Διαδικασία εγκατάστασης 4.4 kernel στο Ubuntu 16.04

Ξεκίνησε από alkisg, 23 Ιαν 2018, 09:53:44 ΜΜ

« προηγούμενο - επόμενο »

alkisg

Τελικά μαζεύτηκαν πολλά προβλήματα με τους "εξελισσόμενους" hwe πυρήνες του Ubuntu 16.04, και έτσι προτείνω στα σχολεία να χρησιμοποιούμε τους "σταθερούς" 4.4 πυρήνες και όχι τους "εξελισσόμενους".
Τα live CD 16.04 και 16.04.1 έρχονται με τον 4.4 πυρήνα και δεν αναβαθμίζονται ποτέ.
Η 16.04.2 έρχεται με τον 4.8, η 16.04.3 με τον 4.10, η 16.04.4 με τον 4.13 κλπ, και αναβαθμίζονται αυτόματα κάθε εξάμηνο στην επόμενη έκδοση, προκαλώντας αστάθειες σε αρκετές περιπτώσεις.

Τα προβλήματα που έχω δει μέχρι στιγμής με τον νέο 4.13 kernel είναι:
Για να εγκαταστήσουμε τον κανονικό "σταθερό" 4.4 πυρήνα, βγάζοντας τους "εξελισσόμενους" hwe 4.10/4.13 kernels:

  • Δίνουμε: sudo apt --yes install linux-generic
  • Κάνουμε επανεκκίνηση, κρατάμε το αριστερό Shift αν χρειάζεται ώστε να βγει το μενού του Grub, και επιλέγουμε: Advanced options for Ubuntu → Ubuntu, με Linux 4.4.0-112-generic
  • Τέλος, δίνουμε: sudo apt purge --auto-remove $(dpkg -l linux-generic-hwe-16.04 linux-headers-generic-hwe-16.04 linux-image-generic-hwe-16.04 'linux-image-4.1*' 'linux-headers-4.1*' | awk '/^ii/ { print $2 }')
Αν βέβαια κάποιο σχολείο δεν έχει παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, είτε στον server είτε στους clients, δεν χρειάζεται να κάνει τις παραπάνω ενέργειες.
Επίσης, αν κάποιο σχολείο έχει εξαιρετικά καινούργιο hardware, ίσως χρειαστεί τον hwe kernel, αν και ακόμα δεν γνωρίζω κάποιο hardware που να μην παίζει με τον 4.4.

Δημήτρης Γκίνης

Α ρε Άλκη, δεν μπορείς να κρατηθείς, ε;;

Οι μαθητές μου και εγώ σε ευχαριστούμε....

apapakL


διδάσκων αει διδασκόμενος

Παράθεση από: Δημήτρης Γκίνης στις 23 Ιαν 2018, 11:30:08 ΜΜ
Α ρε Άλκη, δεν μπορείς να κρατηθείς, ε;;

Ευτυχώς..... :)

Να προσθέσω κι εγώ τις ευχαριστίες μου. Φαίνεται τυπική ευγένεια αλλά δεν είναι. Σε κάθε δουλειά η εκτίμηση των ομότεχνων είναι το σημαντικότερο μετάλλιο τιμής. Δεν κερδίζεται εύκολα και δεν το έχουμε όλοι.

ddimakis

Να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου για τη βοήθεια σου (και όχι μόνο σε αυτό το πρόβλημα)

mitsospap

Ηρθαν κατι updates, δεν προλαβα να δω τι ειναι...μηπως να τα βαζαμε μπας και διορθωθει κατι πριν προχωρησουμε σε kernel purge;

mitsospap

Παράθεση από: alkisg στις 23 Ιαν 2018, 09:53:44 ΜΜ
Τελικά μαζεύτηκαν πολλά προβλήματα με τους "εξελισσόμενους" hwe πυρήνες του Ubuntu 16.04, και έτσι προτείνω στα σχολεία να χρησιμοποιούμε τους "σταθερούς" 4.4 πυρήνες και όχι τους "εξελισσόμενους".
Τα live CD 16.04 και 16.04.1 έρχονται με τον 4.4 πυρήνα και δεν αναβαθμίζονται ποτέ.
Η 16.04.2 έρχεται με τον 4.8, η 16.04.3 με τον 4.10, η 16.04.4 με τον 4.13 κλπ, και αναβαθμίζονται αυτόματα κάθε εξάμηνο στην επόμενη έκδοση, προκαλώντας αστάθειες σε αρκετές περιπτώσεις.

Τα προβλήματα που έχω δει μέχρι στιγμής με τον νέο 4.13 kernel είναι:
Για να εγκαταστήσουμε τον κανονικό "σταθερό" 4.4 πυρήνα, βγάζοντας τους "εξελισσόμενους" hwe 4.10/4.13 kernels:

  • Δίνουμε: sudo apt --yes install linux-generic
  • Κάνουμε επανεκκίνηση, κρατάμε το αριστερό Shift αν χρειάζεται ώστε να βγει το μενού του Grub, και επιλέγουμε: Advanced options for Ubuntu → Ubuntu, με Linux 4.4.0-112-generic
  • Τέλος, δίνουμε: sudo apt purge --auto-remove $(dpkg -l linux-generic-hwe-16.04 linux-headers-generic-hwe-16.04 linux-image-generic-hwe-16.04 'linux-image-4.1*' 'linux-headers-4.1*' | awk '/^ii/ { print $2 }')
Αν βέβαια κάποιο σχολείο δεν έχει παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα, είτε στον server είτε στους clients, δεν χρειάζεται να κάνει τις παραπάνω ενέργειες.
Επίσης, αν κάποιο σχολείο έχει εξαιρετικά καινούργιο hardware, ίσως χρειαστεί τον hwe kernel, αν και ακόμα δεν γνωρίζω κάποιο hardware που να μην παίζει με τον 4.4.
Καποια εφαρμογη υπαρχει; Γιατι σε εμενα υπαρχουν 7-8 πυρηνες μεσα περιππου, 4.10 και 4.13. Η διαγραφη πυρηνων απο την διαχειριση ΣΕΠΠΥ κολλαει.

richard

Αφού κάνεις τα πρώτα δύο βήματα του Άλκη μπορείς να κάνεις apt purge για κάθε πυρήνα και κάθε linux-headers χωριστά.

Richard

alkisg

Παράθεση από: mitsospap στις 10 Φεβ 2018, 12:46:00 ΜΜ
Καποια εφαρμογη υπαρχει; Γιατι σε εμενα υπαρχουν 7-8 πυρηνες μεσα περιππου, 4.10 και 4.13. Η διαγραφη πυρηνων απο την διαχειριση ΣΕΠΠΥ κολλαει.

sudo /usr/share/sch-scripts/purge-kernels

mitsospap

Τον εβαλα, και οντως πάει καλύτερα. Ομως μου επανεφερε καποια παλιοτερα προβλήματα με graphic drivers, δεν φορτωνουν 1-2 παλιας κοπης fat.
Πως βαζουμε καποιον παλιοτερο kernel πχ καποιο 4.10.xxxxx
Θα ηθελα να βαλω 1 καλο που ξερω και να δοκιμασω 1-2 ακομα, εχουμε list; Γιατι εκανα purge.

bobptz

#10
Παράθεση από: alkisg στις 23 Ιαν 2018, 09:53:44 ΜΜ
  • Δίνουμε: sudo apt --yes install linux-generic

$ sudo apt --yes install linux-generic
E: dpkg was interrupted, you must manually run 'sudo dpkg --configure -a' to correct the problem.

Να τρέξω το "sudo dpkg --configure -a"?  Φοβάμαι μη χαλάσω τίποτα.

EDIT: μια χαρά δούλεψε.