποίησης των κιτ αυτών. Κώδικας εννοείται ανοιχτός.
Θα χαρώ πολύ να έχω feedback ώστε να το βελτιώσω.

markakis

Συνάδελφε αν και στα Δημοτικά που διδάσκω δεν έχουν έρθει ακόμα τα κιτ για να μπορώ να δοκιμάσω τις επεκτάσεις, έχω εντυπωσιαστεί από το υλικό που έχεις ανεβάσει στο GitLab και χαίρομαι ακόμα περισσότερο που είναι από Έλληνα εκπαιδευτικό.

Μέχρι τώρα αγνοούσα την ύπαρξη του Mind+ και είναι διπλή η ευχάριστη έκπληξη. Θα έχουμε, μαζί με το PictoBlox, 2 επιλογές σε Scratch like περιβάλλοντα, μια που στο Scratch 3 βασίζεται τόσο το Mind+ όσο και το PictoBlox. Θα μπορούμε με τους μαθητές μας να δουλέψουμε, τόσο τα κιτ ρομποτικής της Polytech (Arduino Uno) όσο και της δράσης 1821 (Micro:bit) και μάλιστα στο οικείο περιβάλλον του Scratch και όχι στο κακόγουστο και όχι πλήρως μεταφρασμένο περιβάλλον του ARD:icon που προτείνει/διανέμει η Polytech.

Και όλα τα παραπάνω διαθέσιμα τόσο σε Windows, όσο και Linux και Mac. Η κοινότητα του Ελεύθερου Λογισμικού έκανε (πάλι) το θαύμα της!

Ευχαριστούμε!

ale3andro

Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια συνάδελφε.
Εγώ το Mind+ το έμαθα λόγω διαγωνισμού WRO που συμμετέχουμε τα τελευταία χρόνια και πλέον το χρησιμοποιώ αντί του αυθεντικού Scratch. Ειδικά τώρα που θα περάσουν από αυτό R2, S1, Gigorobot και πιθανόν και το R3, θα γίνει ακόμη πιο πολύτιμο.